دانستنی‌هایی درباره رژیم سرکه سیب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

دانستنی‌هایی درباره رژیم سرکه سیب

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
فوایدی که درباره استفاده از سرکه سیب مطرح می شوند، چشمگیر هستند: کاهش کلسترول و قند خون، کاهش وزن، خواص ضد باکتری، و تقویت پوست و مو برخی از مواردی هستند که مردم با سرکه سیب پیوند داده اند.

سرکه سیب به واسطه فواید سلامت مختلف مانند بهبود شرایط پوست، کاهش وزن آبی و تسکین مشکلات گوارشی بین مردم عادی و چهره‌های مشهور از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. همچنین، برخی مطالعات نشان داده‌اند که این نوع از سرکه می‌تواند در کاهش قند خون، کاهش وزن، کاهش کلسترول و تری گلیسیرید و بهبود عفونت‌های قارچی نقش داشته باشد.

دانستنی‌هایی درباره رژیم سرکه سیب - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "ریدرز دایجست"، سرکه سیب از میوه سیب و طی یک فرآیند تخمیر دو مرحله‌ای تهیه می‌شود. پس از خرد کردن سیب‌ها آنها با مخمر ترکیب می‌شوند تا قند طبیعی سیب به الکل تبدیل شود. سپس، باکتری‌ها اضافه می‌شوند تا الکل به اسید استیک تبدیل شود که سرکه است. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب حدود سه کالری دارد و فاقد کربوهیدرات است.

رژیم غذایی سرکه سیب چیست؟

رژیم غذایی سرکه سیب در واقع تنها شامل اضافه کردن این نوع سرکه به روتین روزانه شما می‌شود. بیشتر افراد دوزهایی از سرکه سیب را در قالب یک یا دو قاشق غذاخوری پیش از وعده‌های غذایی روزانه خود مصرف می‌کنند. برخی افراد سرکه سیب را با آب ترکیب کرده، در شرایطی که دیگران از قرص‌های سرکه سیب استفاده می‌کنند.

تاریخچه سرکه سیب

در شرایطی که رژیم سرکه سیب به عنوان جریانی جدید مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از این محصول برای بهره‌مندی از فواید سلامت به قرن‌ها پیش باز می‌گردد. حدود ۴۰۰ پیش از میلاد، بقراط، پزشک یونانی مصرف سرکه را برای درمان سرفه و سرماخوردگی تجویز می‌کرد. توماسو دل گاربو، پزشک ایتالیایی در دهه ۱۳۰۰ دست‌ها، صورت و دهان خود را برای پیشگیری از عفونت با سرکه شستشو می‌داد. سربازان رومی نیز از ترکیب آب و سرکه برای تسکین تشنگی استفاده می‌کردند.

تاثیر سرکه سیب بر وزن، کلسترول و قند خون

فوایدی که درباره استفاده از سرکه سیب مطرح می‌شوند، چشمگیر هستند: کاهش کلسترول و قند خون، کاهش وزن، خواص ضد باکتری، و تقویت پوست و مو برخی از مواردی هستند که مردم با سرکه سیب پیوند داده‌اند. اما نتایج مطالعات درباره برخی از این فواید یکدست نیستند. برخی منابع مصرف سرکه سیب را برای گوارش، کنترل قند خون و کاهش وزن مفید عنوان کرده‌اند، اما پژوهش‌ها در این زمینه محدود و همچنان در مراحل اولیه هستند. نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نتایج امیدوارکننده‌ای را درباره توانایی سرکه برای کاهش قند خون زمانی که افراد پیش از یک وعده غذایی آن را مصرف می‌کردند، نشان داد. اما این مطالعه تنها با حضور هشت نفر انجام شد و از سرکه سیب نیز استفاده نشده بود، اگرچه سرکه دارای محتوای اسید استیک مشابه است. مطالعه‌ای دیگر در سال ۲۰۱۸ کاهش سطوح قند خون به واسطه مصرف سرکه را نشان داد، اما دانشمندان به این نکته اشاره داشتند که پژوهش‌های بیشتری پیش از معرفی آن به عنوان یک درمان رسمی نیاز است.

زمانی که موضوع کاهش وزن مطرح می‌شود، مطالعه‌ای دیگر در سال ۲۰۱۸ نشان داد که افراد دارای اضافه وزن و چاق که یک رژیم غذایی محدود را دنبال کرده و روزانه ۳۰۰ میلی لیتر سرکه سیب مصرف می‌کردند، کاهش وزن و سطوح‌تری گلیسیرید و کلسترول خود را شاهد بودند. پژوهشگران به این نکته اشاره داشتند که سرکه سیب ممکن است برای کاهش سطوح کلسترول و تری گلیسیرید مفید باشد، اما این نتایج برای افراد دارای اضافه وزن که رژیم داشتند به دست آمده بود.

خواص ضد باکتری و ضد قارچ سرکه سیب

برخی گزارش‌ها نشان داده‌اند که سرکه سیب ممکن است برای مقابله با عفونت‌های قارچی ناشی از کاندیدا آلبیکانس مفید باشد. این یک عفونت قارچی شایع است که به واسطه مخمر شکل گرفته و به طور معمول ساکن دهان، گلو، روده، واژن یا پوست است. مخمرهای کاندیدا اگر رشد و تکثیر آنها از کنترل خارج شده یا در اندام‌های داخلی یا جریان خون رشد کنند می‌توانند موحب عفونت شوند. گزارش‌های متعددی وجود دارند که سرکه سیب به از بین بردن عفونت‌های کاندیدا کمک کرده است. یک تست آزمایشگاهی نشان داد که سرکه سیب حاوی ۴ درصد اسید مالیک می‌تواند به از بین بردن گونه‌ای از کاندیدا که موجب عفونت قارچی برای افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کردند، شود. آزمایش‌ها درباره خواص ضد باکتری سرکه سیب نیز امیدوارکننده بوده‌اند. به نظر می‌رسد سرکه با عفونت‌های استافیلوکوک و باکتری‌های عامل عفونت در روده مقابله می‌کند. در شرایطی که سرکه سیب ممکن است پتانسیل استفاده به عنوان یک روش درمان برای مقابله با این میکروب‌ها را داشته باشد، همچنان به انجام آزمایش‌های بیشتری در این زمینه نیاز است.

سرکه سیب و موی انسان

برخی افراد از سرکه سیب به عنوان درمانی برای مشکلات موی خود استفاده می‌کنند و مدعی هستند که این محصول می‌تواند موجب نرمی و درخشش مو شده، از مو خوره پیشگیری کند، شوره را درمان کند، از ریزش مو پیشگیری کند و رشد مو را تقویت کند. اما همانند بسیاری دیگر از ادعاهایی که درباره سرکه سیب وجود دارند، نتایج پژوهش‌ها در این زمینه یکدست نیستند.

عوارض جانبی سرکه سیب

جدا از عدم کسب نتیجه دلخواه، رژیم سرکه سیب ممکن است برای برخی افراد خطرناک باشد. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف سرکه سیب روند گوارش را کند می‌کند. این شرایط می‌تواند برای افراد مبتلا به مشکلات گوارشی مساله ساز باشد. گاستروپارزی - کند شدن روند گوارش - به واسطه آسیب دیدن عصب واگ که فعالیت معده را تنظیم می‌کند، رخ می‌دهد و می‌تواند موجب سوزش سردل، حالت تهوع، استفراغ و نفخ شود. این شرایط می‌تواند موجب توقف بیش از حد طولانی غذا در دستگاه گوارش شود که می‌تواند به رشد باکتری‌ها و انسدادهای روده منجر شود. گاستروپارزی اغلب از عوارض جانبی دیابت است.

مصرف سرکه سیب می‌تواند روند گوارش را هرچه بیشتر کند کرده و علائم گاستروپارزی را افزایش دهد.

همچنین، برای حفظ سلامت دندان‌های خود شاید بهتر باشد از این رژیم پرهیز کنید. سرکه محصولی اسیدی است و تماس بیش از حد با غذاهای اسیدی می‌تواند مینای دندان‌ها را تضعیف کرده و در نهایت به پوسیدگی دندان منجر شود.

افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی

اگر همچنان قصد استفاده از سرکه سیب را دارید، می‌توانید به روش‌های کم خطر آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مصرف یک تا دو قاشق چایخوری از سرکه سیب در طول روز پیشنهاد خوبی است. سرکه سیب نباید به میزان زیاد مصرف شود زیرا می‌تواند به مری آسیب برساند. سرکه سیب همواره باید در یک چاشنی سالاد ترکیب شده و با روغن یا مواد دیگر مانند گیاهان دارویی، ادویه‌ها، و آووکادو خنثی شود. همچنین، از سرکه سیب می‌توان برای تهیه ترشی سبزی‌ها استفاده کرد.

سرکه سیب پاستوریزه را انتخاب کنید. نمونه‌های خام ممکن است حاوی باکتری‌های خطرناک باشند که سیستم ایمنی بدن را در معرض خطر قرار می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ساعت قبل
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت گفت: افرادی که صرفا به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند، حداقل یکبار جهت تشکیل پرونده الکترونیک سلامت به بخش دولتی یا پایگاه‌های سلامت مراجعه کنند. حریرچی خاطرنشان کرد: اجرای پرونده الکترونیک سلامت می‌تواند از بروز برخی تخلفات جلوگیری کند، به طور مثال داروهای گران قیمت قابل ردیابی هستند و در مناطق مرزی می‌توان عرضه دارو را کنترل کرد تا از قاچاق معکوس جلوگیری شود. وی افزود: با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ۹۸ درصد کشور مشکلی برای اجرای این طرح نداریم و برای ۷۵ میلیون نفر پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است و ۷۱ میلیون نفر حداقل یک خدمت را دریافت کرده‌اند. از افرادی که صرفا به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند، درخواست داریم که حداقل یکبار به بخش دولتی جهت به جریان افتادن پرونده الکترونیک سلامت مراجعه کنند. معاون کل وزارت بهداشت با یادآوری اینکه، سامانه ۱۹۰ جهت ثبت تخلفات به صورت شبانه روزی در اختیار مردم عزیز است، گفت: در خصوص وضعیت دارویی کشور باید گفت که حدود ۳ هزار و چند صد قلم دارو در لیست دارویی کشور موجود است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ ­مهرعلیان افزود: باعنایت به سیاست‌های مقام عالی وزارت در خصوص حمایت از تولید و بهبود رونق تولید و محدودیت منابع ارزی کشور و مصوبات قرارگاه سازمان غذا و دارو، اداره کل دارو واردات ۶۰ قلم ارز دارو‌هایی که کارخانه‌های تولید داخل نیاز بازار را بطور کامل پوشش می‌دهند، متوقف کرد.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور طی حکمی حسین صابری را به عنوان رئیس پارک فناوری سلامت پردیس منصوب کرد. متن حکم سورنا ستاری به این شرح است: جناب آقای مهندس حسین صابریبا سلام و احترام. در اجرای ماده ۱۳ اساسنامه پارک فناوری سلامت پردیس و با توجه به وظایف مقرر در ماده ۹ اساسنامه و با عنایت به پیشنهاد رئیس محترم پارک فناوری پردیس و شایستگی و تجربیات جنابعالی، به موجب این حکم، به عنوان رئیس پارک فناوری سلامت پردیس منصوب می‌گردید. امید است در سایه تلاش‌های جنابعالی براساس وظایف تعریف شده در اساسنامه پارک فناوری سلامت پردیس و همچنین الگوبرداری از موفقیت‌های پارک فناوری پردیس، شاهد توسعه هرچه سریعتر اولین پارک فناوری کشور در حوزه سلامت باشیم. توفیق جنابعالی را در انجام امور محوله از خدواند متعال خواستارم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
به گزارش آفتاب‎نیوز؛ این میوه‌ها به شرح ذیل هستند: پاپایااین میوه به افزایش کلاژن مهمترین پروتئین در موهای ما کمک می‌کنند و موجب بهبود وضعیت مو و پوست می‌شود. هلوبرای حفظ سلامت مو، پوست سر نیاز به رطوبت کافی دارد. اگر این چربی مرطوب‌کننده روی موهای ما به میزان کافی نباشد پوست سر شما دچار فقدان آن خواهد شد. مهمتر از همه آنکه کیوی حاوی مواد معدنی روی، منیزیم و فسفر است که همگی باعث افزایش گردش خون در پوست سر و در نتیجه تقویت ریشه مو می‌شود. سیبسیب حاوی ویتامین ب، آ و سی است که برای حفظ رطوبت پوست سر و جلوگیری از بروز شوره سر حیاتی هستند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعید نمکی در مراسم رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت که صبح امروز با حضور رئیس جمهور انجام شد، افزود: امروز ما در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه به لحاظ علوم پزشکی رتبه اول را داریم و طرح تحول سلامت دستاورد‌های بسیار مطلوبی برای کشور داشت که باعث شد زیرساخت‌های نظام سلامت ما اصلاح شود. وی افزود: استمرار بسته‌های مؤثر طرح تحول سلامت در دستور کار ما قرار دارد و سعی کردیم تا پرداختی از جیب بیماران بخصوص در بخش بستری را کاهش دهیم و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم را افزایش دهیم. نمکی گفت: ​ از سال ۹۱ بودجه بیمه سلامت ۴۰۰ درصد اضافه شده بود، اما همچنان زیان انباشته داشت و ما امسال توانستیم این زیان انباشته را کنترل کنیم و با راهنما‌های بالینی و تعیین سقف مناسب قول می‌دهیم که امسال هم در محدوده منابع مصوب حرکت کنیم. ویزر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: سیاست ما در زمینه دارو حمایت از تولید داخل است و واردات دارو‌های مشابه داخلی را ممنوع کرده‌ایم، به رغم تحریم‌ها کمبود‌های دارویی ما نسبت به روز مشابه سال قبل کمتر از یک پنجم است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
صبا اصغری کلیبر روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر کنترل دوره‌ای بینایی برای بیماران با فشار خون بالا افزود: فشار خون در قسمت‌های مختلف بدن می‌تواند اثرات سو داشته باشد که چشم یکی از نقاط بدن است که در صورت فشارخون بالا می‌تواند مورد آسیب‌های جدی قرار گیرد. وی اظهار داشت: فشارخون می‌تواند در عروق چشم مثل سایر قسمت‌های بدن باعث خونریزی و ایجاد مشکلاتی برای بیمار شود و این خونریزی‌ها به مرور زمان اگر ادامه پیدا کند باعث افت دید بیمار شده و می‌تواند به گونه‌ای اتفاق بیفتد که بیمار در مراحل اولیه متوجه اختلال دید نشود. وی ادامه داد: تمامی بیمارانی که فشار خون بالا دارند کنترل دوره‌ای دید خود را انجام دهند و زیر نظر چشم پزشک باشند. وی بیان کرد: یکی دیگر از مواردی که فشار خون بالا می‌تواند درچشم تاثیر سو بگذارد این است که در فشار خون بالا بیمار ممکن است دچار التهاب عصبی چشم شود و برای همین توصیه می‌شود فشار خون خود را کنترل کنند. بسیج ملی کنترل فشار خون بالا از ۲۷ اردیبهشت آغاز شده و تا ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۸ در آذربایجان غربی و همزمان با سراسر کشور در حال اجراست.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1