سازمان آب و برق خوزستان به اخطاریه‌های هواشناسی توجه نکرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
سازمان آب و برق خوزستان به اخطاریه‌های هواشناسی توجه نکرد

سازمان آب و برق خوزستان به اخطاریه‌های هواشناسی توجه نکرد

مهرخبرگزاری مهر |
اهواز- مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: چند روز قبل از وقوع سیلاب خوزستان، اطلاعیه و اخطاریه صادر کردیم ولی سازمان آب و برق به اخطاریه ها توجه نکرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد سبزه‌زاری ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: از ۲۰ اسفندماه سال قبل به‌صورت تدریجی اخطاریه‌های خود را به سازمان آب و برق اعلام کردیم.

وی افزود: نخستین اطلاعیه در مورد احتمال بارش شدید باران را یکم فروردین و اخطاریه را دوم فروردین‌ماه در سه حوزه مارون، دز و کارون صادر کردیم و به سازمان آب و برق اعلام شد که هر چه سریع‌تر وضعیت سدها را مدیریت کنند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به زمان وقوع سیلاب فروردین ماه امسال، یادآور شد: نخستین سیلاب ایجاد شده از استان‌های بالادست ۱۱ فروردین به خوزستان رسید و ما تقریبا ۹ روز قبل از واقعه یعنی با همان استانداردهای آمریکا اخطاریه‌ها را صادر کردیم اما سازمان آب و برق به آن‌ها توجه نکرد.

سبزه زاری ادامه داد: روز پنجم فروردین‌ماه، آخرین اخطاریه‌ها را به سازمان آب و برق اعلام کردیم و روز ششم فروردین بارش‌ها آغاز شد اما همچنان مدیران سد تراز کرخه را دو متر پایین‌تر از تراز نهایی سد نگه داشتند.

وی بیان کرد: در سد کرخه به‌ازای یک متر افزایش ارتفاع آب حدودا ۱۶۰ میلیون مترمکعب آب به‌صورت حجمی ذخیره می‌شود و مدیران سد فقط به میزان ۴۰۰ میلی‌متر بارندگی سد را خالی گذاشته بودند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان اضافه کرد: پیش‌بینی‌های ما دو بارش سنگین با هسته‌های ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر بارندگی را نشان می‌داد اما اگر با ۵۰ درصد خطا نیز به این پیش‌بینی توجه می‌شد بازهم برای سدها خطرآفرین بود.

سبزه زاری گفت: سازمان آب و برق به‌صورت جداگانه یک مرکز تحقیقات آب به منظور انجام پیش‌بینی بارش‌ها ایجاد کرده است که این مرکز در سال گذشته و قبل از آغاز بارندگی‌ها خشک‌سالی شدید را در کشور پیش‌بینی کرده و در تاریخ ۳۰ تیرماه ۹۷ اعلام کرد که خروجی‌های هواشناسی این سازمان کمبود رطوبتی و خشکی شدید را در زمستان پیش رو پیش‌بینی می‌کند.

وی افزود: مؤسسه تحقیقات آب کشور، خشک‌سالی در همه حوزه‌های آبریز کشور را اعلام کرد و مدیران سازمان آب و برق براساس آن عمل کردند اما هنگامی‌که در مخمصه افتادند سازمان هواشناسی را مقصر اعلام کردند.

هدر دادن پول بیت المال

مدیرکل هواشناسی خوزستان بیان کرد: به لحاظ قانونی، سازمان هواشناسی تنها مرجع صدور اطلاعیه و اخطاریه‌های آب و هوایی کشور بوده و راه‌اندازی سایر مراکز و مؤسسات آب و هوایی موازی‌کاری و هدر دادن پول بیت‌المال است.

سبزه زاری ادامه داد: مدیران سازمان آب و برق می‌توانستند ۲۰ روز قبل از رسیدن سیلاب به سدها آن‌ها را بازکرده و با نیاز به بازگشایی کامل دریچه‌ها و ایجاد خسارت برای مردم نشوند.

وی یادآور شد: اکنون نیز حجم زیادی از بارش‌های برفی مناطق کوهستانی در حال آب شدن هستند و حجم آب قابل‌توجهی را به سمت سدها سرازیر می‌کند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان تصریح کرد: اعلام ترسالی نیازمند مطالعات چندساله است و با یک پدیده نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دیگر وارد ترسالی شدیم؛ حداقل باید دو یا سه سال این پدیده تکرار شود تا بتوان درباره آن نتیجه‌گیری کرد.

سبزه زاری در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که در حال حاضر مدل‌های هواشناسی برای فصل پاییز امسال وضعیت بارش‌ها را به میزان نرمال نشان می‌دهند، گفت: البته باید آن‌ها را با ضریب خطای ۵۰ درصد در نظر گرفت.

وی با اشاره به نقش مثبت یا منفی شدن جریان‌های اقیانوسی بر بارش و تغییرات اقلیمی، توضیح داد: به جریانات اقیانوسی در اصطلاح دور پیوند می‌گویند یعنی اتفاقی در دوردست می‌افتد و بر آب‌وهوای ما تأثیر می‌گذارد که بیشتر برای مناطقی مانند اقیانوس اطلس طراحی‌شده است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: خوزستان از این دور پیوندها تأثیرپذیر نیست و در مورد به وجود آمدن اتفاقاتی در دوردست حداکثر استان‌های آذربایجان غربی و شرقی ما تأثیرپذیر هستند.

وی ادامه داد: اکنون مسئله مهم در مورد پیش‌بینی بارندگی‌های خوزستان دنبال کردن تغییرات آب و هوایی حدفاصل میان دریای سرخ تا خلیج‌فارس است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

سبزه زاری با اشاره به علت گرد و غبار روز گذشته بیان کرد: این گردوغبار در یک جریان همرفتی شکل گرفت و انتظار داشتیم مناطق جنوب و جنوب غرب ما را درگیر کند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: جریان‌های همرفتی مانند هواپیماهای بمب‌افکنی هستند که نمی‌دانیم چه زمانی می‌خواهند بمب‌های خود را به سمت زمین رها کنند لذا پیش‌بینی آن‌ها کار بسیار دشواری است.

وی اضافه کرد: سه وضعیت سبز، زرد و قرمز در سنجش‌های هواشناسی وجود دارد و برخی اوقات به‌صورت احتیاطی وقوع یک جریان همرفتی را از عراق پیش‌بینی می‌کنیم و به دلیل قرار گرفتن منطقه در وضعیت زرد برخی مراکز آموزشی را تعطیل اعلام کرده و شرایط آب‌وهوایی را برای افراد آسیب‌پذیر جامعه ناسالم اعلام می‌کنیم.

سبزه زاری گفت: در مقابل گرد و غبارهای همرفتی مدل دیگری از گرد و غبار وجود دارد که به آن گرد و غبار گسترده می‌گویند که در این مدل ما حرکت گرد و غبار و مسیر آن را می‌بینیم و می‌توانیم مدت‌زمان رسیدن آن به یک نقطه را پیش‌بینی کنیم.

مدیرکل هواشناسی خوزستان بیان کرد: علم هواشناسی یک علم متن‌باز است که در آن اطلاعات سازمانی همه مراکز هواشناسی دنیا قابل‌دسترسی است.

اطلاعات هواشناسی آمریکا را داریم

وی تصریح کرد: در حال حاضر ما به اطلاعات هواشناسی آمریکا دسترسی و آن‌ها نیز به اطلاعات هواشناسی ایران دسترسی دارند لذا هواشناسی محلی برای دریافت اطلاعات و انجام پیش‌بینی‌ها است و پیش‌بینی احتیاطی است برای اینکه خطری متوجه افراد جامعه نشود.

سبزه زاری گفت: به طور کلی در سازمان هواشناسی کشور کسی نمی‌تواند جریان‌های همرفتی را پیش‌بینی کند چرا که نیاز به دستگاه‌ها و سرورهای محاسباتی بسیار قوی است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان در بخش سوم سخنان خود در این نشست خبری اظهار کرد: در زمستان و بهار بیش از ۵۲۱ میلی‌متر بارندگی در خوزستان باریده است و از ابتدای سال زراعی جاری که از یک مهرماه ۹۷ آغاز و تا ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۹۸ ادامه داشت، مجموع بارش کل استان بیش از ۵۲۱ میلی‌متر بود.

وی افزود: این مقدار در مقایسه با مقدار بلندمدت آن در همین بازه زمانی ۶۳٫۵ درصد افزایش و در مقایسه با مقدار آن در دوره مشابه سال گذشته افزایش ۱۵۶٫۹ درصدی داشته است.

سبزه زاری بیان کرد: در نمودار اختلاف بارش استان‌های کشور خوزستان بالاتر از گیلان و مازندران، هشتمین استان و لرستان و ایلام به ترتیب نخستین و دومین استان پربارش کشور بودند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان ادامه داد: نرم بارندگی در خوزستان به‌صورت درازمدت در دوره ۱۰ ساله ۳۲۰ میلی‌متر بود.

وی گفت: بارش‌ها در سه حوزه مارون، دز و کرخه در سال زراعی گذشته بیش از ۳۲۰ میلی‌متر بوده که نشان‌دهنده افزایش چشمگیر بارش‌ها است.

سبزه زاری با بیان این که با یک سال بارندگی نمی‌توان ترسالی اعلام کرد، اضافه کرد: مدیران سازمان آب و برق اعلام کرده‌اند که پیش‌بینی‌های فقط ۱۰ درصد بالای نرمال بارندگی‌ها بوده در صورتی‌که بارش‌ها ۲ برابر ترسالی اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به دقت پیش‌بینی پدیده‌های مخرب در کشورهای پیشرفته دنیا، گفت: در حال حاضر آمریکا ۱۰ روز، انگلیس هفت روز و ژاپن پنج روز پیش از وقوع پدیده‌های مخرب می‌توانند آن‌ها را پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی کنند.

اطلاعات اندک هواشناسی از عراق

مدیرکل هواشناسی خوزستان افزود: بیشتر گردوغبارهای خوزستان مربوط به جنوب عراق و شمال عربستان است و متأسفانه در عراق فقط چهار نقطه هواشناسی در شهرهای بغداد، سلیمانیه، بصره و نجف وجود دارد که برای پایش اطلاعات هواشناسی بسیار اندک است.

سبزه زاری افزود: عراق کشوری است با وسعت بسیار زیاد و کمترین تعداد ایستگاه هواشناسی و این امر سبب شده تا از سوریه به سمت ایران هیچ گزارش هواشناسی دقیقی نداشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سحر تاجبخش در نشست خبری با رسانه‌ها با اشاره به اینکه شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی (WMO) متشکل از نمایندگان کشور‌های مناطق شش گانه WMO است و در آن تمام مستندات و مصوبات این سازمان نهایی می‌شود گفت: از مجموع ۱۹۴ عضو این سازمان جهانی، تنها ۲۷ کشور دارای نماینده در شورای اجرایی هستند و ایران پس از ۱۵ سال توانست با شکست نماینده عربستان سعودی در این اجلاس، با اخذ اکثریت اعضا به عضویت این شورا درآید. وی افزود: منطقه ۲ این شورا که اکثریت کشور‌های آسیایی را در برمی گیرد ۶ صندلی در شورای اجرایی دارد که یک صندلی برای رئیس گروه (امارات متحده عربی در حال حاضر) و ۵ صندلی برای سایر نامزدهاست. تاجبخش افزود: از منطقه ۲، کشور‌های ایران، عربستان، هند، چین، ژاپن و کره جنوبی کاندید شده بودند که پس از مذاکرات سنگین و بدون توافق، هر ۶ کشور برای رأی‌گیری به مجمع (فروم) اصلی رفتند. وی تصریح کرد: یکی از شروط موفقیت در این انتخابات، مشارکت مالی و کاری با سازمان جهانی هواشناسی است و موفقیت ایران مقابل عربستان، با حمایت مسئولان وزارت راه و شهرسازی ممکن شد. رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه در دوره حضور ایران در شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی تلاش می‌کنیم موقعیت ایران را در سطح جهان ارتقا دهیم گفت: یکی از این کارها، ارتقا و گسترش مرکز آموزش منطقه‌ای ایران است که در سال‌های گذشته به عنوان یکی از ۱۷ مرکز نماینده سازمان جهانی هواشناسی عمل کرده است، اما در این دوره تلاش می‌کنیم این مرکز فعالیت بیشتری داشته باشد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
در حالیکه این میزان تخریب از اراضی مشجر و باغات در شهر تهران تنها یک درصد از منابع درآمد شهرداری را تامین کرده است. صدراعظم نوری رویکرد‌های شورای شهر را در دوره جدید در خصوص باغات و حفظ و صیانت از آن‌ها رویکردی مثبت ارزیابی کرد و توضیح داد: لغو مصوبه برج- باغ، کاری ارزشمند بود که توسط شورای شهر تهران انجام شد. همچنین پیشنهادی که از سوی شورای شهر تهران به شورای عالی شهرسازی و معماری آمده است حاوی این ویژگی‌ها است که به رغم فشار‌ها و مشکلاتی که وجود دارد، باقیمانده آنچه که به عنوان ذخیره گاه شهر تهران است حفظ شوند. عضو شورای شهر تهران، تصریح کرد: پیشنهاد‌های شورای شهر تهران در خصوص صیانت و حفاظت از باغات کاملا عملیاتی و اجرایی است و می‌تواند در صورت اجرا و تحقق به حفظ باغات باقیمانده شهر تهران ختم شود. صدراعظم نوری اقدامات شهرداری تهران را در خصوص صیانت از باغات تهران، اقدامی قابل قبول و قابل دفاع برشمرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، امیر کریمی گفت: دعوت از اساتید بنام بین‌المللی در برنامه‌های معاونت بهداشت و درمان پیگیری می‌شود و از ۲۰ خرداد تا ۲ تیر ۱۳۹۸، پروفسور مهاجر فوق تخصص درد از کشور آلمان با حضور در بیمارستان فوق تخصصی خاتم‌الانبیا (ص) به همراه تیم پزشکی ایرانی، اقدام به ویزیت و عمل جراحی جانبازان و خانواده معظم شهدا کرد. وی افزود: ۱۸ نفر مورد عمل جراحی و بلوک عصبی قرار گرفتند و در مجموع ۵۰ نفر از خانواده معظم شهدا و جانبازان معزز ویزیت و مشاوره درمانی شدند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ساعت قبل
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، سردار «هادی شیرزاد» اظهار داشت: در پی اعلام مقامات قضائی، ردیابی فردی به اتهام جعل ویزا و کلاهبرداری به مبلغ ۶۰ میلیارد ریال در دستور کار پلیس اینترپل تهران قرار گرفت. وی ادامه داد: این فرد از طریق وعده اخذ ویزای کشور‌های مختلف و همچنین گرفتن اقامت، پس از کلاهبرداری از تعدادی هموطنان به خارج از کشور متواری شد؛ پلیس بین الملل نیز بلافاصله ضمن ارتباط با سازمان اینترپل، برای این متهم درخواست صدور اعلان قرمز کرد. رئیس پلیس بین الملل نیروی انتظامی تصریح کرد: با اقدامات هوشمندانه و به موقع، اعلان قرمز وی را به مبادی مربوطه ارسال و با استفاده از شگرد‌های پلیسی و همکاری پلیس مهاجرت و گذرنامه متهم شناسایی، دستگیر و به مراجع قضائی تحویل شد. سردار شیرزاد در پایان تاکید کرد: افرادی که قصد خروج از کشور را دارند باید از طریق مجاری قانونی و سفارتخانه‌ها، موضوع ویزای خود را پیگیری کنند. منبع: پایگاه خبری پلیسانتهای پیام/
فارسفارس1 روز قبل
فرمانده انتظامی پایتخت از بازداشت و عزل دو مامور کلانتری به خاطر رفتار خارج از عرف در ماجرای پارک پلیس خبر داد. به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت در واکنش به دستگیری۵ هنجارشکن در پارک پلیس تهرانپارس و فیلمی که از درگیری مامور با یکی از هنجارشکنان در فضای مجازی منتشر شد اظهار داشت: براساس تماس جمعی از شهروندان که در آن پارک مشغول تفریح بودند در ساعت ۱۶:۳۰ اول تیر مامور پلیس ۱۱۰ به محل اعزام شد. پس از حضور مامور مشخص شد که عده‌ای جوان که حالت عادی نداشتند رفتارهای هنجارشکنانه و ناشایست که غیرقابل تحمل برای خانواده‌ها بود مرتکب شده و شئونات را زیر پا گذاشتند که درنهایت طی تماس مامور جانشین کلانتری، چند نفر از ماموران به محل اعزام شدند. عالی‌ترین مقام انتظامی پایتخت تصریح کرد: با گذشت ۴۸ ساعت از ماموریت دو نفر از همکاران پلیس از جمله جانشین کلانتری و مامور از مسئولیت خود عزل شده و هم اکنون در بازداشت هستند تا به رفتار خارج از عرف آنها رسیدگی شود. عالی‌ترین مقام انتظامی پایتخت جرم ۵ دختر و پسر دستگیر شده را کشف حجاب، هنجارشکنی و برخورد توهین‌آمیز با پلیس عنوان و خاطرنشان کرد: این ۵ نفر هنوز در بازداشت پلیس هستند.
مهرمهر1 روز قبل
وی با اشاره به مطالبه بازنشستگان برای همسان سازی حقوق، گفت: همسان سازی حق بدیهی بازنشستگان است و طرحی که با مشارکت نمایندگان بازنشستگان برای این موضوع تهیه شده است را با جدیت دنبال می‌کنیم. سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفت: افزایش حقوق بازنشستگان در سال جاری در کوتاه‌ترین زمان ممکن و از اردیبهشت ماه انجام شد، مابه التفاوت حقوق فروردین ماه نیز در خرداد پرداخت شده و از این نظر عملکرد سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری بسیار مطلوب است. زدا پرداخت حقوق بازنشستگان را اولویت شماره یک سازمان تأمین اجتماعی دانست و گفت: پرداخت منظم حقوق بازنشستگان به موقع و بدون تأخیر انجام می‌شود و ایفای تعهدات سازمان در قبال این عزیزان را بر هر کار دیگری ترجیح می‌دهیم. سرپرست سازمان تأمین اجتماعی عبور از حاشیه‌ها و قرار گرفتن در مسیر اصلی خدمت رسانی به مردم را از مهمترین دستاوردهای این سازمان برشمرد و اظهار داشت: تلاش همیشگی مدیران و کارکنان این سازمان ارتقاء خدمت رسانی به جامعه تحت پوشش است. زدا بر لزوم پرهیز از رقابت‌های سیاسی و مسائل حاشیه‌ای در سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد و گفت: بدون تردید ما حقوق بیمه شدگان و بازنشستگان را برای تبلیغات انتخاباتی هزینه نخواهیم کرد و در مقابل فشارهای سیاسی ایستادگی می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1