انتخابات پارلمان اروپا در یک نگاه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
انتخابات پارلمان اروپا در یک نگاه

انتخابات پارلمان اروپا در یک نگاه

ایسناخبرگزاری ایسنا |
حدود ۴۰۰ میلیون نفر از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا از روز ۲۳ ماه مه (فردا پنجشنبه) به مدت سه روز در انتخابات پارلمان اروپا شرکت می‌کنند که در این انتخابات آنچه بیش از هر چیزی توجهات را به خود جلب کرده موضوع حضور بریتانیا و ساکنانش در این انتخابات و شیوه آن در صورت اجرای بریگزیت و خارج شدن انگلیسی‌ها از اتحادیه اروپاست.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره انتخابات پارلمان اروپا و شرایط این دوره از انتخابات با توجه به تحولات موجود در اتحادیه اروپا، به بررسی دلایل اهمیت این انتخابات پرداخته است.

چه کسانی رای می‌دهند و چرا؟

حدود ۴۰۰ میلیون نفر در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌توانند از ۲۳ تا ۲۶ ماه مه در انتخابات پارلمان اروپا شرکت کنند و رای بدهند که ۵۰ میلیون شهروند بریتانیا را نیز که قرار بود در ماه مارس از این اتحادیه خارج شوند، شامل می‌شود. رای آنان برای ۷۳ قانونگذار که ممکن است پس از چند هفته وادار به ترک این پارلمان شوند، برخی از محاسبات را پس از توافق بر سر تاخیر در موعد اجرای بریگزیت در ماه آوریل به هم ریخته است.

اروپایی‌ها که تعداد نماینده‌هایشان در پارلمان اروپا به تناسب جمعیت کشورشان تعیین می‌شود، در کل ۷۵۱ عضو را برای حضور در پارلمان اروپا انتخاب خواهند کرد؛ پارلمانی که جلسه‌های آن در استراسبورگ و بروکسل برگزار می‌شوند. از لوکزامبورگ، مالت و قبرس با شش کرسی تا آلمان با ۹۶ کرسی، اعضای پارلمان اروپا به مدت پنج سال قوانینی را که لایحه آن‌ها از سوی کمیسیون اروپا ارائه شده، به شرط تایید از سوی دولت‌های کشورهای اروپایی در شورای اروپا تصویب خواهند کرد.

چه مسائلی در این انتخابات مطرح هستند؟

مسائلی که در کمپین‌های انتخابات پارلمان اروپا بر آن‌ها تمرکز شده، موضوعاتی از قبیل بودجه، تغییرات اقلیمی و حقوق کار هستند اما آنان که خواستار از هم پاشیدن اتحادیه اروپا هستند، این انتخابات را یک همه‌پرسی به سبک بریگزیت بر سر بقای اتحادیه اروپا می‌دانند که مدافعان کشورهای دارای مبنای تاریخی و قومی را در برابر ایده حاکمیت متحد برای دفاع از ثروت و ارزش‌های اروپا در جهان قدرت‌های خودکامه در حال ظهور و شرکت‌های جهانی قرار می‌دهد.

کسانی که در نزاع مرکزیت در برابر دولت‌های مستقل گیرافتاده‌اند، پناهجویان هستند. ملی‌گرایان، اتحادیه اروپا را مسئول موج ورود پناهجویان به اروپا در سال ۲۰۱۵ می‌دانند. فدرالیست‌ها اما می‌گویند، تنها همکاری می‌تواند مساله مهاجرت را کنترل کند.

رهبران برخی از کشورهای شرق اروپا مانند مجارستان و لهستان از بروکسل بر سر مسائل مهاجرتی و ادعای آن درباره اینکه این کشورها قوانین اتحادیه اروپا درباره دموکراسی را در ورشو و بوداپست تضعیف می‌کنند، انتقاد کرده‌اند. برخی از کشورهای غرب اروپا نیز از اقدام متقابل و کاهش سهم آن‌ها از یارانه‌های اتحادیه اروپا سخن می‌گویند.

برخی نیز این انتخابات در انگلیس را همه پرسی جدیدی بر سر بریگزیت می‌دانند که می‌تواند به توقف خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا تسریع روند آن کمک کند.

آیا احزاب سیاسی اتحادیه اروپا در این انتخابات حضور دارند؟

در پارلمان کنونی اروپا هشت «گروه حزبی» وجود دارد. حزب راست میانه «مردم اروپا» ۲۱۷ کرسی و ۲۹ درصد از این پارلمان را در اختیار دارد و تاکنون معمولا با همکاری حزب چپ میانه «ائتلاف مترقی سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها» با ۱۸۶ کرسی (۲۵ درصد) و حزب «ائتلاف لیبرال‌ها و دموکرات‌ها» با ۶۸ کرسی (۹ درصد) اکثریت را در پارلمان اروپا در اختیار داشته است.

دو گروه راستگرا، مخالفان اتحادیه اروپا به رهبری حزب انگلیسی «استقلال پادشاهی متحد» (یوکیپ) و «اجتماع ملی» فرانسه نیز روی هم ۷۸ کرسی و ۱۰ درصد از این پارلمان را در اختیار دارند.

انتخابات اتحادیه اروپا اما عموما عرصه رقابت احزاب ملی بر سر مسائلی است که رای‌دهندگان با آن‌ها آشنا هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

آیا بریتانیا یک مشکل محسوب می‌شود؟

برخی از مقامات اتحادیه اروپا پیشنهاد داده‌اند که برای جلوگیری از مطرح شدن اتهاماتی مبنی بر عدم مشروعیت قانونی تصمیمات پارلمان اروپا، تصویب برخی از لوایح مهم پس از این انتخابات به بعد از خروج نمایندگان انگلیس از این پارلمان موکول شود.

آرای بریتانیا در انتخابات پارلمان اروپا به نفع مخالفان اتحادیه اروپا یعنی سوسیالیست‌ها و سبزها خواهد بود که احتمالا اختلاف آرای آن‌ها با گروه حزب مردم اروپا کاهش خواهد یافت؛ گروهی که از زمان خروج حزب محافظه‌کار انگلیس از این فراکسیون، هیچ عضو انگلیسی‌ای ندارد.

بریتانیا با شرکت در این انتخابات، اتحادیه اروپا را مجبور کرد که شیوه جدیدی را در نظر بگیرد که بر اساس آن برای مثال فرانسه ۷۹ نماینده انتخاب خواهد کرد که پنج نفر از تعداد کرسی‌هایی که این کشور هم‌اکنون در اختیار دارد، بیشتر است. این پنج نماینده اما تا زمان اجرایی شدن خروج بریتانیا و کاهش تعداد کل کرسی‌های پارلمان اروپا از ۷۵۱ به ۷۰۵ کرسی نخواهند توانست کرسی‌هایشان را در اختیار بگیرند.

آیا برنده این انتخابات اتحادیه اروپا را مدیریت خواهد کرد؟

شاید. رهبران پارلمان اروپا می‌گویند قلب دموکراسی اروپا هستند. رهبران ملی اما در انتخابات سال ۲۰۱۴ اتحادیه اروپا که ۴۳ درصد شرکت‌کننده داشت، آنان را به سخره گرفتند. کشورها در عمل قدرت بیشتری دارند و کم‌تر پیش می‌آید که اتفاقاتی در پارلمان اروپا رخ دهد که کشورها دوست ندارند.

کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا توسط ژان کلود یونکر رهبری می‌شود که اهل لوکزامبورگ است. کلنجار قدرت تاریخی میان پارلمان و شورای اروپا در این انتخابات مطرح خواهد شد. پارلمان اروپا متعهد شده است که شورای اروپا را وادار کند تا نامزد برتر حزب پیروز در این انتخابات را برای جانشینی یونکر نامزد کند. در مقابل رهبرانی همچون امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه می‌گویند، به چنین چیزی مقید نخواهند بود. پارلمان می‌تواند نامزد شورا برای کمیسیون اروپا را رد کند.

پاسخ به این سوال که چه کسی در واقع مدیریت اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، پیچیده است اما غوغای این انتخابات و نامزد برتر بخشی از رقابت سنگین دولت‌ها برای قرار دادن متحدان و هم‌وطنان خود در پست‌های عالی اتحادیه اروپا است؛ نه تنها در کمیسیون و شورای اروپا، بلکه در بانک مرکزی اروپا.

آلمان و فرانسه که بزرگ‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا هستند، بیشترین نفوذ را در این عرصه دارند اما حتی کوچک‌ترین کشور عضو این اتحادیه نیز می‌تواند در این صحنه نقشی را بر عهده داشته باشد. برای مثال یونکر سومین رییس کمیسیون اروپا است که اهل لوکزامبورگ کوچک است.

آیا این انتخابات تغییر عمده‌ای در اتحادیه اروپا در پی خواهد داشت؟

اقدام مخالفان اتحادیه اروپا در این انتخابات می‌تواند نشانگر حرکت بزرگ‌تری از سوی اقلیت منسجم‌تر این اتحادیه برای ایجاد اخلال در پارلمان اروپا باشد اما آنهایی که به اتحادیه اروپا خوشبین هستند، می‌گویند، کمپینی که به جلب نظر بیشتر مردم بینجامد، ممکن است باعث تجدید قوای اقدامات پسا بریگزیت با تقویت یکپارچگی اتحادیه اروپا شود.

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که جناح راست افراطی ممکن است سهم خود را در پارلمان اروپا افزایش دهد اما احتمالا به قدری نخواهد بود که به فروپاشی اتحادیه اروپا منجر شود. به نظر غیرمحتمل می‌رسد که کمپین‌هایی به نفع یا علیه اتحاد کشورهای اروپایی زیر پرچم این اتحادیه می‌تواند به یک ناکامی تمام عیار بینجامد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر1 روز قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.
مهرمهر58 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت مرتضی صفاری نطنزی نماینده نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی را تسلیت گفت. متن پیام رئیس مجلس بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیمو یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرامدرگذشت همکار ارجمند و پرتلاش، جناب آقای دکتر مرتضی صفاری نطنزی، نماینده شریف مردم نطنز و قمصر موجب تاسف و تأثر فراوان گردید. ایشان از نمایندگان ساعی و توانمند در دوره دهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بودند که علاوه بر حضور مستمر در امر قانونگذاری و نظارت، در پیگیری و رسیدگی به مسائل مردم و حوزه انتخابیه همتی وافر داشتند. اینجانب ضمن عرض تسلیت ضایعه درگذشت این نماینده خدوم به مردم شریف شهرستان‌های نطنز و قمصر و دوستداران و خانواده محترم ایشان، برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان، از درگاه خداوند متعال، صبر و اجر مسألت می‌کنم. علی لاریجانیرئیس مجلس شورای اسلامی
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد شریعتمداری افزود: سازمان تأمین اجتماعی یکی از مهمترین سازمان‌های کشور و نشان عدالت محوری است و با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهد جمع کثیری از جامعه را زیر پوشش خود قرار داده است. وزیر تعاون افزود: مسیر انتخاب مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بسیار حساس و ظریف است چون این سازمان خدمات گسترده‌ای در سراسر کشور دارد و باید با مدیریت و حمایت دولت با قدرت به کارش ادامه دهد. شریعتمداری همچنین افزود: در ایجاد شفافیت قدم‌های خوبی برداشته‌ایم و بالا بردن سطح شفافیت در تمام سطوح سازمان تأمین اجتماعی در اولویت ماست و در شفافیت، ما با سازمان بزرگی مواجه هستیم که در قدم اول باید صورت‌های مالی به روز و حسابرسی شده داشته باشیم لذا تلاش خواهیم کرد در این باره به نقطه مطلوب برسیم و این مسئولیت خطیر بر عهده رئیس جدید سازمان است که باید قدم‌های بهتری در این رابطه بردارد. وی درباره مطالبات سازمان تأمین اجتماعی افزود: بحث مطالبات سازمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید در این رابطه تعیین تکلیف شود و راه‌های پرداخت این مطالبات به سازمان هم اهمیت دارد تا بتوانیم به شرایط ایده آل دست یابیم. شریعتمداری افزود: در اداره سازمان تأمین اجتماعی توجه به مقررات اهمیت ویژه‌ای دارد و باید از مقررات سنتی اصلاح نشده که مشکلاتی درست کرده است اجتناب شود و با بازنگری این مقررات، روند ارائه خدمات تسهیل شود.
ایلناایلنا2 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، غلامحسین اسماعیلی شب گذشته در برنامه متن-حاشیه با اشاره به برگزاری همایش هفته قوه قضائیه، اظهار کرد: هر سال در هفته قوه قضائیه، همایشی با حضور مقامات ارشد قضایی همه استان‌های کشور و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه برگزار می‌کنیم. سخنگوی قوه قضائیه بیان داشت: این همایش در نهایت سادگی و بی آلایشی؛ اما با محتوای غنی و مورد نیاز همکاران برگزار شد و مصداق عینی تحول در همایش سالانه قوه قضائیه مشاهده شد. وی با بیان اینکه اگر سرمایه اجتماعی داشته باشیم همه چیز داریم، گفت: در دوره تحول قوه قضائیه یکی از برنامه‌های مهم و اصلی قوه قضائیه ارتقای سرمایه اجتماعی است. سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: از سوی دیگر مطالعاتی انجام شده برای اینکه بتوانیم تعداد پرونده‌های وارده به دادگستری را کاهش دهیم. سخنگوى قوه قضاییه بیان کرد: سیاست قوه قضاییه و ریاست دستگاه قضا تعامل حداکثرى با حفظ استقلال قوه قضاییه و در حوزه گره گشایى از کار مردم و رفع مشکلات و معضلات جامعه است.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
الفالف13 ساعت قبل
وی تصریح کرد: اموال وزیر امورخارجه کشورمان را هم ضبط میکنند که البته ایشان نه در آمریکا و نه در جای دیگری در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک نداشته و ندارند. گفتنی است، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. آمریکا اعلام کرده بود که ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود. در همین رابطه سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «تحریم بی‌حاصل رهبری ایران و نیز فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی با دولت مستأصل آمریکا. دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکارهای جا افتاده بین المللیبرای حفظ صلح و امنیت جهانی است.»

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

1 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

3 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

3 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

5 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1