۶۰ هزار مرگ سرطانی در سال ۹۷/ چاقی ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سلامت
۶۰ هزار مرگ سرطانی در سال ۹۷/ چاقی ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

۶۰ هزار مرگ سرطانی در سال ۹۷/ چاقی ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

ایمناخبرگزاری ایمنا |
چاقی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان، ترمیم قلب پس از حمله قلبی، ابتلای ۱۲۰ هزار نفر به سرطان، مصرف روزانه تخم مرغ و عدم ارتباط با سکته مغزی، جوانی پوست با روغن های طبیعی را در بسته خبری سلامت ایمنا بخوانید.

بهگزارش خبرنگار ایمنا؛ پوست شاداب از نکات مهم در زیبایی فرد است. با چند روغن طبیعی می‌توانید شادابی پوست تان را تامین کنید. برای رفع چروک‌های زیر چشم می‌توانید به مژه‌ها و ابرو روغن کرچک بزنید؛ برای این کار برس ریمل خود را به خوبی بشویید و در روغن کرچک فرو کنید، آن را به مژه‌ها و ابرو بزنید تا رشد آنها زیاد شود؛ هرشب قبل از خواب این عمل را تکرار کنید.

روغن نارگیل برای لب‌های خشک بسیار خوب است. جذب آن احتیاج به زمان دارد و بهترین زمان استفاده از آن قبل از خواب است تا صبح هنگام لب‌های شما زیبا شود، شما می‌توانید از روغنخالص یا ماسک آن استفاده کنید.

ترمیم قلب پس از حمله قلبی امکان پذیر شد

محققان موفق به شناسایی نوعی سلول بنیادی (وابسته به جفت جنین) شده‌اند که قادر به ترمیم بافت قلب، رشد عروق خونی جدید و سلول‌های سالم پس از حمله قلبی است

این سلول‌های بنیادی استخراج شده از جفت Cdx۲ نام دارند. مطالعات قبلی نشان داده بود که این سلول‌ها فقط قادر به تولید جفت در مراحل ابتدایی رشد جنین هستند و اطلاعاتی در مورد احیا و ترمیم اندام‌های بدن توسط این سلول‌ها در دست نبود.

این مطالعه که توسط محققان دانشکده پزشکی ایکان در نیویورک صورت گرفته است، نشان می‌دهد سلول‌های بنیادی Cdx۲ جمعیت وسیعی از سلول‌های بنیادی هستند که می‌توانند محل آسیب را هدف قرار دهند و از طریق گردش خون به محل مورد نظر برسند و ترمیم و بازسازی را آغاز کنند.

برای بررسی خواص ترمیم سلول‌های Cdx۲، محققان حملات قلبی را در سه گروه مدل حیوانی القا کردند. یک گروه از موش‌ها پس از حمله قلبی سلول‌های بنیادی Cdx۲ مشتق شده از جنین دریافت کردند، گروه دوم سلول‌های بنیادی عادی و گروه سوم یک محلول عادی حاوی سدیم دریافت کردند.

پس از سه ماه بررسی‌های انجام‌شده توسط MRI، نتایج نشان داد موش‌هایی که با سلول‌های بنیادی Cdx۲ درمان شدند، بهبود قابل ملاحظه‌ای در بافت و ترمیم قلب داشته‌اند. پس از گذشت سه ماه از درمان، سلول‌های بنیادی به محل آسیب مهاجرت کرده بودند و رگ‌های خونی جدید و سلول‌های سالم در بافت ایجاد شده بود. موش‌هایی که آب نمک و سلول بنیادی دریافت کردند، مبتلا به نارسایی قلبی شدند و هیچ پیشرفت و بهبودی نداشتند.

.محققان بر این باورند که این روش می‌تواند راهکاری موثر برای ترمیم بافت‌های حیاتی بدن باشد.

۶۰ هزار مرگ سرطانی در سال گذشته

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، از ابتلای ۱۲۰ هزار نفر به سرطان طی سال گذشته در کشور خبر داد.

محمدرضا قوام نصیری، در آستانه برگزاری کنگره جامعه جراحان، گفت: جدیدترین مباحث در حوزه رادیوانکولوژیبا حضور اساتید و صاحبنظران برجسته در این کنگره که هجدهم تا بیست و دوم خرداد ۹۸ در تهران برگزار می‌شود مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.

وی افزود: یافته‌های جدید در مورد انواع سرطان‌ها و درمان‌های نوین آن نیز توسط صاحب نظران مطرح می‌شود همچنین راه‌های تشخیص زودرس سرطان و کاهش عوارض پس از درمان همچون درمان‌های شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز ارائه خواهد شد.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی با اشاره به اینکه سرطان‌های دستگاه گوارش همچون سرطان مری معده و روده بزرگ همچنین سرطان ریه در سال‌های اخیر مردم زیادی را در جهان درگیر کرده است، گفت: با استفاده از درمان‌های نوینی همچونایمونوتراپیمی‌توان اقدامات مؤثر و هدفمندتری را جهت کمک به این بیماران و درمان موفقیت‌آمیز شأن انجام داد.

قوام نصیری با بیان اینکه بر اساس جدیدترین آمارها سال گذشته حدود ۱۲۰ هزار نفر (بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار نفر) مورد جدید گرفتار سرطان شدند، عنوان کرد: این در حالی است که مرگ ومیرناشی از آن ۶۰ هزار نفر در سال گزارش شد که این آمار را می‌توان با تجهیز کشور به مراکز درمانی پیشرفته و آگاهی بیشتر مردم جهت تشخیص زودرس بیماری شأن کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه تشخیص زودرس بیماری سرطان در کشور ما نسبت به برخی از کشورها بسیار با تأخیر است، گفت: مراجعه دیرهنگام بیماران و عدم آگاهی مردم نسبت به بیماری سرطان سبب وقوع این مسئله شده است.

خبری: اخبار سلامت

رئیس انجمن رادیوتراپیانکولوژیبا اشاره به تحریم‌های ظالمانه دشمنان، گفت: این مسئله سبب شده که دستگاه‌های جدید رادیوتراپی برای ورود به کشور با اختلال و مشکل مواجه شود.

وی خاطر نشان کرد: از طرفی ورود داروهای هدفمند همچون داروهایمونوکلونالآنتیبادی‌ها و استفاده از روش‌هایایمونوتراپیگران قیمت بوده و برخی از آنها را سازمان‌های بیمه‌گر تحت پوشش قرار نداده و باید آزاد تهیه شود یا تحریم‌ها سبب توقف ورود برخی از این داروها شده است.

چاقی احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

فوق تخصص بیماری‌‌های گوارش و کبد اعلام کرد، چاقی یکی از عواملی است که شانس ابتلا به انواع سرطان‌ها را بیشتر می‌کند و در نتیجه، جوامع ماشینی امروز بیشتر از سایر جوامع درگیر سرطان شده‌ اند.

حسن طاهری در آستانه برگزاری کمیته کشوری هفته سلامت گوارش اظهار داشت: عدم تحرک، استرس و سبک غذایی ناسالم، از دیگر عوامل ابتلا به سرطان به شمار می‌رود. بنابراین با فعالیت فیزیکی و استفاده از مواد غذایی سالم می‌توان ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه مصرف میوه و سبزیجات در پیشگیری از ابتلا به سرطان‌‌های گوارش بسیار موثر است، گفت: چاقی، عدم تحرک، استرس و مصرف مواد غذایی ناسالم از عوامل دخیل در بروز سرطان است.

درمان انحراف ستون فقرات بدون جراحی

طاهری با اشاره به اینکه سرطان به طور کلی علاج خاصی ندارد، گفت: البته اگر سرطان در مرحله ابتدایی شناسایی شود، درمان آن مشکل و پیچیده نخواهد بود و می‌توان راحت‌تر با این بیماری مقابله کرد.

وی در ارتباط با مصرف مواد غذایی سالم گفت: نمک، قند و چربی در مواد غذایی در صورتی که زیاد استفاده شود، شانس سرطان و ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را مضاعف می‌کند. این در حالی است که مصرف مواد غذایی حاوی فیبر همچون سبزیجات و میوه‌ها در پیشگیری از سرطان موثر است.

مصرف روزانه یک تخم مرغ سکته مغزی را افزایش نمی‌دهد

مطالعات جدید محققان حاکی است، مصرف روزی یک عدد تخم مرغ با افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی ارتباطی ندارد.

در پژوهشی جدید که توسط محققان فنلاندی انجام شد، نتیجه بدست آمده نشان داد که در حاملان فنوتیپ APOE۴ که از لحاظ ژنتیکی مستعد افزایش سطح کلسترول خون بر اثر مصرف کلسترول غذایی هستند، مصرف روزی یک عدد تخم تاثیری در ابتلای آنها به سکته مغزی ندارد.

فنوتیپ APOE۴ بر سوخت و ساز کلسترول تاثیر دارد و به اندازه قابل توجهی در جمعیت فنلاندی مشاهده می‌شود.

یافته‌های مطالعات قبلی در مورد ارتباط مصرف تخم مرغ با خطر ابتلا به سکته مغزی ضد و نقیض بوده‌اند.

برخی مطالعات، ارتباطی میان مصرف بالای کلسترول غذایی با افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی پیدا کرده‌اند در حالیکه مطالعات دیگر نشان داده‌اند که مصرف تخم مرغ که کلسترول بالایی دارد، خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

برای بیشتر افراد کلسترول غذایی نقش بسیار کوچکی در سطح کلسترول خون آنها دارد.

اما تاثیر کلسترول غذایی بر سطح کلسترول خون در حاملان فنوتیپ APOE۴ -- که بطور قابل توجهی بر متابولیسم کلسترول تاثیر می‌گذارد-- بیشتر است. حاملان فنوتیپ APOE۴ در میان جمعیت فنلاندی به وفور یافت می‌شود.

محققان فنلاندی در این مطالعه جدید با بررسی هزار و ۹۵۰ مرد فنلاندی ۴۲ و ۶۰ ساله که ۳۲ درصد آنها حامل فنوتیپ APOE۴ بودند متوجه شدند که مصرف روزی یک عدد تخم مرغ با خطر ابتلا به سکته مغزی حتی در افرادی که از لحاظ ژنتیکی مستعد افزایش سطح کلسترول خون بر اثر مصرف کلسترول غذایی هستند، ارتباط ندارد.

یک تخم مرغ تقریبا حاوی ۲۰۰ میلی گرم کلسترول است.

با این حال محققان خاطر نشان کردند از آنجایی که این مطالعه بر روی افرادی انجام شده است که سابقه ابتلا به بیماری قلبی عروقی نداشتند، لازم است مطالعات بیشتری بر روی افراد بیشتر و نیز افرادی که سابقه بیماری قلبی عروقی دارند، انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ ­مهرعلیان افزود: باعنایت به سیاست‌های مقام عالی وزارت در خصوص حمایت از تولید و بهبود رونق تولید و محدودیت منابع ارزی کشور و مصوبات قرارگاه سازمان غذا و دارو، اداره کل دارو واردات ۶۰ قلم ارز دارو‌هایی که کارخانه‌های تولید داخل نیاز بازار را بطور کامل پوشش می‌دهند، متوقف کرد.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور طی حکمی حسین صابری را به عنوان رئیس پارک فناوری سلامت پردیس منصوب کرد. متن حکم سورنا ستاری به این شرح است: جناب آقای مهندس حسین صابریبا سلام و احترام. در اجرای ماده ۱۳ اساسنامه پارک فناوری سلامت پردیس و با توجه به وظایف مقرر در ماده ۹ اساسنامه و با عنایت به پیشنهاد رئیس محترم پارک فناوری پردیس و شایستگی و تجربیات جنابعالی، به موجب این حکم، به عنوان رئیس پارک فناوری سلامت پردیس منصوب می‌گردید. امید است در سایه تلاش‌های جنابعالی براساس وظایف تعریف شده در اساسنامه پارک فناوری سلامت پردیس و همچنین الگوبرداری از موفقیت‌های پارک فناوری پردیس، شاهد توسعه هرچه سریعتر اولین پارک فناوری کشور در حوزه سلامت باشیم. توفیق جنابعالی را در انجام امور محوله از خدواند متعال خواستارم.
الفالف20 ساعت قبل
با وجود اینکه هر فردی با شیوه خود با این بیماری برخورد می‌کنند اما ارتباط موثر این امکان را به آنان می‌دهد که با یکدیگر همکاری کرده و دست به دست یکدیگر با این بیماری مزمن مبارزه کنند. دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند ثابت کنند که چه ویروسی در ایجاد این بیماری نقش دارد؛ ‌ اینکه‌ام اس، این بیماری دردناک چیست و چه مواردی به آن منجر می‌شود موضوعاتی است که در این گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد. ناصر مقدسی افزود: وقتی بیماری ام اس در فردی تشخیص داده می‌شود بدین معنی است که بیمار و خانواده‌اش باید به‌طور ناگهانی خود را با یک زندگی همراه با یک بیماری مزمن، ناتوان کننده و به‌صورت کامل غیرقابل پیش بینی هماهنگ کنند، واکنش اطرافیان بیمار نیز در چگونگی برخورد با این بیماری بسیار مهم خواهد بود. وی تشریح کرد: در تشخیص بیماری ام اس از دستگاه‌های عکس برداری MRI استفاده می‌شود که پلاک‌ها را به خوبی نشان می‌دهد؛ جهت پیشگیری از عود بیماری می‌توان از عواملی که باعث تسریع این بیماری می‌شوند مانند استرس‌ها و فشار‌های روحی، عفونت‌ها یا حاملگی جلوگیری کرد. ناصر مقدسی با اشاره به راه‌های درمان ام اس، بیان کرد: بیماری ام اس درمان قطعی ندارد اما با داروهای موجود می‌توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد؛ خوشبختانه سیر وسیعی از درمان‌ها وجود دارد و بیماران می‌توانند با استفاده از درمان‌ها زندگی خوبی داشته باشند.
ایرناایرنا23 ساعت قبل
دکتر «محمد شریعتی» تاکید کرد: در صورتی که تحول واقعی را بخواهیم حتما باید در حوزه پیشگیری و اصلاح سبک زندگی هموطنان کار کنیم و در این راستا، حوزه بهداشت طرح تحول سلامت باید تقویت شود. وی درباره رویکرد طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، اظهارداشت: این طرح از مراقبت‌های بهداشتی اولیه به سمت مراقبت‌های کامل و گسترده بهداشتی بود و در این راستا مراکز بهداشت و درمان را به مراکز خدمات جامع سلامت تبدیل کردیم و پایگاه‌های سلامت متعددی در سطح شهرها راه اندازی شد. رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با بیان اینکه در طرح تحول سلامت به مسائل جدید حوزه بهداشت و درمان پرداخته شده است، عنوان کرد: در این طرح بیماری‌هایی که به آن کمتر پرداخته بودیم مانند بیماری‌های غیر واگیر مورد توجه قرار گرفتند و در این راستا از کارشناسان مختلف از جمله کارشناسان حوزه سلامت روان نیز استفاده شد. شریعتی افزود: البته تمام واحدهای حوزه بهداشت به پرونده‌های الکترونیک سلامت دسترسی دارند اما حوزه‌های بخش خصوصی از یکم تیرماه وارد پرونده‌های الکترونیکی شدند و در حال حاضر نیز تعداد زیادی از مطب‌های خصوصی به پرونده‌های الکترونیکی به صورت رایگان دسترسی دارند. شایان ذکر است، طرح کنترل فشار خون هموطنان در سراسر کشور از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیرماه سال جاری آغاز شده و بر اساس آمارها، در کشور حدود ۴۰ میلیون نفر جمعیت بالای ۳۰ سال داریم و چنانچه ۲۰ میلیون نفر از آنها در طرح ملی کنترل فشار خون مورد سنجش قرار گیرند، پیش بینی می‌شود، حداقل ۲ میلیون نفر بیمار دچار فشار خون را شناسایی و حدود یک میلیون نفر از آنها تحت درمان و مراقبت‌های ثانویه فشار خون قرار گیرند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعید نمکی در مراسم رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت که صبح امروز با حضور رئیس جمهور انجام شد، افزود: امروز ما در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه به لحاظ علوم پزشکی رتبه اول را داریم و طرح تحول سلامت دستاورد‌های بسیار مطلوبی برای کشور داشت که باعث شد زیرساخت‌های نظام سلامت ما اصلاح شود. وی افزود: استمرار بسته‌های مؤثر طرح تحول سلامت در دستور کار ما قرار دارد و سعی کردیم تا پرداختی از جیب بیماران بخصوص در بخش بستری را کاهش دهیم و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم را افزایش دهیم. نمکی گفت: ​ از سال ۹۱ بودجه بیمه سلامت ۴۰۰ درصد اضافه شده بود، اما همچنان زیان انباشته داشت و ما امسال توانستیم این زیان انباشته را کنترل کنیم و با راهنما‌های بالینی و تعیین سقف مناسب قول می‌دهیم که امسال هم در محدوده منابع مصوب حرکت کنیم. ویزر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: سیاست ما در زمینه دارو حمایت از تولید داخل است و واردات دارو‌های مشابه داخلی را ممنوع کرده‌ایم، به رغم تحریم‌ها کمبود‌های دارویی ما نسبت به روز مشابه سال قبل کمتر از یک پنجم است.
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون امور اجتماعی و فرهنگی از تهیه و نصب سطل‌های ویژه جمع‌آوری فیلترهای سیگار از مواد بازیافتی در بوستان سلامت منطقه ۲ خبر داد. به گزارش ایلنا، یوسف مزارعی معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه ۲ با اشاره به اینکه هدف از انجام این کار فرهنگ سازی برای استعمال دخانیات و مدیریت پسماند ناشی از آن و حفاظت از محیط زیست است گفت: در فیلتر باقیمانده از سیگارهای دود شده، مواد سمی و فلزات سنگین خطرناک دیگری چون نیکوتین، سرب، مس و کروم هم وجود دارد که در یک بسته متشکل از ۱۲ هزار الیاف پلاستیکی در هم تنیده مانند استات سلولز و تجزیه ناپذیر چا سازی شده‌اند. مزارعی در ادامه گفت: مردم باید از عوارض ناشی از رها کردن فیلتر‌های سیگار و تاثیر آن بر محیط زندگی و طبیعت آگاه شوند. و با استفاده از سطل‌های ویژه فیلتر سیگار در بوستان‌ها و معابر عمومی در حفظ سلامت و محیط زیست خود تاثیر گذار باشند. سطل‌های مخصوص جمع آوری فیلتر‌های سیگار از مواد بازیافتی تهیه شده‌اند و با دو هدف استفاده بهینه از مواد دور ریختنی در حفاظت از محیط زیست شهروندان و داشتن شهری بدون آلودگی‌های زیست محیطی در بوستان سلامت منطقه ۲ نصب شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر