تفکیک بازرگانی از وزارت صمت؛ آری یا خیر؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

تفکیک بازرگانی از وزارت صمت؛ آری یا خیر؟

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
­طرح تفکیک وزارت تجارت و خدمات بازرگانی از وزارت صنعت و معدن در کمیسیون صنایع و معادن مجلس به تصویب رسیده اما همچنان مخالفان و موافقان جدی دارد و قرار است هفته آینده در مجلس به رای گذاشته شود.

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، محسن کوهکن نماینده مجلس و موافق طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صمت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: زمانی وزارت صمت امروز متشکل از ۴ وزاتخانه بود. وزارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد، در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکیل شد.

او افزود: موافقت بنده با تفکیک این وزارتخانه به دلیل شرایط امروز جامعه است چون برخلاف این که غربی‌ها و آمریکایی‌ها موضوع جنگ را عنوان می‌کنند ادعا می‌کنند جنگ ایران و آمریکا جنگ اقتصادی است و این جنگ مربوط به امروز نیست بلکه سالهاست و از زمان بوش پسر آمریکا در جنگ اقتصادی با ماست بنابراین واقعیت‌های جامعه و جنگ اقتصادی ضرورت یک متولی جداگانه را می‌طلبد.

نگاه ما تجارت داخلی نیست بلکه اگر قرار است به سمتی برویم که نقش صادرات نفت را کم کنیم باید تولید برای صادرات باشد. به طور مثال در اوایل سال گذشته حدود ۲۲ و نیم میلیارد دلار در اختیار کسانی گذاشته شد که وارداتی برای کشور داشته باشند که این اتفاق نیفتاده است و ایراد اصلی این است که چرا نظارتی در این کار نبوده است؟

او گفت: اگر سیستمی داشتیم که اشخاص تصمیم نمی‌گرفتند شاید اینگونه نبود که باید این وزارتخانه‌ها تفکیک شوند بنابراین به دلیل شرایط فعلی و نگاهی که به مردم و مصرف کننده داشته باشیم باید تفکیک صورت گیرد.

کوهکن نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: باید به نظر کارشناسانه دولت نیز توجه کرد و وقتی دولت اصرار بر تفکیک دارد اگر مجلس در اجرا همکاری نکند دولت بعدا اعتراض خواهد کرد بنابراین باید بخش اعمال حاکمیتی را احصا کنیم و بعد اعمال مسئولیت را بخواهیم.

او افزود: توسعه تشکیلات مبنی بر زیاد شدن وزارتخانه‌ها نیست بلکه در جنگ اقتصادی حال حاضر عملکرد یکساله دولت نشان داد که در توزیع و توجه از اقشار ضعیف به خوبی عمل نکرده است پس یکی از کسانی که باید سوال پرسیده شود از وزیر صمت است چون خود وزیر نیز تاکید دارد که جداسازی بهتر است.

کوهکن گفت: بهتر است به سمت و سویی برسیم که ارتباط مردم با دستگاه‌ها به حداقل برسد بنابراین برای حل مشکلات باید به خوداظهاری مردم اعتماد کنیم پس ساختار کوچک کردن حوزه اختیارات است که کلیه کارهای تصدی به مردم واگذار شود.

محمدرضا منصوری نماینده مجلس مخالف طرح تفکیک گفت: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و معتقدم باید وزارت اقتصاد نیز که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه‌ها دوباره تفکیک شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

منصوری گفت: مشکل در مدیریت است و باید به فکر راه حل باشیم. وقتی اقتصاد در بخش توزیع و صادرات مشکل دارد بنابراین نباید به دنبال مشکل بزرگتر باشیم پس باید به جای جداسازی به فکر سیستم باشیم.

او افزود: اگر رئیس جمهور نیز تاکید بر تفکیک و جداسازی دارند پس باید به فکر پاسخ نیز باشند که مشکلات اقتصادی افزوده نشود بنابراین اگر جلوی خطاها و فساد را بگیریم سیستم اصلاح می‌شود.

منصوری گفت: در وزارت راه نیز وقتی از وزارت مسکن جدا شد مشکلات نه تنها کم نشد بلکه بر مشکلات نیز افزوده شد.

او گفت: راه حل این موضوع، نظارت و پیگری به موقع است چون سیستم درستی نداشته‌ایم.

مظفر علیخانی کارشناس در ارتباط تلفنی گفت: ما به عنوان بخش خصوصی با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه مخالف هستیم.

او گفت: ادغام دو وزارتخانه به دلیل ناهماهنگی در سیاست‌های تجاری و افزایش ورود و خروج کالاها وغیره بود که با هدف کوچک سازی دولت و توانمند سازی بخش خصوصی بود اما مشکل اساسی این بود که ما ادغام انجام ندادیم بلکه تجمیع انجام دادیم چون برخلاف این که ۲ وزیر یک وزیر شد اما مدیران و مسولان کم نشد و مشکل بعدی این است که به نظر می‌رسد مشکلات حال حاضر به ۲ فاکتور نامناسب بودن سیاست‌های ارزی و تحریم‌ها است بنابراین تعدادی از رویه‌ها و مجوز‌ها همچنان به قوت خود باقی است و در مقام اجرا هیچ فرایندی کوتاه نشده است و هیچ رویه‌ای اصلاح نشده است بنابراین اگر سیاست‌ها اصلاح و همسو نشود عملا راه به جایی نخواهیم برد و به نقطه اول بازخواهیم گشت، دولت بزرگ خواهد شد و مدیران جدید، هزینه‌های جدید، ساختمان‌های جدید واختلافات رویکرد موجب خواهد شد دولت به جای سیاست گذاری‌های لازم وقت را صرف موضوعاتی خواهد کرد که حلال مشکلات نخواهد بود.

نماینده مخالف طرح تفکیک وزارتخانه‌ها گفت: اکنون که یک وزیر عهده دار وزارتخانه است به هرصورت مشکلات را برطرف خواهد کرد اما اگر وزارتخانه جدا شود ۲ وزیر در حل مسائل اختلاف نظر بیشتری خواهند داشت.

او افزود: اکنون مشکلات هست و مردم از توزیع رضایت ندارند اما با جداسازی مشکلات بیشتر خواهدشد. اولین مشکل اختلاف در پست‌ها خواهد بود.

علیخانی گفت: واقعیت این است که ما از یک سو در جنگ اقتصادی قرار داریم و نیازمند این هستیم که در داخل وقت و انرژی و منابع بر اصلاح فرایند تولید، توزیع و غیره باشد پس به جای اینکه از سیاست‌های انقباضی استفاده کنیم از سیاست‌های تشویقی استفاده کنیم و با همکاری مجلس و دولت سیاست‌ها را هماهنگ کنیم چون سیاست‌های غلط به مشکلاتی منجر شده که در بخش خصوصی و دولت مشکل ساز بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ برخورد وحشیانه سربازان سعودی با زائر خانه خدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل

پاسخ مردم به آمریکایی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم/ انبوه پهپادهای انتحاری آماده حمله به فرودگاه‌های عربستان و امارات

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

پهپادهای یمن علیه عربستان

همشهریهمشهری1 روز قبل

توییت علی علیزاده درباره هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی در توئیتر به هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها واکنش نشان داد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

نظرها

اخبار بیشتر