توهم سعودی‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
توهم سعودی‌ها

توهم سعودی‌ها

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
مانند گذشته، ریاض در ایجاد ائتلاف ضد ایرانی در منطقه ناکام خواهد بود. مهمترین مانع ریاض عدم مشروعیت آن نزد همسایگانش است.

علاوه براین به همان میزان که ریاض به همراه دولت‌های امارات و بحرین خواستار بالا گرفتن تنش با ایران و افزایش دامنه آن تا رویارویی مستقیم هستند، عراق، قطر، کویت و عمان با این رویکرد مخالفند. سیاست‌های ریاض همواره با سوءظن و تردید میان دولت‌های عرب جنوب خلیج‌فارس و منطقه خاورمیانه عربی روبرو بوده است.

پس از سرخوردگی‌های ناشی از ناکامی در ایجاد «ناتوی عربی» که اصلی‌ترین هدف خود را مقابله با تهدیدهای ایران خوانده بود، ریاض باردیگر بخت خود را در ایجاد ائتلافی تازه علیه ایران به آزمون گذاشته است. دعوت از دولت‌های عربی برای اجلاس فوق‌العاده در جده به معنای آزمون دوباره‌ای است که ریاض می‌خواهد نتایج سیاست‌های ضد ایرانی خود و معدود متحدان منطقه‌ای و امریکایی‌اش را دراین‌باره بسنجد. به زعم دولتمردان سعودی، اکنون زمان طلایی است که می‌شود با سیاست برهنه به مقابله با قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران پرداخت. سعودی‌ها همه سرمایه خود را در بستری از قرائن نهاده‌اند که اصلی‌ترین آن بالاگرفتن تنش در روابط ایران و امریکا، آرایش نظامی کم سابقه ارتش امریکا در نزدیکی آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز، عادی سازی پیدا و پنهان روابط اسرائیل با برخی دولت‌های عربی، عافیت طلبی روس‌ها و نیاز اقتصادی چین برای کاهش تنش‌ها با واشنگتن، سیاست‌های مشروط اروپا در استمرار روابط با ایران و سرانجام انزوای ایران در جامعه بین‌المللی است. اما این همه واقعیت نیست. دیپلماسی «کیف پول» سعودی‌ها را نسبت به خود، ایران، منطقه و جامعه بین‌المللی دچار توهم کرده است.

سرخوردگی بالاترین تجربه سعودی‌ها در دهه‌های اخیر است؛ چه آن هنگام که تصور می‌کردند جنگ هشت ساله رژیم صدام‌حسین قادر به شکستن ابهت سرزمینی و ملی‌- مذهبی ایران در منطقه خواهد شد، چه وقتی که طالبان و القاعده را در همسایگی این کشور پرورش دادند و چه اکنون که تصور می‌کنند زمان طلایی برای کوتاه کردن قامت ایران فرارسیده است. آنان در تصور خود دچار اشتباهات استراتژیک هستند. بالا گرفتن تنش‌ها و منازعات با ایران به معنای تغییر همه امتیازها به نفع سعودی‌ها نیست. به عبارت روشن‌تر بالا گرفتن تنش‌ها با ایران به مفهوم تغییر رویکردهای پر تردید و سوء ظن به سیاست‌های ماجراجویانه ریاض نیست. هنوز و همچنان تنها امارات عربی متحده و بحرین همسو با ریاض در شورای همکاری خلیج فارس هستند. مواضع قطر، عمان و کویت هرگونه برنامه سعودی‌ها را دچار اختلال کرده و می‌کند. دیگر دولت‌های عربی خاورمیانه نیز از یکسو چشم به منابع مالی سعودی‌ها دارند. از سوی دیگر مانند آنان درباره موقعیت و جایگاه نهادینه ایران در خاورمیانه و جامعه جهانی دچار توهم نیستند. دولت‌های عربی در مناسب‌ترین وضع از نگاه سعودی‌ها رویکردی سوداگرانه به ریاض داشته و در این‌حال مراقبند که از خط قرمز منافع استراتژیک خود عبور نکنند. به این ترتیب ریاض یا خود را به گمراهی سپرده است و یا به این واقعیت توجه دارد که هرگونه دوری و یا تنش دولت‌ها با ایران به معنای نزدیک شدن به ریاض نیست. ظرفیت‌های دولت سعودی در همه سطوح نزد جامعه جهانی و خاصه همسایگان عرب آن شناخته شده است. علاوه براین سعودی‌ها درباره حجم و دامنه تنش‌ها در روابط ایران و امریکا دچار توهم استراتژیک هستند. ایران، ایالات متحده، اروپا، روسیه، چین و اکثر دولت‌های مستقر در غرب آسیا خواستار گسترش دامنه تنش‌ها تا مرز رویایی مستقیم نیستند. اگرچه منطقه، ایران و امریکا تا این اندازه به مرز جنگ مستقیم نزدیک نشده‌اند، ولی همه طرف‌ها بشدت مراقبند که روزنه‌های امید به عبور از وضع کنونی بسته نشود. از این‌رو همه طرف‌ها به مراقبت از عوامل گریز از مرکز و فتنه‌گر در منطقه توجه داشته و به دقت رفتار آتش بیاران معرکه را رصد می‌کنند.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

ریاض به‌زعم خود می‌خواهد از زمان طلایی فرصت طلبی کند اما نه زمان به تمامی به نفع اوست و نه شرایط مطابق با خواست‌هایش.

منتشر شده در روزنامه ابتکار

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری اسلامی موریتانی و انتخاب محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهور جدید را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید این کشور شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر موریتانی و تعمیق روابط دوجانبه باشیم.
الفالف12 ساعت قبل
وزارت اطلاعات بررسی بیشتری را دارد انجام می‌دهد و قوه قضائیه نیز نتیجه را اعلام خواهد کرد. علی ربیعی، سخنگوی دولت هم در این باره گفت: رئیس‌جمهور درباره این موضوع با وزیر کشور صحبت کردند. البته آمریکایی‌ها و متحدانش هم بیکار نمی‌نشینند …برخلاف عراق و افغانستان، اشغال ایران کار ساده‌ای نیست. بنابراین آمریکایی‌ها به‌دنبال آن نیستند که نیروهای نظامی خودشان را وارد ایران کنند. باید بدانیم که ایالات متحده حتی یک سرباز هم وارد خاک ایران نخواهد کرد.»
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ طالبی رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات کشور، در احکامی مسعود نصرتی، حسن فرخی، ستار کیان ارثی و یزدان خسروی را به سمت عضو و محمد علی یاسینی را به عنوان عضو و دبیر هیات مرکزی بازرسی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میاندوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری منصوب کرد. در احکام صادره از سوی طالبی برای انتصاب اعضای هیات مرکزی بازرسی انتخابات، به ماده ۲۵ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده ۷۶ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و حکم شماره ۲۳۷۸۱ مورخ ۱۰/۲/۹۸ وزیر محترم کشور استناد شده است. پیش از این در دهم اردیبهشت ماه سالجاری وزیر کشور در حکمی، علی طالبی رئیس مرکز مدیریت عملکرد و امور بازرسی را به عنوان رئیس هیات مرکزی بازرسی وزارت کشور انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره‌ای پنجمین دوره خبرگان رهبری منصوب کرد. در حکم وزیر کشور، انتخاب و انتصاب اعضای هیات مرکزی و هیات‌های بازرسی در سراسر کشور، برنامه ریزی برای آموزش بازرسان و اتخاذ تمهیدات و اقدامات لازم برای کنترل جریان انتخابات، به عنوان اهم وظایف رئیس هیات مرکزی بازرسی وزارت کشور برشمرده شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

لحظه بمب گذاری در زاهدان + فیلم

رکنا21 ساعت قبل

اعتصاب فراگیر در اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در مخالفت با کنفرانس بحرین

تسنیم1 روز قبل

آیا جنین در رحم مادر می‌بیند؟!

نامه‌نیور1 روز قبل

آتش سوزی در بیمارستانی در بلوار هجرت/۳۰ اصله درخت اکالیپتوس طعمه حریق شد/چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله

میزان‌آنلاین1 روز قبل

بررسی زوایای تقابل هویت‌محور ایران و عربستان

اقتصادنیوز1 روز قبل

تبریک مجید صالحی برای تولد رفیق بامرام و معرفتش

پارس نیوز17 ساعت قبل

ترامپ: آمریکا برای هر اقدامی که ایران می‌خواهد انجام بدهد آماده است / امیدوارم تهران پیام تحریم‌های جدید را بگیرد / آنها باید با ما صحبت کنند

خبر فوری1 روز قبل

رزمایش آبی خاکی هوانیروز اصفهان برگزار شد

ایرنا1 روز قبل

درخواست سنگین و باورنکردنی ستاره جوان استقلال از باشگاه!

وانانیوز1 روز قبل

چرا منچسترسیتی تحت فشار برای خرید بازیکنان بومی است؟

نود1 روز قبل