«ج» مثل جوانی، مثل جهاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اجتماعی

«ج» مثل جوانی، مثل جهاد

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
قصه از دور هم جمع شدن چند تا جوان باانگیزه آغاز شد. جوان‌هایی که در قالب اردوهای جهادی دانشجویی به روستاهای محروم رفته بودند و به همین خاطر بیشتر حال و هوای محرومیت را درک می‌کردند.

عباسعلی سپاهی یونسی/

قصه از دور هم جمع شدن چند تا جوان باانگیزه آغاز شد. جوان‌هایی که در قالب اردوهای جهادی دانشجویی به روستاهای محروم رفته بودند و به همین خاطر بیشتر حال و هوای محرومیت را درک می‌کردند. حاصل این دور هم جمع شدن تشکیل تیمی بود از جوانان تحصیلکرده ۲۴ تا ۳۲ سال که دانش‌آموختگان مقطع ارشد یا دکترا بودند. آن‌ها همراه هم شرکت دانش‌بنیادی را ایجاد و دست به کارهایی متفاوتی زدند؛ کارهایی که یکی از آن‌ها بهانه یک گفت‌وگوی نسبتا مفصلی شده با مهندس آرش زارعی‌نژاد. او البته به نمایندگی از همه اعضای تیم درباره فعالیتشان صحبت می‌کند.

• شما برای اختراع دستگاه ساخت آب از هوا گروهی تشکیل دادید. اگر موافقید با راه‌اندازی این گروه شروع کنیم.

ما تعدادی دانشجو از دانشجویان دانشگاه‌های اصفهان بودیم. وجه اشتراکمان این بود که در اردوهای جهادی بسیج سازندگی شرکت می‌کردیم و همان‌جا هم با هم آشنا شده بودیم. این اردوها شامل ساخت و ترمیم مسجد، زیباسازی مدرسه و بردن پزشک برای روستا و خلاصه کارهایی از این قبیل بود. روح قالب این اردوها اما این بود که کشور در بخش محرومیت‌زدایی جای کار فراوان دارد.

• چرا سراغ این اردوها رفته بودید؟

این اردوها به نظرم بستر مناسبی برای خدمت به کشور و بخصوص مناطق محروم است، بویژه اینکه در این اردوها امر و نهی مافوق هم وجود ندارد. یعنی اگر خواسته باشم مصداقی حرف بزنم انگار همان بسیج مردمی است که در سال‌های اوایل انقلاب شاهد آن بودیم. مانند طرح‌هایی که مردم مثلا برای درو کردن گندم روستایی‌ها می‌رفتند.

• پس شما با طرح‌های محرومیت‌زدایی روستایی شروع کردید. ولی بعد از آن مسیر کارتان تغییر کرد. درست است؟

بله. با رفتن به اردوهای جهادی، پس ‌زمینه‌ای درباره نیازهای روستاهای محروم برایمان ایجاد شده بود. از طرفی هم به عنوان علاقه‌مندان به این حوزه‌ها، بحران‌هایی را که روستاها با آن روبه‌رو بودند، رصد می‌کردیم. به همین خاطر دوست داشتیم به سهم خودمان در حل کردن مشکلات سهمی داشته باشیم. در جست وجوهایی هم که همراه دوستان داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که بحث آب، بحث مهمی است و خیلی از روستاها با مشکلات آن دست به گریبانند. این مسئله اتفاقا از لحاظ تحصیلات هم به حوزه تخصصی تیم ما نزدیک بود.

• یعنی کل تیم شما در این حوزه تخصص داشتند؟

ما تیمی برخواسته از حوزه فنی مهندسی بودیم. علاقه داشتیم که از حوزه تخصصی‌مان دور نشویم. مثلا می‌توانستیم محصولی فرهنگی تولید کنیم و آن را به دست مخاطبان برسانیم، اما تخصص ما چیز دیگری بود. تخصص ما ساخت قطعات، سامانه و دستگاهی بود که بتواند برخی از نیازهای کشور را حل کند. بنابراین سراغ بحث آب رفتیم که در هر سرزمینی و از جمله کشور ما دارای ارزش بسیار بالایی است.

• یعنی رفتید سراغ ساخت دستگاه‌هایی مثل «آب‌ شیرین ‌کن»؟

بله. می‌توانستیم سراغ ساخت دستگاه‌های مختلف از جمله آب شیرین کن‌ها برویم، اما بحث مالی قضیه هم برایمان مطرح بود. فکر می‌کردیم که ساخت یک آب شیرین کن چندین میلیارد هزینه دارد. این در حالی است که تیم ما تازه شکل گرفته بود. برای همین سراغ دستگاه تولید آب از هوا رفتیم.

• چرا این دستگاه را انتخاب کردید؟

ما قابلیت ساخت دستگاهی را داشتیم که ابعاد یک کانتینر داشته باشد. خب می‌خواستیم ایده‌هایمان قابلیت اجرایی داشته و همان طور که گفتم از تخصص ما هم دور نباشد. البته بعد از تولید دستگاه، بحث نگهداری، تعمیر و کاربری دستگاه هم هست. گاهی ما چیزی را تولید می‌کنیم که فقط خودمان بلدیم از آن استفاده کنیم، اما گاهی سراغ فناوری‌هایی می‌رویم که هر کاربری با چند ساعت آموزش می‌تواند از آن استفاده کند. این هم از ویژگی‌های دستگاهی بود که ما ایده ساختش را داشتیم.

• ساخت این دستگاه و تأمین هزینه‌های مالی آن برای تیم شما دشوار نبود؟

یکی از سخت‌ترین بخش‌های کار همین بخش تأمین مالی پروژه بود. باید می‌دیدیم چه سازمان‌هایی می‌توانند به ما در راه رسیدن به هدفی که در پیش گرفته‌ایم، کمک کنند. برای همین سراغ قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران رفتیم. تعهدمان در قبال این قرارگاه هم محصولمان بود. یعنی گفتیم ما محصولمان را می‌فروشیم. گفتیم ما هم دانشش را داریم و هم تیم پای کارش را فقط بودجه می‌ماند.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

• پس از همان نخست می‌دانستید که محصول شما به نتیجه خواهد رسید؟

خیلی امیدوار بودیم. چرا؟ چون فکر کردیم از نظر فناوری گلوگاهی در این دستگاه نیست. ما بخش‌هایی داشتیم که باید با دانش درست در کنار همدیگر قرار می‌گرفتند. البته شاید از نظر علم مکانیک، کار ما کار متفاوتی به نظر نمی‌رسید، ولی ما به دنبال این بودیم که فناوری و علم را به محصول مورد نیازمان تبدیل کنیم.

• می‌گویید که شاید این کار خیلی کار متفاوتی نباشد. پس چرا در همین بخش ما این همه مشکل در کشور داریم و روستاهایی هستند که به خاطر کم‌آبی، یا خالی از سکنه یا محتاج حضور مکرر تانکرهای آبرسانی هستند. چرا این دستگاه تا امروز برای این روستاها ساخته نشده است؟

رهبری بارها گفته‌اند ذهنی که می‌تواند موشک نقطه‌زن بسازد، چرا نمی‌تواند مشکل اقتصاد را حل کند؟ در زمینه کار ما هم این طور نیست که این دستگاه را پیشتر در کشور نساخته باشند، ولی این خیلی مهم است که وقتی می‌خواهیم محصولی را بسازیم و پیش مدیران می‌رویم، هدفمان را از انجام کار درست تبیین کنیم. حالا شاید بعضی‌ها بگویند که ساخت این دستگاه تکنولوژی خاصی ندارد، ولی من می‌خواهم این را بگویم که گاهی مهم این است که پیگیری‌های ما به نتیجه برسد و کل چرخه را ببینیم و کنار گود ننشینیم.

• این چرخه به بهره‌برداری از دستگاه هم منجر شده است؟

بله. با توجه به اینکه قرارگاه محرومیت‌زدایی زیر مجموعه سپاه پاسداران است، ما دستگاه را به منطقه دوم نیروی دریایی تحویل دادیم. تاکنون هم تست‌های دوره‌ای دستگاه انجام شده است. انتخاب با آن‌هاست که دستگاه دقیقا در کجا مستقر شود، اما اکنون دستگاه روشن است و کار می‌کند.

• از آغاز تا انجام پروژه چقدر زمان برد؟

اگر خواسته باشم زمان را از زمانی که ایده طرح به ذهنمان رسید حساب کنم نزدیک به یک سال تحقیق کار در دست انجام بود تا همه جوانب ساخت دستگاه بررسی شود و البته همزمان پروژه‌های دیگری را هم در دست اجرا داشتیم که باید به آن‌ها هم می‌رسیدیم. بعد از یک سال هم شروع به طراحی جزئیات کردیم. در کل دو سالی طول کشید تا محصول به بهره‌برداری برسد.

• این پروسه با چه هزینه‌ای انجام شد؟

از صفر تا صد ۴۳۰ میلیون تومان هزینه شد، اما متأسفانه با توجه به نوسانات ارزی، پیش‌بینی می‌شود که دستگاهی که امسال می‌سازیم با بیش از ۶۰۰ میلیون تومان تمام شود.

• این دستگاه می‌تواند مشکل آب چند روستا یا چند نفر را حل کند؟

کار این دستگاه به چند پارامتر وابسته است. نخست اینکه با توجه به دما و رطوبت هر منطقه میزان آبی که تولید می‌کند، متفاوت است. ما نقشه‌ای از ایران تهیه کرده‌ایم که نشان می‌دهد این دستگاه در هر منطقه چند لیتر آب تولید می‌کند. مثلا در دل کویر چند لیتر آب تولید می‌کند و در نزدیک دریا و جنگل چقدر؟

• یعنی بهترین و بدترین حالت برای دستگاه پیش‌بینی شده است؟

بله. می‌دانید که تصور این است که آن‌هایی که به دریا نزدیک هستند، مشکل آب ندارند. این در حالی است که در استان بوشهر اگر ۵۰ کیلومتر از دریا دور شویم، متوجه می‌شویم که روستاها چقدر مشکل دارند.

• به عنوان کسی که در شکل‌گیری این پروژه کار کرده، دوست دارید ابتدا کدام روستاها یا کدام نقطه کشورمان از این دستگاه برخوردار شود؟

ما ۱۰ نقطه را پیشنهاد داده‌ایم، اما برای اینکه یک نقطه را خواسته باشیم انتخاب کنیم، فاکتورهای تصمیم‌گیری زیادی لازم است. اینکه در آن منطقه چند نفر زندگی می‌کنند؟ چقدر معضل آب برای آن‌ها جدی است؟ و چیزهایی از این دست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین13 ساعت قبل
پیام خوزستان - آبادان – ایرنا – نماینده سازمان حج و زیارت در آبادان و خرمشهر تعداد روادید صادره برای زائران عتبات عالیات در خوزستان در حال حاضر را روزانه ۲۰۰ فقره عنوان کرد و گفت: این تعداد برای متقاضیان زیارت کربلا در ایام اربعین جوابگو نخواهد بود. به گزارش ایرنا هوشنگ دشتی روز دوشنبه در جلسه ستاد اربعین در فرمانداری خرمشهر اظهار داشت: با وجود بیش از ۱۰۰ دفتر فعال در زمینه صدور روادید در استان خوزستان روزانه تنها ۲۰۰ فقره ویزای رایگان برای متقاضیان صادر می‌شود. مسئول کمیته اعزام زایران اربعین از مرز شلمچه تعداد روادید صادره در ایام اربعین پارسال در استان خوزستان را روزانه بین سه تا چهار هزار فقره عنوان کرد و گفت: با توجه به رایگان شدن روادید سفر به عراق، در اربعین امسال باید تعداد روادید بیشتری از سوی کنسولگری عراق صادر شود تا با ازدحام مردم مواجه نشویم. دشتی مدت زمان اعتبار روادید صادره را ۲ ماه اعلام کرد و افزود: برای جلوگیری از شلوغی و ازدحام جمعیت برای دریافت روادید اربعین پیشنهاد می‌شود زائران از اول محرم برای دریافت روادید اقدام کنند. وی همچنین خواستار حل مشکل صدور روادید الکترونیکی در آبادان و خرمشهر شد و گفت: با فراهم شدن امکان صدور روادید الکترونیکی در دفاتر آبادان و خرمشهر ۱۰ دفتر فعال همزمان می‌توانند در این شهرستان‌ها در زمینه صدور روادید فعال شوند.
خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: با تماس یکی از شهروندان با اورژانس اجتماعی، مبنی بر آزار جسمی یک پسر بچه ۴ ساله، موضوع بررسی و در دستور کار بهزیستی قرار گرفت. مجتبی ناجی با اشاره به گزارش کودک آزاری اخیر که در شهرستان اردستان رخ داده است، اظهار داشت: گزارش این کودک آزاری توسط مردم شهرستان اردستان به اورژانس اجتماعی اطلاع داده شد که بررسی این موضوع بالافاصله در دستور کار این نهاد قرار گرفت. وی افزود: پس از بررسی‌های صورت گرفته آثاری از خون مردگی در بدن این کودک ۴ ساله مشاهده شد که طبق گفته پزشکان این کودک بر اثر ضرب و شتم شدید دچار پارگی ریه شده است. معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه مادر و ناپدری کودک نزدیک‌ترین افراد به این کودک بودند، گفت: به محض ترخیص این کودک از بیمارستان و بر اساس حکم قاضی در صورتی که صلاحیت خانواده وی تایید نشود تحت پوشش بهزیستی قرار می‌گیرد. وی با اشاره به آخرین وضعیت جسمی این کودک اردستانی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کودکی که مورد ضرب و شتم والدین قرار گرفته در بیمارستان بستری و تحت مداوا است.

چرا توله خرس را سنگسار کردند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید مجید صالحی ظهر امروز دوشنبه در جلسه ساماندهی متکدیان شهرستان اهواز اظهار کرد: وجود متکدیان در شهر باعث ایجاد مزاحمت برای شهروندان و حواشی شده است. معاون فرماندار اهواز تأکید کرد: حضور معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز در جلسات ستاد ساماندهی متکدیان اهواز باید پررنگ‌تر و جدی‌تر باشد. معاون سیاسی اجتماعی فرماندار اهواز بیان کرد: بخشی از متکدیان در اهواز به صورت صنفی، گروهی، سازمان یافته و باندی فعالیت و برای عموم مردم و امنیت شهر مشکل ایجاد می‌کنند. معاون سیاسی اجتماعی فرماندار اهواز افزود: موضوع کودکان کار نیز چهره شهر را ناخوشایند کرده است و آسیب‌هایی متوجه این کودکان می‌شود. صالحی بیان کرد: اکثریت قریب به اتفاق کودکان کار به دلیل آن کاری که می‌کنند درگیر مشکلات جسمی و روحی و روانی هستند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
سرهنگ رضایی­ در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا­ وسیما درباره محدودیت های­­ پل گیشا گفت: رانندگانی که از روی پل گیشا در جهت شرق به غرب و بالعکس تردد می‌کنند، بایستی از دوربرگردان‌های بزرگراه شهید چمران و سایر محور‌های جایگزین این پل به ویژه بزرگراه شهید حکیم استفاده کنند. وی افزود: با اغاز جمع آوری پل گیشا، سنگینی بار محور‌های منتهی به این پل، بدیهی خودهد بود و به شهروندان عزیزی که قصد سفر به این محدوده را خواهند داشت، توصیه می‌شود برنامه ریزی لازم را برای سفر خود داشته باشند و با صبر و حوصله رانندگی کنند. معاون ترافیکی افزود: محدودیت‌های طرح عمرانی پل گیشا در هر دو مسیر جنوب به شمال بزرگراه شیخ فضل اله، ورودی به جلال آل احمد­ و دسترسی شمال به جنوب بزرگراه شهید چمران به حکیم شرق است. وی افزود: گاردیل‌های خط ویژه در مقاطع ذیل جمع آوری می‌شود: - مسیر شمال به جنوب بزرگراه چمران از حدفاصل ضلع جنوبی پل گیشا تا دوربرگردان تازه ساخت- مسیر جنوب به شمال بزرگراه چمران از حدفاصل باقرخان تا خروجی تونل توحید- مسیر شمال به جنوب بزرگراه چمران از حدفاصل دوربرگردان جدید مقابل بوستان گفتگو تا زیر پل گیشا. پل گیشا در ۴۵ روز تا دو ماه جمع آوری خواهد شد

پیش بینی دمای بالای ۳۰ درجه در اکثر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
امیر سرکرده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اعلام این خبر افزود: پدیده غالب گرمای هوا است که در بیشتر مراکز استان‌ها دمای بالای ۳۰ درجه را داشتیم و دمای اهواز به ۴۹ درجه نیز رسید. وی گفت: دیروز در برخی شهر‌ها بارش پراکنده داشتیم و پیش بینی می‌شود­ امروز بارش‌های پراکنده و خفیفی­ در استان‌های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز، مرکزی، شرق و همچنین ارتفاعات شمال شرق کشور داشته باشیم. کارشناس هواشناسی افزود: آب‌های خلیج فارس­ به علت وزش باد، مواج و متلاطم پیش بینی میشود ­­و ارتفاع موج در آن به دو متر می‌رسد. در ساحل دریای عمان هم ارتفاع موج به سه متر خواهد رسید. سرکرده گفت: در نواحی جنوبی و مرکزی کشور هم وزش باد پیش بینی می‌شود و طی امروز و فردا در شمال اصفهان، جنوب سمنان، قم و مرکزی وزش باد شدید رخ خواهد داد که باعث تولید گرد و خاک می‌شود. کارشناس هواشناسی گفت: همچنین درجنوب شرق کشور از جمله زابل نیز باد‌های ۱۲۰­ روزه طی امروز و فردا رخ می‌دهد البته این شرایط در نواحی غربی کشور از جمله استان خوزستان نیز حاکم خواهد بود. کارشناس هواشناسی ادامه داد: آسمان تهران امروز صاف است و دما حداکثر به ۳۶ درجه می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر