فقط ۳۹ درصد زنجانی‌ها از بیماری فشارخون خود اطلاع دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
فقط ۳۹ درصد زنجانی‌ها از بیماری فشارخون خود اطلاع دارند

فقط ۳۹ درصد زنجانی‌ها از بیماری فشارخون خود اطلاع دارند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
زنجان - ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: میزان آگاهی بیماران مبتلا از فشار خون در مناطق شهری این استان 39 درصد است.

به گزارش ایرنا، دکتر پرویز قزلباش روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: از لحاظ شیوع فشار خون، کشور به پنج مناطق تقسیم بندی شده است که استان کمترین میزان را در بین استانهای دیگر را دارد.

وی با بیان اینکه میزان شیوع فشار خون در سطح کشور در مردان ۲۰٫۸ درصد و در زنان این رقم ۲۲٫۴ درصد اعلام شده است، اظهار داشت: شیوع فشار خون در استان زنجان به ترتیب در بین مردان و زنان ۱۶٫۹ درصد و ۲۰٫۱ درصد است.

این مسئول ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که میزان شیوع فشار خون در زنان زنجانی نسبت به مردان بیشتر است و الگوی جهانی نیز می‌گوید که تا ۴۵ سالگی فشار خون در مردان بیشتر بوده و پس از آن بطور مساوی هم در زنان و مردان مشاهده می‌شود.

وی اضافه کرد: شیوع فشار خون در سطح کشور معادل ۲۱ درصد و در روستاها ۲۳ درصد است در حالی که این وضعیت در استان زنجان بر عکس است.

قزلباش افزود: میزان شیوع فشار خون در شهرهای استان ۱۹٫۸ درصد اعلام شده و این رقم در روستاها ۱۶٫۷ درصد است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

وی با بیان اینکه حدود ۳۱ درصد جمعت استان را روستاییان تشکیل می‌دهد، افزود: درصد آگاهی بیماران مبتلا از فشار خون در مناطق روستایی بیش از مناطق شهری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: آگاهی روستاییان از وضعیت فشار خون خود در استان به گسترش شبکه بهداشتی و درمانی باز می‌گردد که پوشش کاملی حتی در دورترین مناطق روستایی اقدام شده است.

وی اظهار داشت: در مناطق شهری افراد به ویژه مردان به سلامت خود توجه جدی ندارند و حتی به پزشک مراجعه نمی‌کنند و همین مساله می‌تواند از علل بروز بیماری‌ها باشد.

این مسئول ادامه داد: بیماری فشار خون به کنترل طولانی مدت نیاز دارد و مهمترین مساله در این حوزه، دسترسی به خدمات و کیفیت داروهاست که این موارد در حد قابل قبولی قرار دارد.

به گفته این مسئول تلاش می‌شود در اجرای طرح ملی «بسیج کنترل فشار خون» که به صورت رایگان انجام می‌شود، صددرصد گروههای هدف، تحت پوشش قرار بگیرند.

۹۶۴۶/۳۰۸۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موجموج1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج سرهنگ جلیل موقوفه‌ای، جانشین رییس پلیس پیشگیری پایتخت درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: حوالی ساعت ۲۲:۳۰ شب گذشته (۲۸ خرداد) در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ مبنی بر حضور سارق در طبقه چهارم یک خانه در خیابان ستارخان، گشت کلانتری ۱۱۸ ستارخان به محل اعزام شدند. وی با اشاره به اظهارات شاکی افزود: پس از تماس صاحبخانه با پلیس، یکی از همسایه‌ها از او خواسته تا به اورژانس هم زنگ بزنند چراکه یکی از سارقان خود را از پنجره ساختمان به پایین پرت کرده بود. به گفته وی، در تحقیقات از سارق سومی، مشخص شد که فردی ۳۸ ساله است که پس از تحمل حبس به جرم سرقت منزل یک سال پیش از زندان آزاد شده بود و شب گذشته نیز با دو دوستش در میدان آزادی با هم قرار گذاشته تا از آنجا به ستارخان رفته و سرقتی را انجام دهند. پس از رسیدن به محله ستارخان، یکی از منازل را دیدند که در آن باز است. سرهنگ موقوفه‌ای با بیان اینکه از سارق یک دیلم و یک دسته کلید کشف شد، گفت: پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شده تحقیقات در این خصوص ادامه دارد.
ایلناایلنا21 ساعت قبل
وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی که سازمان‌های بین‌المللى کار باید اقدامات مؤثر و عملى در ارتباط با رفتارهاى زورگویانه برخی کشورها انجام دهد. به گزارش ایلنا، محمد شریعتمداری در اجلاس وزرای کار جنبش عدم تعهد در ژنو سوئیس با بیان اینکه اقدامات زورگویانه و یکجانبه برخی از کشورها تمام حقوق را از جمله حق توسعه و حق کار را به خطر انداخته است، گفت: سازمان‌های بین‌المللى کار باید اقدامات مؤثر و عملى در ارتباط با رفتارهاى زورگویانه بردارد و جلوی پیامدهای این رفتارها را بگیرد.

عجایب معماری ایران در ۱۸۰۰ سال قبل؛ نخستین آپارتمان نشینان ایران چه کسانی بودند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری _ زینب کریمی _ به آن ایزدخواست می‌گویند؛ به معنای اراده و خواست خداوند. نقل می‌کنند که یزدگرد و چند سردارش تنها بازماندگان ارتش بزرگی بودند که از سرما کشته شدند و خواست خداوند، زنده ماندن یزدگرد بوده‌است. دژ ایزدخواست روی صخره‌ای عظیم بنا شده که از سه سمت به دره‌ای با ارتفاع بین ۶ تا ۱۵ متر منتهی می‌شود. این گزارش شما را با یکی از عجیب‌ترین معماری‌های ایران آشنا می‌کند. نخستین شهر ایران که آپارتمان‌های چندطبقه‌ای دارد.

سلام پرابهام و سوال برانگیز ترمینال فرودگاهی «سلام» به ایرانیان!

4+
تابناکتابناک20 ساعت قبل
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
وقتی ضعف تبلیغاتی در مترو صرفا درآمدی نیست! موضوعی که محمد علی کرونی، دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران نیز تایید می‌کند و علاوه بر این می‌گوید «در استفاده از این فضا‌های تبلیغاتی علاوه بر درآمدزایی در تبلیغات مناسبتی نیز ضعیف عمل شده است.» درآمد تبلیغات مترو برای یک سال تنها ۲۰ میلیارد تومان! براساس مصوبه شورای شهر، امتیاز بهره برداری از فضای تبلیغاتی مترو تهران در ازای پرداخت تنها ۲۰میلیارد تومان، به سازمان زیباسازی شهرداری واگذار شده است، مسئولین مترو ادعا می‌کنند که اگر امتیاز بهره برداری از این فضا‌ها به جای سازمان زیباسازی به آن‌ها واگذار شود علاوه بر استفاده بهتر از این فضا‌ها درآمد بیشتری را از وضعیت کنونی می‌توانند کسب کنند. عملکرد تبلیغاتی سازمان زیباسازی شهرداری ضعیف و غیرقابل قبول! معاون شهردار تهران هرچند اعتقاد دارد که تبلیغات در حوزه مترو، اتوبوسرانی و تاکسیرانی بهتر است به خود این سازمان‌ها واگذار شود؛ اما توپ را به زمین شورای شهر انداخته و می‌گوید: «طبق مصوبه شورا هیچ شخص و نهادی به جز سازمان زیباسازی شهرداری حق واگذاری تبلیغات را ندارد.» تعلل مسئولان مترو، عامل هدر رفت ۲۰ میلیارد تومان؟!

نظرها

اخبار بیشتر