مهربانی به وقت جشن گلریزان/قلک‌های مهربانی شکست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. اجتماعی

مهربانی به وقت جشن گلریزان/قلک‌های مهربانی شکست

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
مهربانی به وقت جشن گلریزان/قلک‌های مهربانی شکست - 0

بزرگنمایی:

مهربانی به وقت جشن گلریزان/قلک‌های مهربانی شکست - 2

مهربانی به وقت جشن گلریزان/قلک‌های مهربانی شکست - 4

عصر کرد - سنندج – جشن گلریزان امسال نیز با حضور گرم مردم سنندج برگزار شد و در این مراسم جمع زیادی از مردم نوع دوست و خیر برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد وارد عرصه شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها، چه اشک‌هایی که از سر نداری و رنج، بر زمین آرزو ریخته می‌شود و چه دل‌های نازکی که از سر اضطرار و ناراحتی شکسته می‌گردد، دست‌های بی نیرو، چشم‌های پر اشک، قلب‌های آزرده، پاهای ناتوان، سینه‌های خسته، دل‌های مضطرب، اتاق‌های سرد، محله‌های تاریک، شهرهای بی روح، غروب‌های غمگین، همه و همه در آرزوی یک تکان فکر و اندیشه و به امید یک حرکت خداجویانه و مهرورزانه از سوی نیکوکاران در همه زمان‌ها، به ویژه روز جشن گل ریزان برای زندان جرایم مالی غیر عمد است.

جشن گل ریزان بهانه‌ای است برای حضور در جمع خیرینی که می‌خواهند گره‌ی بگشایند، شاید این بهانه برای حضور از دست برود ولی همواره مجال هست تا بودن را به باز کردن گره‌ی از مشکلات مردم به ویژه زندانیان جرایم غیرعمد معنای دیگری بخشید.

۳۲۸ زندانی جرایم مالی غیرعمد چشم انتظار کمک خیرین

رئیس هیئت امنای ستاد دیه استان کردستان در ابتدای مراسم طی سخنانی گفت: در حال حاضر ۳۲۸ زندانی جرایم مالی غیر عمد در حال تحمل حبس در زندان‌های استان هستند که برای آزادی چشم به دستان مردم خیر کردستان دارند.

علی رشیدی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۲۸ نفر زندانی جرایم مالی غیر عمد داریم که از این تعداد ۲۷۳ نفر بدهکاری مالی دارند و ۴۷ نفر بدهکاری مهریه، سه نفر بدهکاری نفقه خانواده و پنج نفر نیز به دلیل بدهکاری حوادثی مانند تصادف و حوادث کارگاهی تحمل حبس می‌کنند.

وی افزود: میزان بدهکاری این تعداد زندانی در مجموع بیش از ۴۰ میلیارد تومان است که اگر خیران و نیکوکاران همچون سالیان گذشته ستاد دیه را یاری کنند ستاد دیه نیز می‌تواند با رایزنی با شکات بخش اعظمی از مبلغ بدهکاری‌ها را رضایت گرفته و بقیه را پرداخت کند تا مشکل تعداد زیادی از این زندانیان رفع شود.

برگزاری جشن گل‌ریزان برای زندانیان در ماه رمضان یک حرکت ارزشی است

نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز در این جشن گفت: انجام کار خیرخواهانه و برگزاری مراسم جشن گل‌ریزان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در ماه مبارک رمضان بسیار ارزشمند است.

آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی اظهار داشت: کسانی که به دلایل جرایم مالی غیرعمد در زندان گرفتار شده نیاز به کمک دارند و باید کمک شوند تا خانواده این افراد در جامعه دچار آسیب نشوند.

وی با بیان اینکه باید خدا را بدهکار خود کرد چرا که خداوند جبران خواهد کرد، افزود: خداوند در آیات قرآن کریم فرموده است که آنچه که به یک بنده داده‌ایم می‌توانستیم به دیگری هم بدهیم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان ادامه داد: کسانی که تنها به‌خاطر رضای خداوند به نیازمندان کمک می‌کنند، انسان‌های دانا، عاقل، اهل نماز و جزو خردمندان هستند و نیازهای فقرا را بر نیازهای خود ترجیح می‌دهند و حاضرند از مال و ثروتی که خداوند به آنها داده است، بخشش کنند.

آیت الله حسینی شاهرودی با بیان اینکه انسان باید از آنچه که دوست دارد ببخشد چرا که با خدای خود معامله می‌کند، یادآور شد: باید با کمک کردن و کارهای خیرخواهانه، وابستگی خود را نسبت به مال دنیا کم کنیم و به فکر آخرت باشیم.

اشک‌هایی که سرازیر می‌شود و قلب‌هایی که هنوز هم می‌تپد

جشن گل‌ریزان در میان سکوت همگان با پخش فیلم مستندی از زندانیان غیر عمد ادامه می‌یابد، کلمات بر روی پرده نقش می‌بندند و از جوانی، داستانی روایت می‌کند که امروز به دلیل مشکلات مالی در پشت میله‌های زندان روزگار می‌گذراند و …!

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

اشک‌ها پشت قاب چشم‌ها جمع شده است و ناخودآگاه می‌توانی صورت‌های همه را ببینی که در تاریکی سالن اشک‌هایشان برق می‌زند و صورت‌هایشان خیس خیس شده است.

قلب قلم من نیز می‌تپد تا شاید با نگارش کلماتی هر چند کوتاه از عمق درد مادر و پدر پیر این جوان کلماتی بنگارد تا شاید قلبی خیراندیش این کلمات را بهانه‌ای سازد و به یاری بشتابد.

در عرصه خبر گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که هر چه بزرگ و توانمند هم که باشی نوشتن برائت سخت می‌شود نمی‌توانی و نمی‌دانی از کدام یک بنویسی؛ نمی‌توانی دلت را با رشته احساسات یکی کنی و در این حال است که نوشتن و وصف کردن برائت سخت می‌شود.

مهربانی به وقت جشن گلریزان/قلک‌های مهربانی شکست - 25

وقتی می‌خواهی از کودکی بگویی که از غم دوری پدر شب‌ها در خواب صحبت می‌کند و عکس پدر را می‌بوسد یا نه وقتی قرار است که از مادری بگویی که برای فرزندانش هم مادر و هم پدر است و دستان پینه بسته‌اش حکایت از این دارد که بار یک زندگی را خود به تنهایی بر دوش می‌کشد.

وقتی قرار است از پدر و مادر مریض و سالمندی بنویسی که تنها اروزی زنده ماندنشان آزاد شدن فرزندش از زندان است؛ وقتی قرار است از تازه عروسی بنویسی که جهیزیه خود را می‌فروشد تا همسرش در بندهای زندان نباشد.

آری اینها قصه نیست بلکه مشکلات و دردهایی است که مردم این شهر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکلاتی که من و تویی که همیشه ادعای مهربانی و عاطفه داریم اما چه خاموش از کنار کودکانی می‌گذریم که نیازمند کمک هستند.

گاهی هر چقدر هم که بلند و بزرگ باشی باید خم شوی تا دست یکی را بگیری تا او را بلند کنی؛ آری این روزها اگر چشم خود را بیشتر باز کنیم کودکان زیادی را می‌بینیم که پدر در کانون گرم خانواده نبوده و پدران آنها به دلایل مختلف مانند نفقه، مهریه، تصادف و غیره در زندان به سر می‌برند.

این کودکان آرزو دارند پدر در خانه باشد آنها با دستان کوچک خود دعا می‌کنند در این جشن گل‌ریزان خیرینی حضور به هم رسانند تا زمینه آزادی پدر آنها فراهم شود.

هنوز هم سالن پر از سکوت است و برگه‌های معناداری دست به دست می‌چرخد، مجری برنامه آرام برگه‌ها را جمع می‌کند تا به رسم گذشتگان چراغ اول را خیری روشن کند و بعد از آن چراغ‌ها جشن گل‌ریزان را نورانی کنند.

تمام میهمانان و خیران و حاضران در جشن هر چه در توان داشته‌اند برای آزادی پدر یک کودک به کار گرفته، از کودکی که با قلب بزرگ خود قلکش را برای آزادی زندانیان به جشن آورده تا مادری که با چشمانی اشک بار هر آنچه را که دارد می‌پردازد.

مبالغ در این جشن زیاد مهم نیستند و کسی به آنها توجهی نمی‌کند بلکه این خود جشن و احساس نوع دوستی و انسان دوستی است که مردم را دور هم جمع کرده تا گره‌ای از مشکلات یک خانواده باز کنند تا شاید بتوانند با آزادی حتی یک زندانی کانون خانواده‌ای را باز هم گرم کنند.

گل‌ریزان به واقع ریختن گل زندگی و امید در چله سرمای رنج و سختی و گرفتاری همنوعان و همراهانمان است که با ریختن گلی از شاخسار زندگی خود باغ بقا و بهار وصل را به خانواده‌های در رنج هدیه می‌کنند و زندانیان جرایم غیرعمدی را که از بد حادثه گرفتار شده‌اند، نجات می‌دهند.

امیدواریم هر ساله که در ایام ماه مبارک رمضان سنت زیبا و دیرینه گل‌ریزان و جشن آزادی زندانیان جرایم غیر عمد به همت ستاد دیه کشور در سراسر کشور برگزار می‌شود، بسیاری از زندانیان دربند به آغوش خانواده‌های خود باز گردند.

مهربانی به وقت جشن گلریزان/قلک‌های مهربانی شکست - 37

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عجایب معماری ایران در ۱۸۰۰ سال قبل؛ نخستین آپارتمان نشینان ایران چه کسانی بودند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری _ زینب کریمی _ به آن ایزدخواست می‌گویند؛ به معنای اراده و خواست خداوند. نقل می‌کنند که یزدگرد و چند سردارش تنها بازماندگان ارتش بزرگی بودند که از سرما کشته شدند و خواست خداوند، زنده ماندن یزدگرد بوده‌است. دژ ایزدخواست روی صخره‌ای عظیم بنا شده که از سه سمت به دره‌ای با ارتفاع بین ۶ تا ۱۵ متر منتهی می‌شود. این گزارش شما را با یکی از عجیب‌ترین معماری‌های ایران آشنا می‌کند. نخستین شهر ایران که آپارتمان‌های چندطبقه‌ای دارد.

مجازات سنگین برای قاتلان بچه خرس در سوادکوه + فیلم تلخ از لحظه مرگ

رکنارکنا2 روز قبل
حسنعلی ابراهیمی مدیر‌کل حفاظت محیط‌زیست مازندران با اشاره به تلف‌شدن خرس قهوه‌ای ۲ ساله در سوادکوه، گفت: هماهنگی‌های لازم با دادستان شهرستان سوادکوه برای دستگیری افرادی که اقدام به ضرب و شتم خرس قهوه‌ای کردند، انجام شد. وی با بیان اینکه بدون تردید یکی از عواملی که باعث تلف‌شدن خرس قهوه‌ای در سوادکوه شد، عامل ضرب و شتم انسانی بود، افزود: به‌دلیل کار غیر‌اخلاقی ضرب و شتم خرس قهوه‌ای، اشد مجازات را برای عاملان آن به دستگاه قضایی پیشنهاد می‌کنیم. مدیر‌کل حفاظت محیط‌زیست مازندران گفت: رها‌شدگی برخی از حیوانات در جنگل‌های سوادکوه را از مناطق دیگر یا باغ‌وحش از اساس رد می‌کنم ولی از لحاظ علمی و برای تقویت ژنتیکی نوع خاصی از حیوانات یا پرندگان و یا درمان و بازگرداندن حیوان یا پرنده به جنگل وجود دارد و رها‌شدگی حیوانات از باغ وحش را در طول سال‌های اخیر در جنگل‌های سوادکوه رد می‌کنم. در فیلم زیر بانوی سوادکوه با فریاد‌های متعهدانه خود از ضاربان خرس قهوه‌ای می‌خواهد که از ضرب و شتم دست بردارند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: با تماس یکی از شهروندان با اورژانس اجتماعی، مبنی بر آزار جسمی یک پسر بچه ۴ ساله، موضوع بررسی و در دستور کار بهزیستی قرار گرفت. مجتبی ناجی با اشاره به گزارش کودک آزاری اخیر که در شهرستان اردستان رخ داده است، اظهار داشت: گزارش این کودک آزاری توسط مردم شهرستان اردستان به اورژانس اجتماعی اطلاع داده شد که بررسی این موضوع بالافاصله در دستور کار این نهاد قرار گرفت. وی افزود: پس از بررسی‌های صورت گرفته آثاری از خون مردگی در بدن این کودک ۴ ساله مشاهده شد که طبق گفته پزشکان این کودک بر اثر ضرب و شتم شدید دچار پارگی ریه شده است. معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه مادر و ناپدری کودک نزدیک‌ترین افراد به این کودک بودند، گفت: به محض ترخیص این کودک از بیمارستان و بر اساس حکم قاضی در صورتی که صلاحیت خانواده وی تایید نشود تحت پوشش بهزیستی قرار می‌گیرد. وی با اشاره به آخرین وضعیت جسمی این کودک اردستانی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کودکی که مورد ضرب و شتم والدین قرار گرفته در بیمارستان بستری و تحت مداوا است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا عارف در مجمع وزیران ادوار که با حضور وزرای دولت‌های بعد انقلاب برگزار شد، سه محور اصلی را اهداف عمده این مجمع بیان کرد و افزود: شناسایی موانع توسعه کشور و ارائه راهکار برای رفع آن، استفاده از ظرفیت‌های انسانی و مدیریتی در راستای حل مشکلات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی و هم افزایی و هم اندیشی نخبگان مدیریتی و علمی در زمینه ارائه راهکارها برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت سه هدف اصلی است. وی با بیان اینکه ما اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری با دولت‌ها هستیم اضافه کرد: برای انتقال تجربیات به نسل‌های بعدی و دولت‌های بعد، بحث‌های زیادی صورت گرفته است. عارف با اشاره به شرایط خاص کشور در حال حاضر و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت: برای حل این مشکل باید جدی‌تر عمل کنیم. وی افزود: همچنین برای حل مسائلی از جمله بیکاری، محیط زیست، فساد اقتصادی و اداری، دستیابی به رشد اقتصادی، نظام بانکی، بحران صندوق‌های تأمین اجتماعی،، تعاملات بین‌المللی و سیاست خارجی باید هم افزایی بیشتری داشته باشیم. عارف گفت: ما برای همکاری با همه نهادها و قوای کشور اعلام آمادگی کرده‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما29 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از معاونت روابط عمومی و تبلیغات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ابتدای این بیانیه آمده است: مطالعه و تأمل در زندگی شهید دکتر مصطفی چمران و شاخص‌های شخصیتی آن شهید ارجمند به ویژه بصیرت و آگاهی عمیق در حوزه حوادث و وقایع زمانه و هوشمندی در طرح‌ریزی‌های دفاعی و نظامی، اعتقاد و باور عمیق وی به معنویت و توکل الهی؛ نسخه‌های آموزنده و رهگشایی را فراروی نسل‌های تاریخ این سرزمین، نیرو‌های مسلح و مدافعین استقلال و تمامیت ارضی کشور و ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی قرار می‌دهد. این بیانیه می‌افزاید: روح والا و وارسته و تجارب علمی و آموزه‌های انقلابی و مبارزاتی ناشی از حضور در لبنان و همراهی با رزمندگان مقاومت اسلامی در مقابله با رژیم صهیونیستی در پیوند با عنصر دین داری و ولایت‌مداری از وی چهره‌ای ممتاز و فراملی ساخته بود به گونه‌ای که با گذشت حدود چهار دهه از فراغ آن شهید عزیز نام و یاد وی نزد مجاهدان مدافع آرمان فلسطین منشاء حرکت و اندیشیدن به جهاد و مقاومت است. این بیانیه در ادامه با اشاره به مبارزات سیاسی دکتر چمران علیه استبداد و استعمار و رویارویی خستگی ناپذیر علیه نظام طاغوتی شاه و سپس هجرت وی از ایران به مصر و لبنان پس از قیام خونین ۱۵ خرداد سال ۴۲ آورده است: حضور بالنده و فعال شهید دکتر مصطفی چمران در صحنه آموزش و فراگیری فنون و شیوه‌های مبارزه مسلحانه و جنگ چریکی در مصر و سپس تعلیم آن به انقلابیون مسلمان ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در لبنان و در ادامه بهره گیری از آن تجارب ارزشمند و مؤثر در مصاف باضد انقلاب در کردستان و نیز متجاوزین رژیم بعثی صدام، از وی شخصیتی ممتاز، ماندگار و منحصر به فرد در تاریخ انقلاب اسلامی ترسیم کرده است. این بیانیه، شهید چمران را الگویی ممتاز و آموزنده برای نسل جوان و مجاهدان عرصه‌های دفاع از تمامیت ارضی کشور و پاسداری از انقلاب و نظام اسلامی قلمداد و تصریح کرده است: با گذشت سی و هشت سال از عروج آن شهید گرانقدر، مطالعه و تأمل در ابعاد و زوایای زندگی پرفروغ وی برای اقشار و آحاد مردم ایران به ویژه نسل‌های آینده ساز کشور و رزمندگان اسلام، عبرت‌آموز و راهگشا است. در پایان این بیانیه با پاسداشت سی و هشتمین سالگرد شهادت آن فرمانده عارف و مجاهد و تجدید میثاق با آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و شهیدان و تأکید بر بازخوانی کارنامه درخشان و آموزنده شهید دکتر مصطفی چمران در عرصه‌های صیانت از ارزش‌های دینی و انقلابی و مصاف با جبهه ضدانقلاب و دشمنان ملت ایران تأکید شده است: در شرایطی که انقلاب اسلامی در مصاف راهبردی خود با نظام سلطه و استکبار همچنان آماج هجمه‌های گوناگون و دشمنی‌های پیچیده از جمله جنگ اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه و شیطانی امریکای زورگو و نبرد همه جانبه رسانه‌ای قرار دارد، جامعه اسلامی بیش از هر زمان دیگری در صحنه‌های سرنوشت ساز «مقاومت فعال» نیازمند بصیرت، هوشمندی، ولایتمداری و عمل انقلابی از جنس شهید دکتر چمران است و تا هنگامی که یاد و خاطره این شهید گرانقدر و دیگر شهیدان و حماسه سازان تاریخ انقلاب و نظام اسلامی در جامعه ما جاری و زنده است، ملت ایران در حصار امنیت، سلامت و آرامش قرار خواهد داشت و این دستاورد ثمره و نتیجه ایمان، وحدت، پایداری و استقامت مردم عزیز ایران اسلامی در پیروی از تدابیر و راهبرد‌های حکیمانه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه) و خلف صالح ایشان حضرت امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی) و جانفشانی و فداکاری‌های شهدا و ایثاگرانی است که نام ایران اسلامی و امت سلحشور را بربلندای تاریخ معاصر ثبت نموده است.

نظرها

اخبار بیشتر