جزئیات تلاش دمکرات‌ها برای لغو اختیارات جنگی دونالد ترامپ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی

جزئیات تلاش دمکرات‌ها برای لغو اختیارات جنگی دونالد ترامپ

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: کمیته تخصیص اعتبارات در مجلس نمایندگان آمریکا به افزودن متممی به لایحه بودجه دفاعی که خواستار لغو مجوز استفاده از نیروی نظامی (AUMF) است، رای داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، تارنمای هیل نوشت، این متمم به پیشنهاد «بارابارا لی» عضو دموکرات مجلس نمایندگان ارائه شد و با ۳۰ رای موافق در مقابل ۲۲ رای مخالفت به تصویب رسید.

مجوز موسوم به AUMF پس از حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به شهرهای نیویورک و واشنگتن به تصویب رسید و دولت های مختلف آمریکا تاکنون ۴۱ بار از آن برای توجیه اقدامات نظامی در ۱۸ کشور استفاده کرده‌اند.

لی نماینده ایالت کالیفرنیا که در زمان تصویب قانون مجوز استفاده از نیروی نظامی تنها مخالف آن بود، اظهار داشت: طی ۱۸ سال گذشته کاملا روشن شده که این قانون به این رئیس جمهوری یا هر رئیس جمهوری دیگر این اختیار را داده تا در هر جایی از دنیا و در هر زمان جنگ را آغاز کند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وی افزود: احتمال استفاده از این قانون به عنوان پایه‌ای حقوقی برای جنگ با ایران مطرح شده است؛ بار دیگر جنگی که کنگره آن را به بحث نگذاشته و یا مجوزی برای آن صادر نکرده است.

لی سال گذشته نیز متمم مشابهی را پیشنهاد داده بود که به تصویب نرسید. سال ۲۰۱۷ هم متمم مشابهی به تصویب رسید اما تیم رهبری مجلس نمایندگان آمریکا پیش از رای گیری نهایی در مورد لایحه بودجه، آن را حذف کرد.

نمایندگان جمهوریخواه که از مخالفان اصلی لغو این قانون هستند، می‌گویند که حذف این قانون بدون تصویب جایگزینی برای آن، باعث می‌شود که اختیارات رئیس جمهوری برای دفاع از کشور تضعیف شود. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ساز و کار و روند بررسی اموال نامشروع افرادی که مظنون هستند را تعیین کردند. ماده ۲۲ پس از ارسال پرونده از سوی دادستان موضوع ماده ۱۸ این قانون دادگاه ضمن تعیین وقت رسیدگی از فرد مظنون دعوت به عمل می‌آورد. دادگاه باید از اطلاع فرد مظنون اطمینان حاصل کند. عدم حضور فرد مظنون یا عدم ارائه اسناد و مدارک مثبته مانع از رسیدگی نخواهد بود. نمایندگان ماده ۶ این طرح را نیز بررسی کرده و در نهایت به دلیل موجود بودن این قانون آن را حذف کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا استفانی گریشام را به عنوان سخنگوی جدید کاخ سفید منصوب کرد. اخبار بین الملل_سارا سندرز که پیش از این عهده‌دار این مسئولیت بود در توئیتر نوشت: گریشام یک سرمایه باور نکردنی برای رئیس‌جمهوری و کشور خواهد بود. او ادامه داد: ناراحتم که کاخ سفید را ترک می‌کنم اما خوشحالم که آن را به چنین شخصی می‌سپارم. افتخار است که یک مادر و دوست دیگری این مسئولیت را برعهده گرفته است. گریشام از سال ۲۰۱۵ به ستاد انتخاباتی ترامپ پیوست و شاید بتوان گفت یکی از آخرین افراد باقی مانده از آن ستاد در کاخ سفید است.
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران به تصمیم اخیر آمریکا برای تحریم رهبری ایران و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه واکنش نشان داد و در صفحه شخصی خود در توییتر در این ارتباط نوشت: «تحریم بی‌حاصل رهبری ایران و نیز فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی با دولت مستأصل آمریکا. در این راستا استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا پس از امضای این فرمان در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: تحریم‌های امروز بر نهاد رهبری ایران اعمال می‌شود. منوچین همچنین اعلام کرد: فرماندهان پنج ناحیه نیروی دریایی سپاه که عبارتند از عباس غلامشاهی فرمانده منطقه یکم، رمضان زیراهی فرمانده منطقه دوم، یدالله بادین فرمانده منطقه سوم، منصور روانکار فرمانده منطقه چهارم وعلی عظمایی فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه هم به این فهرست اضافه شده‌اند. این مقام‌آمریکایی اضافه کرد: همچنین رئیس جمهوری به من دستور داد که اواخر هفته، ظریف را هم به فهرست تحریم شدگان اضافه کنم. این اظهارات در حالی بیان شد که روز گذشته نشست بسته شورای امنیت درباره تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران بدون حضور نماینده ایران برگزار شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
از خدمات آیت الله بهشتی و اولین شورای عالی قضائی و خدمات مرحوم آیت الله شاهرودی، آیت الله یزدی و آیت الله آملی لاریجانی تقدیر می‌کنیم. اگر همه برنامه سازمان در ایجاد تحول نقش ایفا نکنند، تحول مورد تاکید رهبری ایجاد نخواهد شد. اگر همه اجزای سازمان بزرگ قضائی کشور، نقش ایفا نکنند آن تحولی که در حکم مقام معظم رهبری بر روی آن تأکید شده است، اتفاق نمی‌افتد. ما در این حوزه با منویات مقام معظم رهبری به این جایگاه رسیده‌ایم. ما در این حوزه با منویات مقام معظم رهبری به این جایگاه رسیدیم.

نظرها

اخبار بیشتر