پشت‌پرده سفر وزیر خارجه عمان به ایران؛ «بن علوی» در تهران چه می‌کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
پشت‌پرده سفر وزیر خارجه عمان به ایران؛ «بن علوی» در تهران چه می‌کند؟

پشت‌پرده سفر وزیر خارجه عمان به ایران؛ «بن علوی» در تهران چه می‌کند؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24 -بن علوی" با یک برنامه برای صلح و پیامی از سوی دولت امریکا راهی ایران شده تا از شدت تنش میان دو کشور ایران و امریکا بکاهد را رد نکرد

شبکه خبری «الجزیره» عربی با انتشار گزارشی پیرامون گمانه‌زنی درباره سفر غیرمنتظره اخیر «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان به تهران می‌نویسد: «سالم الجهوری» روزنامه‌نگار عمانی این موضوع که «بن علوی» با یک برنامه برای صلح و پیامی از سوی دولت امریکا راهی ایران شده تا از شدت تنش میان دو کشور ایران و امریکا بکاهد را رد نکرد. او می‌گوید: «بن علوی» نماینده دیپلماسی عمان است. او از ابتدای سال جاری نقشی جدی در این باره ایفا کرده است.

الجزیره نوشته است: عمان پس از سال‌های مذاکرات با ایران سبب شد تا واشنگتن و تهران و سایر کشورها برای حصول توافق هسته‌ای با یکدیگر به اجماع برسند «. این روزنامه‌نگار معتقد است که اکنون نیز» بن علوی «با ابتکار عمل تازه‌ای برای ایران می‌خواهد از شدت بحران بکاهد و ایران و امریکا را پای میز مذاکره بازگرداند. او می‌گوید ممکن است او از سوی امریکایی‌ها شرایط خاصی را برای مذاکره به طرف ایرانی انتقال داده باشد. با این حال،» حسن احمدیان «استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه تهران ایده موافقت تهران با بازگشت پای میز مذاکره آن هم با پذیرش شرایط و شروط امریکا را رد کرد. او می‌گوید تهران کماکان متعهد به برجام است».

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

شبکه خبری «الجزیره» عربی در ادامه می‌افزاید: «او همچنین، این موضوع که گفته می‌شود» محمد جواد ظریف «وزیر خارجه ایران با شرایط امریکا برای نشستن پای مذاکره موافقت کرده را رد کرد.» بردلی پلیک من «مشاور سابق رسانه‌ای حزب جمهوری‌خواه نیز تایید می‌کند که ترامپ خواستار توافقی مشابه اوباما با ایران نیست. او می‌گوید:» امریکا قصد دارد اقتصاد ایران را به وضعیت «غرق شدن» بکشاند. واشنگتن به جنگ اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد داد و سپس خواهد گفت که به شرط حسن نیت ایران با آن کشور پای میز مذاکره خواهد نشست. در مورد گزینه جنگ نیز او معتقد است که واشنگتن به سمت این گزینه نمی‌رود مگر آن که منافع‌اش بر اثر حمله با تهدید مواجه شود. احمدیان اما این ادعا که ایران تهدیدی برای متحدان امریکا است رد می‌کند. او می‌گوید: «طرح این موضوع از سوی ترامپ تنها برای دوشیدن متحدان ثروتمند امریکا در منطقه صورت می‌گیرد. او بارها به متحدان امریکا توهین کرده و گفته که آنان فقط پول دارند. ترامپ به دنبال پول آنها و فروش تسلیحات به این کشورها و طرح این بهانه است که امریکا امنیت شما را تامین می‌کند پس باید هزینه آن را پرداخت کنید».

افتاب

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا5 ساعت قبل
یک نماینده سابق پارلمان بحرین به همراه خانواده‌اش به سفارت آمریکا در منامه پناه برد و خواهان حمایت شد. به گفته منابع، وی بعد از اینکه به تضمینی مبنی بر عدم بازداشتش دست یافت، محل را ترک کرد. پارلمان بحرین مه ۲۰۱۴ عضویت التمیمی را لغو کرد. این اقدام در پی آن صورت گرفت که وی درباره بدرفتاری با زندانیان در یکی از زندان‌های بحرین صحبت کرده بود. التمیمی از زمان انتخابش در سال ۲۰۱۱ در سایه انتقاد از دستگاه‌های دولتی در بحرین جنجالی را به پا کرد.
الفالف1 روز قبل
با این حال؛ آنها که طی این سال‌ها بارها نتیجه اقدامات شرورانه خود در تقابل با جبهه حق را آزموده و طعم شکست نقشه‌های شیطانی خود را چشیده‌اند، اینبار نیز در رفتاری حقیرانه شاید برای آخرین بار شانس خود برای تحمیل خواسته‌هایشان به ایران اسلامی را با فرستادن پیغام و بسته‌های پوچ محک زدند. گویا چنان در جهل و جاه‌طلبی خود غرق شده‌اند که پایانی بر سیاست‌های شکست‌خورده آنها متصور نیست و هنوز واقعیت این ضرب‌المثل معروف ایرانی را که می‌گوید؛ «آزموده را آزمودن خطاست» باور نکرده‌اند. ۲- متهم‌سازی ایران به جنگ‌افروزی و القای ناامنی به کشورهای منطقه و فراهم نمودن شرایط برای طرح دعوای جدید در سازمان‌های بین‌المللی، هدف دیگری است که نمی‌تواند، دور از انتظار باشد. ۳- همچنین این اقدام می‌تواند تاکتیکی باشد برای فراهم نمودن شرایط حضور پررنگ‌تر در منطقه، به بهانه تأمین امنیت تردد شناورها و در واقع حفظ منافع و تأمین اهدافی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند. ۵- بی‌شک تشدید سیاست پوسیده ایران‌هراسی و گرم کردن بازار فروش تسلیحات بیشتر به کشورهای مرعوب منطقه و دوشیدن مجدد گاوهای عربی، یکی دیگر از اهداف آمریکایی‌ها برای سناریوسازی‌ اتفاقات اخیر محسوب می‌شود.

ورود روحانی به محل برگزاری نشست سران کنفرانس «سیکا» +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
آیا داوری خودکشی کرده است؟ صبح امروز خبری در رسانه‌ها منتشر شد که حکاتی از خودکشی عبدلارضا داوری و حتی درگذشت آن داشت. بهارنیوز در این رابطه نوشت: «شایعه‌ای در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که گویا عبدالرضا داوری، مشاور احمدی نژاد خودکشی کرده و جان خود را از دست داده است. عبدالرضا داوری طی روزهای اخیر تحت افشاگری بی‌سابقه رسانه‌ای همسرش قرار داشت». اصولگرایان هم به جایگاه واقعی خود بازمی‌گردند؛ جریانی معتقد به باورهای سنتی که ملاک درستی یا نادرستی کارهایشان مردم نیستند. این خبر با توجه به برخی حاشیه‌‌سازی‌های قبلی و خط مجعول دوگانه‌سازی در صدا و سیما خیلی زود خبرساز شد.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ماجرای نامه همراه «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن در دیدار روز پنجشنبه وی با رهبر معظم انقلاب اسلامی در تهران آنقدر خبر ساز شد که «کونو تارو» وزیر خارجه این کشور مجبور شد به آن واکنش نشان دهد. کونو روز شنبه با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود در توئیتر در پاسخ به یک خبرنگار نوشت: «اشتباه است، آنچه نخست وزیر در دست داشت حاوی نکات صحبتش بود؛ نه پیام ترامپ!» «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه گذشته در دومین روز سفر خود به تهران با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. انتشار تصویری از دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب که در آن یادداشت یا دست نوشته «آبه شینزو» ابتدا روی میز جلوی وی و سپس در کنار پایش روی مبل قرار گرفته است موجب توجه و تفسیرهای مختلف رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود. این رسانه‌ها از یادداشت همراه نخست وزیر ژاپن به عنوان پیام مکتوب ترامپ نام برده، بودند. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر