«شهروند» برای مشتریانش سنگ تمام گذاشت؛ فروش برنج پاکستانی به اسم برنج درجه یک ایرانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

«شهروند» برای مشتریانش سنگ تمام گذاشت؛ فروش برنج پاکستانی به اسم برنج درجه یک ایرانی

تابناکخبرگزاری تابناک |
قیمت برنج این روز‌ها رو به رشد است و خبر‌های منتشر شده حکایت از آن دارد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی از ۲۰ هزار تومان عبور کرده است. در کنار این افزایش قیمت برنج، برخی خبر‌های پیرامون آن از جمله تقلب در فروش برنج بیشتر باعث ناراحتی مصرف کنندگان می‌شود. در حالی که یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای برنجی را تحت عنوان برنج هاشمی از قرار هر کیلویی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رساند، بررسی‌ها نشان داد که ۷۰ درصد این برنج پاکستانی و ۳۰ درصد آن ایرانی است.

قیمت برنج این روز‌ها رو به رشد است و خبر‌های منتشر شده حکایت از آن دارد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی از ۲۰ هزار تومان عبور کرده است. در کنار این افزایش قیمت برنج، برخی خبر‌های پیرامون آن از جمله تقلب در فروش برنج بیشتر باعث ناراحتی مصرف کنندگان می‌شود. در حالی که یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای برنجی را تحت عنوان برنج هاشمی از قرار هر کیلویی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رساند، بررسی‌ها نشان داد که ۷۰ درصد این برنج پاکستانی و ۳۰ درصد آن ایرانی است.

به گزارش تابناک اقتصادی، این روز‌ها قیمت برنج رشد چشمگیری داشته است و گویا این بار نوبت برنج است که گوی سبقت گرانی را از سایر کالا‌ها برباید. در حالی که قیمت برنج ایرانی ۶ ماه پیش کیلویی حدود ۱۲ هزار تومان در بازار تهران به فروش می‌رفت، اما این قیمت رفته رفته افزایش یافت و در این روز‌ها به بیش از ۲۳ هزار تومان رسیده است. این افزایش قیمت ۹۲ درصدی برنج در شش ماه در حالی است که به گفته محمدرضا کلامی مدیرکل دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات برنج با ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان ادامه دارد و پیش بینی‌ها حکایت از آن دارد که میزان تولید برنج در سال جاری بیش از سال گذشته خواهد بود. همچنین وی بیان داشته که ذخایر برنج در کشور دو برابر سال گذشته است.

به هر صورت افزایش قیمت برنج باعث شده است تا این روز‌ها بهارستان نشینان هم در این زمینه اظهار نظر‌هایی را داشته باشند. به عنوان نمونه نورمحمد تربتی نژاد سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس طی مصاحبه‌ای در مورخه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ با تاکید بر اینکه قیمت بیش از ۲۰ هزار تومان برای هر کیلوگرم برنج ناشی از سوء استفاده دلالان از فضای روانی بازار می‌باشد و این قیمت کاذب است، خاطر نشان کرد: هرکیلوگرم برنج وارداتی از کشور‌های پاکستان و هندوستان باید حدودا با قیمت ۷ هزار تومان به فروش برسد و قیمت ارقام داخلی با توجه به سطح کیفی متفاوت آن‌ها باید بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان تعیین شود.

در کنار خبر‌های گرانی برنج، اما خبر‌های دیگری نیز پیرامون این کالای کشاورزی منتشر شده که نشان می‌دهد برخی‌ها واقعا از شرایط گرانی قیمت برنج در حال سوءاستفاده هستند و در حال ماهی گرفتن از این آب گل آلود می‌باشند. به عنوان نمونه، شب گذشته گزارشی از تلویزیون پخش شد که نشان می‌داد علاوه بر افزایش قیمت برنج، تقلب در این کالا نیز رواج پیدا کرده است.این گزارش نشان می‌داد که یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای برنجی را تحت عنوان برنج هاشمی از قرار هر کیلویی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رساند. حسین ایزدی رئیس مرکز گشت‌های مشترک تعزیرات تهران در ادامه گفت: کارشناسی‌های انجام شده بر روی این برنج نشان داد که ۷۰ درصد این برنج هاشمی، پاکستانی است و تنها ۳۰ درصد آن ایرانی است. ایزدی ادامه داد: تخلف فروشگاه به عنوان عرضه کالای تقلبی قطعی است.در ادامه این گزارش عبدالله حقیقت نائب رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: این باب شده است که بر روی تمامی برنج‌ها، هاشمی می‌خورد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که نزدیک به ۸۰ درصد این برنج‌ها پاکستانی است و تنها ۲۰ درصد آن ایرانی است. وی در ادامه گفت: این فروشگاه‌های بزرگ جهت جلوگیری از این موضوع، باید کارشناس تشخیص برنج داشته باشند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

هر چند که گزارش به وضوح نشان نمی‌داد که این تخلف از سوی کدامیک از فروشگاه‌های زنجیره‌ای سر زده است، اما امروز مورخه ۱ خرداد ۱۳۹۸ عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران طی مصاحبه‌ای گفت: اگر تخلف گرانفروشی و احتکار برنج در دو شعبه "فروشگاه شهروند" محرز شود برخورد جدی می‌کنیم و نتیجه آن به اطلاع رسانه‌ها و عموم مردم خواهد رسید.

«شهروند» برای مشتریانش سنگ تمام گذاشت؛ فروش برنج پاکستانی به اسم برنج درجه یک ایرانی - 7

اما خبر دیگری که در این مدت گران شدن قیمت برنج، اندکی جای تامل داشت این بود که عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس طی مصاحبه‌ای در مورخه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ با اشاره به واردات ۲۰ هزار تن برنج هندی، گفت: آنقدر این میزان برنج در انبار‌های نگه داشته شد و توزیع نکردند که فاسد شد و نهایتا صورت جلسه کردند، زنگ زدند و به دامداری‌ها دادند؛ آب هم از آب تکان نخورد، ۲۰ هزار تن برنج به جای سفره مردم روانه دامداری‌ها شد.

به هر صورت این خبر تقلب، احتکار و خوراک دام شدن برنج‌های وارداتی در این روز‌ها که مردم با گرانی این قلم کالای خوراکی و اساسی دست و پنجه نرم می‌کنند خود جای تامل بسیار دارد. بهتر است نهاد‌های نظارتی بیش از پیش مراقب این گونه سواستفاده‌ها باشند و با عاملین آن‌ها برخورد‌های جدی داشته باشند. سر زدن این گونه تخلفات، آن هم از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای سطح شهر هم خود جای بحث بسیار دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر1 روز قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران تحمیل کرد، اما مدعی شد که می‌خواهد با ایران به توافق برسد. وی که در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، این تحریم‌ها را «شدید» توصیف کرد و گفت: «به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.» در حال تکمیل …
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، امروز استراماچونی و یکی از دستیارانش پیش از آغاز اولین تمرین استقلال در ورزشگاه تهرانسر یک عکس یادگاری گرفتند. نکته جالب این تصویر، خالکوبی‌های دست و پای دستیار استراماچونی است. گرچه که بارها بازیکنان ایرانی به دلیل داشتن خالکوبی به کمیته اخلاق رفته‌اند، اما در حال حاضر حساسیت‌ها به این موضوع کمتر شده و بعید است مشکلی برای دستیار استراماچونی ایجاد شود.

جایگاه هیدرو گرافی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
گزارش اختصاصیجایگاه هیدرو گرافی در ایرانسالها قبل تمام کشتی هایی که به بنادر ایران تردد می‌کردند مجبور به استفاده از نقشه‌های خارجی بودند اما حالا تمام کشتی هایی که به پهنه‌های آبی ایران تردد می‌کنند از نقشه‌های ایرانی استفاده می‌کنند و این یعنی اقتدار ایران در عرصه هیدروگرافی.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ ­مهرعلیان افزود: باعنایت به سیاست‌های مقام عالی وزارت در خصوص حمایت از تولید و بهبود رونق تولید و محدودیت منابع ارزی کشور و مصوبات قرارگاه سازمان غذا و دارو، اداره کل دارو واردات ۶۰ قلم ارز دارو‌هایی که کارخانه‌های تولید داخل نیاز بازار را بطور کامل پوشش می‌دهند، متوقف کرد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران؛ ​ مجید وفایی فرد، رئیس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران و محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران امروز تفاهم نامه همکاری ۲ جانبه امضا کردند. مفاد این تفاهم نامه شامل فراهم کردن بستر همکاری در زمینه‌های مختلف پژوهشی و رفع معضلات موجود در بخش معادن و صنایع معدنی، انجام پژوهش‌های کاربردی بر اساس نیاز‌های خانه معدن و نیز تسهیل و توسعه ارتباطات و تعامل مرکز با خانه معدن و اعضای آن است. همچنین، ارائه خدمات آزمایشگاهی و پایلوت با توجه به ضوابط مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی، توسعه همکاری دو جانبه و استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات آن مرکز برای برگزاری دوره، سمینار و همایش با موضوعات مرتبط با معدن، توسعه استاندارد‌های آموزشی در حوزه معدن و صنایع معدنی، مشارکت در برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهارتی و توانمند ساز‌ی طرف عرضه آموزش‌های تخصصی بخش معدن و صنایع معدنی، از دیگر مفاد تفاهم نامه مذکور است. زمان اجرای این تفاهم نامه از زمان امضا به مدت ۵ سال است و اجرای هر یک از مفاد تفاهم نامه در قالب امضای قرارداد انجام خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر