چگونه خروپف را درمان کنیم و خواب راحت‌تری داشته باشیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سلامت
چگونه خروپف را درمان کنیم و خواب راحت‌تری داشته باشیم؟

چگونه خروپف را درمان کنیم و خواب راحت‌تری داشته باشیم؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
در این مطلب چند مورد از دلایلی که باعث می‌شود خروپف کنید را شرح داده ایم.

به گزارش افکارنیوز،

خروپف کردن یک رخداد غیر عادی نیست و برای همه ما حداقل یکبار اتفاق افتاده است. اما اگر هر شب اتفاق بیفتد، دیگر اتفاق نیست؛ یک مشکل جدی است! شما احساس خستگی و عصبانیت می‌کنید، همچنین شریک زندگی شما و همه کسانی را که شب بیدار می‌کنید نیز نه تنها مانند شما عصبانی می‌شوند، بلکه رابطه شما را دچار مشکل می‌کند و به علاوه یک نشانه از مشکلی در سلامتی شماست.

شما دریافته‌اید که تمرکز کردن بر کار‌های روزانه هم برای شما سخت است و یک مشکل جدی‌تر این است که شما در خطر فشار خون بالا و شرایط بیماری قلبی هستید. ولی شما و شریک زنگی تان بسیار خوش شانس هستید، به این دلیل که راه حل‌های موثری هستند که می‌توانند نقطه پایانی بر این عادت آزاردهنده شبانه باشند.

افرادی که دچار چاقی هستند و همچنین افرادی که زبان و لوزه بزرگی دارند، احتمال بیشتری دارد که خروپف بکنند. علاوه بر این، هر چقدر که سن شما بالاتر می‌رود، احتمال بیشتری دارد که خروپف بکنید؛ زیرا گلوی شما باریک‌تر می‌شود. همچنین، اگر سینوس‌های شما مشکل دارند یا سیگار می‌کشید و الکل مصرف می‌کنید، یا زیاد به پشت می‌خوابید، بیشتر مستعد خروپف کردن هستید.

به طور طبیعی، وقتی که می‌خوابیم، هوایی که تنفس می‌کنیم از طریق دهان یا بینی وارد شش‌ها می‌شود. اگر قسمتی از این مسیر مسدود شده باشد این هوا به قسمت عقب سقف دهان و زبان کوچک برخورد می‌کند که باعث ایجاد لرزش در آن‌ها می‌شود و صدای آزار دهنده خروپف را ایجاد می‌کند.

وقتی شما بیدار هستید، ماهیچه‌های گلوی شما بافت را ثابت نگه می‌دارند و از لرزش آن جلوگیری می‌کنند. اما وقتی که خواب هستید، آن ماهیچه‌ها استراحت می‌کنند و امکان خروپف کردن را به شما می‌دهند.

چه چیزی می‌تواند دلیل وقع خروپف باشد؟

در ادامه چند مورد از دلایلی که باعث می‌شود خروپف کنید را شرح داده‌ایم.

وزن بدن شما شاید دلیل خروپف کردن شماست

افرادی که اضافه وزن دارند، دارای بافت کلفت‌تری در گلوی خود هستند، زیرا وقتی که کسی اضافه وزن پیدا می‌کند، گردن او نیز چاق‌تر می‌شود و همین موضوع باعث کوتاه شدن مسیر جریان هوا و خروپف دائمی می‌شود. پس حتی اگر قبلا هرگز خروپف نکرده‌اید، اگر وزن شما مقداری اضافه شود، ممکن است شما هم دچار این عارضه بشوید.

شاید به صورت ژنتیکی مستعد خروپف کردن هستید

اگر شما با بافت‌های اضافی در گلو، لوزه، زبان بزرگ و زبان کوچک به دنیا آمده باشید، مستعد خروپف کردن هستید.

افرادی که سیگار می‌کشند و مشروبات الکلی مصرف می‌کنند بیشتر مستعد خروپف کردن هستند

همان گونه که قبلا اشاره شد، اگر عضلات گلوی شما در حال استراحت باشند، ممکن است خروپف بکنید. خوردن مشروبات الکلی قبل از خواب مطمئنا آن‌ها را به حالت استراحت می‌برد.

یکی دیگر از دلایل خروپف کردن سیگار کشیدن است. طبق مطالعه‌ای که در یک مجله آمریکایی چاپ شده است، عادت خروپف کردن بیشتر در میان سیگاری‌ها متداول بوده است و همچنین غیر سیگاری‌هایی که در طول روز با افراد سیگاری در ارتباط هستند؛ افرادی اند که در معرض دود سیگار سایرین هستند.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار پزشکی

حالت خوابیدن و حساسیت‌های شما ممکن است دلیل خروپف باشد

اگر بینی شما به خاطر حساسیت پر بشود، شما مجبور می‌شوید که از طریق دهان نفس بکشید و احتمالا خروپف کنید. همچنین خوابیدن به پشت باعث می‌شود، عضلات گلو بیشتر استراحت کنند و باعث خروپف بشوند.

برای جلوگیری از خروپف چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

مهم‌ترین مساله در پیدا کردن راه حل برای این مشکل شما این است که ببینیم چه چیزی دلیل ایجاد این مشکل بوده است. اگر این راه حل‌ها را انجام دادید و باز هم مشکل شما حل نشد، بهتر است که حتما به یک دکتر متخصص مراجعه بکنید.

۱. مراقب اضافه وزن خود باشید

اگر متوجه شدید بعد از مدتی که اضافه وزن پیدا کردید، خروپف می‌کنید، راه حل مشکل احتمالا این است که وزن خود را کم کنید؛ تا گردن شما لاغرتر شود و راه هوا در گلو مسدود نشود.

۲. خوردن مشروبات الکلی قبل از خواب و سیگار را ترک کنید

از آن جایی که مشروبات الکلی عضلات گلو را آرام می‌کند و دائما راه هوا را در گلو مسدود می‌کند، از خوردن آن قبل از به خواب رفتن خودداری کنید. همچنین اگر سیگاری هستید و خروپف می‌کنید، بهتر است که به ترک کردن این عادت فکر کنید، اگر به دنبال خواب راحت شبانه هستید.

۳. حالت خوابیدن و بالشت خود را هر چند وقت یکبار تغییر دهید

همان طور که خوابیدن به پشت باعث خروپف می‌شود، از بالشت یا وسایل دیگر استفاده کنید، تا از چرخیدن شما به پشت جلوگیری کنند. اگر حساسیت دارید، باید هر ۶ ماه یکبار بالشت خود را عوض کنید؛ تا به آن حساسیت پیدا نکنید تا باعث آبریزش بینی بشود.

۴. نوشیدن آب زیاد هم ممکن است بتواند به شما کمک کند

اگر در طول روز زیاد مایعات مصرف نکنید و آب بدن شما کم باشد، ممکن است باعث افزایش ترشحات بینی بشود. پس مطمئن شوید که در طول روز مایعات زیادی مصرف کنید، تا از بی خوابی در امان بمانید.

۵. سوراخ‌های بینی را تمیز کنید تا به راحتی نفس بکشید

اگر به دلیل سرماخوردگی آبریزش بینی دارید، کار‌هایی هست که باید برای تمیز کردن بینی خود انجام بدهید. می‌توانید یک دوش آب گرم بگیرید یا از روغن‌های مخصوص استفاده کنید، مثل بخور روغن آکالیپتوس تا راه بینی تان باز بشود.

۶. از وسایل مخصوص دهان استفاده کنید که راحت نفس بکشید‌

می‌توانید با دندان پزشک خود مشورت کنید، تا یک وسیله پلاستیکی در دهان بگذارید که سقف دهان را بالا نگه دارد و از عقب آمدن زبان جلوگیری کند، تا جلوی راه هوا را نگیرند. شما باید این را در نظر داشته باشید که تغییر سبک زندگی باعث جلوگیری از خروپف می‌شود.

اگر می‌خواهید دیگر خروپف نکنید، شاید نیاز باشد که مقداری تغییر در سبک زندگی خود ایجاد کنید و عادت‌های بدی که این موضوع را بدتر می‌کنند را کنار بگذارید. عادت‌های بد، مثل خوابیدن به مقدار کم باعث خروپف می‌شود. شما باید زمان خواب خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که بتوانید به مقدار کافی بخوابید.

همچنین، باید مقداری فعالیت‌های ورزشی نیز به برنامه روزانه خود اضافه کنید، حتی اگر اضافه وزن ندارید، که باعث تقویت عضلات شما از جمله عضلات گلو می‌شود. باید مواظب باشید که قبل از خوابیدن چه چیزی می‌خورید، زیرا بعضی غذا‌ها خروپف را تشدید می‌کند؛ از جمله لبنیات و شیر سویا. پس این غذا‌ها را قبل از خوابیدن نخورید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ ­مهرعلیان افزود: باعنایت به سیاست‌های مقام عالی وزارت در خصوص حمایت از تولید و بهبود رونق تولید و محدودیت منابع ارزی کشور و مصوبات قرارگاه سازمان غذا و دارو، اداره کل دارو واردات ۶۰ قلم ارز دارو‌هایی که کارخانه‌های تولید داخل نیاز بازار را بطور کامل پوشش می‌دهند، متوقف کرد.
الفالف1 روز قبل
با وجود اینکه هر فردی با شیوه خود با این بیماری برخورد می‌کنند اما ارتباط موثر این امکان را به آنان می‌دهد که با یکدیگر همکاری کرده و دست به دست یکدیگر با این بیماری مزمن مبارزه کنند. دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند ثابت کنند که چه ویروسی در ایجاد این بیماری نقش دارد؛ ‌ اینکه‌ام اس، این بیماری دردناک چیست و چه مواردی به آن منجر می‌شود موضوعاتی است که در این گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد. ناصر مقدسی افزود: وقتی بیماری ام اس در فردی تشخیص داده می‌شود بدین معنی است که بیمار و خانواده‌اش باید به‌طور ناگهانی خود را با یک زندگی همراه با یک بیماری مزمن، ناتوان کننده و به‌صورت کامل غیرقابل پیش بینی هماهنگ کنند، واکنش اطرافیان بیمار نیز در چگونگی برخورد با این بیماری بسیار مهم خواهد بود. وی تشریح کرد: در تشخیص بیماری ام اس از دستگاه‌های عکس برداری MRI استفاده می‌شود که پلاک‌ها را به خوبی نشان می‌دهد؛ جهت پیشگیری از عود بیماری می‌توان از عواملی که باعث تسریع این بیماری می‌شوند مانند استرس‌ها و فشار‌های روحی، عفونت‌ها یا حاملگی جلوگیری کرد. ناصر مقدسی با اشاره به راه‌های درمان ام اس، بیان کرد: بیماری ام اس درمان قطعی ندارد اما با داروهای موجود می‌توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد؛ خوشبختانه سیر وسیعی از درمان‌ها وجود دارد و بیماران می‌توانند با استفاده از درمان‌ها زندگی خوبی داشته باشند.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور طی حکمی حسین صابری را به عنوان رئیس پارک فناوری سلامت پردیس منصوب کرد. متن حکم سورنا ستاری به این شرح است: جناب آقای مهندس حسین صابریبا سلام و احترام. در اجرای ماده ۱۳ اساسنامه پارک فناوری سلامت پردیس و با توجه به وظایف مقرر در ماده ۹ اساسنامه و با عنایت به پیشنهاد رئیس محترم پارک فناوری پردیس و شایستگی و تجربیات جنابعالی، به موجب این حکم، به عنوان رئیس پارک فناوری سلامت پردیس منصوب می‌گردید. امید است در سایه تلاش‌های جنابعالی براساس وظایف تعریف شده در اساسنامه پارک فناوری سلامت پردیس و همچنین الگوبرداری از موفقیت‌های پارک فناوری پردیس، شاهد توسعه هرچه سریعتر اولین پارک فناوری کشور در حوزه سلامت باشیم. توفیق جنابعالی را در انجام امور محوله از خدواند متعال خواستارم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
به گزارش آفتاب‎نیوز؛ این میوه‌ها به شرح ذیل هستند: پاپایااین میوه به افزایش کلاژن مهمترین پروتئین در موهای ما کمک می‌کنند و موجب بهبود وضعیت مو و پوست می‌شود. هلوبرای حفظ سلامت مو، پوست سر نیاز به رطوبت کافی دارد. اگر این چربی مرطوب‌کننده روی موهای ما به میزان کافی نباشد پوست سر شما دچار فقدان آن خواهد شد. مهمتر از همه آنکه کیوی حاوی مواد معدنی روی، منیزیم و فسفر است که همگی باعث افزایش گردش خون در پوست سر و در نتیجه تقویت ریشه مو می‌شود. سیبسیب حاوی ویتامین ب، آ و سی است که برای حفظ رطوبت پوست سر و جلوگیری از بروز شوره سر حیاتی هستند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعید نمکی در مراسم رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت که صبح امروز با حضور رئیس جمهور انجام شد، افزود: امروز ما در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه به لحاظ علوم پزشکی رتبه اول را داریم و طرح تحول سلامت دستاورد‌های بسیار مطلوبی برای کشور داشت که باعث شد زیرساخت‌های نظام سلامت ما اصلاح شود. وی افزود: استمرار بسته‌های مؤثر طرح تحول سلامت در دستور کار ما قرار دارد و سعی کردیم تا پرداختی از جیب بیماران بخصوص در بخش بستری را کاهش دهیم و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم را افزایش دهیم. نمکی گفت: ​ از سال ۹۱ بودجه بیمه سلامت ۴۰۰ درصد اضافه شده بود، اما همچنان زیان انباشته داشت و ما امسال توانستیم این زیان انباشته را کنترل کنیم و با راهنما‌های بالینی و تعیین سقف مناسب قول می‌دهیم که امسال هم در محدوده منابع مصوب حرکت کنیم. ویزر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: سیاست ما در زمینه دارو حمایت از تولید داخل است و واردات دارو‌های مشابه داخلی را ممنوع کرده‌ایم، به رغم تحریم‌ها کمبود‌های دارویی ما نسبت به روز مشابه سال قبل کمتر از یک پنجم است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
صبا اصغری کلیبر روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر کنترل دوره‌ای بینایی برای بیماران با فشار خون بالا افزود: فشار خون در قسمت‌های مختلف بدن می‌تواند اثرات سو داشته باشد که چشم یکی از نقاط بدن است که در صورت فشارخون بالا می‌تواند مورد آسیب‌های جدی قرار گیرد. وی اظهار داشت: فشارخون می‌تواند در عروق چشم مثل سایر قسمت‌های بدن باعث خونریزی و ایجاد مشکلاتی برای بیمار شود و این خونریزی‌ها به مرور زمان اگر ادامه پیدا کند باعث افت دید بیمار شده و می‌تواند به گونه‌ای اتفاق بیفتد که بیمار در مراحل اولیه متوجه اختلال دید نشود. وی ادامه داد: تمامی بیمارانی که فشار خون بالا دارند کنترل دوره‌ای دید خود را انجام دهند و زیر نظر چشم پزشک باشند. وی بیان کرد: یکی دیگر از مواردی که فشار خون بالا می‌تواند درچشم تاثیر سو بگذارد این است که در فشار خون بالا بیمار ممکن است دچار التهاب عصبی چشم شود و برای همین توصیه می‌شود فشار خون خود را کنترل کنند. بسیج ملی کنترل فشار خون بالا از ۲۷ اردیبهشت آغاز شده و تا ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۸ در آذربایجان غربی و همزمان با سراسر کشور در حال اجراست.

نظرها

اخبار بیشتر