اصول‌فروشی در دکان اصلاح‌طلبی/ چرایی حضور پرتعداد اصلاح‌طلبان در میتینگ نهضت آزادی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
اصول‌فروشی در دکان اصلاح‌طلبی/ چرایی حضور پرتعداد اصلاح‌طلبان در میتینگ نهضت آزادی

اصول‌فروشی در دکان اصلاح‌طلبی/ چرایی حضور پرتعداد اصلاح‌طلبان در میتینگ نهضت آزادی

فارسخبرگزاری فارس |
اصول‌فروشی مولود نگاه ابزاری به سیاست است و اصلاح طلبان از آنجایی به موتاسیون رسیدند که ابتدا از اصول ایدئولوژیک انقلاب و سپس خود اصلاحات عبور کردند؛ طبیعی است که اصلاحات در دامن نهضت آزادی بیافتد چون فصل مشترک این دو در شرایط کنونی غربگرایی است.

حوزه احزاب خبرگزاری فارس- محسن صمیمی-بستگی به نوع نگاه دارد. اگر سیاست را از چارچوب یک ایدئولوژی اصول‌مدار نگاه کنی، درست یا غلط در طول تاریخ یک مسیر مشخص را طی خواهی کرد ولی اگر سیاست را «دکان» امرار معاش سیاسی درنظر بگیری لاجرم «اصول‌فروش» خواهی شد.

*اصلاح‌طلبان در دورهمی نهضت آزادی‌چی‌ها

۲۷اردیبهشت‌ماه پنجاه و هشتمین سالگرد حزب منحله نهضت آزادی پاتوقی بود تا آنها که هنوز دل در گرو افکار این حزب منحله دارند، دور هم جمع شوند و از به اصطلاح افتخارات تشکیلات سابق خود بگویند. تشکیلاتی که در دهه‌های گذشته انقلاب، ‌ انحراف‌هایی از اصول انقلاب داشته که نهایتا انحلالش را رقم زده است.

اما نکته عطف این مراسم نه سخنان دبیرکل و اعضا بلکه حضور و سخنرانی اصلاح‌طلبان در آن بود. آنچه در تصاویر این مراسم آمده است، مصطفی معین در ایم مراسم سخنرانی کرده و در آن «پایبندی به اصول و پرهیز از بده بستان‌های رایج سیاسی» را یک سرمایه عظیم اخلاقی و اجتماعی برای نهضت آزادی برشمرده است.

اصول‌فروشی در دکان اصلاح‌طلبی/ چرایی حضور پرتعداد اصلاح‌طلبان در میتینگ نهضت آزادی - 5

اما این تنها مورد از استقبال رسمی اصلاحات از نهضت آزادی نیست و پیش از این نیز آنها با عضویت عماد بهاور عضو شاخه جوانان نهضت آزادی در شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان همبستگی خود را با این حزب منحله اعلام کرده بودند که جای بسی تامل است. آنچه در تصاویر این مراسم مشخص است، در این دیدار محمود صادقی عضو فراکسیون امید مجلس، ‌مرتضی الویری و فیض‌الله عرب سرخی دیگر فعالین سیاسی اصلاح‌طلب هم حضور داشته و با اعضای حزبی که زمانی شمشیر را علیه‌شان از رو کشیده بودند، عکس یادگاری گرفتند.

اصول‌فروشی در دکان اصلاح‌طلبی/ چرایی حضور پرتعداد اصلاح‌طلبان در میتینگ نهضت آزادی - 7

*مخالفت‌های تاریخی اصلاحات با نهضت آزادی

اما به مواضع سابق اصلاح طلبان نسبت به اصلاحات بپردازیم. محمدرضا خاتمی رئیس دولت اصلاحات زمانی در خط مقدم مبارزه با تفکر نهضت آزادی و دبیرکل آن مهدی بازرگان بی‌محابا می‌جنگید و در روزنامه کیهان علیه این حزب مقاله می‌نوشت. او ۱۸ مهر ۱۳۶۰ طی یادداشتی با عنوان «چه کسی آمریکایی است؟» درباره بازرگان می‌نویسد: «وقتی که دولت موقت در اثر بینش ناسازگارش با محتوای انقلاب اسلامی و با سوءاستفاده از نام و اعتباری که به برکت اسلام و عنوانی که از رهبر انقلاب گرفته بود، راه آشتی دادن انقلاب سازش ناپذیر اسلامی با آمریکا را برگزید، وقتی طعنه‌ها و لعن‌ها بجای اینکه متوجه آمریکا شود، نهاد‌های انقلابی و جوانان پرشور و دلسوزان به حال مستضعفان را هدف قرار داد، وقتی که فریاد بر آمد که انقلاب به پایان رسیده است و امروز باید با آرامش و متانت، و منطق و دور اندیشی به سازندگی بپردازیم و ملاقات با برژینسکی نشان داد که کدام سازندگی و نظمی مورد نظر است، بسیار بودند جوانان پرشور ولی کم تجربه و اطلاعی که این مواضع را با مواضع اصلی انقلاب و رهبری عوضی ‌گرفتند و گروهک‌های مفسد انحصار طلب ملحد یا التقاطی با هیاهو چنین وانمود کردند که جمهوری اسلامی و دولت موقت، عین یکدیگرند، و بدینوسلیه توانستند بسیاری از این جوانان ساده دل را به سوی خود جلب و با کار مداوم، آنان را برای چنین روز تلخی آماده کنند.»

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

اصول‌فروشی در دکان اصلاح‌طلبی/ چرایی حضور پرتعداد اصلاح‌طلبان در میتینگ نهضت آزادی - 11

اما خاتمی تنها مخالف سابق مشی نهضت آزادی نبود و افرادی چون محمد موسوی خوئینی‌ها هم در آن زمان با حرکت سیاسی امثال بازرگان و عزت‌الله سحابی مخالفت‌های فاحشیداشتند. مخالفت‌هایی که خوئینی‌ها اخیرا در مصاحبه‌ای به بخشی از آن اشاره کرده و می‌گوید: «من از ابتدا با نهضت آزادی مخالف بودم من با روش آقای بازرگان از اول مخالف بودم و تا آخر هم هیچ‌وقت نظرم نسبت به اینها مثبت نبوده است؛ ولی اینها افراد مبارز و محترمی بودند. سابقه سیاسی آقای بازرگان از من و از تولد من جلوتر بوده است. دیدگاه‌های خاصی داشتند. ما باید از راه‌های قانونی و دموکراتیک کاری می‌کردیم مردم به اینها رأی ندهند ولی وقتی آمدند محترم‌اند و نماینده هستند.

*محتشمی‌پور: نهضت آزادی از پشت خنجر می‌زند

نهضت آزادی در دوران جنگ و در شرایطی که کشور در حالت عادی قرار نداشت همواره مخل امنیت روانی و سیاسی کشور بود تا آنجا که علی اکبر محتشمی‌پور وزیر کشور وقت و عضو کنونی مجمع روحانیون مبارز در نامه‌ای به امام از اقدامات این حزب می‌نالد و می‌نویسد: «اعلام مواضع نهضت‌آزادی‌ها علیه رزمنده‌ها در حالی بود که در هیچ کشوری از دنیا در زمان جنگ به هیچ حزبی اجازه فعالیت داده نمی‌شد و کوچک‌ترین حرف علیه نظامیان مساوی نابودی آنهاست، ولی این‌ها (نهضت‌آزادی‌ها) هر روز علیه رزمندگان حرف می‌زدند و از پشت خنجر می‌زدند؛ آن وقت به مجلس هم می‌خواستند بروند. گرچه ممکن بود رأی هم نیاورند، اما احتمال داشت چند نیروی آن‌ها به مجلس برود و آن وقت نمی‌شد اوضاع را جمع کرد.»

اصول‌فروشی در دکان اصلاح‌طلبی/ چرایی حضور پرتعداد اصلاح‌طلبان در میتینگ نهضت آزادی - 15

امام نیز در پاسخ این نامه، ‌ آن جوابیه‌ معروف را به محتشمی پور می‌نویسد و می‌گوید: «آنچه باید اجمالا گفت آن است که پرونده این نهضت و همین‌طور عملکرد آن در دولت موقت اول انقلاب شهادت می‌دهد که نهضت به اصطلاح آزادی طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به آمریکا است، و در این‌باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است، و حمل به صحت اگر داشته باشد، آن است که شاید آمریکای جهانخوار را، که هرچه بدبختی ملت مظلوم ایران و سایر ملتهای تحت سلطه او دارند از ستمکاری اوست، بهتر از شوروی ملحد می‌دانند. و این از اشتباهات آنها است.»

*موتاسیون؛ ‌ مولود عدول از آمریکاستیزی

اصول‌فروشی مولود نگاه ابزاری به سیاست است و اصلاح طلبان از آنجایی به موتاسیون رسیدند که ابتدا از اصول ایدئولوژیک انقلاب و سپس خود اصلاحات عبور کردند. طبیعی است که اصلاحات در دامن نهضت آزادی بیافتند چون فصل مشترک این دو امروز و در شرایط کنونی غربگرایی است. اصلاح‌طلبانی که زمانی علم آمریکاستیزی دستشان بود، امروز هم‌نوا با نهضت آزادی‌ای شده است که از ابتدا ساز ناکوک با آمریکاستیزی انقلاب زده است.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
«هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا پیش از ظهر امروز با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه دیدار کرد. دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که برای انجام گفت وگو با مسئولان وزارت امور خارجه در تهران به سر می‌برد، پیش از ظهر امروز با «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار، اشمید و عراقچی در رابطه با آخرین تحولات مربوط به برجام، اعمال تحریم‌های آمریکا و توقف برخی از تعهدات ایران براساس توافق هسته‌ای با یکدیگر به تبادل نظر پرداختند. علاوه بر دیدار عراقچی و اشمید، گفت وگوهایی هم در سطح کارشناسان ایران و اتحادیه اروپا در حال انجام است. هلگا اشمید در حالی در تهران به سر می‌برد که او پیش از سفر به ایران، به امارات، عمان و قطر رفته بود.

فیلم | لحظاتی هولناک از رانش زمین و سیل در چین

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
تصاویری هولناک از سیل و رانش زمین در چین می‌بینید. شمار تلفات این حادثه به ۶۱ نفر رسید و ۳۵۰ هزار نفر محل زندگی خود را ترک کردند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
الفالف1 روز قبل
با این حال؛ آنها که طی این سال‌ها بارها نتیجه اقدامات شرورانه خود در تقابل با جبهه حق را آزموده و طعم شکست نقشه‌های شیطانی خود را چشیده‌اند، اینبار نیز در رفتاری حقیرانه شاید برای آخرین بار شانس خود برای تحمیل خواسته‌هایشان به ایران اسلامی را با فرستادن پیغام و بسته‌های پوچ محک زدند. گویا چنان در جهل و جاه‌طلبی خود غرق شده‌اند که پایانی بر سیاست‌های شکست‌خورده آنها متصور نیست و هنوز واقعیت این ضرب‌المثل معروف ایرانی را که می‌گوید؛ «آزموده را آزمودن خطاست» باور نکرده‌اند. ۲- متهم‌سازی ایران به جنگ‌افروزی و القای ناامنی به کشورهای منطقه و فراهم نمودن شرایط برای طرح دعوای جدید در سازمان‌های بین‌المللی، هدف دیگری است که نمی‌تواند، دور از انتظار باشد. ۳- همچنین این اقدام می‌تواند تاکتیکی باشد برای فراهم نمودن شرایط حضور پررنگ‌تر در منطقه، به بهانه تأمین امنیت تردد شناورها و در واقع حفظ منافع و تأمین اهدافی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند. ۵- بی‌شک تشدید سیاست پوسیده ایران‌هراسی و گرم کردن بازار فروش تسلیحات بیشتر به کشورهای مرعوب منطقه و دوشیدن مجدد گاوهای عربی، یکی دیگر از اهداف آمریکایی‌ها برای سناریوسازی‌ اتفاقات اخیر محسوب می‌شود.

نگرانی واتیکان از کودک آزاری سازمان یافته در کلیسای لهستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ماه گذشته یک برنامه مستند درباره آزار جنسی در کلیسای لهستان که به طور سازمان یافته‌ای توسط مقامات کلیسا پنهان نگاه داشته شده، منتشر شد. کلیسای لهستان با یک رسوایی بی سابقه مواجه است. ماه گذشته یک برنامه مستند در باره آزارجنسی در کلیسای لهستان که به طور سازمان یافته‌ای توسط مقامات کلیسا پنهان نگاه داشته شده، منتشر شد. یکی از این مقامات کلیسا اسقف لگدانس است. گزارشگر در ادامه گفت: به نظر دولت لهستان، کلیسا قربانی دسیسه‌ای خارجی شده است.

نظرها

اخبار بیشتر