زنان سرپرست خانوار؛ هم فشاراقتصادی هم ناامنی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اجتماعی
زنان سرپرست خانوار؛ هم فشاراقتصادی هم ناامنی

زنان سرپرست خانوار؛ هم فشاراقتصادی هم ناامنی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
امروزه بنا به دلایل مختلف شاهد افزایش آمار زنان سرپرست خانوار هستیم، اما این در حالی است که این زنان به‌دلیل نداشتن مهارت کافی و یا مشکلات دیگر در اشتغال و یا کسب درآمد با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

گفتنی است زنان بیشتر از مردان در معرض فقر و تبعیض جنسیتی قرار می‌گیرند البته طبق آمار موجود تعداد زنان سرپرست خانواده در کشورهای در حال توسعه و به خصوص ایران به نسبت سایر کشورهای دیگر بالاتر می‌باشد که این خود می‌تواند نشان از تبعیض‌های جنسیتی و مسائلی از این دست داشته باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، به‌طور کلی باید در نظر داشت طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده زنان سرپرست خانوار بیشتر متعلق به دهک‌های متوسط و پایین جامعه هستند که این خود می‌تواند نشان از فقر آنها نیز داشته باشد. آنچه مسلم است زنان سرپرست خانوار، زنانی هستند که به دلایل متعدد از جمله فوت همسر، متارکه، از کارافتادگی همسر، مفقود‌الاثر ‌بودن همسر و مواردی از این قبیل سرپرستی خانواده خود را برعهده گرفته‌اند اما از آنجا که تبعیض‌های جنسیتی در مشاغل کشور نیز وجود دارد این افراد در بسیاری از موارد با مشکل مواجه می‌شوند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: بر اساس آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اکنون جمعیت زنان سرپرست خانوار کشور حدود ۳٫۵‌میلیون نفر است که با تدوین طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواده، این افراد تا چهار سال آینده شرایط بهتری خواهند داشت. معصومه ابتکار در خصوص طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواده توضیح داد: بر اساس بند «ت» ماده ۸۰ برنامه ششم توسعه، این طرح برنامه‌ریزی شده است؛ به همین دلیل ستادی با حضور دستگاه‌‌های مرتبط که دارای نقشه راه هستند، برای بررسی بیشتر وضعیت زنان سرپرست خانوار در این معاونت تشکیل شده است تا اقدامات لازم برای بهبود شرایط آنان انجام شود. وی ادامه داد: این دستگاه‌‌ها دارای نقشه راه مشترک، تقسیم کار ملی برای فعالیت‌های خود تعریف کرده‌اند که این تقسیم کار در حال تصویب نهایی در دولت است و می‌‌تواند تکلیف هر دستگاه را از نظر سهمیه و نقشی که برای زنان سرپرست خانوار دارد، مشخص کند. معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری معتقد است زنان سرپرست خانوار دارای مشکلات جدی هستند، به همین دلیل باید برای رفع این مشکلات اقداماتی انجام داد چون اگر توانمندسازی این بانوان انجام شود، به‌طور یقین در تحکیم بنیان خانواده آنها تاثیرگذاری بیشتری دارد؛ هم می‌توان زمینه اشتغال آنها را فراهم کرد هم در کنار خانواده‌هایشان زندگی بهتری را بگذرانند. به گفته ابتکار، همچنین طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونتگاه‌‌های غیررسمی پیرو تفاهم نامه سه جانبه همکاری معاونت امور زنان و خانواده، شورای اجتماعی کشور و سازمان فنی و حرفه‌ای با هدف ایجاد کسب و کار پایدار برای زنان و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت زنان سرپرست خانوار و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، از امسال در ۱۰ استان آذربایجان غربی، لرستان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، هرمزگان، خوزستان، البرز، فارس و سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

افزایش بار روانی زنان سرپرست خانوار

باید در نظر داشت که امروزه زنان سرپرست خانوار برای تامین معاش زندگی خود با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند، اما این در حالی است که در کنار این، مشکلات روانی بسیاری را نیز باید تحمل کنند به‌گونه‌ای که مطالعات نشان می‌دهد زنان سرپرست خانواده در مقایسه با دیگر زنان از مشکلات جسمی روحی و روانی بسیار بیشتری برخوردار هستند که ادامه داشتن این روند به‌طور حتم بر سلامت آنها تاثیرات منفی بر جای می‌گذارد. به‌عنوان مثال زنان سرپرست خانواده از مشکلات بسیاری مانند استرس، نگرانی خشونت و مواردی از این دست برخوردار هستند که اینها خود به تنهایی می‌تواند زنگ خطری جدی برای سلامت این دسته از زنان شود. عبارت ساده‌تر زنان سرپرست خانواده جزو قشر آسیب‌پذیر جامعه محسوب می‌شوند، از این رو رسیدگی و توجه به آنها بسیار حائز اهمیت می‌باشد. آنچه مسلم است امروزه زنان در بازار کار در حاشیه قرار دارند که این خود می‌تواند مشکلات بسیاری برای آنها به وجود بیاورد، به عبارت ساده‌تر امروزه زنان شانس کمتری برای دستیابی به شغل مناسب خود دارند و در صورت پیدا کردن شغل نیز از میزان درآمد کمتری برخوردار هستند که این خود می‌تواند مشکلات بسیاری را برای آنها به وجود آورد همچنین در کنار تمام این مشکلات در صورت مطلقه‌بودن نیز احتمال پیدا کردن کار برای آنها بسیار کمتر خواهد شد که این خود می‌تواند نشان از افزایش تبعیض‌های جنسیتی در بازار کار باشد.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

پایین‌ بودن میزان تحصیلات

متاسفانه در حال حاضر بسیاری از زنان سرپرست خانواده از سطح سواد بسیار پایینی برخوردار هستند که این خود می‌تواند برای پیدا کردن شغل مناسب مشکل‌ساز باشد، چراکه طبق آمار موجود در حال حاضر نزدیک به ۲٫۳‌درصد از زنان سرپرست خانواده به‌طور کامل بی‌‌‌سواد هستند و در مقابل تنها تعداد کمی از آنها دارای تحصیلات تکمیلی هستند و همچنین بخش بسیار اندکی از آنها دارای تحصیلات متوسطه و یا دیپلمه می‌باشند. جالب است بدانیم که حدود یک سوم از زنان سرپرست خانواده تنها از طریق کمک هزینه‌های کمیته امداد امام خمینی تامین معاش می‌کنند، اما این در حالی است که می‌توان با توانمندسازی زنان هم مانع از تحمیل هزینه‌های بسیار برای دولت شد و همین که کمک شایانی به زنان برای تامین معاش نمود.

بروز مشکلات اجتماعی و فرهنگی

پر واضح است که متاسفانه بسیاری از زنان سرپرست خانواده امروزه با مشکلات اجتماعی و فرهنگی بسیاری مواجه هستند که این خود می‌تواند مشکلی بر مشکلات آنها اضافه کند، از این رو انتظار می‌رود با فرهنگسازی هرچه بیشتر شاهد کاهش میزان مشکلات اجتماعی و فرهنگی زنان سرپرست خانواده باشیم.

افزایش آمار زنان سرپرست خانواده

بنابر بررسی‌های به‌عمل‌آمده می‌توان به این مهم دست یافت که متاسفانه طی سال‌های اخیر شاهد افزایش آمار زنان سرپرست خانواده بوده‌ایم که این خود می‌تواند زنگ خطری جدی برای جامعه محسوب شود، هرچند در این میان بسیاری از جامعه شناسان بر این باور هستند که افزایش آمار طلاق و همچنین نامناسب شدن شرایط اقتصادی خود تاثیر بسزایی در افزایش این آمار دارد.

بالا‌بودن نرخ بیکاری

بر اساس آمار موجود می‌توان به این مهم دست یافت که متاسفانه امروزه بسیاری از زنان سرپرست خانواده بیکار هستند که این خود می‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اجتماعی پیامدهای منفی بسیاری را برای آنها به‌دنبال داشته باشد. جالب است بدانیم که طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده بخش قابل توجهی از زنان سرپرست خانواده در شهر‌ها زندگی می‌کنند و تنها تعداد کمی از آنها در روستاها مشغول به زندگی هستند که این خود می‌تواند نشان از تاثیر مهاجرت بر افزایش آمار زنان سرپرست خانواده داشته باشد، همچنین در این مجال باید یادآور شد که افزایش کنترل و نظارت اجتماعی در روستا خود می‌تواند عاملی برای مهاجرت زنان سرپرست خانواده از روستاها به شهرها شود. از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که زنان بد سرپرست نیز در زمره زنان سرپرست خانواده محسوب می‌شوند که البته وضعیت این زنان کمی سخت‌تر و پیچیده‌تر است، زنان مطلقه و یا بدون همسر می‌باشد، چراکه این افراد با داشتن همسر مجبور به تامین هزینه‌های زندگی به تنهایی هستند که البته روانشناسان بر این باور هستند که این دسته از زنان با مشکلات جسمی و روحی بسیار بیشتری دست و پنجه نرم می‌کند، چراکه در بسیاری از موارد این زنان با مشکلات خانوادگی زیادی مواجه هستند. در پایان باید خاطرنشان کرد که توانمندسازی زنان سرپرست خانواده و همچنین فرهنگسازی‌های لازم برای عدم نگرش منفی خود می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود شرایط زنان سرپرست خانواده داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برنابرنا12 ساعت قبل
مدیرکل دفتر اقتصاد و فناوری محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه سه شاخصه اصلی پایداری، اقتصاد، اجتماع و محیط زیست است، افزود: پایداری زمانی اتفاق می‌افتد که بیشترین هم پوشانی بین این سه شاخصه وجود داشته باشد. حجتی با بیان اینکه توسعه زمانی اتفاق می‌افتاد که تخریب محیط زیست را شاهد نباشیم، اضافه کرد: می‌توانیم تاثیری که بر کره زمین می‌گذاریم با ردپای اکولوژیکی اندازه گیری کنیم البته ردپای زیستی شاخصی برای ارزیابی میزان مصرف بشر و اثراتش بر محیط زیست است. وی علل عبور از ظرفیت زیستی را افزایش جمعیت، مصرف و ضایعات بیشتر عنوان کرد و یادآور شد: برای هر نفر ظرفیت زیستی تعریف شده ۸/. هکتار است که در کشورمان به کسری اکولوژیک رسیدیم بنابراین برای کاهش ردپای اکولوژیکی نیاز به رد دست اکولوژیکی داریم. حجتی با بیان اینکه محرک‌های بسیاری برای کاهش ردپای اکولوژیکی وجود دارد که آموزش برای توسعه پایدار یکی از مهمترین آنهاست، آموزش را بهترین رد دست اکولوژیکی دانست و گفت: ارائه آموزش در راستای توسعه پایدار برای خانواده‌ها، موسسات و نهادها ضروری است.

عجایب معماری ایران در ۱۸۰۰ سال قبل؛ نخستین آپارتمان نشینان ایران چه کسانی بودند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری _ زینب کریمی _ به آن ایزدخواست می‌گویند؛ به معنای اراده و خواست خداوند. نقل می‌کنند که یزدگرد و چند سردارش تنها بازماندگان ارتش بزرگی بودند که از سرما کشته شدند و خواست خداوند، زنده ماندن یزدگرد بوده‌است. دژ ایزدخواست روی صخره‌ای عظیم بنا شده که از سه سمت به دره‌ای با ارتفاع بین ۶ تا ۱۵ متر منتهی می‌شود. این گزارش شما را با یکی از عجیب‌ترین معماری‌های ایران آشنا می‌کند. نخستین شهر ایران که آپارتمان‌های چندطبقه‌ای دارد.

چرا توله خرس را سنگسار کردند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سرهنگ رضایی­ در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا­ وسیما درباره محدودیت های­­ پل گیشا گفت: رانندگانی که از روی پل گیشا در جهت شرق به غرب و بالعکس تردد می‌کنند، بایستی از دوربرگردان‌های بزرگراه شهید چمران و سایر محور‌های جایگزین این پل به ویژه بزرگراه شهید حکیم استفاده کنند. وی افزود: با اغاز جمع آوری پل گیشا، سنگینی بار محور‌های منتهی به این پل، بدیهی خودهد بود و به شهروندان عزیزی که قصد سفر به این محدوده را خواهند داشت، توصیه می‌شود برنامه ریزی لازم را برای سفر خود داشته باشند و با صبر و حوصله رانندگی کنند. معاون ترافیکی افزود: محدودیت‌های طرح عمرانی پل گیشا در هر دو مسیر جنوب به شمال بزرگراه شیخ فضل اله، ورودی به جلال آل احمد­ و دسترسی شمال به جنوب بزرگراه شهید چمران به حکیم شرق است. وی افزود: گاردیل‌های خط ویژه در مقاطع ذیل جمع آوری می‌شود: - مسیر شمال به جنوب بزرگراه چمران از حدفاصل ضلع جنوبی پل گیشا تا دوربرگردان تازه ساخت- مسیر جنوب به شمال بزرگراه چمران از حدفاصل باقرخان تا خروجی تونل توحید- مسیر شمال به جنوب بزرگراه چمران از حدفاصل دوربرگردان جدید مقابل بوستان گفتگو تا زیر پل گیشا. پل گیشا در ۴۵ روز تا دو ماه جمع آوری خواهد شد
ایرناایرنا1 روز قبل
رستگاریوسفی روز دوشنبه در جلسه شورای ترافیک جوانرود افزود: اتصال محله سنجابی به باباجانی می‌تواند نفش مؤثری در کاهش بار ترافیکی شهر جوانرود داشته باشد. وی به احداث کنار گذرها در جوانرود اشاره و خاطرنشان کرد: کنارگذر ناحیه کارگاهی به سارو خان و ساروخان به جاده ثلاث باباجانی که هم اکنون در حال اجراست نیز در کاهش ترافیک شهر نقش بسزایی دارند. یوسفی بابیان اینکه باید از تمام ظرفیت‌ها برای کاهش ترافیک استفاده کنیم، تربیون‌های نماز جمعه، آموزش حقوق شهروندی و فعالیت فرهنگی همچون پویش سه شنبه‌های بدون خودرو می‌توانند در کاهش بارترافیکی نقش مؤثری داشته باشند. ایمن سازی سه راهی نهراب به سراب بس، شناسایی و رفع نقاط حادثه خیز، ساماندهی و آموزش فرهنگی به تاکسی داران تفکیک حوزه وظیفه پلیس راه از هوار بر مبنای طرح تفصیلی شهر از مهمترین مصوبات شورای ترافیک جوانرود بود. شهرستان جوانرود با بیش از ۷۵ هزار نفر جمعیت در ۸۶ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده است‌‬ ۷۴۵۳/‏۸۰۶۶‬
فراروفرارو1 روز قبل
با این ازدواج برای همیشه حسرت مادرشدن به دلم می‌ماند، چون برای این‌که خواهرم، حق انتخاب بیشتری داشته باشد، نمی‌خواهم ازدواج کنم. بیشتر دخترانی مانند من از سر ناچاری تن به این ازدواج می‌دهند. این‌ها را کسی که از زندگی «زهره» خبر دارد، می‌گوید. فرزندان پیرمرد تصمیم گرفته‌اند با این کار زندگی «زهره» را نجات بدهند. ارزنی این نوع از ازدواج‌ها را هم تخلف نمی‌داند: «این شکل از ازدواج هم تخلف نیست و نمی‌توان پیگرد قانونی داشت.

نظرها

اخبار بیشتر