احیای «نهاد مطالعات طرح‌های شهری» پس‌از ۱۲سال از انحلال در دوره احمدی‌نژاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

احیای «نهاد مطالعات طرح‌های شهری» پس‌از ۱۲سال از انحلال در دوره احمدی‌نژاد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
احیای «نهاد مطالعات طرح‌های شهری» پس‌از ۱۲سال از انحلال در دوره احمدی‌نژاد - 0

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص جزئیات تفاهم‌نامه سه‌جانبه مدیریت شهری، در مورد ایجاد نهاد مطالعات و طرح‌های توسعه شهری توضیحاتی را ارائه کرد.

علی اعطا در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تفاهم‌نامه سه جانبه وزارت راه و شهرسازی، شهرداری تهران و شورای شهر تهران در خصوص ایجاد نهاد مطالعات و طرح‌های توسعه شهری، اظهار کرد: یکی از مفاد طرح جامع، ایجاد نهاد مطالعات و طرح‌های توسعه شهری است که این نهاد از سوی سه رکن شهرداری تهران، شورای شهر، وزارت راه و شهرسازی ایجاد می‌شود که به عنوان مجموعه‌ای برای تدوین، راهبری، بازنگری و نظارت برای طرح‌های توسعه شهری می‌بایست تشکیل شود.

وی با بیان این‌که در دوران ریاست احمدی‌نژاد در شهرداری تهران این نهاد به صورت یک جانبه منحل شد و بند مربوط به شکل‌گیری این نهاد نیز از طرح جامع حذف شد، گفت: در تمام این سال‌ها بنا به دلایلی این موضوع مطرح بود که لازم و ضروری است که این نهاد مجددا احیا شود تا در مورد طرح‌های توسعه شهری این سه دستگاه یعنی شورا، شهرداری و وزارت راه و شهرسازی از طریق شورای عالی بتوانند به هم‌افزایی برسند.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان این‌که این نهاد باید راه‌اندازی می‌شد تا راهبری و پایش طرح‌های توسعه شهری را انجام می‌داد، اظهار کرد: کار این نهاد این است که در سطح کلان‌تری مسائل حوزه توسعه شهری را دنبال کند و نگاه فرابخشی و فرادستگاهی داشته باشند.

اعطا با بیان این‌که در دوره شورای شهر پنجم پیگیر راه‌اندازی این نهاد بودیم که البته موانعی وجود داشت، اما نهایتا پیش‌نویس آن را تهیه و با برگزاری چندین جلسه بر روی متن نهایی به توافق رسیدیم، گفت: موافقت‌نامه سه‌جانبه با حضور شهردار تهران، رئیس شورای شهر تهران و وزیر راه و شهرسازی امضا شد و نهاد مطالعات و طرح‌های توسعه شهری پس از گذشت بیش از ۱۲ سال از انحلال مجددا ایجاد شد.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان این‌که این نهاد سه وظیفه اصلی هدایت و راهبری فضا‌های کالبدی، پایش دائمی و نظارت بر تحقق طرح‌ها و همچنین بازنگری و ارائه‌ی پیشنهادات اصلاحی را در دستور کار قرار داد، ادامه داد: یکی از مشکلات نبود این نهاد این بود که بعضا در بحث ارائه‌ی پیشنهادات برای بازنگری و اصلاح، نقطه‌نظرات مورد قبول همه ذینفعان نبود، اما حالا با راه‌اندازی این نهاد پیشنهادات از دل یک مجموعه‌ای که متشکل از سه دستگاه تأثیرگذار است خارج می‌شود.

خبری: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

به گفته اعطا، این نهاد دارای شورای عالی است که متشکل از سه نفر یعنی شهردار تهران، رئیس شورای شهر و وزیر راه و شهرسازی است و شورای تخصصی آن متشکل از ۹ نفر خواهد بود.

اعطا با بیان این‌که با انحلال این نهاد می‌بینید که بخش قابل توجهی از موضوعات طرح‌های توسعه شهری در طرح تفصیلی در اختیار افراد و شرکت‌های مشخص است، اظهار کرد: هم به لحاظ مالی این انحصار ایجاد شده و هم از نظر اطلاعاتی این انحصار ایجاد شده است. مثلا اگر مجموعه‌ای از دیتا‌ها را لازم داشته باشیم تنها در اختیار یک مجموعه خصوصی است که خود این مجموعه خصوصی در سطوح مختلف فعالیت می‌کند، یعنی چه در تهیه طرح تفصیلی، چه در بازنگری و چه در تدوین طرح‌های موضعی و موضوعی این شرکت فعال است که این انحصار اطلاعاتی بزرگ‌ترین تعارض منافع و سرمنشأ اتفاقات ناخوشایند خواهد بود.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به عوارض انحلال این نهاد، تصریح کرد: عدم هماهنگی بین دولت، شهرداری و شورای شهر سبب بروز مشکلات عدیده‌ای در این سال‌ها شده است و می‌بینیم که از سیاست واحدی پیروی نمی‌شد و در عمل نیز این دستگاه‌ها هم‌جهت حرکت نمی‌کردند و به همین دلیل مسائل در کلانشهر‌ها روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و حالا ایجاد این نهاد و اتحاد این سه دستگاه باعث خواهد شد که علاوه بر هماهنگی و هم‌جهتی بیشتر کشمکش‌ها کاهش یافته و در نهایت اتفاقات خوبی در شهر تهران بیفتد.

اعطا با بیان این‌که اگر این نهاد منحل نشده بود شاید برخی از مسائل در حوزه شهری همچون اتفاقاتی که در منطقه ۲۲ افتاده یا برج‌سازی‌های انجام شده در مناطق شمالی تهران آن هم در کوچه‌های کم عرض رخ نمی‌داد، اظهار کرد: البته باید از گذشته درس بگیریم، چرا که در گذشته از آنجایی که این نهاد پشتوانه حقوقی قوی نداشت به راحتی منحل شد و حالا هم پشتوانه حقوقی قوی ندارد و هر لحظه امکان انحلال آن وجود دارد که باید پیگیری‌های لازم برای اخذ مصوبه هیأت دولت و مجلس شورای اسلامی انجام شود تا جلوی هرگونه زمینه بروز تعرض منافع گرفته شود.

وی با بیان این‌که ایجاد این نهاد می‌تواند هماهنگی‌های بین دولت و مجموعه مدیریت شهری را افزایش دهد، ادامه داد: تمامی تصمیماتی که در مدیریت شهری گرفته خواهد شد در این نهاد بررسی می‌شود تا مبادا با سند فرادست مغایرت داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر23 ساعت قبل
وی ادامه داد: زیست شبانه یک واقعیت انکارناپذیر در جهان شهری شده امروز است. همین حضور همگانی مردم در فضاهای شهر شب موجب شکل‌گیری اقتصاد شبانه و فرهنگ شبانه در شهرهای جهان شده است. زیست شبانه شهرها بستری از فرصت‌ها را فراهم می‌کند. یک نماینده مجلس افراد پیگیری کننده زیست شبانه را بیمار خطاب کرده و عوامل نفوذ دشمن و نماینده دیگر هم گفته زیست شبانه چیزی جز ایجاد بستر فعل حرام نیست. زیست شبانه را باید منطبق با فرهنگ و آداب کشور بومی کردوی در خصوص زیست شبانه گفت: زیست شبانه اولا یک پدیده صرفا غربی نیست بلکه امروز در سراسر جهان از جمله شهرهای کشورهای مسلمان وجود دارد.
خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
در پی برخورد دو هواپیمای جنگنده «یوروفایتر» در آسمان آلمان و سقوط آن‌ها، یک خلبان کشته شد. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبر فوری، خلبان دوم پیش از برخورد این دو هواپیمای جنگی که روز گذشته (دوشنبه) بر فراز آسمان آلمان در نزدیکی پایگاه نظامی «لاگه» در ایالت «مکلنبورگ-فورپومرن» با یکدیگر برخورد کرده‌اند، با استفاده از چتر نجات موفق به نجات جان خود شده است. وزیر دفاع آلمان اعلام کرده که این دو جت حدود ۲۰ دقیقه پس از پرواز با یکدیگر برخورد کرده‌اند. این حادثه کمی پیش از ساعت ۲ بعدازظهر روز گذشته (دوشنبه) به وقت محلی در نزدیکی دریاچه «موریتز» در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال «برلین» به وقوع پیوسته است. آتش‌نشانان در حال مهار این آتش‌سوزی‌ها بوده و پلیس آلمان از مردم خواسته تا به این منطقه نزدیک نشوند.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از برخورد این سازمان با یک نشان تجاری پوشاک خارجی خبر داد و گفت: این نشان تجاری با وجود اعلام تخفیف ۵۷ درصدی باز هم مرتکب گرانفروشی و تقلب شده بود. به گزارش ایسنا، سیدیاسر رایگانی در گفت‌وگو با صداوسیما، اظهار کرد: ۲ هفته پیش به نشان‌های تجاری پوشاک که در داخل کشور به عنوان نماینده پوشاک خارجی به ویژه ترکیه‌ای حضور دارند تذکر داده شد و به صورت سرزده در بازار یکی از این برندها در گشت تعزیرات حضور پیدا کردیم. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی افزود: تخلف دیگر این نشان پوشاک خارجی این بود که هم پارچه و هم دوخت، ایرانی بود، اما برچسب ترکیه‌ای زده بودند و این هم به عنوان تقلب در کسب محسوب می‌شود. رایگانی گفت: هرچند مسئولان این فروشگاه ادعا می‌کنند که باید ۲۰ درصد از تولیدات‌شان را در داخل تولید کنند، اما باید تفاوت قیمتش به عنوان تولید داخلی مشخص باشد. وی اعلام نام این نشان پوشاک خارجی متخلف را منوط به صدور حکم نهایی دانست.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
به زودی در خراسان شمالی بازارچه مرزی راه‌اندازی خواهد شد. به گزارش ایلنا، به زودی در خراسان شمالی بازارچه مرزی راه‌اندازی خواهد شد. وزارت صمت مدعی است که راه‌اندازی این بازارچه به نفع مردم است. این بازاچه در مرز ایران و ترکمنستان راه‌اندازی می‌شود. رضا رحمانی، وزیر صمت در این مورد، گفت: فرصت‌های زیادی در خراسان شمالی وجود دارد که تاکنون به آن توجه نشده است و بالفعل کردن این فرصت‌ها، نیازمند اصلاح سیاست‌های اجرایی است.
همشهریهمشهری1 ساعت قبل
علی پیرحسین‌لو، مشاور فرهنگی معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد اجرای طرح ترافیکی جدید گفت: طرح ترافیکی جدید «محدوده کنترل آلودگی هوا» تنها در روزهای جمعه و ایام تعطیل، مانند طرح ترافیک اجرا نمی‌شود. او افزود: البته در روزهای پنج‌شنبه، اگرچه همانند سال گذشته طرح ترافیک نداریم ولی در محدوده دوم یا همان زوج یا فرد سابق، طرح کنترل آلودگی هوا برقرار خواهد بود و اجرا می‌شود. یعنی تردد روز پنج‌شنبه جزو سهمیه ۲۰ روز هر فصل محاسبه می‌شود و بعد از ۲۰ روز هم مشمول پرداخت عوارض محدوده دوم می‌شود. مشاور فرهنگی معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران افزود: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در واقع ترافیک در روزهای پنج‌شنبه‌ها در رینگ دوم کمتر خواهد شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین22 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- جوان خلاق رومشکانی توانسته است با حمایت‌های بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) علاوه بر ایجاد اشتغال‌زایی برای خود، بیش از یک‌صد علاقه‌مند به فوتسال را نیز جذب این ورزش کند. بنیاد برکت با اتخاذ چنین سیاست و راهبردی، دست تسهیل‌گرانش را برای ایجاد مشاغل در زمینه‌های مختلف و متنوع بازتر کرده است. پورامرایی در خصوص مشاغل ایجاد شده در شهر رومشکان استان لرستان توضیح داد: بنیاد برکت در سال گذشته ۴۹۱ طرح اشتغال‌زایی منجر به ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۳۷۰ نفر را به بهره‌برداری رساند. امسال نیز پیش‌بینی‌های اولیه حاکی از ایجاد ۲۰۰ طرح اشتغال‌زایی است، اما امیدواریم این تعداد به ۷۰۰ طرح برسد. مجری طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع‌محور بنیاد برکت در استان لرستان با اشاره به فعالیت‌های بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در شهرستان رومشکان تصریح کرد: اقدامات بنیاد در زمینه‌ی اشتغال‌زایی، محرومیت‌زدایی و توانمندی اقتصادی و اجتماعی رومشکان باعث شده است که تقریبا همه‌ی ساکنان این شهر ۵۷ هزار نفری با نام و خدمات بنیاد برکت آشنا باشند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

1 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

3 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

3 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

5 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1