آیا ترامپ در مقابله با ایران یک گام به عقب گذاشته است؛ معافیت‌های جدید برای عراق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. اقتصادی

آیا ترامپ در مقابله با ایران یک گام به عقب گذاشته است؛ معافیت‌های جدید برای عراق

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصادنیوز: کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا'جوی هود' کاردار آمریکا در بغداد عصر چهارشنبه در کنفرانس خبری با حضور چند رسانه غربی و عراقی گفت: عراق از تحریم‌های مربوط به واردات سوخت و نیز خرید برق از ایران معاف شده است.

وی افزود: با این حال ما از خودکفایی عراق در زمینه تولید گاز و برق حمایت می‌کنیم.

هود افزود: عراق سرشار از منابع طبیعی است و نخست وزیر این کشور نیز بر رسیدن به استقلال در زمینه گاز و برق تاکید دارد.

وی همچنین از ادامه مذاکرات شرکت‌های آمریکایی با طرف عراقی در زمینه تولید برق خبر داد.

اظهارات امروز کاردار آمریکا در حالی است که مقامات آمریکایی طی ماههای اخیر بارها خواستار قطع واردات گاز و برق از ایران شده‌اند اما مسئولان عراقی تاکید کرده‌اند که دست کم تا سه سال دیگر امکان بی نیازی از واردات این حامل‌های انرژی از ایران وجود ندارد.

اعلام معافیت عراق از تحریم‌های یکجانبه آمریکا در واردات گاز و برق از ایران، نشان می‌دهد که تاکید و پافشاری مقامات مختلف عراقی طی این مدت بر جایگزین نداشتن واردات از ایران، سرانجام واشنگتن را مجبور کرد به این شرایط تن دهد.

مقامات عراقی با اشاره به روابط همسایگی و برادری میان دو کشور از یکسو و نیاز متقابل اقتصادی از سوی دیگر بارها تاکید کرده‌اند که بخشی از نظام تحریمی علیه ایران نخواهند بود و تعاملات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را ادامه می‌دهند.

آنها در پاسخ به فشارهای واشنگتن و اصرار بر استقلال عراق در زمینه انرژی بارها تاکید کرده‌اند که این امر دست کم سه سال زمان می‌برد.

وزیر برق عراق اواسط اردیبهشت ماه جاری تصریح کرده بود که کشورش در پاسخ به درخواست آمریکایی برای قطع واردات گاز و برق ایران تاکید کرده دست کم تا سه سال دیگر به این واردات نیاز دارد.

'لوی الخطیب' گفته بود که رسیدن به مرحله خودکفایی عراق در زمینه برق به دو تا سه سال زمان آنهم در صورت اجرای طرح‌های بزرگ در این مدت، نیاز است.

وی گفت: عراق به آمریکایی‌ها گفته است که در حال حاضر به واردات برق و گاز از ایران نیاز دارد و هم اکنون نزدیک به ۱۲۰۰ مگاوات برق و همچنین گاز مصرفی برای تولید ۲۸۰۰ مگاوات برق دیگر را از ایران وارد می‌کند.

وزیر برق عراق گفت: اگر طی دو تا سه سال آینده پروژه‌های بزرگ در زمینه تولید برق در این کشور اجرا شود می‌توانیم به مرحله خودکفایی و بی نیازی از واردات در این زمینه برسیم.

الخطیب البته نخستین مسوولی نبود که این امر را به آمریکایی‌ها گوشزد می‌کرد. پیشتر نیز مقامات عراقی در واکنش به تحریم‌های ضد ایرانی و نیز فشارهای واشنگتن به بغداد، تاکید کرده بودند که فعلا امکان قطع واردات بویژه در زمینه برق و گاز از ایران نیست و بی نیازی از این واردات چند سال زمان می‌برد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

از جمله 'ثامر الغضبان' مشاور نخست وزیر در امور انرژی و وزیر نفت عراق، نیز به عدم امکان قطع واردات گاز و برق از ایران در شرایط کنونی و برغم فشارهایی که روی بغداد وارد می‌شود، اشاره کرده بود.

وزیر نفت عراق گفته بود که عراق در زمینه‌های مختلف از جمله در زمینه برق و گاز بدنبال خودکفایی است اما این امر چند سال زمان می‌برد.

یک عضو کمیسیون اقتصادی پارلمان ملی عراق نیز گفته بود: در صورتی که معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای عراق تجدید نشود و واردات گاز متوقف شود، عراق در تابستان پیش رو شاهد خاموشی نیمی از نیروگاه‌های گازی خود خواهد بود.

'هیبت الحلبوسی' تاکید کرده بود: در صورت عدم تمدید معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران عراق با یک شرایط بحرانی واقعی از جمله در زمینه برق روبرو خواهد شد.

وی گفت: برآوردها نشان دهنده تولید هفت هزار مگاوات برق از مجموع ۱۵ هزار مگاوات کل برق مصرفی کشور است و این نشان دهنده آن است که عراق نیمی از ظرفیت تولید برق خود را از دست خواهد داد.

'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد.

وی گفت: در حال حاضر عراق روزانه حدود ۲۸ میلیون فوت مکعب گاز از ایران وارد می‌کند که گاز مورد نیاز تعدادی نیروگاه با حدود ۲۸۰۰ مگاوات برق تولیدی را تامین می‌کند.

المدرس افزود: انتظار می‌رود این مقدار واردات از اوایل ماه ژوئن میلادی (اواسط خرداد ماه) به ۳۵ میلیون فوت مکعب در روز افزایش یابد تا میزان تولید برق به ۳۵۰۰ مگاوات افزایش یابد.

وی اضافه کرد: ایران نیز تامین روزانه ۱۲۰۰ مگاوات برق شبکه سراسری عراق را ادامه خواهد داد و با این حال مجموع برقی که عراق از ایران وارد می‌کند ۴۷۰۰ مگاوات می‌باشد که منجر به کاهش قابل توجه زمان خاموشی در فصل تابستان می‌شود.

المدرس با اعلام اینکه مبالغ قراردادها با ارز محلی پرداخت می‌شود گفت: هدف وزارت برق عراق ارائه ۱۸ هزار مگاوات برق می‌باشد تا میزان برق عراق در فصل تابستان به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد.

وی گفت: با توجه به اینکه تقاضا برای برق در این کشور (سالانه) هفت درصد افزایش می‌یابد و نیاز به افزودن سالیانه هزار مگاوات دارد، بخش برق عراق نیاز به توسعه بیشتری دارد.

المدرس افزود: وزارت برق عراق برنامه هایی آماده کرده است که پیشرفت در این بخش در سال‌های آینده نزدیک را تضمین می‌کند. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
با گذشت چند روز پس از انتقاد رئیس‌جمهور روسیه نسبت به استفاده ابزاری از دلار برای فشار به کشورها حالا خبر می‌رسد که روسیه و اتحادیه اروپا توافق کردند تا دلار را از مبادلات تجاری خود حذف کنند. با گذشت چند روز از این سخنان، آنتون سیلوآنوف وزیر بازرگانی روسیه و ماروس سفکوویچ معاون کمیسیون اروپایی در اتحادیه انرژی توافق کردند تا کارگروهی را تشکیل داده و در راستای حذف دلار از مبادلات تجاری و استفاده از روبل و یورو قدم بردارند. وی در حاشیه اجلاس بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ گفت چین و ترکیه ودیگر شرکای اصلی تجاری روسیه به همراه اتحادیه اروپا در حال بالا بردن سهم خود در استفاده از یورو در تعاملات تجاری با روسیه هستند. دلار به تدریج و به شکلی اجتناب ناپذیر در حال از دست دادن سهم خود در بازار جهانی است. در واقع روسیه طی ماه‌های گذشته و با هدف کاهش وابستگی خود به دلار سیاست‌هایی را نظیر حراج اوراق قرضه دولتی آمریکا، ‌ افزایش ذخایر طلا و رفتن به سمت استفاده از ارزهای ملی به جای دلار در مبادلات تجاری با دیگر کشورها را اجرایی کرده است.

ورود روحانی به محل برگزاری نشست سران کنفرانس «سیکا» +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

هم صدایی مجلس در مقابل آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما دیدار پنج شنبه گذشته نخست وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری امروز در مجلس بازتاب زیادی داشت. رئیس مجلس از بیانات هوشمندانه و مقتدرانه رهبر معظم انقلاب که با دقت تام و استدلال متین، منطق ملت ایران را درمقابل ستم هیولای استعمار امریکا بیان داشتند، تشکر کرد. نقوی حسینی عضو فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به اینکه بیانات مقام معظم رهبری عزت ملت ایران را با منطق و استدلال نشان داد افزود: رهبری، چهره فریبکارانه امریکا را برای دنیا به نمایش گذاشتند. علی مطهری عضو فراکسیون امید مجلس نیز با تاکید بر اینکه این پیام نشان می‌دهد که ایران موضع ثابتی دارد افزود: این پیام منطق حساب شده‌ای دارد. نمایندگان مجلس همچنین امروز از چرایی عدم مذاکره در شرایط فعلی گفتند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرانلاین، سکه طرح جدید در بازار امروز به قیمت ۴ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. در عین حال هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز امروز با ۸۰ هزار تومان افزایش قیمت به ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان رسید. هر ربع سکه نیز در محدوده یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و سکه گرمی یک میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. نرخ طلا در بازارهای جهانی به ۱۳۴۱ دلار در هر اونس رسیده است. هر گرم طلا در بازار تهران به قیمت ۴۲۵ هزار تومان فروخته می‌شود که نسبت به روز گذشته افزایشی ۱۰ هزار تومانی را نشان می‌دهد.
الفالف1 روز قبل
با این حال؛ آنها که طی این سال‌ها بارها نتیجه اقدامات شرورانه خود در تقابل با جبهه حق را آزموده و طعم شکست نقشه‌های شیطانی خود را چشیده‌اند، اینبار نیز در رفتاری حقیرانه شاید برای آخرین بار شانس خود برای تحمیل خواسته‌هایشان به ایران اسلامی را با فرستادن پیغام و بسته‌های پوچ محک زدند. گویا چنان در جهل و جاه‌طلبی خود غرق شده‌اند که پایانی بر سیاست‌های شکست‌خورده آنها متصور نیست و هنوز واقعیت این ضرب‌المثل معروف ایرانی را که می‌گوید؛ «آزموده را آزمودن خطاست» باور نکرده‌اند. ۲- متهم‌سازی ایران به جنگ‌افروزی و القای ناامنی به کشورهای منطقه و فراهم نمودن شرایط برای طرح دعوای جدید در سازمان‌های بین‌المللی، هدف دیگری است که نمی‌تواند، دور از انتظار باشد. ۳- همچنین این اقدام می‌تواند تاکتیکی باشد برای فراهم نمودن شرایط حضور پررنگ‌تر در منطقه، به بهانه تأمین امنیت تردد شناورها و در واقع حفظ منافع و تأمین اهدافی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند. ۵- بی‌شک تشدید سیاست پوسیده ایران‌هراسی و گرم کردن بازار فروش تسلیحات بیشتر به کشورهای مرعوب منطقه و دوشیدن مجدد گاوهای عربی، یکی دیگر از اهداف آمریکایی‌ها برای سناریوسازی‌ اتفاقات اخیر محسوب می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «موسی ابومرزوق» از اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس تأکید کرد، «معامله قرن» موفق نخواهد شد و آثار ویرانگر آن فقط به مسأله فلسطین محدود نیست. اخبار بین الملل- ابومرزوق در صفحه توئیتر خود نوشت: سیاست‌های ترامپ در هیچ مکانی موفق نخواهد بود. در کشور ما نیز با «معامله قرن» منجر به آشوب و غوغا شد، طرحی که هنوز از نشست‌ها خارج نشده اما آثار ویرانگر آن شامل هر مکانی می‌شود و (این طرح) موفق نخواهد شد. معامله قرن، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی، برای پایان منازعه «اسرائیل» با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است. اخیرا «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در یک محفل خصوصی اظهاراتی درباره معامله قرن مطرح کرده که نشان می‌دهد حتی دیپلمات ارشد دولت آمریکا هم به (موفقیت) این طرح باور چندانی ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر