بازگشایی گره قاچاق سوخت در گرو سهمیه‌بندی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
بازگشایی گره قاچاق سوخت در گرو سهمیه‌بندی

بازگشایی گره قاچاق سوخت در گرو سهمیه‌بندی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
آمار و ارقامی که درباره میزان قاچاق سوخت وجود دارد، نگرانی‌هایی را به‌وجود آورده و موجب شده بخش دولتی نگاه ویژه‌تری به این حوزه داشته باشد. بازگشت کارت سوخت موضوعی است که بخش دولتی به آن توجه داشته اما برخی از کارشناسان بر این باورند که این کارت بدون سهمیه‌بندی نمی‌تواند نتیجه مثبتی دربرداشته باشد لذا باید کم کم به سمت سهمیه‌بندی بنزین حرکت کرد.

به‌گزارش ایسنا، برای جلوگیری از قاچاق بنزین، سناریوهای مختلفی روی میز دولت و مجلس‌نشینان قرار گرفته که مهم‌ترین آن بازگشت کارت سوخت و در پی آن سهمیه‌بندی بنزین است. در این راستا، زمستان سال گذشته بود که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد بازگشت کارت سوخت جدی است و از مالکان خودرو و موتورسیکلتی که فاقد کارت سوخت بودند خواست تا برای دریافت کارت سوخت المثنی اقدام کنند.

پرونده ثبت‌نام کارت سوخت بدون الزام استفاده از آن و با عدم اجرای سهمیه‌بندی بنزین در سال گذشته بسته شد اما در هفته‌های گذشته در حالی که امکان ثبت‌نام برای دریافت کارت سوخت المثنی مجددا فراهم شد، زمزمه‌های سهمیه‌بندی بنزین نیز به گوش رسید. موضوعی که حواشی زیادی را در پی داشت و درنهایت بهروز نعمتی - سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی - اعلام کرد هیچ گونه افزایش قیمت بنزین نخواهیم داشت و احیای کارت سوخت تنها برای ساماندهی بنزین است و مصرف آن هم سقفی ندارد.

استفاده از کارت سوخت بدون سهمیه‌بندی معنی ندارد

در این باره، عبدالرضا امینی - مدیر پیشین سامانه هوشمند سوخت - در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این‌که استفاده از کارت سوخت بدون سهمیه‌بندی تأثیری در جلوگیری از قاچاق ندارد، گفت: در صورت اجرای سهمیه‌بندی باید تعداد دفعات سوختگیری که در حال حاضر سه مرتبه و حداکثر ۶۰ لیتر در روز است، کاهش یابد چراکه استفاده از کارت سوخت، بدون سهمیه‌بندی معنی ندارد و تنها برای ارائه آمار و مسائل جانبی به‌کار خواهد آمد لذا باید این مساله مورد بازنگری قرار گیرد.

وی با اشاره به راهکارهای کاهش قاچاق سوخت، اظهار کرد: در حال حاضر مصرف سوخت نسبت به تولید همخوانی دارد اما ممکن است گاهی اوقات در فصل مسافرت میزان مصرف افزایش یابد؛ با این وجود، بازگشت کارت سوخت هزینه زیادی دارد چراکه آماده‌سازی سیستم، نگهداری و تعمیرات آن هزینه و کش و قوس فراوانی دارد.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

مدیر پیشین سامانه هوشمند سوخت با بیان این‌که می‌توان مناطقی را مشمول استفاده از کارت سوخت کرد که قاچاق در آنجا بیشتر اتفاق می‌افتد، گفت: اما در نهایت موضوع سهمیه‌بندی باید اجرا شود و ممکن است به مرور به این سمت حرکت کنیم. نباید کارت سوخت بدون در نظر گرفتن تمام ابعاد کار حذف شود.

به گفته امینی، در سال ۱۳۸۴ که طرح استفاده از کارت سوخت مطرح شد، کسی فکر نمی‌کرد که این سیستم راه‌اندازی شود و مردم نیز به این روش عادت کرده بودند و بسیاری از کارها سر و سامان یافته بود.

وی با اشاره به موضوع قاچاق بنزین و راهکارهای کاهش قاچاق ابراز کرد: موضوع قاچاق همیشه وجود داشته و علت اینکه می‌گوییم نباید کارت سوخت حذف می‌شد، این است که با توجه به قیمت پایین بنزین در مناطق مرز نشین، افراد به راحتی می‌توانند از این طریق ایجاد درآمد داشته باشند.

این کارشناس حوزه سوخت تاکید کرد: نمی‌توان گفت مردم در مناطق مرزنشین از سهمیه‌بندی استفاده کنند و در سایر استان‌ها و شهرها مردم آزادانه از سوخت استفاده کنند، چراکه به راحتی می‌توان روی این مساله نظارت داشت و در این شرایط این امر سر و سامان می‌گیرد.

وی در پایان گفت: در زمان اولیه راه‌اندازی کارت سوخت، سخت‌گیری‌هایی مطرح بود که هر ماشینی از کارت خود استفاده کند که با کار گروهی و انجام کارشناسی این مساله ساماندهی شد و اکنون نیز می‌توان از این روش استفاده کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر1 روز قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.
ایبناایبنا37 دقیقه قبل
به گزارش ایبنا، نادر جنتی، معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: براساس قانون اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری تا پایان تیرماه فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۷ خود را به صورت الکترونیکی از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به نشانی WWW. TAX. GOV. IR تسلیم و مالیات متعلقه را پرداخت کند. وی با بیان اینکه، شرط برخورداری از هرگونه تسهیلات قانونی، نرخ صفر و معافیت مالیاتی برای مودیان مالیاتی، ارایه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است، افزود: عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات در موعد مقرر، موجب تعلق جریمه برای اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری خواهد شد که این جریمه غیرقابل بخشودگی است.
صدا و سیماصدا و سیما19 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان توسعه تجارت ایران؛ ناصر بهزاد افزود: الگوی توسعه اقتصادی عراق حرکت به سمت بهبود تولید و رشد صنایع داخلی است لذا در این رویداد ترویجی معرفی سیستم‌های نصب و راه اندازی و پیاده سازی اتوماسیون صنعتی در بخش چاپ و بسته بندی دنبال می‌گردد. وی تاکید کرد: تجارت ابزار آلات و دستگاه‌های چاپ و انجام خدمات فنی و مهندسی مربوط به طراحی بسته بندی به عنوان یک فراصنعت می‌تواند محرک صادرات ایران به عراق باشد. رایزن بازرگانی ایران در عراق بازارسازی برای تامین دستگاه‌های برش با لیزر، دستگاه‌های مجهز به فیبر نوری با قابلیت کار بر روی فلزات و غیر فلزات، دستگاه‌های ساخت تبلیغات سه بعدی قابل کار با فلز و لاستیک، دستگاه‌های دیجیتال چاپ بنر با قابلیت چاپ سریع و حرکت به سمت تشکیل هولدینگ چاپ را از اولویت‌های مورد تقاضای بازار عراق دانست. بهزاد با اشاره به ارزآوری این صنعت برای کشور افزود: متولی مناسب از سوی تشکل‌های بخش خصوصی برای طراحی نحوه استفاده از پتانسیل موجود در عراق می‌تواند ایران را به بازیگر اصلی در تجارت ماشین آلات بسته بندی و چاپ تبدیل کند. وی احتیاج بازار عراق به کارتن را سالیانه نهصد هزار تن اعلام کرد و گفت: چاپ رروی نایلون و سلفون با مشارکت شرکت‌های عراقی برای افزایش تعاملات بازرگانی دو کشور در گام نخست موجب نزدیکی همکاری‌های تولیدی به منظور تحکیم روابط متقابل خواهد بود.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
«آئین نامه ورود، صدور و معاملات طلا، نقره و پلاتین» در جلسه عصر دیروز شورای پول و اعتبار مورد بازنگری قرار گرفت. به گزارش ایسنا، بانک مرکزی اعلام کرد: در یک هزار و دویست و هفتاد و سومین جلسه شورای پول و اعتبار که به ریاست دکتر عبدالناصر همتی تشکیل شد، به پیشنهاد بانک مرکزی و با هدف تسهیل واردات شمش و طلای ذوب شده، صادرات مصنوعات فلزات گرانبها و رفع موانع تسویه تعهدات صادراتی صادرکنندگان مصنوعات فلزات گرانبها، «آیین نامه ورود، صدور و معاملات طلا، نقره و پلاتین» بازنگری و شورا ضمن تغییر نام آن به «آئین نامه ورود و صدور فلزات گرانبها» آئین نامه مزبور را تصویب کرد. انتهای پیام

ساماندهی باربران بازار

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ بابران زحمتکشی که محل کارشان در قلب اقتصاد تهران است؛ برخی در راسته آهنکده و تیمچه ساماندهی شده‌اند اما تعدادی هنوز برایشان تعیین تکلیف نشده و به کار خود ادامه می‌دهند حالا سوال اینجاست که ساماندهی باربران در بازار چه زمانی به سرانجام می‌رسد؟
صدا و سیماصدا و سیما23 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ ​ رضا رحمانی با اشاره به سفر نخست وزیر پاکستان به ایران در اردیبهشت ماه سال جاری، گفت: در این سفر بهره برداری از فرصت‌های تجاری و اقتصادی دو طرف مورد تاکید قرار گرفته و این جلسه در راستای بررسی راهکار‌های موجود برای افزایش مبادلات تجاری برگزار می‌شود. وی اضافه کرد: فعال سازی بازارچه‌های مرزی و شناسایی و برطرف کردن مشکلات تجار، یکی از همین فرصت‌ها و موارد کارگشا در افزایش مبادلات دو کشور است. رحمانی گفت: به زودی سفری به پاکستان خواهم داشت تا از نزدیک توافقات انجام شده را عملیاتی کنیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با قدردانی از پیگیری‌های طرف پاکستانی افزود: تمایل دو طرف همکاری سازنده تجاری فی مابین است که امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده و مشارکت بیشتر بخش خصوصی نتایجی خوبی را در آینده نزدیک کسب کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر