اسماعیل امینی: صداوسیما انگار مال ایران نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
اسماعیل امینی: صداوسیما انگار مال ایران نیست

اسماعیل امینی: صداوسیما انگار مال ایران نیست

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اسماعیل امینی می‌گوید که زبان فارسی در کنار دین اسلام عامل حفظ هویت ما است که متاسفانه امروزه توجهی به آن نمی‌شود و حتی در صداوسیما هم شاهد استفاده از لغات خارجی هستیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جمعی از اهالی فرهنگ، شعر و ادب فارسی در شب ولادت امام حسن (ع) (دوشنبه ۳۰ اردیبهشت) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

رهبر انقلاب در بخشی از این دیدار در خصوص زبان فارسی ابراز نگرانی کردند و گفتند: «من راجع به زبان فارسی حقیقتا نگرانم زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است. از صداوسیما گله‌مندم، به دلیل اینکه به جای ترویج زبان صحیح و معیار و زبان صیقل‌خورده و درست، گاهی زبان بی‌هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج می‌کند.»

ایشان همچنین از ولنگاری زبانی و ساخت لفظی بسیار نازل برخی ترانه‌ها و پخش آن‌ها از صداوسیما در سریال‌ها انتقاد کردند.

به همین مناسبت در گفت‌وگو با اسماعیل امینی، شاعر باسابقه که سابقه ریاست بر شورای شعر صداوسیما هم را دارد، درباره علل به وجود آمدن این شرایط را جویا شدیم که او پاسخ داد: «در صداوسیما گاهی محتوای شعر و بحث فنی و آهنگسازی مورد توجه قرار نمی‌گرفت.»

امینی با تاکید بر اینکه به جز اشعار و ترانه، در گزارش‌های تلویزیونی هم شاهد مهجور واقع شدن زبان فارسی هستیم، بیان کرد: «زبان فارسی نه تنها در ترانه‌ها بلکه در گزارش‌های ورزشی و ... صداوسیما هم شاهد استفاده بیش از اندازه از لغات خارجی هستیم و صداوسیما انگار صداوسیمای ایران نیست. من استاد زبان فارسی هستم و در همه کشورها اینطور است که اگر به عنوان مثال دانشجویان انگلیسی می‌خوانند به تلویزیون و رادیو آن کشور ارجاع داده می‌شوند تا زبان را بهتر یاد بگیرند اما ما نمی‌توانیم دانشجویان را ارجاع دهیم و اگر هم می‌دهیم برای شناساندن غلط‌هایی است که به کار برده می‌شود.»

این شاعر در پاسخ به اینکه برای بهبود اوضاع و حل این مشکل چه باید کرد، توضیح داد: «این مسئله ریشه‌ای است، بعدا ممکن است شورایی در تلویزیون تشکیل شود برای رسیدگی به زبان فارسی که مدتی جلسه برگزار می‌کنند و پس از چند جلسه کارشان تمام می‌شود. باید تصمیم گیری درباره مسایل مربوط به فرهنگ و هنر به مختصصان حوزه واگذار شود اما الان در اختیار سیاست‌مداران است و تصیم‌گیری‌های جزیی در اختیار افرادی است که اهل اقتصاد و به دنبال پول هستند.»

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

او ادامه داد: «سریال «شهرزاد» که پخش شد ترانه آن «رفیقم کجایی» بی‌معنی بود و من متنی را هم در نقد آن نوشتم اما کسی توجه نمی‌کند و دیدیم که تهیه‌کننده این اثر مفسد اقتصادی است و الان محاکمه می‌شود.»

امینی در همین راستا تاکید کرد: «تصمیم‌گیری باید به کسانی واگذار شود که اهمیت این موضوع را می‌دانند، زبان فارسی و دین اسلام دو عامل انسجام ما در طول تاریخ بوده‌اند و این دو اگر آسیب ببیند ما با قدرت سیاسی و تاریخی نمی‌توانیم پیش برویم و به همین دلیل است که آقا توصیه می‌کنند که زبان فارسی را حفظ کنیم.»

این استاد دانشگاه با تاکید بر تاثیر زبان فارسی بر حفظ هویت و تاریخ ایران، گفت: «پس از هجوم مغول زبان فارسی عامل حفظ هویت ما بود که دین، کشور و فرهنگ‌مان از بین نرود و اگر نتوانیم جلوی آشفتگی این روزهای زبان فارسی را بگیریم دشمنان روی آن کار می‌کنند و تغییرات می‌دهند، به خصوص در زمینه خط فارسی.»

او ادامه داد: «به عنوان مثال در خط ترکی، این اتفاق افتاد و نسبتشان با متون کهن قطع شد، می‌خواهند ارتباط ما هم با متون فرهنگی قدیمی قطع شود و الان جریانات شبه روشنفکری روی این مسئله کار می‌کنند اما هنوز نتوانستند بر سر خط و زبان فارسی چنین بلایی بیاورند.»

او همچنین گفت: «همانطور که گفتم به نظرم باید این مقوله از دست اهل سیاست بیرون بیاید و به دست مختصصان واگذار شود چون گویا از اهمیت این مسئله زبان فارسی اطلاع و آگاهی ندارند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم مردم با پیکر مطهر ۷۲ شهید وداع کردند البته این تعداد شهید از مجموع ۱۵۰ شهیدی است که قرار است امروز پنجشنبه در تهران تشییع شود. از این ۱۵۰ شهید ۳۴ شهید شناسایی شده‌اند دو شهید مربوط به شهدای مدافع حرم و بقیه گمنام هستند. این ۱۵۰ شهید مربوط به شهدای دفاع مقدس هستند این شهدای گرانقدر در عملیات تفحص در مناطق عملیاتی سال‌های دفاع مقدس در جنوب کشور شناسایی شدند. مراسم تشییع صبح امروز ساعت ۹ از دانشگاه تهران آغاز می‌شود. این ۱۵۰ شهید متعلق به ۱۷ استان است.

مسئله حجاب در جامعه

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «صریح درباره فرهنگ» سراغ وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و علل و عوامل شکل دهنده آن رفته است. وضعیت حجاب و عفاف در جامعه، آسیب شناسی آن، نقش دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این خصوص از جمله موضوعاتی است که در این قسمت «صریح درباره فرهنگ» به آن‌ها پرداخته شده است.

صعود

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عکاس هشت سال دفاع مقدس در نمایشگاهی با عنوان «۴ نسل ۴ نگاه»، چهار عکس جدید را نخستین بار از روز‌های هشت سال دفاع مقدس منتشر کرده است. محمد نوروزی استاد عکاسی خبری در این نمایشگاه با بیان اینکه برایم جذاب است تا افراد حاضر را در عکس‌هایی که ۴۰سال پیش ثبت کرده‌ام، بیابم گفت: امروز دوست دارم سوژه‌های عکاسی خود و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را که در عکس هایم هستند، ببینم. وی از شاگردان و همه مخاطبان عکس هایش خواسته است از عکس هایش، عکس بگیرند و در فضای مجازی منتشر کنند تا صاحبانشان را بیابند. این نمایشگاه با حضور ۴ نسل از عکاسان در فرهنگستان هنر برپا شده است. بازدید برای عموم از نمایشگاه ۴نسل ۴نگاه، از فردا پنجشنبه ۶ تیر از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ امکان پذیر است.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون‌های مربوطه در روز جمعه ۲۱ تیر ۹۸ همزمان در شهر‌های تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، ساری، رشت و اردبیل برگزار خواهد شد. زمان دریافت کارت ورود به جلسه از روز چهارشنبه ۱۹ تیر است. دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی در صورت تمایل با مراجعه به سامانه مرکزسنجش و پذیرش به نشانی english. iau. ac. ir/ept ثبت نام کنند و از منابع و بودجه بندی سؤالات این آزمون‌ها آگاهی یابند. شایان ذکر است به دلیل برگزاری همزمان آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت‌های عربی هر داوطلب مجاز به ثبت نام در یکی از آزمون‌ها است و شرکت همزمان در دو آزمون فوق امکان پذیر نیست.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بعد از ظهر امروز عوامل برنامه «به خانه برمی گردیم» در ساختمان روابط عمومی رسانه ملی حضور پیدا کردند و پای صحبت مخاطبانشان نشستند. سپس عوامل این برنامه در نشستی درباره وجوه مختلف به خانه می‌گردیم گفتند. راحله امینیان مجری این برنامه درباره «به خانه برمی گردیم» گفت: این برنامه در این سال‌ها توانسته با مخاطبانش ارتباط خوبی برقرار کند. ژیلا امیر شاهی نیز در این نشست گفت: ما در «به خانه برمی گردیم» سعی می‌کنیم به زبان فارسی سخن بگوییم و از تمام قومیت‌ها گویش‌ها و لهجه‌ها استفاده کنیم. محمد نظری از مجریان پیشکسوت این برنامه گفت: «به خانه برمی گردیم» برای ما حکم خانه را دارد و سعی می‌کنیم همواره با هم افزایی در جهت ارتقاء برنامه حرکت کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر