شرایط ویژه اختیارات ویژه می‌خواهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
شرایط ویژه اختیارات ویژه می‌خواهد

شرایط ویژه اختیارات ویژه می‌خواهد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- رئیس جمهوری در تازه ترین سخنان خود درباره نحوه مدیریت اقتصادی کشور در تنگناهای تحریمی، گزینه ای چون اعطای اختیارات ویژه به مسوولان اجرایی کشور را پیشنهاد کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، افزایش چشمگیر مشکلات پیش روی کشور و به ویژه مدیریت اجرایی موجب شد تا بسیاری از مخالفان و منتقدان دولت فرصت را غنیمت جویند.

آنان با زیر سوال بردن صدر تا ذیل کارنامه «حسن روحانی» از سال ۹۲ تاکنون در همه حوزه‌ها، حتی زمزمه هایی با موضوع لزوم کناره گیری رئیس جمهوری و آمدن تیمی جدید برای اداره اجرایی کشور را سردادند.

سخنان چند روز پیش رئیس جمهوری در جمع فعالان و چهره‌های سیاسی مزید بر علت شد تا برخی روحانی را به گریز از مسوولیت و فرافکنی متهم سازند.

روحانی شامگاه بیست و یکم اردیبهشت در ضیافت افطاری که با حضور جمعی از فعالان سیاسی برگزار شد با اشاره به دشواری‌های بی سابقه پیش روی کشور و مسوولان و نیز مطالباتی که از دولت وجود دارد اظهار داشت: اگر در خصوص سیاست خارجی، فرهنگ و یا فضای مجازی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور از دولت مطالبه داشت.

این سخنان رئیس جمهوری بازتاب و واکنش‌های گسترده‌ای داشت. یکی از روزنامه‌های مخالف دولت نوشت که روحانی باید به صورت دقیق‌تر عنوان می‌داشت «کدام اقدام را برای حل کدام مشکل انجام داده و یا در دست اقدام داشته‌اند که نبود اختیارات لازم مانع از انجام آن شده است؟»

این روزنامه با برگزیدن این تیتر که «آقای روحانی اختیار داشتید، توان نداشتید!» به طور مستقیم به سراغ اصل موضوع رفت و در یادداشت خود آورد «وقتی می‌‌دانستید رئیس‌جمهور- به قول خودتان- برای انجام وظایفی که قانون اساسی بر عهده او گذارده است، اختیارات لازم و کافی ندارد! چرا برای تصدی پست ریاست جمهوری نامزد شدید؟!»

البته نویسنده این تحلیل هرگز به شرایط ویژه کشور اشاره‌ای نکرد و اینکه پیش از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحمیل تحریم هایی بی سابقه، رئیس جمهوری در راستای وظایف و اختیارات خود به نحوی عمل کرد که باز هم اکثریت رای دهندگان را مجاب به ادامه کار دولت سازد.

علاوه بر این، برخی در مجلس و قوه قضاییه نیز نظری متفاوت با روحانی را بیان داشتند. از جمله «سیدابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضاییه و اصلی‌ترین رقیب روحانی در انتخابات ۹۶ که در جمع مسوولان قضایی کشور اظهار داشت: همه قوا، دستگاه‌ها و مسوولان از اختیارات کافی و قانونی برای انجام وظایف خود برخوردار هستند.

علاوه بر این، یکی از نمایندگان مجلس که با پرچم حمایت از دولت و در لیست «امید» به مجلس دهم راه یافت، در جلسه علنی بیست و چهارم اردیبهشت چنین عنوان کرد که «نداشتن اختیارات کافی» از رئیس جمهوری پذیرفتنی نیست.

«مصطفی کواکبیان» نماینده تهران اظهار داشت: امروز از شما پذیرفتنی نیست که بگویید چندان اختیاری ندارم. به هر حال شما به عنوان رئیس شورای امنیت ملی و ریاست ده‌ها شورای جورواجور دارای اختیارات گسترده‌ای هستید و اگر هم در مواردی طبق قانون اساسی باید مسائل به تصویب و نظر مقام معظم رهبری برسد در عمل و در طول این چند سال مشخص شده است که ایشان با توجه به نظر مشورتی کارشناسان و متخصصان تصمیم می‌گیرند و جای هیچگونه تعلل و درنگی برای تحقق وعده‌هایتان وجود ندارد بخصوص که برخلاف نظر ما مجلسیان شما شورای اقتصادی سران قوا را هم در اختیار دارید.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

با این حال و به رغم واکنش هایی که به سخنان رئیس جمهوری در جمع فعالان سیاسی صورت گرفت و همچنین ادعاهایی که مبنی بر چشم پوشی روحانی از وعده‌ها و مسوولیت هایش مطرح شد، رئیس جمهوری از دریافت اختیارات ویژه سخن به میان آورده و آشکار ساخته عزمی جدی برای مهار قاطعانه چالش‌ها و پذیرش تام و روزافزون مسوولیت در شرایط شاذ و بی مانند کنونی را دارد.

رئیس جمهوری شامگاه دوشنبه در دیدار با جمعی از علما و شخصیت‌های حوزوی باز هم به تشریح شرایط پیش روی کشور از تجمیع دشمنان چهار دهه گذشته ایران در کاخ سفید گرفته تا مشکلات جدی در تبادلات بانکی و فروش نفت پرداخت.

روحانی در بخشی از سخنان خود مذاکره در موقعیت کنونی را بی ثمر دانست. وی همچنین بیان داشت: در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم.

روحانی تصریح کرد: همانگونه که در جنگ هشت ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل (ره) گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم، امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.

روحانی هر چند با انتقادهایی در مورد استفاده نکردن از اختیارات روبرو شده اما مساله این است که نیازهایی جدی به اختیارات بیشتر در حوزه‌های گوناگون هم وجود داشته است.

در جریان شکل گیری بحران صندوق‌های اعتباری که فشاری جدی را از نظر مالی به دولت وارد ساخت و سرآغازی بر اعتراضات سال ۹۶ شد، مساله اختیارات دولت خود را به واضح‌ترین شکل ممکن نمایاند و روحانی نیز خود بیان داشت: درباره مؤسسات مالی و اعتباری مشهد که پرداخت ۳۰ ‌هزار میلیارد تومان به دولت تحمیل شد اینکه کار دولت نبود بلکه کار یک قاضی بود.

به همین خاطر مساله اختیارات ویژه دولت به ویژه در حوزه اقتصادی ایده‌ای دور از واقعیات و ضروریات کنونی کشور نیست و می‌تواند منجر به تسریع و تجمیع تصمیم گیری‌ها جهت تحول در وضعیت اقتصادی شود.

پژوهش**۹۲۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
به نوشته وبگاه ان. بی. سی نیوز، وزارت خارجه آمریکا هنوز درباره این صحبت‌های ظریف، اظهار نظر نکرده است. ظریف در این باره توضیح داد: «[سردار] سلیمانی تلاش می‌کرد افراد را از دخیل شدن در عملیات‌های نظامی واقعی علیه هر کسی باز دارد. فعلا که [جعبه سیاه] همینطوری آنجا است». وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا کسی در حال حاضر برای استخراج اطلاعات روی جعبه سیاه کار می‌کند، اظهار داشت: «نه، نه. ما تا زمانی که همه طرف‌های ذی‌نفع حضور نداشته باشند، به جعبه سیاه دست نمی‌زنیم».
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشت: برای تحقق فرهنگ فاطمی خوب شروع کردیم و در سال‌های دهه ۶۰ خوب عمل کردیم. روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشت: برای تحقق فرهنگ فاطمی خوب شروع کردیم و در سال‌های دهه ۶۰ خوب عمل کردیم. اینگونه از فرهنگ فاطمی حراست کرده‌ایم که امروز خیابان‌های شهرهایمان پر است از زنان بزک‌کرده و گریزان از حجاب اسلامی. مقصر ما هستیم که فرهنگ فاطمی را به ابزاری برای تأمین اهداف سیاسی‌مان تبدیل کرده‌ایم. مشکل از بی‌تصمیمی‌هاست، مشکل از جفائی است که به فرهنگ فاطمی کرده‌ایم.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روزنامه کیهان در ستون پیام‌های خوانندگان خود به تحلیل حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن پرداخت. این روزنامه به نقل از یکی از مخاطبان خود نوشت: حضور چشمگیر و بی‌نظیر مردم بعد از گذشت ۴۱ سال از عمر انقلاب در مراسم راهپیمایی روز ۲۲ بهمن در سراسر کشور دولتمردان و مسئولین را به اشتباه نیندازد. همه به عشق اسلام و رهبر و به عشق شهدای انقلاب اسلامی آمدیم و باز هم می‌آییم ولی در کنار آن از دولت و مسئولین رضایت نداریم. چرا که در حق این ملت کوتاهی کردند و باید پاسخگو باشند. همچنین طی روزهای اخیر انتشار تصویری از حاشیه مراسم ۲۲ بهمن در فضای مجازی خبرساز شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، دو روزنامه‌نگار مجله نیویورکر آمریکا در گزارشی تحقیقی به جزئیات این واقعه، چگونگی جان به‌در‌بردن سردار سلیمانی از آن ترور و همچنین تأثیرات شهادت قاسم سلیمانی بر بازتعریف مرزهای ترور دولتی پرداخته‌اند. (برای همین هم شاید) وقتی در سوم ژانویه دولت آمریکا از عملیات کشتن قاسم سلیمانی خبر داد، ابتدا علت آن را «تهدید فوری» از جانب او علیه جان آمریکایی‌ها عنوان کرد. قاسم سلیمانی و محمود سلیمان، از فرماندهان ارشد ارتش سوریه و نزدیک به بشار اسد، همراه او بودند … جلسه‌ای غیرمعمول و رده‌بالا میان سه فرمانده از لبنان، ایران و سوریه بود … محمود سلیمان همان کسی بود که برنامه هسته‌ای سوریه را هدایت می‌کرد. مرگ یک پیمانکار آمریکاییحمله راکتی به پایگاه کی-۱ کرکوک زمینه‌ساز تحولاتی شد که در نهایت با ترور سردار سلیمانی به اوج خود رسید و ایران و آمریکا را تا مرز درگیری نظامی همه‌جانبه پیش برد. آلیسا جی. من به شما درباره سه حمله داعش که تنها چند روز پیش از این حمله روی داده بود گفتم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در باب اهمیت مشارکت در انتخابات، مقام معظم رهبری در بیاناتی انتخابات را برای کشور و ملت، فرصتی بسیار بزرگ و برای دشمنان تهدید خواندند و افزودند: «برگزاری پرشور انتخابات و حضور همگانی مردم در پای صندوق‌های رأی، تضمین کننده امنیت کشور خواهد بود زیرا دشمنان از پشتوانه مردمی نظام بیش از امکانات تسلیحاتی آن هراس دارند.» همچنین رهبر انقلاب اسلامی با دعوت همگانی از مردم برای شرکت در انتخابات گفتند: «ممکن است کسی از بنده خوشش نیاید اما اگر ایران را دوست دارد، باید پای صندوق رأی بیاید، بنابراین هرکس به ایران علاقه‌مند است و امنیت کشور، حل شدن مشکلات و گردش صحیح نخبگانی را دوست دارد، در انتخابات شرکت کند.» طبق اصل ۶ قانون اساسی، در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکاء آراء عمومی اداره شود، از راه انتخابات: انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر این‌ها، یا از راه همه‌پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون معین می‌گردد. در موضوع اهمیت حضور در انتخابات، همواره مسئولان در رده‌های مختلف سخن گفته‌اند اما حرف اصلی را مردمی می‌زنند که نتیحه انتخابشان نمایندگان مجلس در ۴ سال آینده است. خبرنگار ایسنا در حاشیه مسیر کوتاهی از راهپیمایی روز ۲۲ بهمن تهران در گفت‌وگوهای به صورت انتخاب اتفاقی با ۵۰ نفر از مردم در رده‌های سنی مختلف دو سوال را مطرح کرد: «آیا در انتخابات شرکت می‌کنند؟»، «علت مشارکت و یا شرکت نکردن در انتخابات چیست؟» خلاصه‌ای از این گفت‌وگوها را در زیر می‌خوانید:
همشهریهمشهری1 روز قبل
​به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، گروهی در ایتالیا کارزاری را در برخی از شهرهای این کشور برای بزرگداشت سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی راه‌اندازی کرده است. به نوشته پایگاه «میدل‌ایست‌آی»، گروهی به نام «جبهه همبستگی اروپا برای سوریه» این کارزار را راه‌اندازی کرده است. طبق این گزارش، پوسترهایی با عکس سردار سلیمانی در شهرهای مختلف ایتالیا از رم گرفته تا میلان و تورین نصب شده‌اند. روی یک پوستر که در محوطه بیرونی «کولوسئوم» در شهر رم ایتالیا نصب شده نوشته شده است: «به افتخار قاسم سلیمانی.» صفحه فیسبوک این گروه نوشته این کارزار از «تورین تا پالرمو و از بولتسانو تا ناپل» را در می‌گیرد و هدف آن، گرامی‌داشت «یاد مردی است که تعهد و وفاداری‌اش به آزادی و استقلال ملت‌ها، الهام‌بخش میلیون‌ها مرد و زن آزاده در دنیا است.» این گروه، ترور سردار سلیمانی در نزدیکی فرودگاه بغداد را «اقدامی غیرقابل توجیه و وحشیانه» توصیف کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر