همگرایی روابط عمومی و فضای مجازی با خرد فناورانه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
همگرایی روابط عمومی و فضای مجازی با خرد فناورانه

همگرایی روابط عمومی و فضای مجازی با خرد فناورانه

ایرناخبرگزاری ایرنا |
شهرکرد- ایرنا- کارشناسان بر این باورند؛ فضای موجود در عصر ارتباطات اقتضا می کند تا روابط عمومی ها برای تداوم حیات خود با همگرایی و بهره گیری از فضای مجازی، خود را به خِرد فناورانه مجهز کنند.

به گزارش ایرنا، عصر جدید اطلاعات عصر شگفتی است که در اضطراب پایانی قرن بیستم رخ نمایاند. پیشرفتی فناورانه حاصل تحول در پردازش اطلاعات و ارتباطات نظامی و فوق سری جنگ جهانی که در آغاز قرن جدید با عبور از مرزهای امنیتی و آکادمیک به محیط عمومی و خصوصی زندگی انسانی هم راه یافت.

سیستم‌های ارتباط جهانی با ورود رایانه و گوشی‌های هوشمند به عنوان ابزاری ترکیبی دگرگون شد و تکنولوژی مبتنی بر ریزالکترونیک‌ها، ساختار اجتماعی جامعه را از نو ساخت تا جامعه جدید و ارتباطات انسانی در آن برمبنای پیوستگی تنگاتنگ ذهن انسان و ماشین استقرار یابد.

امروزه، ارتباطات را اگر نگوئیم نخستین عنصر و اساسی‌ترین اصل مورد نیاز بشر است، اما به جرات می‌توان گفت یکی از بنیادی‌ترین دانش‌ها و مهمترین عوامل پیشرفت انسان امروزی و شالوده و اساس دیگر علوم قرن حاضر است.

از همین رو در دنیای امروز که مرزهای ارتباطات شکسته شده و انسان به دنبال کشف راهکارهای مطلوب زیستن و نگرش جامعه مدار است، یک سازمان و یک اداره نمی‌تواند خود را جزیره‌ای بی ارتباط با این دنیا فرض کند و از تکنولوژی و آورده‌های آن بی نیاز و با آن بیگانه باشد. در همین راستا هستی و تداوم حیات سازمان‌ها به ویژه سازمان‌ها و مراکز انتفاعی مشتری محور، منوط به ایجاد رابطه حداکثری با جامعه پیرامون است و این رابطه از طریق واحدی به نام روابط عمومی برقرار و مدیریت می‌شود.

روابط عمومی نقطه تماس سازمان و مخاطب است. این محل تماس از وضعیت سنتی به نو و ورود به فضای مجازی به واسطه تغییر ماهیت و نحوه عمل رسانه در دنیای مجازی، دچار تغییراتی شده است.

از همین رو روابط عمومی‌ها ناگزیر از سرمایه گذاری‌های آنلاین هستند تا بتوانند در فضای مجازی برای مخاطبان خود پیام‌های مناسب تولید کنند، به ابهامات و نیازهای آنان به سرعت پاسخ گویند، امکان ایجاد تماس‌های سریع و بی واسطه را بین مخاطبان با سطوح مختلف سازمان فراهم کنند، در زمان بحران به سرعت وارد عمل شوند و از این بستر برای تامین اهداف ترفیعی یا تعالی نام سازمان و از سوی دیگر خدمات رسانی هرچه بهتر به مردم بهره جویند.

به سبب اهمیت فعالیت روابط عمومی‌ها و ضرورت بهره گیری این نهاد از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی میزگردی بمناسبت ۲۷ اردیبهشت ماه بعنوان روز ملی ارتباطات و روابط عمومی‌ها با حضور کارشناسان و اساتید علم ارتباطات، مدیران روابط عمومی برخی از دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی و قضایی استان و فعالان عرصه فضای مجازی در ایرنا مرکز شهرکرد بشرح زیر برگزار شد:

**تغییر انتقال پیام از حالت عمومی به افقی مزیت ارتباطات عصر جدید

یک پژوهشگر و کارشناس حوزه ارتباطات در این میزگرد با مروری بر تاریخچه علم ارتباطات اظهار داشت: ارتباطات یکی از زیرشاخه‌های علوم انسانی رسالت انتقال مفاهیم و رویدادها را به شیوه علمی بین افراد، گروه‌ها و سازمانهای مختلف برعهده دارد.

مظاهر توفیقی ادامه داد: ارتباطات با شیوه هایی نظیر روشن کردن دود در عصر باستان آغاز شد و تا امروز که فضای مجازی به سرعت در حال گسترش است در قالب شبکه‌های اجتماعی متعدد ظهور و بروز پیدا کرده است.

توفیقی، انتقال پیام از شکل عمومی به افقی را از مزیت‌های شیوه‌های ارتباطی عصر جدید عنوان کرد و گفت: از زمانی که شبکه‌های اجتماعی در عرصه فضای مجازی شکل گرفت، مخاطب منفعل جای خود را به کاربر فعال داد و انحصارطلبی و یکجانبه گرایی تعدیل یافت.

وی، روابط عمومی نهادها و دستگاه‌ها را از شیوه‌های مهم ارتباطی دانست و افزود: روابط عمومی بعنوان یک وظیفه مدیریتی بین سازمان و مردم بخشی از علم ارتباطات است که می‌توان برای آن چهار حالت را درنظر گرفت.

این کارشناس حوزه ارتباطات ادامه داد: روابط عمومی‌های انتشاراتی، روابط عمومی اطلاع رسانی، روابط عمومی دو سویه با تمرکز بر مخاطبان و گروه هدف خاص که این شکل از مترقی‌ترین نوع روابط عمومی‌ها است و از آن با عنوان حامی توسعه یاد می‌شود.

توفیقی خاطرنشان کرد: برای آنکه بتوان روابط عمومی توسعه یا حامی توسعه در کشور محقق شود ناگزیر به استفاده مطلوب از فضای مجازی و انتقال صریح، شفاف و صادقانه مطالب و اطلاعات هستیم.

وی با اشاره به گستردگی علم ارتباطات و فراگیر شدن آن در عصر حاضر افزود: امروزه علاوه بر روابط عمومی‌های فعال در دستگاه‌ها و نهادها شاهد فعالیت پررنگ فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هستیم که این دو مقوله نه در مقابل یکدیگر نیستند بلکه باید در کنار هم اهداف و برنامه‌های خود را پیش ببرند.

توفیقی ادامه داد: یک روابط عمومی فعال و موثر می‌تواند از فضای مجازی به نحو مطلوبی بهره برداری کند و چنانچه اصول لازم را رعایت کند فضای مجازی می‌تواند بعنوان یک کارگزار در خدمت روابط عمومی قرار گیرد.

این کارشناس ارشد رسانه و ارتباطات تصریح کرد: از سوی دیگر فعالان فضای مجازی نیز در صورتی می‌توانند اطلاعات صحیحی را در اختیار مخاطب خود قرار دهند که بتوانند با روابط عمومی‌ها ارتباط خوبی برقرار کنند.

توفیقی خاطرنشان کرد: در صورت تحقق چنین ارتباط موثری می‌توان گفت ارتباط بین روابط عمومی و شبکه‌های اجتماعی ارتباط برد - برد خواهد بود که منافع آن شامل حال هر دو طرف می‌شود.

وی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی در انتقال مطالب سرعت عمل و آزادی بیشتری دارند، افزود: این در حالی است که باید انتقال مفاهیم و مطالب در فضای مجازی تخصصی‌تر و علمی‌تر شود.

توفیقی همچنین بی توجهی به نگاه نقادانه در نهادهای روابط عمومی را از آفت‌های این حوزه عنوان کرد و گفت: روابط عمومی‌ها باید در جلب اعتماد افکار عمومی بیش از پیش بکوشند چراکه محافظه کاری و بی توجهی به گردش آزاد اطلاعات می‌تواند از مخاطبان بکاهد و آنها را برای طرح نظرات خود جذب فضای مجازی کند.

وی خاطرنشان کرد: اشکال دیگری که در این حوزه وارد است، انتخاب سلیقه‌ای مدیران روابط عمومی است به نحوی که با تغییر هر مدیری روابط عمومی آن سازمان نیز بدون در نظر گرفتن تجربه و تخصص کاری جابجا می‌شود.

** گام‌های بلند دولت تدبیر و امید در تحقق گردش آزاد اطلاعات

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری چهارمحال و بختیاری نیز در این میزگرد به تحول حوزه ارتباطات و گردش آزاد اطلاعات در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: دولت تدبیر و امید گام‌های بزرگی در راستای گردش آزاد اطلاعات انجام داده و نمونه آن تصویب قانون حقوق شهروندی و اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات است.

احسان فروزنده شهرکی ادامه داد: بی شک گردش آزاد اطلاعات آسیب‌ها و چالش هایی نیز پیش رو دارد که دولت آن را به جان خریده تا حقوق مردم در این حوزه حفظ شود و بتوانند آزادانه مطالبات خود را عنوان کنند.

وی، راه اندازی سامانه نشر و دسترسی آزاد اطلاعات را از دیگر اقدامات دولت در حوزه ارتباطات دانست و گفت: عموم مردم می‌توانند به این سامانه دسترسی داشته باشند و سوالات و مطالبات خود را مطرح کنند و چنانچه هر دستگاهی از پاسخگویی امتناع کند مورد بازخواست قرار می‌گیرد.

فروزنده شهرکی خاطرنشان کرد: همچنین دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی موظفند اسناد بالادستی دستگاه خود را در سامانه مربوطه بارگذاری و در اختیار مردم قرار دهند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: دولت تدبیر و امید تلاش دارد تا از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در پیشبرد هرچه بهتر امور بهره گیری کند و شایسته است تا مدیران روابط عمومی دستگاه‌ها نیز فضای مجازی را در کنار خود ببیند و از این موقعیت برای اطلاع رسانی هرچه گسترده‌تر عملکرد دولت و همچنین پاسخگویی به مطالبات و انتقادات مردم بهره بگیرند.

فروزنده شهرکی با اشاره به جنگ روانی و رسانه‌ای آمریکا، تصریح کرد: زمانی که آمریکا و کشورهای معاند نظام با استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی سیاست‌های خصمانه خود را پیش می‌برند و از این فضا جنگ رسانه‌ای علیه ایران راه انداخته‌اند، ما نیز وظیفه داریم تا در خنثی سازی این فتنه‌ها از فرصتی که رسانه‌ها و فضای مجازی در اختیارمان قرار می‌دهد استفاده کنیم.

وی به آسیب‌های فضای مجازی نیز اشاره کرد و گفت: باید از قرار دادن اطلاعات خام در شبکه‌های اجتماعی که می‌تواند زمینه سوء استفاده دشمن از این اطلاعات را فراهم کند خودداری کرده و مصالح نظام و کشور را در این عرصه بیش از پیش رعایت کرد.

** تحول قوه قضائیه در حوزه ارتباطات

خبری: برترین اخبار اجتماعی در ایران

مدیر روابط عمومی دادگستری چهارمحال و بختیاری نیز در این میزگرد با تشریح گردش آزاد اطلاعات در حوزه قضایی کشور و استان، اظهار داشت: طی سالهای اخیر قوه قضائیه در حوزه ارتباط با مردم متحول شده و با راه اندازی سامانه‌های ارتباطی امکان پرسش و پاسخ آنلاین را برای مردم فراهم کرده است.

سهراب مهدیان تصریح کرد: تحول در ارتباطات مجازی سبب کاهش چشمگیر حضور مردم به شعب دادگستری شده، بدین ترتیب اطاله پاسخگویی و رسیدگی زمانبر به امور مردمی برطرف شده است.

وی همچنین افزایش چشمگیر تعداد اخبار بر خروجی سایت دادگستری را از دیگر تحولات قوه قضائیه در امر اطلاع رسانی شفاف و سریع به مردم دانست و گفت: امروز قوه قضائیه در بین مردم حضور پررنگی دارد و هیچ فاصله‌ای بین این دستگاه و افکار عمومی وجود ندارد.

** امید آفرینی رسالت مهم فعالان فضای مجازی

مدیر روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری نیز امید آفرینی و بازگشت سرمایه‌های اجتماعی را از ضروریات امروز جامعه دانست و گفت: هم روابط عمومی‌ها و هم فعالان فضای مجازی رسالت مهمی در این حوزه برعهده دارند و با اطلاع رسانی صحیح و شفاف به مردم می‌توانند امید و اعتماد را به جامعه تزریق کنند.

مهراب عالی افزود: در واقع می‌توان گفت روابط عمومی‌ها در خط مقدم امیدآفرینی در جامعه قرار دارند و با دادن اطلاعات صحیح و به موقع به رسانه‌ها موجی از اعتماد عمومی را شکل دهند.

وی ادامه داد: زمانی که اطلاع رسانی به موقع و به شکل مناسبی انجام نگیرد فضا برای بروز شایعات و متشنج کردن فضای جامعه بوجود می‌آید از همین رو اینجا نقش رسانه و روابط عمومی پررنگ‌تر می‌شود.

عالی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، بازیگران اصلی جنگ اراده‌ها را رسانه‌ها دانست و گفت: روابط عمومی‌ها به عنوان جزیی از عالم ارتباطات به ویژه در عرصه فضای مجازی می‌توانند بعنوان محرک اراده‌ها ایفای نقش کنند.

مدیر روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: هرچند انتقاداتی به عملکرد روابط عمومی‌ها وارد است و یکی از مهمترین این کاستی‌ها انتقادناپذیری آنهاست که رفع آن یک ضرورت اساسی است.

عالی، گفتمان سازی در سطح کلان را راهکاری برای تقویت روابط عمومی‌ها و رفع چالش‌های فراروی این نهاد عنوان کرد و گفت: هنوز اهمیت و جایگاه روابط عمومی چه در میان مدیران و چه در میان فعالان این حوزه بخوبی درک نشده و این موضوع با گفتمان سازی و فرهنگ سازی قابل رفع است.

وی خاطرنشان کرد: بی شک بهره گیری از فضای مجازی و فرصتی که این فضا برای مدیران روابط عمومی فراهم می‌کند می‌توان در پیشبرد بهتر برنامه‌ها استفاده کرد و اعتقاد ما بر این است که فضای مجازی در تقابل با فعالیت‌های ما قرار ندارد.

** ضرورت نهادینه کردن فرهنگ استفاده از فضای مجازی

مدیر روابط عمومی بانک رفاه کارگران نیز در این میزگرد با اشاره به چالش‌های فراروی روابط عمومی‌ها اظهار داشت: در حوزه ارتباطات فرهنگسازی و کار تخصصی انجام نشده و باید به این مقوله مهم بطور علمی و تخصصی نگاه شود.

حبیب الله فاضلیان، الزاماتی برای فعالیت در عرصه فضای مجازی تعریف کرد و گفت: فعالیت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کارشناسی شده نیست و در پاره‌ای موارد انتقاداتی را که متوجه نهادها و دستگاه‌ها می‌کنند با الفاظ ناشایست و بدون رعایت مصالح موجود انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: هنوز تهدیدات و فرصت‌های فضای مجازی بدرستی تبیین نشده و همین موضوع چالش هایی را در جامعه شکل داده است.

مدیر روابط عمومی بانک رفاه کارگران، اطلاع رسانی صحیح و به موقع را یکی از ضرورت‌های حوزه بانکی دانست و گفت: گاهی مشاهده می‌شود برخی کانال‌های فضای مجازی با به راه اندازی شایعه و ورود غیرکارشناسی به مباحث اقتصادی موجی از نابسامانی‌ها را در جامعه به راه می‌اندازند که از آفت‌های بزرگ فضای مجازی به شمار می‌رود.

فاضلیان خطرنشان کرد: برخی کانال‌های فعال در فضای مجازی در حالیکه ادعای خدمت رسانی به مردم دارند اما سمت و سویی در پیش گرفته‌اند که خلاف آن را ثابت می‌کند و بیشتر به دنبال تطمیع و مطرح شدن هستند.

وی، آموزش را حلقه مفقوده فعالیت در عرصه فضای مجازی دانست و گفت: این موضوع به شدت در کشور ما مغفول مانده و می‌طلبد قبل از آنکه ابزارهای تکنولوژی به کشور وارد شود فرهنگ استفاده از آن را به مردم آموزش دهند.

** تدوین سند جامع روابط عمومی، گره گشای مشکلات این حوزه

مدیر روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری نیز در این میزگرد برای رفع چالش‌های حوزه روابط عمومی و تقویت روابط این نهاد با فضای مجازی، تدوین سند جامع روابط عمومی را پیشنهاد داد.

رسول غلامی گفت: بی شک هم فعالان عرصه روابط عمومی و هم فعالان فضای مجازی در جهت منافع عمومی و کشور حرکت می‌کنند اما تا زمانی که همگرایی شکل نگیرد نمی‌توان به اهداف مورد نظر رسید.

وی افزود: همه هم جهت و در یک راستا حرکت می‌کنیم اما چون تعامل سازنده بین دستگاه‌ها و فعالان فضای مجازی شکل نگرفته، فعالیت‌ها کمتر به نتیجه موردنظر می‌رسد.

غلامی با بیان اینکه نباید نگاه حاکم به روابط عمومی محدود به نصب بنر و یا خبرنویسی محض شود، تصریح کرد: رابط عمومی یک هنر و مدیریت چند بعدی است.

مدیر روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: روابط عمومی‌ها در فضای کنونی دچار انفعال شده‌اند و فضایی که می‌تواند پویایی و تحرک لازم را به آن ببخشد فضای مجازی است.

غلامی ادامه داد: امروز فضای مجازی این فرصت را در اختیار روابط عمومی‌ها قرار داده تا واقعیت هایی را که نمی‌توان در چارچوب‌های رسمی به مردم اطلاع رسانی کرد از طریق فضای مجازی آن را انجام داد.

وی با بیان اینکه هیچ مقامی در کشور به اندازه مقام معظم رهبری دغدغه فضای مجازی را ندارد، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اعتقاد بسیاری به حرفه روابط عمومی و همچنین فضای مجازی دارند و همین موضوع بخوبی اهمیت این فضا را برای همگان روشن کرده است.

غلامی با تاکید بر تبیین نقش روابط عمومی در دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی، افزود: در بسیاری از ادارات از مدیر تا سایر ارکان آن نهاد نسبت به واحد روابط عمومی درک درستی ندارند و آنچه بیش از همه باید به آن پرداخت آموزش مدیران نسبت به این مقوله مهم است.

** نمی‌توان فضای مجازی را نادیده گرفت

یک فعال فضای مجازی نیز در این میزگرد اظهار داشت: امروزه با توجه به گستردگی فضای مجازی، نمی‌توان آن را نادیده گرفت و باید آن را به عنوان یکی از اجزای تعیین کننده فضای حقیقی به شمار آورد.

صادق صدری نژاد افزود: تمام تلاش خود را در راستای پیگیری مطالبات مردمی به کار گرفته و در همین مسیر با چالش‌های بسیاری از قبیل تهدیدهای مردمی و غیرمردمی نیز مواجه شده‌ایم.

وی تصریح کرد: قبول داریم که هنوز به پختگی لازم نرسیده‌ایم و به هر روی مبرا از خطای انسانی نیستیم اما هدف ما برای فعالیت در عرصه فضای مجازی رساندن حرف مردم به مسئولان است.

** فعالیت شبکه‌های اجتماعی منافاتی با فعالیت روابط عمومی‌ها ندارد

مدیر کانال تلگرامی دهکرد آنلاین ادامه داد: فعالیت‌های ما نه تنها منافاتی با فعالیت روابط عمومی‌ها ندارد بلکه می‌تواند مکمل یکدیگر باشد این در حالیست که بسیاری از مدیران روابط عمومی‌های ادارات و نهادهای استان ما را در مقابل خود می‌بینند.

صدری نژاد با رد این موضوع که فضای مجازی التهاب زاست، اظهار داشت: بسیاری فعالیت در فضای مجازی را عامل ایجاد التهاب و تشنج در جامعه می‌دانند اما ما تلاش داریم تا این تابو را بشکنیم و با حرکت در مسیر خواسته‌ها و مطالبات مردمی با کم کاری‌ها و سوء مدیریت‌ها مقابله کنیم.

وی با بیان اینکه کسی توان مقابله با قدرت فضای مجازی را ندارد، تصریح کرد: بهتر است قبل از اینکه فضای مجازی از ما عبور کند آن را درآغوش گرفته و از فرصت هایی که در اختیار ما می‌گذارد بهترین استفاده را ببریم.

صدری نژاد خاطرنشان کرد: اگر ما سوار بر موج رسانه‌ای و فضای مجازی نشویم، رسانه‌های معاند سوار آن می‌شوند و بدین ترتیب ابتکار عمل در پیاده سازی اهداف و برنامه‌های خود را از دست می‌دهیم و میدان را در جنگ روانی به رقیب واگذار می‌کنیم.

۷۳۶۳/۶۰۲۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسدود شدن پل گیشا و ترافیک سنگین

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
مرضیه افضلی در ابتدای سخنان خود تاکید کرد: مسئله حجاب یک امر دینی است و در اسلام به عنوان یک فریضه واجب شناخته شده است. افضلی تاکید کرد: تحکیم خانواده از دیگر کارکرد‌های حجاب است. وی ادامه داد: آسیب شناسی می‌تواند مبنای چاره اندیشی مسئولان فرهنگی و نیز خانواده‌ها و حتی خود رسانه‌ها قرار بگیرد. وی در پایان تاکید کرد: حجاب مسئله‌ای انسانی است که همه به آن علاقه دارند، اما امروز متاسفانه تبدیل به یک مسئله سیاسی شده است. حجاب هنجاری فراتر از قوانینمریم خطیب زاده مسئول فضای مجازی بسیج جامعه زنان نیز میهمان تلفنی برنامه «بحث روز» گروه سیاسی رادیو ایران بود.
صدا و سیماصدا و سیما38 دقیقه قبل
حسینی نسب گفت: بنابراین سربازی که برای بار نخست از خدمت فرار می‌کند اگر قبل از ۶۰ روز مراجعت کند (نه اینکه دستگیر شود) مرتکب جرم نشده است و فقط طبق آیین نامه انضباطی با او برخورد می‌شود. حسینی نسب گفت: عرف در کشور ما برای برگزاری مراسم فوت یک هفته است و اگر چند روزی سربازی به این خاطر غیبت یا فرار از سربازی کند تخلف هم محسوب نمی‌شود. وی افزود: گاهی اوقات دوستان موجب فرار فرد سرباز می‌شوند و برخی روابط عاطفی، دلتنگی‌ها، اشتغال‌های بیرونی افراد هم می‌تواند از مهمترین علل فرار از سربازی باشد. حسینی نسب در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در این سال‌ها فرار از سربازی افزایش داشته است یا کاهش؟ گفت: با توجه به اینکه تعداد جمعیت سرباز که وارد نیرو‌های مسلح می‌شوند متفاوت است گاهی اوقات در بحث فرار از سربازی با افزایش یا کاهش مواجه می‌شویم، اما کاهش فرار از سربازی بسیار محسوس است و این به علت بهینه سازی پادگان‌ها و مساعد کردن این مکان برای سربازان است. »» کاهش شکایات مردمی از نیرو‌های مسلح به ویژه ناجاسیداحمد حسینی‌نسب درباره نحوه رسیدگی به شکایات مردمی در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح افزود: در اصل ۱۷۲ قانون اساسی، این سازمان مرجع اختصاصی برای رسیدگی به جرایم نیرو‌های مسلح در خصوص وظایف نظامی و انتظامی است.

گرمای هوا در بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
محمد اصغری در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: پدیده‌ای که امروز در برخی مناطق غالب بود غباری است که مناطق مرکزی مانند استان‌های اصفهان، یزد، جنوب سمنان، کرمان و جنوب تهران را فرا گرفته است و این شرایط را با شدت و ضعف تا فردا نیز خواهیم داشت. وی گفت: علت آن نیز تولید گرد و خاک در دشت کویر و همچنین وزش باد‌های نسبتا شدید در آن مناطق است که به نظر می‌رسد هموطنان ما در چهار محال و بختیاری، لرستان، مرکزی، قم و همدان از این شرایط جوی بی نصیب نمانند. کارشناس هواشناسی گفت: بارندگی به شکل پراکنده در ساعات بعد از ظهر در شمال شرق کشور مانند ارتفاعات مازندران، گلستان، سمنان و همچنین شمال غرب کشور وجود دارد. وی افزود: البته موج نسبتا عمیقی فردا از شمال غرب عبور می‌کند و بر شدت ناپایداری‌ها در آذربایجان‌های غربی و شرقی و اردبیل افزوده خواهد شد و موجب می‌شود که هوا در آن مناطق خنک شود. اصغری گفت: اما به طور کلی پدیده غالب در هفته آتی پیش بینی روز‌های گرم است و دمای هوای تهران نیز در نیمه دوم هفته آینده به ۳۸ تا ۳۹ درجه می‌رسد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم گفت: ساختار‌ها طوری تعریف شود که فسادزدا باشد نه فسادزا و باید جرم زدایی کند نه اینکه خودش زمینه بیشتر وقوع جرم باشد و این وظیفه مهمی است که هر سه قوه دارند. وی افزود: در حوزه اقتصادی به صورت خاص پیام هشت ماده‌ای رهبری برای دستگاه‌های اجرایی و تقنینی و قضایی تعیین تکلیف کرده است و در دستگاه‌های اجرایی اصلاح ساختار فسادزا، در دستگاه قانونگذار هم بستن منافذ فسادزا و در دستگاه قضایی برخورد با مجرمان و مفسدان مهم است و برخورد مناسبی که باید رقم بخورد. تاکید رئیس قوه قضائیه بر همگرایی و همکاری قوای سه گانه در پیشگیری از وقوع جرمرئیس قوه قضائیه با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم موضوع بسیار مهمی است، گفت: در این باره حتما مجامع فرهنگی، اجتماعی و­­علمی می‌توانند مساعدت بسیاری داشته باشند. حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم با تشکر از معاون اول ریاست جمهوری، وزرا، مسئولان نیروی انتظامی، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، ریاست سازمان صداوسیما و همکاران خود در دستگاه قضایی تصریح کرد: این جلسه که جایگاه قانونی دارد، به شکل قانونمندی برای همکاری و هماهنگی در ذهن ما صورت گیرد که جلوه‌ای از همگرایی و همکاری میان قوای سه گانه است. وی گفت: اینکه مقام معظم رهبری فرمودند قوا باید با هم و در کنار هم کار کنند، امیدواریم ان شاءالله مسئولان مجلس، دولت و دستگاه قضایی با همه دغدغه‌مندان در تحقق مسئله جامعه سالم تلاش کنند تا جامعه‌ای سالم و دور از جرم داشته باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر