هزینه‌ی کاغذ یک نسخه‌ روزنامه چقدر است؟ / روزنامه هایی که اگر به کاغذباطله تبدیل شوند، سودشان بیشتر است!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
هزینه‌ی کاغذ یک نسخه‌ روزنامه چقدر است؟ / روزنامه هایی که اگر به کاغذباطله تبدیل شوند، سودشان بیشتر است!

هزینه‌ی کاغذ یک نسخه‌ روزنامه چقدر است؟ / روزنامه هایی که اگر به کاغذباطله تبدیل شوند، سودشان بیشتر است!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
یکی از سهامداران روزنامه هفت صبح در کانال تلگرامی باشگاه روزنامه‌نگاران ایران نوشت: چند روزی است که بحران کاغذ مطبوعات سر و صدای زیادی به پا کرده است و دائم این خبر به گوش می‌رسد که فلان روزنامه صفحات خود را کاهش داده است.

برای اینکه بهتر متوجه موضوع شویم ابتدا برخی قیمت‌ها را در بازار مرور می‌کنیم.

۱-کاغذ یارانه‌ای با حواله ارشاد کیلویی ۵۳۰۰ تومان

۲- کاغذ با ارز نیمایی هر کیلو ۱۳۲۰۰ تومان

۳-کاغذ در بازار آزاد هر کیلو ۱۷۵۰۰ تومان

برداشت اول

خب حالا فرض کنید فلان روزنامه ۱۶ صفحه‌ای با تیراژ حدود ۱۵ هزار نسخه روزانه یک تن کاغذ مصرف می‌کند. به عبارتی هر نسخه روزنامه با احتساب پرت کاغذ نزدیک به ۷۰ گرم وزن دارد. یعنی هزینه کاغذ هر نسخه با قیمت کاغذ یارانه‌ای حدود ۳۷۰ تومن می‌شود. قیمت این روزنامه مثلا ۲ هزار تومن است.

پس از چاپ دو حالت پیش می‌آید یا روزنامه به فروش می‌رسد و یا برگشت می‌خورد. در صورت فروش با احتساب نهایت ۴۰ درصد هزینه توزیع ۱۲۰۰ تومان دست روزنامه را می‌گیرد و اما اگر برگشت شود چه می‌شود؟ اصل داستان اینجاست.

هر کیلو روزنامه باطله به قیمت امروز ۸ هزار تومان است. یعنی اگر فروش هم نرود هر نسخه آن ۵۶۰ تومن دست روزنامه را می‌گیرد. در واقع در بدترین حالت، روزنامه در هر نسخه فروش نرفته خود نزدیک به ۱۹۰ تومان سود کرده است. و این سود ناشی از اختلاف ارز ۴۲۰۰ تومان و قیمت واقعی کاغذ است.

برداشت دوم

حالا فرض کنیم کاغذ این روزنامه با ارز نیمایی یعنی ۱۳۲۰۰ تومان تهیه شود. هزینه کاغذ هر نسخه می‌شود ۹۲۵ تومان و لذا با این حساب دیگر فروش باطله برایش سود ندارد و نتیجه این می‌شود که تیراژش را بر اساس فروش تنظیم می‌کند و کاغذی که از دلار دولتی تهیه شده را باطل نمی‌کند.

برداشت سوم

حالا فرض کنید این روزنامه مربوط به یکی از ارگان هایی است که با پول بیت المال هزینه می‌شوند که نمونه‌های آن بسیارند از جمله همشهری , ایران, جام‌جم, اطلاعات, کیهان, فرهیختگان, شهروند, جوان و…که عموما روزنامه هایی هستند که خیلی به معادلات هزینه و درآمد توجهی ندارند و برایشان اصلا مهم نیست که چه تعدادی و به چه قیمتی بفروشند. بیشتر تیراژ برایشان اهمیت دارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مثلا قیمت روزنامه جام جم در شهرستان ۵۰۰ تومان است که ۴۰ درصدش هم سهم توزیع است. یعنی از هر نسخه در صورت فروش ۳۰۰ تومن به روزنامه می‌رسد و این در حالی است که هزینه کاغذ آن با توجه به اینکه ۲۴ صفحه است حتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی هم ۴۲۰ تومان می‌شود!

و از همه عجیب‌تر اینکه باطله این روزنامه ۸۰۰ تومان ارزش دارد!! یعنی دکه‌دار در شهرستان از فروش نرفتن هر نسخه جام جم ۵۰۰ تومان سود می‌کند و از فروش رفتنش تنها ۱۰۰ تومان عایدش می‌شود!!! و اینگونه است که هر روز تقاضای افزایش تیراژ دارد!!

تازه همه اینها در حالی است که مثلا صاحب روزنامه کاغذ ۵۳۰۰ تومنی را در بازار آزاد به قیمت ۱۷۵۰۰ تومن نفروشد که غالبا اینکار را می‌کنند.

البته این حرف درست است که هزینه‌های روزنامه فقط کاغذ نیست ولی از طرفی درآمدهای روزنامه هم فقط فروش نسخه‌ای نیست. آگهی ها, رپرتاژهای خبری, یارانه دولت و … درآمد‌های دیگری هستند که باید هزینه‌های روزنامه را پوشش دهند. اگر روزنامه‌ای آن درآمدها را نمی‌تواند کسب کند باید فکر دیگری کند نه اینکه از جیب بیت المال کاغذ یارانه‌ای بگیرد و …

نتیجه اینکه اگر روزنامه یا هر نشریه‌ای قرار است در شرایط فعلی کار کند باید توان رقابت داشته باشد. باید بتواند هزینه و درآمد خود را مدیریت کند. نه اینکه از دولت بخواهد هزینه‌های او را با دادن یارانه پنهان پوشش دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر1 روز قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.
صدا و سیماصدا و سیما18 دقیقه قبل
بالغ بر ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۸۹۹ هزار میلیارد ریال در اردیبهشت امسال در کل کشور وصول شد که نسبت به ماه قبل، از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۳۵ و ۸۶ درصد افزایش نشان می‌دهدبه گزارش خبرگزاری صداو سیما، براساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، بالغ بر دو میلیون و ۷۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ۹۹۱ هزار میلیارد ریال در اردیبهشت امسال، در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۳۴ درصد و ۸۳٫۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش در استان تهران حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ۵۱۸ هزار میلیارد ریال مبادله شد. در اردیبهشت ماه ۹۸، معادل ۵۲٫۱ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده که به ترتیب با ۳۴٫۶ درصد، ۹٫۸ درصد و ۷٫۷ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. همچنین ۶۴ درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران (۵۲٫۳ درصد)، خراسان رضوی (۶ درصد) و اصفهان (۵٫۷ درصد) مبادله شده که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.
ایبناایبنا46 دقیقه قبل
به گزارش ایبنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در یک هزار و دویست و هفتاد و سومین جلسه شورای پول و اعتبار که به ریاست دکتر عبدالناصر همتی تشکیل شد، به پیشنهاد بانک مرکزی و با هدف تسهیل واردات شمش و طلای ذوب شده، صادرات مصنوعات فلزات گرانبها و رفع موانع تسویه تعهدات صادراتی صادرکنندگان مصنوعات فلزات گرانبها، آیین نامه ورود، صدور و معاملات طلا، نقره و پلاتین بازنگری و شورا ضمن تغییر نام آن به آیین نامه ورود و صدور فلزات گران‌بها آیین نامه مزبور را تصویب کرد.

ساماندهی باربران بازار

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ بابران زحمتکشی که محل کارشان در قلب اقتصاد تهران است؛ برخی در راسته آهنکده و تیمچه ساماندهی شده‌اند اما تعدادی هنوز برایشان تعیین تکلیف نشده و به کار خود ادامه می‌دهند حالا سوال اینجاست که ساماندهی باربران در بازار چه زمانی به سرانجام می‌رسد؟
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین31 دقیقه قبل
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، عزیز الله مهدیان معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: ارزیابی‌ها مستمر انجام می‌شود، چون خانه‌هایی هستند که به علت سیل در ظاهر آسیبی ندیده بودند، اما الان با سست شدن پی و بنیاد آن‌ها دچار آسیب شده‌اند. مهدیان از این که کار عقد قرارداد‌ها در بانک سرعت گرفته است ابراز خشنودی کرد و افزود: بانک‌ها اگر مثل بنیاد مسکن و هلال احمر از استان‌های مجاور کمک بگیرند کار‌ها شتاب بیشتری خواهد گرفت. حق شناس استاندار گلستان نیز با ابراز رضایت از روند عقد قرارداد‌ها در بانک‌ها تصریح کرد: کار صدور پروانه‌ها در شهرداری از ۵۰ به ۵۰۰ واحد رسیده است و تا پایان هفته به ۸۰۰ واحد خواهد رسید. حق شناس با بیان این که ۱۴۶ بنگاه اقتصادی در سیل آسیب دیده‌اند افزود: میزان خسارت این واحد‌ها ۲۴۴ میلیارد تومان برآورد شده است که هفته گذشته با کمک بانک‌ها ۲۳ میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان خسارت دیده پرداخت شد و تا پنج شنبه نیز ۲۷ میلیارد تومان دیگر پرداخت خواهد شد. خادمی استاندار لرستان نیز درباره مهندسی رودخانه‌ها و ساخت دیوار‌های محافظ بیان کرد: ساخت دیوار‌های محافظ به بنیاد مسکن و وزارت نیرو سپرده شده که کار‌های طراحی آن در حال انجام است، اما تاکنون متاسفانه هنوز شروع نشده، زیرا که اولویت، ساخت خانه هاست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
در سال‌های اخیر نرخ بیکاری با افزایش نسبی از ۱۱٫۹ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۲ درصد در سال ۱۳۹۷ رسیده است. با این وجود روند این نرخ طی پنج سال اخیر در حال رشد بوده و ابعاد بیکاری در کل کشور را نشان می‌دهد. بیکاری جوانان کماکان دو برابر نرخ بیکاری کشورآمارها نشان می‌دهد همواره نرخ بیکاری این گروه سنی بالاتر از سایر گروه‌های سنی است. اگر چه این نرخ در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ ثابت و معادل ۲۵٫۱ درصد بوده است اما این نرخ کماکان دو برابر نرخ بیکاری متوسط کشور است. زمانی که بازار کار کشور با بهبود وضعیت مواجه می‌شود، تقاضا برای نیروی کار افزایش یافته و در نتیجه میزان اشتغال افزایش می‌یابد.

نظرها

اخبار بیشتر