اجرای طرح مهارت آموزی دو گانه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

اجرای طرح مهارت آموزی دو گانه

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
طرح مهارت آموزی دوگانه (آموزش- کار) امسال در مراکز دولتی آموزش فنی و حرفه‌ای سراسر کشور اجرا می‌شود
اجرای طرح مهارت آموزی دو گانه - 0

علیرضا حاتم زاده معاون آموزش سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما اظهار داشت: طرح مهارت آموزی دوگانه، طرحی است که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با اجرای آن درصدد ترکیبی هدفمند و هوشمندانه از طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی است تا در مراکز آموزشی، خدمات آموزش‌های کارآمدتر، عمیق‌تر، اثربخش‌تر را به جویندگان کار به گونه‌ای ارائه کند که مشارکت و منافع بنگاه‌های اقتصادی لحاظ شود.

وی درخصوص اهداف آموزش دوگانه (آموزش- کار) گفت: هشت هدف کلی را در اجرای این طرح دنبال می‌کنیم که به این شرح است.۱- تبادل دانش و تجربیات عملی و فنی بین مربیان (مدرسان محیط آموزش) و استادکاران (مربیان تجربی محیط کار)۲ - حرکت در مسیر ارتقای هماهنگی و هم افزایی ظرفیت‌های آموزشی و محیط کار۳-افزایش اثربخشی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای هدفمند و ارائه شده مبتنی بر فرصت‌های شغلی و درآمدی بازار کار۴-کاهش هزینه‌های تولید، خدمات و ریسک مخاطرات شغلی از طریق جذب و بکارگیری نیرو‌های مهارت آموخته۵-کمک به بنگاه‌های اقتصادی فعال به منظور تربیت، شناسایی و جذب نیروی کار ماهر مستعد و توانمند۶-آشنایی با محیط کسب وکار، کسب تجربه و ایجاد آمادگی شغلی در مهارت آموختگان۷-ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس در مهارت آموختگان برای ورود به عرصه اشتغال و کارآفرینی۸-ارتقای اخلاق و صلاحیت حرفه‌ای نیروی کار و جویای کار

حاتم زاده همچنین درخصوص شیوه اجرای طرح آموزش دوگانه (آموزش – کار) گفت: این طرح در پنج مرحله، عملیاتی و اجرا می‌شود که به ترتیب عبارتند از:مرحله اول: مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای با انجام فراخوان به اتحادیه‌ها، اتاق بازرگانی، بنگاه‌های اقتصادی، اصناف و انجمن‌های حرفه‌ای نسبت به تشریح طرح کارآموزی در محیط واقعی کار و طرح مهارت آموزی دوگانه و مزایای آن اقدام و نسبت به ثبت نام واحد‌های متقاضی همکاری، مطابق با دستورالعمل کارآموزی در محیط واقعی کار اقدام می‌کند.مرحله دوم: کارآموز به سامانه ثبت نام کارآموزی در محیط واقعی کار karvarzi.tvto.ir مراجعه و به عنوان فرد آماده برای کارآموزی در محیط واقعی کار ثبت نام می‌کند.مرحله سوم: پس از توافق مهارت آموز و بنگاه اقتصادی درخواست آن‌ها به مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان مربوطه ارسال می‌شود.مرحله چهارم: کارشناس مرکز با استفاده از کد کاربری خود در پیوند (لینک) تنظیم قرارداد مهارت آموزی، بخش ثبت مشخصات را انتخاب می‌کند و پس از تعیین آموزش دوگانه در شیوه اجرا، با هماهنگی مربی نسبت به انتخاب روز‌های حضور کارآموز در محیط واقعی و همچنین روز‌های حضور در کارگاه آموزشی اقدام می‌شود.مرحله پنجم: پس از تأیید قرارداد توسط مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان لازم است داوطلب از بخش «چاپ کارت مهارت آموزی» نسبت به خرید کارت مهارت آموزی اقدام و مشخصات آن را در سامانه ثبت کند. سپس اطلاعات ان‌ها به طور خودکار به پورتال انتقال می‌یابد و همزمان می‌تواند کارت مهارت آموزی خود را از سامانه دریافت کند.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور درخصوص شرایط مهارت آموز در این طرح گفت: شرایط مهارت آموزان در این طرح علاوه بر داشتن شرایط عمومی کارآموزان مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای به این شرح است:۱-داشتن تابعیت ایرانی ضرورت دارد.۲- متقاضی دوره حتما می‌بایست کارجو باشد بدین مفهوم که هیچ گونه اشتغالی نداشته باشد (عدم اشتغال به کار و تحصیل)۳- رعایت شرایط لازم به لحاظ جسمانی و پیش نیاز تحصیلی مطابق با استاندارد دوره آموزشی الزامی است.۴- سن کارجو نباید کمتر از ۱۵ سال تمام باشد.

وی همچنین درخصوص شرایط بنگاه اقتصادی پذیرنده کارآموز (شرکاء مهارت آموزی دوگانه) گفت: بنگاه‌های اقتصادی باید ۶ ویژگی را برای اجرای این طرح داشته باشند که شامل این موارد است:۱-پروانه کسب و یا بهره برداری معتبر از یکی از مراجع ذیصلاح۲-مجوز ارائه آموزش فنی و حرفه‌ای از اداره کل استان۳-داشتن تأییدیه فعالیت از صنف مربوطه بنگاه‌های اقتصادی خرد (اصناف)۴-کد کارگاهی بیمه تأمین اجتماعی۵- رعایت دستورالعمل‌های ایمنی و حفاظت فنی و بهداشت کار در مرکز مهارت آموزی۶- تناسب دستگاه‌ها و تجهیزات بنگاه اقتصادی (شریک مهارت آموزی دوگانه) با نوع حرفه و آموزش.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله تند مجری صدا و سیما به رامبد جوان و نگار جواهریان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

اجراى متفاوت دو برادر دوملیتى در عصر جدید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
علیرضا و على یعقوبى دو برادر دوملیتى افغانستانى و ایرانى بود که با اجراى متفاوتی رای مثبت داوران را دریافت کردند. باشگاه خبرنگاران جوان: علیرضا و على یعقوبى دو برادر دوملیتى افغانستانى و ایرانى بود که با اجراى متفاوتی رای مثبت داوران را دریافت کردند. در این قسمت مراسم عقد این زوج را به در برنامه پخش کردند. البته همسر علی یعقوبی روی صحنه حضور پیدا کرد و علیخانی درباره شرایط زندگی آن‌ها سوال کرد و او گفت: در این دوماه از ۱۰ خواسته‌ای که من می‌خواستم فقط به دو مورد آن عمل کرده است. همین صحبت باعث شد داوران عکس العمل نشان بدهند.

کارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با حضور منصور غلامی وزیر علوم و ۲۰ اندیشمند خارجی برگزار شدکارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوریکارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوریبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با حضور منصور غلامی وزیر علوم و ۲۰ اندیشمند خارجی برگزار شد.
فارسفارس1 روز قبل
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در آموزش و پرورش تغییر رویکرد مهم است نه جابه‌جایی مهره‌ها. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش در کمیسیون متبوعش خبر داد. وی طی توئیتی نوشت‌: امروز در کمیسیون میزبان آقای دکتر حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش بودیم. مشکل عمده بر سر وزرای مجبور به استعفای قبل، عدم همکاری رئیس جمهور و دولت با وزرای سابق در تأمین بودجه آموزش و پرورش بود. وی ادامه داده است: آیا دولت با ایشان همکاری خواهد کرد!؟ تغییر رویکرد مهم است نه جابه‌جایی مهره‌ها.

شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیوم

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
خبر در حال بروزرسانی است …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری به تشریح آخرین اقدامات فنی این سازمان در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت. شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیومسازمان انرژی اتمی ایران براساس تصمیات مسئولان نظام اقدام خواهد کرد

حکایت ادامه دار مدارس استیجاری پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آموزش و پرورش می‌گوید برای خرید ۷۰ مدرسه استیجاری پایتخت ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در بودجه دیده نشده است و اگر تامین اعتبار نشود مشکل مدارس استیجاری پایتخت همچنان ادامه خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر