یکی از عوامل تشدید خطر زوال عقل در میانسالان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سلامت

یکی از عوامل تشدید خطر زوال عقل در میانسالان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- نتایج یک بررسی نشان می‌دهد نوسانات وزنی می‌تواند خطر زوال عقل را در میانسالان تشدید کند.

یکی از عوامل تشدید خطر زوال عقل در میانسالان - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، محققان در بررسی‌های خود مشاهده کردند کاهش یا افزایش قابل توجه وزن در افراد میانسال می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد.

زوال عقل از مشکلات جسمی جدی است که با بالا رفتن میانگین سنی جمعیت و افزایش نرخ امید به زندگی جدی‌تر شده‌است. در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۶٫۸ میلیون نفر با زوال عقل درگیر بوده‌اند. همچنین شیوع جهانی چاقی که با بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط است طی چهار دهه گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته‌است.

شواهد متعددی وجود دارد که حاکی از ارتباط بین فاکتور‌های خطرزای بیماری‌های قلبی-عروقی از قبیل: فشار خون، کلسترول و قند خون بالا با زوال عقل است. هرچند، رابطه بین شاخص توده بدنی (BMI) در اواخر دوران زندگی و خطر ابتلا به زوال عقل نامشخص است.

گروهی از محققان جمهوری کره به بررسی ارتباط بین تغییرات شاخص توده بدنی و زوال عقل در میان جمعیت میانسالان این کشور در بازه زمانی دو ساله پرداختند. در این بررسی اطلاعات ۶۷ هزار و ۲۱۹ فرد ۶۰ تا ۷۹ ساله که شاخص توده بدنی آنان در سال‌های ۲۰۰۳-۲۰۰۲ و ۲۰۰۵-۲۰۰۴ مورد ارزیابی قرار گرفت، بازبینی شد. در شروع مطالعه فاکتور‌هایی از جمله شاخص توده بدنی، وضعیت اقتصادی-اجتماعی و فاکتور‌های خطرزای قلبی-عروقی در نظر گرفته شد.

خبری: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

محققان در این دو فاصله زمانی تغییرات شاخص توده بدنی را اندازه‌گیری کردند. پس از گذشت دو سال علائم زوال عقل در این افراد در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ مورد بررسی قرار گرفت. در این دوره پنج ساله تعداد مردان و زنانی که دچار زوال عقل شدند به ترتیب ۴۸۸۷ و ۶۶۸۵ نفر اعلام شد.

به نقل از مدیکال اکسپرس، یافته‌های بدست آمده نشان داد بین تغییر شاخص توده بدنی در اواخر دوران زندگی و زوال عقل در مردان و زنان ارتباط چشمگیری وجود دارد.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
عبدالرحمان رستمیان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما همزمان با هفته مبارزه با مصرف دخانیات گفت: ۱۴ درصد از جمعیت کشور دخانیات مصرف می‌کنند. وی افزود: ۹۹ درصد از افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند پیش از ۲۶ سالگی مصرف دخانیات را آغاز کرده‌اند. رستمیان گفت: متأسفانه سالانه ۶۰ هزار نفر بر اثر عوارض مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. وی گفت: بسیاری از اعتیاد‌ها پیشینه مصرف دخانیات دارند و دخانیات عامل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نیز محسوب می‌شود. ­وی گفت: متأسفانه سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان (بیش از ۳ برابر هزینه مصرف دخانیات) در نظام سلامت برای جبران عوارض مصرف دخانیات هزینه می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
عبدالرحمان رستمیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا­ و سیما همزمان با هفته مبارزه با دخانیات گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران از گذشته برای تبدیل شدن به دانشگاه عاری از دخانیات می‌کوشید، اما همزمان با این هفته ملی با سرعت بیشتری اقدام خواهد کرد. وی افزود: آیین نامه اجرایی دانشگاه عاری از دخانیات تدوین شده و دانشکده‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی و ساختمان‌های اداری دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی پس از دیگری برای تبدیل شدن به دانشگاه عاری از دخانیات اعلام آمادگی می‌کنند. رستمیان گفت: تاکنون ساختمان مرکزی دانشگاه، دانشکده علوم پزشکی، ­ دانشکده علوم توانبخشی، بیمارستان ولیعصر (عج) و مرکز بهداشتی درمانی فرمانفرمایان از جمله اماکنی هستند که برای تبدیل شدن به مکان‌های عاری از دخانیات اعلام آمادگی کردند. وی افزود: تیم‌های اجرایی دانشگاه عاری از دخانیات همزمان با اعلام آمادگی هر مکان فعالیت خود را آغاز می‌کنند. معاون اجتماعی - فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: براساس آمار‌ها در جهان ۲ هزار دانشگاه و کالج در آمریکا، استاندارد‌های عاری از دخانیات را کسب کرده‌اند و رقم این دانشگاه‌ها از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷، ۵۰ درصد افزایش یافته است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نیره سادات پیروزبخت در مراسم نکوداشت روز جهانی ایمنی مواد غذایی افزود: افزایش جمعیت جهان و تلاش جامعه جهانی برای افزایش امید به زندگی، کنترل کیفیت مواد غذایی برای حفظ سلامت و ایمنی مصرف کنندگان در همه کشور‌ها ضروری است. وی گفت: ایران ظرفیت فراوانی برای مشارکت در طرح‌های ایمنی و سلامت مواد غذایی دارد و لازم است این ظرفیت برای تدوین و اجرای استاندارد‌های مربوط به ایمنی مواد غذایی تقویت شود و به فعل درآید. وی افزود: در زمینه ایمنی مواد غذایی نیز استاندارد‌های کدکس می‌تواند به عنوان راهنما در تولید و عرضه محصولات ارگانیک و سازگار با محیط زیست، کاهش استفاده از سموم و نگهدارنده‌ها و بهبود روش‌های فراوری مواد غذایی را به همراه داشته باشد. پیروزبخت گفت: بر این اساس، کشور‌ها می‌توانند با اطمینان از ایمنی و کیفیت مواد غذایی به عرصه تجارت بین المللی وارد شوند و مطابق با نیاز‌های ملی و استاندارد‌های بین المللی واردات داشته باشند و برای تقویت سیستم‌های کنترل مواد غذایی گام‌های اساسی بردارند. پیروزبخت به برنامه‌های جدید کدکس برای سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵ اشاره کرد و افزود: بر این اساس، سیستم‌های پایدار کشاورزی و مواد غذایی باید ارتقا یابد و همکاری‌های چندجانبه برای سلامت عمومی، بهداشت حیوانات، کشاورزی و سایر بخش‌ها تقویت شود.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
سرپرست سازمان غذا و دارو: از این پس همه آرای کمیسیون‌های قانونی بلافاصله در سایت این سازمان منتشر می‌شوند تا ذینفعان بتوانند به این آرا دسترسی پیدا کنند و از آن‌ها مطلع شوندحرکت سازمان غذا و دارو به سوی شفافیتحرکت سازمان غذا و دارو به سوی شفافیتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمدرضا شانه ساز در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: ما بصورت ماهانه ۱۵ تا ۳۰ قلم کمبود دارویی داریم که این موضوع در همه جای دنیا رخ می‌دهد، ما تلاش داریم کمبود‌ها را پیش بینی کنیم و تصمیمات به موقع اتخاذ شود. وی گفت: دارویی که وارد کشور می‌شود اول به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارسال و کنترل کیفیت می‌شود. بیماران نگرانند که اگر تغییری در مصرف دارو داشته باشند و روی مصرف داروی جدید بیایند دچار مشکل شوند درحالی که واقعا اینطور نیست و نباید نگران باشند. سرپرست سازمان غذا و دارو گفت: سیاست ما چکشی و ضربتی نیست و با شیب ملایم به سمت افزایش مصرف داروی تولید داخل دفرازیروکس می‌رویم. این موضوع یک بحث فرهنگی است و باید اطلاع‌رسانی شود تا بیماران از بابت تغییر مصرف دارو نگران نشوند.
افکارنیوزافکارنیوز9 ساعت قبل
این مقاله ۲۵ مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح را بر اساس جدیدترین پژوهشهای متخصصین بیان می‌کند. با این وجود ممکن است اثر سوزاندن چربی در افرادی که در بلند مدت قهوه مصرف می‌کنند، کاهش یابد. ۲- عملکرد فیزیکی را بهبود می‌بخشدمصرف هر روز قهوه در صبح می‌تواند به شدت عملکرد جسمی را بهبود بخشد. برخی مطالعات نشان دادند، مصرف قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع II را کمتر می‌کند. برخی مطالعات نشان می‌دهد در افرادی که قهوه مصرف می‌کنند ۲۵ تا ۳۰ درصد خطر ابتلا به این بیماری کاهش می‌یابد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین21 ساعت قبل
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت گفت: تورم و مشکلات اقتصادی در جامعه منجر به کاهش بار مراجعات مردم به مراکز درمانی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه جمعیت کشور ما به سمت پیری می‌رود و طبیعتا بار مراجعات درمانی نیز زیاد می‌شود. البته تجربه ۴۰ ساله نیز نشان داده که در شرایط عادی باید افزایش بار مراجعات داشته باشیم، مگر اینکه دلایل اقتصادی و دیگر موارد در این حوزه نقش داشته باشند. معاون کل وزارت بهداشت، وجه خوشبینانه کاهش بار مراجعات به مراکز درمانی را مستلزم اجرای راهنماهای بالینی، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت و اجرای پزشکی خانواده ذکر کرد و گفت: در این صورت می‌توانیم بگوییم که دلیل کاهش بار مراجعات کمتر بیمار شدن مردم است. منبع: ایلنا

نظرها

اخبار بیشتر