شرایط ویژه اختیارات ویژه می‌خواهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
شرایط ویژه اختیارات ویژه می‌خواهد

شرایط ویژه اختیارات ویژه می‌خواهد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- رئیس جمهوری در تازه ترین سخنان خود درباره نحوه مدیریت اقتصادی کشور در تنگناهای تحریمی، گزینه ای چون اعطای اختیارات ویژه به مسوولان اجرایی کشور را پیشنهاد کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، افزایش چشمگیر مشکلات پیش روی کشور و به ویژه مدیریت اجرایی موجب شد تا بسیاری از مخالفان و منتقدان دولت فرصت را غنیمت جویند.

آنان با زیر سوال بردن صدر تا ذیل کارنامه «حسن روحانی» از سال ۹۲ تاکنون در همه حوزه‌ها، حتی زمزمه هایی با موضوع لزوم کناره گیری رئیس جمهوری و آمدن تیمی جدید برای اداره اجرایی کشور را سردادند.

سخنان چند روز پیش رئیس جمهوری در جمع فعالان و چهره‌های سیاسی مزید بر علت شد تا برخی روحانی را به گریز از مسوولیت و فرافکنی متهم سازند.

روحانی شامگاه بیست و یکم اردیبهشت در ضیافت افطاری که با حضور جمعی از فعالان سیاسی برگزار شد با اشاره به دشواری‌های بی سابقه پیش روی کشور و مسوولان و نیز مطالباتی که از دولت وجود دارد اظهار داشت: اگر در خصوص سیاست خارجی، فرهنگ و یا فضای مجازی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور از دولت مطالبه داشت.

این سخنان رئیس جمهوری بازتاب و واکنش‌های گسترده‌ای داشت. یکی از روزنامه‌های مخالف دولت نوشت که روحانی باید به صورت دقیق‌تر عنوان می‌داشت «کدام اقدام را برای حل کدام مشکل انجام داده و یا در دست اقدام داشته‌اند که نبود اختیارات لازم مانع از انجام آن شده است؟»

این روزنامه با برگزیدن این تیتر که «آقای روحانی اختیار داشتید، توان نداشتید!» به طور مستقیم به سراغ اصل موضوع رفت و در یادداشت خود آورد «وقتی می‌‌دانستید رئیس‌جمهور- به قول خودتان- برای انجام وظایفی که قانون اساسی بر عهده او گذارده است، اختیارات لازم و کافی ندارد! چرا برای تصدی پست ریاست جمهوری نامزد شدید؟!»

البته نویسنده این تحلیل هرگز به شرایط ویژه کشور اشاره‌ای نکرد و اینکه پیش از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحمیل تحریم هایی بی سابقه، رئیس جمهوری در راستای وظایف و اختیارات خود به نحوی عمل کرد که باز هم اکثریت رای دهندگان را مجاب به ادامه کار دولت سازد.

علاوه بر این، برخی در مجلس و قوه قضاییه نیز نظری متفاوت با روحانی را بیان داشتند. از جمله «سیدابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضاییه و اصلی‌ترین رقیب روحانی در انتخابات ۹۶ که در جمع مسوولان قضایی کشور اظهار داشت: همه قوا، دستگاه‌ها و مسوولان از اختیارات کافی و قانونی برای انجام وظایف خود برخوردار هستند.

علاوه بر این، یکی از نمایندگان مجلس که با پرچم حمایت از دولت و در لیست «امید» به مجلس دهم راه یافت، در جلسه علنی بیست و چهارم اردیبهشت چنین عنوان کرد که «نداشتن اختیارات کافی» از رئیس جمهوری پذیرفتنی نیست.

«مصطفی کواکبیان» نماینده تهران اظهار داشت: امروز از شما پذیرفتنی نیست که بگویید چندان اختیاری ندارم. به هر حال شما به عنوان رئیس شورای امنیت ملی و ریاست ده‌ها شورای جورواجور دارای اختیارات گسترده‌ای هستید و اگر هم در مواردی طبق قانون اساسی باید مسائل به تصویب و نظر مقام معظم رهبری برسد در عمل و در طول این چند سال مشخص شده است که ایشان با توجه به نظر مشورتی کارشناسان و متخصصان تصمیم می‌گیرند و جای هیچگونه تعلل و درنگی برای تحقق وعده‌هایتان وجود ندارد بخصوص که برخلاف نظر ما مجلسیان شما شورای اقتصادی سران قوا را هم در اختیار دارید.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

با این حال و به رغم واکنش هایی که به سخنان رئیس جمهوری در جمع فعالان سیاسی صورت گرفت و همچنین ادعاهایی که مبنی بر چشم پوشی روحانی از وعده‌ها و مسوولیت هایش مطرح شد، رئیس جمهوری از دریافت اختیارات ویژه سخن به میان آورده و آشکار ساخته عزمی جدی برای مهار قاطعانه چالش‌ها و پذیرش تام و روزافزون مسوولیت در شرایط شاذ و بی مانند کنونی را دارد.

رئیس جمهوری شامگاه دوشنبه در دیدار با جمعی از علما و شخصیت‌های حوزوی باز هم به تشریح شرایط پیش روی کشور از تجمیع دشمنان چهار دهه گذشته ایران در کاخ سفید گرفته تا مشکلات جدی در تبادلات بانکی و فروش نفت پرداخت.

روحانی در بخشی از سخنان خود مذاکره در موقعیت کنونی را بی ثمر دانست. وی همچنین بیان داشت: در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم.

روحانی تصریح کرد: همانگونه که در جنگ هشت ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل (ره) گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم، امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.

روحانی هر چند با انتقادهایی در مورد استفاده نکردن از اختیارات روبرو شده اما مساله این است که نیازهایی جدی به اختیارات بیشتر در حوزه‌های گوناگون هم وجود داشته است.

در جریان شکل گیری بحران صندوق‌های اعتباری که فشاری جدی را از نظر مالی به دولت وارد ساخت و سرآغازی بر اعتراضات سال ۹۶ شد، مساله اختیارات دولت خود را به واضح‌ترین شکل ممکن نمایاند و روحانی نیز خود بیان داشت: درباره مؤسسات مالی و اعتباری مشهد که پرداخت ۳۰ ‌هزار میلیارد تومان به دولت تحمیل شد اینکه کار دولت نبود بلکه کار یک قاضی بود.

به همین خاطر مساله اختیارات ویژه دولت به ویژه در حوزه اقتصادی ایده‌ای دور از واقعیات و ضروریات کنونی کشور نیست و می‌تواند منجر به تسریع و تجمیع تصمیم گیری‌ها جهت تحول در وضعیت اقتصادی شود.

پژوهش**۹۲۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لرزش شدید بدن مرکل هنگام استقبال از رئیس جمهور اوکراین (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

الفالف16 ساعت قبل
هر روز اخبار مهمی در رسانه‌ها در حوزه‌های مختلف منتشر می‌شود. بعضا این اخبار توسط خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد و تحلیل می‌شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. وقتی زاکانی از او پرسید که چه کسی چنین چیزی گفته است؟ تاجزاده گفت: «آقای اراکی همین دو روز پیش گفته است». پیش‌از‌این، رضا خاتمی پس از برگزاری جلسه دوم دادگاه خود در روز ۱۱خرداد۹۸، در جمع خبرنگاران با اینکه قبلا گفته بود در انتخابات هشت‌میلیون رأی تقلب شده، اعلام کرد اساسا برایش عدد مهم نیست. او ضمنا در اظهاراتی جالب‌تر گفت: اگر دومیلیون تقلب هم ثابت شود، موضوع سالم‌نبودن انتخابات سال ۸۸ اثبات شده است.

ببینید | خشم جاده‌ای در بزرگراه جورجیا

همشهریهمشهری1 روز قبل
در این ویدئو راننده ۳۶ ساله سیاه پوست (امیت گروبز) در جاده شلوغ از شانه خاکی جلوی اتومبیل جوان ۱۸ ساله‌ای می‌پیچد و در این لحظه خودروی جوان ۱۸ ساله به عقب خودروی گروبز می‌خورد. گروبز با عصبانیت پیاده شده و ضمن زدن جوان سوئیچ را برداشته و با خود می‌برد. جوان نیز با توپ بیسبال وارد شیشه خودروی گروبز می‌شود تا سوئیچ خود را پس بگیرد اما گروبز پایش را روی گاز گذاشته و جوان را کشان کشان با خود می‌برد. حالا پلیس راننده سیاه پوست را بازداشت کرده و سه اتهام سرقت، حمله شدید و رانندگی تهاجمی را علیه وی در دادگاه مطرح کرده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴ - روسیه دردهه‌های تازه سپری شده دراختیار ولادیمییرپوتین و گروه کوچک اما پرقدرت او قراردارد. علاوه بر بحث سوریه، برخی از مواضع نه چندان شفاف مقامات روسیه در رابطه با برجام نیز بر نارضایتی و بدگمانی ایرانی‏‌ها نسبت به روس‏‌ها افزوده است. در این مورد در خبرها به نقل از سخنگوی دولت روسیه آمده بود که ایران شروط وزیر خارجه آمریکا را بررسی کند. همچنین از سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نقل شده است که حفظ توافق هسته‌ای ایران بدون اینکه تهران امتیازات جدیدی واگذار کند غیرممکن خواهد بود. روسیه به ‏طور اساسی و قاطعانه مخالف تغییر نظام سیاسی در ایران است.
فراروفرارو1 روز قبل
علیرضا شیر محمدعلی نفر اول از چپ استبازدید از فشافویه، پاسخ‌گوشدن سازمان زندان‌ها، احضار وزیر دادگستری به مجلس؛ اخبار قتل یک متهم سیاسی هنوز ادامه دارد. به گزارش شرق، علی مطهری و الیاس حضرتی از علیرضا آوایی درباره علت قتل متهم سیاسی در فشافویه سؤال پرسیدند. در توضیح آن، اما نوشته شده که چطور دو متهم سابقه‌دار به متهمی سیاسی دسترسی داشته‌اند. حتی پیگیری نمایندگان و سؤال از وزیر دادگستری برای اجرانشدن آن هم به نتیجه‌ای نرسید. در طرح جدید متهم می‌تواند ادعا کند که جرمش سیاسی است و این تفاوت چشمگیر با طرح قبلی دارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
رهبران کشورهای یادشده و حتی سایر کشورها از اینکه آتش جنگ تازه‌ای در این منطقه برپا شود هراس دارند. آمریکا با فشار حداکثری بر ایران با استفاده از سلاح تحریم اقتصاد ایران را درمنگنه قرارداده استو ایران نیز تهدیدکرده تعهدات برجامی خود را کاهش می‌دهد. این رفتارهای تنش زا موجب شده است برخی آگاهان و ناظران بین المللی از جمله نخست وزیر ژاپن از اصطلاح جنگ تصادفی استفاده کرده و به ایران و آمریکا هشداردهند مراقب این پدیده باشند. برخی آن را نتیجه سری وقایع اجتناب‌ناپذیری می‌دانند که شبیه سقوط یک «گلوله برف» لحظه به لحظه بزرگتر می‌شود و در نهایت به جنگ تبدیل می‌شود. با توجه به تاکید آبه شینزو و با توجه به تعریف بالا به نظر می‌رسد برخی رخدادهای پی درپی در خاورمیانه آدرس یک جنگ تصادفی را می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر