تحلیل خبرگزاری رسمی ایران از روابط جمهوری اسلامی و عمان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی

تحلیل خبرگزاری رسمی ایران از روابط جمهوری اسلامی و عمان

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: باتوجه به سفر وزیر امورخارجه عمان به تهران یک کارشناس مسائل خاورمیانه می گوید: عمان همسو سیاست های عربستان در منطقه نیست و بدون تردید روابط تهران- مسقط الگوی یک رابطه مثبت منطقه ای شمرده می شود.

روابط ایران و عمان الگوی یک رابطه مثبت منطقه‌ای

تحلیل خبرگزاری رسمی ایران از روابط جمهوری اسلامی و عمان - 1

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان روز دوشنبه گذشته (۳۰ اردیبهشت) وارد تهران شد. وی پس از ورود به تهران با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفت وگو و تبادل نظر کرد.

ظریف و بن علوی به عنوان مسوولان سیاست خارجی دو کشور که سابقه تاریخی روابط نزدیکشان در منطقه خاورمیانه به عنوان یک روابط دوستانه و حسنه محسوب می‌شود رفت و آمدهای مستمری را انجام داده‌اند.

سفر بن علوی در حالی به تهران انجام شد که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه امریکا، چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت در تماس تلفنی با «سلطان قابوس»، پادشاه عمان، درباره ایران و موضوعات دیگر گفت‌وگو کرد. وزارت خارجه امریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پمپئو در این تماس درباره آنچه تهدیدهای ایران در منطقه می‌خواند، با پادشاه عمان گفت‌وگو کرده است.

با توجه به اهمیت سفر وزیر امور خارجه عمان به کشورمان، پژوهشگر ایرنا با «جعفر قنادباشی» کارشناس مسائل خاورمیانه به گفت و گو پرداخت.

**کشور عمان نقش میانجی‌گری در منطقه

قنادباشی در ابتدای این گفت وگو بیان داشت: عمان در دو دهه گذشته سیاست متفاوت‌تری را با عربستان و امارات در منطقه دنبال کرد و در قضایای یمن و اختلافاتی که بین عربستان و ائتلاف عربی با قطر پیش آمد هیچگاه سیاست همسو با ریاض را در منطقه دنبال نکرد و در این ائتلاف شکل گرفته علیه قطر، به رهبری عربستان شرکت نکرد.

وی تصریح کرد: کشور عمان در برخی از موارد پیام کشورهای غربی را به دولت های منطقه رسانده است و در محافل خبری، از عمان به عنوان نقش میانجی‌گر یاد می‌شود و خود مقامات عمانی هم خواهان این هستند که با توجه به تنش‌های موجود در منطقه خاورمیانه نقش میانجی را در حل بحران‌ها ایفا کنند.

قنادباشی در ادامه افزود: البته روابط ما با مقامات عمان رابطه بسیار نزدیک و دوستانه است. «علی اکبر ولایتی» مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری نیز در زمان تحصیل با بن علوی وزیر امور خارجه عمان همکلاس و دوست بوده و این نشان می‌دهد روابط فراتر از روابط دیپلماتیک، روابط دوستانه نیز وجود دارد و پیوسته این روابط در طول سال‌ها حفظ شده است.

**عمان پتانسیل کاهش تنش در منطقه را دارد

این کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار داشت: اگر تنش‌ها در سطح منطقه باشد عمان این ظرفیت و پتانسیل را دارد که تاثیر گذار باشد اما اگر تنش‌ها خارج از منطقه باشد از حد توان و ظرفیت عمان خارج است البته بستگی به نوع تنش ایجاد شده در منطقه دارد.

قنادباشی افزود: اگرچه متاسفانه سیاست منطقه تابع سیاست‌های ایالت متحده می‌باشد و عربستان رهبری این جریان را بر عهده دارد و عمان با توجه به همه تجارب و توانایی که دارد می‌تواند نقش میانجی‌گری را در منطقه ایفا می‌کند و ما می‌بینیم در سال ۹۱ نقش میانجی گرایانه‌ای را بین تهران و واشنگتن ایفا کرده است.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی در ادامه یاد آور شد: البته عمان سیاست خاص خود در منطقه را دنبال می‌کند و بیشتر به دنبال کاهش تنش در منطقه است.

**روابط استراتژیک ایران و عمان در تنگه هرمز

قنادباشی در این زمینه اظهار داشت: کشور ما در موقعیت قدرتمند و اطمینان بخشی در منطقه است و همه کشورها به این موضوع اعتماد کامل دارند که ایران هرگز فکر تجاوز و دست اندازی به خاک بقیه کشورها را ندارد و ایران هیچگاه شروع کننده درگیری نظامی در منطقه نیست و هیچ طرح و برنامه برای فشار بر بقیه کشورها در منطقه را ندارد.

وی همچنین اظهار داشت: کشور ایران مورد اعتماد کشورهای واقع بین منطقه خاورمیانه است و این کشورها، با توجه به واقعیت و نگرشی که دارند می‌توانند به ما اعتماد کنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین تصریح کرد: البته برخی از کشورهای منطقه به دلیل مشکلات و ضعف داخلی به کشورهای بیگانه متوسل می‌شوند و اجازه داده‌اند تا آمریکا در خاک این کشورها پایگاه داشته باشد و حتی تمامیت ارضی خود را در اختیار کشور‌های خارج از منطقه قرار دادند.

وی در ادامه بیان داشت: در این میانه عمان به عنوان کشوری که مسوول تأمین امنیت آبراه خروجی کشتی‌ها در تنگه هرمز است، رهبرانش همواره به ضرورت تأمین امنیت و ثبات منطقه به عنوان پیش نیازهای اساسی رشد و توسعه کشورشان اعتقاد دارند و از همه مهمتر به امنیت منطقه به عنوان یکی از کشورهای صادر کننده نفت نیازمند می‌باشند و طبیعی است که نمی‌خواهند شاهد تحولات و تنش‌ها باشند و در مورد تنگه هرمز همسو با ایران عمل می‌کنند.

**عمان انتخاب بین ایران و عربستان

قناد باشی کارشناس مسائل خاورمیانه در این زمینه اظهار داشت: در سیاست منطقه‌ای ما متاسفانه خط و مشی سیاست غربی تعیین کننده است و به جای اینکه همسو با سیاست ملی و منطقه‌ای تنظیم شود همسو با سیاست لندن و واشنگتن است و همه کشورهای منطقه نیز تاثیر پذیری از این سیاست را دارند.

وی افزود: ما در منطقه خواهان این هستیم که کشورهای منطقه نگاهشان به ما و عربستان از دیدگاه نگاه منافع ملی باشد و نه از دریچه منافع قدرت‌های بزرگ و برخی از این کشور‌ها حتی همسو با سیاست‌های رژیم صهیونیستی در منطقه هستند و عمان به عنوان یک کشور دوست در منطقه سیاست نزدیک‌تری به جمهوری اسلامی دارد و در طول چندین دهه تاکنون ضد منافع ملی کشورمان سیاستی را دنبال نکرده است و روابط دوستانه متقابل با حفظ منافع ملی بین طرفین برقرار است. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که اکثریت مردم آمریکا از اقدام نظامی علیه ایران مخالف هستند و تنها کمتر از یک چهارم آمریکایی‌ها از چنین اقدامی حمایت می‌کنند. نظرسنجی پایگاه آمریکایی «هیل» و موسسه «هریس ایکس» درباره تنش‌های اخیر بین آمریکا و ایران و ساقط شدن پهپاد متجاوز آمریکایی، نشان می‌دهد که اکثریت آمریکایی‌ها با اقدام نظامی علیه ایران مخالف هستند. در این نظرسنجی، ۱۹ درصد آمریکایی‌ها از «حمله نظامی محدود» به ایران حمایت کردند و پنج درصد هم گفتند که آمریکا باید به ایران اعلان جنگ دهد. حتی در میان طرفداران حزب جمهوری‌خواه نیز، حامیان اقدام نظامی علیه ایران در اقلیت قرار دارند. در آخرین مورد از اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا، پنج‌شنبه هفته گذشته یک فروند پهپاد این کشور وارد حریم هوایی ایران شد.
ایرناایرنا19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از بروکسل، دبیر کل ناتو همچنین یادآور شد که مساله مهم در حال حاضر، کاستن از شدت تنش است. وی که در آستانه نشست روز چهارشنبه وزرای دفاع ناتو سخن می‌گفت، مدعی شد که متحدان این ائتلاف از بابت اوضاع در منطقه خلیج فارس و فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در این منطقه نگران هستند. استولتنبرگ با اعلام این که وزیران دفاع ناتو درباره ایران گفت و گو می‌کنند، اعلام کرد: هر چند موضوع ایران در دستور کار رسمی نشست وزیران دفاع قرار ندارد اما انتظار دارم که وزیران هم در جلسه و هم در دیدارهای دوجانبه در حاشیه نشست وزیران درباره ایران مذاکره کنند. دبیر کل ناتو درخصوص هشدار احتمالی آمریکا در مورد حمله به ایران و ارزیابی اقدامات واشنگتن در منطقه گفت: ما در ناتو به طور منظم به تبادل تحلیل درباره بسیاری موضوعات از جمله درمورد اوضاع خلیج فارس و ایران می‌پردازیم اما من وارد جزئیات مربوط به رایزنی‌ها و تبادل اطلاعات جاری نمی‌شوم. رئیس جمهوری افزود: در هیات حاکمه آمریکا در کاخ سفید یک سرخوردگی عجیب و یک سردرگمی بزرگ بوجود آمده است.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، پایگاه اینترنتی میدل‌ ایست آی در این مطلب خود می‌نویسد: مقامات نظام مصر به این رهبران اخوان المسلمین تا پایان ماه رمضان فرصت داده بودند که تصمیمشان را به آنها اعلام کنند. با این حال مرسی و دیگر رهبران اخوان المسلمین ظاهرا از پذیرفتن این درخواست خودداری کرده بودند. در این سند ادعا شد که اخوان المسلمین در سطحی مرگبار تضعیف شده و اکنون دیگر زنجیره فرماندهی روشنی ندارد. تدوین کنندگان این سند گفتند، اخوان المسلمین را دیگر نمی‌توان تهدید برای دولت مصر دانست و اکنون مشکل اصلی مربوط به این گروه تعداد زندانیانشان است. طبق گزارش، رهبران اخوان المسلمین چنانچه با منحل اعلام کردن سازمان مذکور وافقت کنند شرایط بهتری در زندان به دست خواهند آورد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ مراسم تشییع پیکر‌های مطهر ۱۵۰ شهید تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس در آستانه سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) با حضور خانواده‌های معظم شهدا و مردم شهیدپرور ساعت ۹ صبح روز پنج‌شنبه (۶ تیر) از مقابل دانشگاه تهران به سمت معراج الشهدا برگزار می‌شود. همچنین سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ مسوولیت برگزاری مراسم تشییع شهدای گمنام در تهران را بر عهده دارد. بر این اساس، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در اطلاعیه‌ای با تسلیت و تعزیت سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) از مردم شهیدپرور تهران جهت شرکت در این مراسم دعوت به‌عمل آورد. گفتنی است، مراسم تشییع پیکرهای این شهیدان در استان‌های قم، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، هرمزگان، بوشهر، اردبیل، تهران، گیلان، خوزستان و قزوین نیز برگزار خواهد شد. بر اساس این گزارش، مراسم وداع با این شهدا امروز (چهارشنبه) بعد از نماز مغرب و عشاء در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار خواهد شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار شماری از کارشناسان و متخصصان حوزوی فعال در حوزه حج و زیارت از ارائه دیدگاه‌های کارشناسان استقبال کرد و گفت: پویایی برنامه‌های فرهنگی در اولویت فعالیت‌های بعثه مقام معظم رهبری قرار دارد. دراین جلسه که حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید احمدی مدیر آموزش معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز حضور داشت، نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت به تشریح فعالیت‌های بعثه مقام معظم رهبری در دوره‌های گذشته پرداخت و از نمایندگان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در دوره‌های پیشین تجلیل کرد و گفت: بعثه مقام معظم رهبری خوشبختانه در دوره‌های مختلف فعالیت‌ها و موفقیت‌های بسیار خوبی داشته است و امروز امید است بتوانیم خدمتگزار زائران باشیم. سرپرست حجاج ایرانی، پویایی را از اولویت‌های برنامه‌های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری دانست و یادآور شد: نباید بگذاریم که روز و یا ماهی بر ما بگذارد و هیچ تحولی در کار نداشته باشیم و یا خدای‌نکرده درجا بزنیم، امروز وظیفه‌داریم که با استفاده از نظرات کارشناسان و دغدغه‌مندان پویایی را در حوزه نمایندگی، ولی فقیه در امور حج و زیارت رقم بزنیم. وی خواستار استمرار جلسات هم‌اندیشی با نخبگان حوزوی در حوزه حج و زیارت شد و ادامه داد: امروز در حوزه نمایندگی، ولی فقیه در امور حج و زیارت به دنبال این هستیم تا بر اساس مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی گام‌های اساسی را برداریم. در ادامه این جلسه ۱۴ نفر از طلاب و فضلای جوان حوزه علمیه قم، حدود دو ساعت نظرات و دیدگاه‌های کارشناسی خود را در خصوص مباحث مختلف فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری ارائه کردند.
فارسفارس20 ساعت قبل
رئیس بسیج دانشجویی کشور با بیان اینکه ماموریت بسیج دانشجویی تربیت دانشجوی تراز انقلاب است، گفت: ما امروز شاهد اقتداری در عرصه‌های مختلف هستیم که از نتایج دستاوردهای علمی و رشد شهید طهرانی‌مقدم‌ها است. رئیس بسیج دانشجویی کشور اظهار داشت: ماموریت بسیج دانشجویی تربیت دانشجوی تراز انقلاب اسلامی است و ما امروز شاهد اقتداری در عرصه‌های مختلف هستیم که از نتایج دستاوردهای علمی و رشد شهید تهرانی‌مقدم‌ها است. رضا آبشیرینی مسئول سابق بسیج دانشجویی استان بوشهر نیز در ابتدای مراسم گفت: ۱۷ سال از حضور بنده در بسیج دانشجویی در مسئولیت‌های مختلف گذشت که با کسب تجربیات زیادی همراه بود و پیشرفت‌های بسیج دانشجویی را مدیون دانشجویان بسیجی می‌دانم. لازم به ذکر است آبشیرینی از سال ۱۳۹۱ مسئولیت بسیج دانشجویی استان را بر عهده داشته است و طبق شنیده‌ها به عنوان مسئول بسیج اقشار سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر منصوب خواهند شد. عبدالرضا حکیمی کارشناس ارشد ریاضی از دانشگاه خلیج فارس بوشهر است که سابقه مسئولیت بسیج دانشجویی دانشگاه و مسئولیت‌های مختلف در بسیج دانشجویی استان بوشهر را در کارنامه خود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1