مرحله جدید عملیات یمنی‌ها/مواضع سعودی-اماراتی در تیررس پهپادها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
مرحله جدید عملیات یمنی‌ها/مواضع سعودی-اماراتی در تیررس پهپادها

مرحله جدید عملیات یمنی‌ها/مواضع سعودی-اماراتی در تیررس پهپادها

مهرخبرگزاری مهر |
عملیات اخیر نیروهای مقاومت یمن علیه فرودگاه «نجران» عربستان نشان از عملی شدن وعده آنها در هدف قرار دادن ۳۰۰ نقطه مهم و حیاتی در عربستان و امارات دارد.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل - فاطمه صالحی: شدت گرفتن عملیات نیروهای مقاومت یمن علیه مواضع متجاوزان به ویژه متجاوزان سعودی خصوصا در خاک این کشور نشان از آغاز مرحله جدیدی از مقاومت یمنی‌ها در برابر ائتلاف متجاوز سعودی دارد.

نیروهای یمنی به تازگی و بعد از حمله به تأسیسات نفتی عربستان که باعث شد این کشور کاملا وحشت زده و شوک زده به دنبال برگزاری ۲ کنفرانس کشورهای اسلامی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در مکه برای کمک خواستن در برابر عملیات نیروهای یمنی برآید.

مقاومت یمن بعد از حمله به تأسیسات نفتی عربستان این بار فرودگاه نجران را هدف حملات خود قرار داده است به طوریکه طی ۲ روز ۲ مرتبه به این فرودگاه حمله کرد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مجددا فرودگاه «نجران» عربستان را به وسیله پهپاد قاصف- ۲K هدف قرار دادند. این درحالی است که روز گذشته نیز این فرودگاه هدف حمله هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفته بود.

در همین راستا مقامات سعودی با مطرح کردن ادعای هدف قرار گرفتن مکه مکرمه توسط حملات موشکی نیروهای مقاومت یمن سعی در فرافکنی نسبت به موفقیت این نیروها در حمله به تأسیسات نفتی عربستان را دارند که با پاسخ مقامات برجسته جنبش انصارالله یمن روبه رو شده‌اند به طوریکه به تازگی «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن ادعاهای مقام‌های عربستان در خصوص حمله نیروهای مقاومت یمن به مکه مکرمه را رد کرد. وی تصریح کرد: کسانی که علیه مسجدالاقصی توطئه می‌کنند ممکن است درصورتی که از آنها خواسته شود، علیه مسجد الحرام نیز توطئه کنند.

عبدالملک الحوثی با بیان اینکه آنچه که رسانه‌های سعودی ادعا می‌کنند، دروغی بزرگ و ادعایی نفرت انگیز است، گفت: طرح این نوع ادعاهای دروغین از سوی رژیم سعودی که بر دروغ گویی و ادعاهای غیرواقعی تکیه دارد بعید نیست. منبع خطر اماکن مقدس از دو سمت است. یکی از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و طرفدارانشان و از سوی دیگر داعشی‌ها و تکفیری‌ها که همه مقدسات اسلامی را شرک می‌دانند.

رهبر انصارالله در ادامه گفت: هر دو سمت که تهدیدی عملی برای مکه مکرمه و مدینه منوره به شمار می‌آیند با رژیم سعودی مرتبط هستند و رژیم سعودی یکی از بارزترین طرفداران آمریکا است و با اسرائیل رابطه دارد و همچنین از داعشی‌ها و تکفیری‌ها حمایت می‌کند.

مرحله جدید عملیات یمنی‌ها/مواضع سعودی-اماراتی در تیررس پهپادها - 7

سعودی‌ها بعد از آنکه شاهد عملیات بی سابقه نیروهای مقاومت علیه مواضع نفتی خود بودند دست به تشدید حملات علیه مناطق مسکونی یمن زدند به طوریکه در حمله وحشیانه جنگنده‌های ائتلاف سعودی علیه مناطق مسکونی در صنعاء ده‌ها تن شهید و مجروح شدند. آنها هم چنین به مناطق مختلف در استان حجه حمله و مردم این استان را به خاک و خون کشیدند.

اما این پایان عملیات نیروهای یمنی محسوب نمی‌شود چرا که نیروهای یمنی به تازگی اعلام کرده‌اند که یک بانک اطلاعاتی در خصوص ۳۰۰ هدف حساس در عربستان و امارات در اختیار دارند.

تنها یک هفته بعد از حمله به تأسیسات نفتی عربستان، وزارت دفاع یمن اعلام کرد که «۳۰۰ نقطه حساس امارات و عربستان را شناسایی کرده‌ایم که در لیست حملات ما قرار دارد. حمله به تاسیسات نفتی عربستان اولین هدف بود و ۲۹۹ نقطه دیگر باقیمانده است.»

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

به نظر میرسد که حملات پی در پی به فرودگاه نجران در چارچوب همین بانک اطلاعاتی عملیاتی نیروهای مقاومت قرار می‌گیرد. با وجود آنکه عربستان مدعی شده است این عملیات، مواضع نظامی فرودگاه نجران را هدف قرار نداده اما نیروهای یمنی اعلام کردند که در جریان عملیات علیه فرودگاه نجران یک انبار تسلیحاتی هدف قرار گرفته و به آتش کشیده شد.

در اینجا باید به ویژگی‌های پهپاد انتحاری قاصف اشاره کرد. این پهپاد در ارتفاع ۱۰ متری بالای هدف منفجر می‌شود و ترکش‌های زیادی را پخش می‌کند. منابع نظامی یمن می‌گویند که قطر دایره انتشار ترکش‌ها، ۸۰ متر طول و ۳۰ متر عرض دارد.

فرودگاه نجران، فرودگاهی منطقه‌ای در هفت کیلومتری شهر نجران در جنوب عربستان است که سال ۱۹۷۳ تأسیس شد. این فرودگاه در سال ۲۰۱۵ و در پی جنگ افروزی عربستان علیه یمن و واکنش موشکی یمنی‌ها تعطیل شد اما بنا به گزارش روزنامه «عکاظ» سازمان هواپیمایی عربستان دوم می‌‌۲۰۱۹ (۱۲ اردیبهشت) از تکمیل مقدمات برای بازگشایی این فرودگاه و از سرگیری پروازها خبر داده بود. شهر نجران که در جنوب آن پایگاه‌ها و مقرهای نظامی متعددی قرار دارد، یکی از اهداف ارتش یمن برای پاسخ به حملات نظامی عربستان سعودی است.

مرحله جدید عملیات یمنی‌ها/مواضع سعودی-اماراتی در تیررس پهپادها - 15

مقامات سعودی بارها مدعی شده‌اند که نیروهای یمنی مناطق مسکونی و نه نظامی را در این کشور هدف قرار می‌دهند این در حالیست که اگر نیروهای یمنی قصد این عملیات را علیه غیر نظامیان داشتند می‌توانستند مناطق مسکونی در پایتخت و دیگر شهرهای این کشور را به جای یک فرودگاه هدف قرار دهند.

فرافکنی مقامات سعودی در این خصوص پای ایران را نیز به قضیه باز کرده و آنها هر بار مدعی می‌شوند که عملیات نیروهای مقاومت یمن با حمایت ایران انجام می‌شود اما باید به این نکته اشاره کرده که نیروهای یمنی از زمان آغاز حملات ائتلاف متجاوز سعودی علیه این کشور بارها اقدام به تقویت قوای نظامی به ویژه در زمینه ساخت پهپادها در انواع مختلف آن کرده‌اند و نیازی به حمایت دیگر کشورها برای انجام چنین عملیاتی ندارند.

البته به نظر می‌رسد که شوک زدگی مقامات سعودی در حدی است که باور ندارند یمنی‌ها که از ۵ سال قبل تحت محاصره به سر می‌برند توانسته باشند بدون کمک دیگر کشورها عملیات هایی در چنین حد و اندازه‌ای انجام دهند.

در هر صورت باید گفت که نیروهای مقاومت یمن مرحله جدیدی از عملیات خود را علیه مواضع حساس در عربستان و امارات آغاز کرده‌اند که اوج آن در عملیات علیه تأسیسات نفتی و فرودگاه نجران عربستان به نمایش درآمد.

مقامات سعودی و اماراتی باید در آینده منتظر حملات غافلگیرانه بیشتری از سوی نیروهای یمنی باشند چرا که هنوز ۲ هدف از ۳۰۰ هدف اعلام شده منهدم شده است و هنوز تا انهدام هر ۳۰۰ هدف توسط یمنی‌ها راه زیادی مانده و به عبارت دیگر ریاض و ابوظبی باید منتظر غافلگیری‌های بیشتری از سوی یمنی‌ها طی روزهای آتی باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لرزش شدید بدن مرکل هنگام استقبال از رئیس جمهور اوکراین (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

ببینید | خشم جاده‌ای در بزرگراه جورجیا

همشهریهمشهری1 روز قبل
در این ویدئو راننده ۳۶ ساله سیاه پوست (امیت گروبز) در جاده شلوغ از شانه خاکی جلوی اتومبیل جوان ۱۸ ساله‌ای می‌پیچد و در این لحظه خودروی جوان ۱۸ ساله به عقب خودروی گروبز می‌خورد. گروبز با عصبانیت پیاده شده و ضمن زدن جوان سوئیچ را برداشته و با خود می‌برد. جوان نیز با توپ بیسبال وارد شیشه خودروی گروبز می‌شود تا سوئیچ خود را پس بگیرد اما گروبز پایش را روی گاز گذاشته و جوان را کشان کشان با خود می‌برد. حالا پلیس راننده سیاه پوست را بازداشت کرده و سه اتهام سرقت، حمله شدید و رانندگی تهاجمی را علیه وی در دادگاه مطرح کرده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴ - روسیه دردهه‌های تازه سپری شده دراختیار ولادیمییرپوتین و گروه کوچک اما پرقدرت او قراردارد. علاوه بر بحث سوریه، برخی از مواضع نه چندان شفاف مقامات روسیه در رابطه با برجام نیز بر نارضایتی و بدگمانی ایرانی‏‌ها نسبت به روس‏‌ها افزوده است. در این مورد در خبرها به نقل از سخنگوی دولت روسیه آمده بود که ایران شروط وزیر خارجه آمریکا را بررسی کند. همچنین از سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نقل شده است که حفظ توافق هسته‌ای ایران بدون اینکه تهران امتیازات جدیدی واگذار کند غیرممکن خواهد بود. روسیه به ‏طور اساسی و قاطعانه مخالف تغییر نظام سیاسی در ایران است.

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

الفالف17 ساعت قبل
هر روز اخبار مهمی در رسانه‌ها در حوزه‌های مختلف منتشر می‌شود. بعضا این اخبار توسط خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد و تحلیل می‌شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. وقتی زاکانی از او پرسید که چه کسی چنین چیزی گفته است؟ تاجزاده گفت: «آقای اراکی همین دو روز پیش گفته است». پیش‌از‌این، رضا خاتمی پس از برگزاری جلسه دوم دادگاه خود در روز ۱۱خرداد۹۸، در جمع خبرنگاران با اینکه قبلا گفته بود در انتخابات هشت‌میلیون رأی تقلب شده، اعلام کرد اساسا برایش عدد مهم نیست. او ضمنا در اظهاراتی جالب‌تر گفت: اگر دومیلیون تقلب هم ثابت شود، موضوع سالم‌نبودن انتخابات سال ۸۸ اثبات شده است.
فراروفرارو1 روز قبل
علیرضا شیر محمدعلی نفر اول از چپ استبازدید از فشافویه، پاسخ‌گوشدن سازمان زندان‌ها، احضار وزیر دادگستری به مجلس؛ اخبار قتل یک متهم سیاسی هنوز ادامه دارد. به گزارش شرق، علی مطهری و الیاس حضرتی از علیرضا آوایی درباره علت قتل متهم سیاسی در فشافویه سؤال پرسیدند. در توضیح آن، اما نوشته شده که چطور دو متهم سابقه‌دار به متهمی سیاسی دسترسی داشته‌اند. حتی پیگیری نمایندگان و سؤال از وزیر دادگستری برای اجرانشدن آن هم به نتیجه‌ای نرسید. در طرح جدید متهم می‌تواند ادعا کند که جرمش سیاسی است و این تفاوت چشمگیر با طرح قبلی دارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
رهبران کشورهای یادشده و حتی سایر کشورها از اینکه آتش جنگ تازه‌ای در این منطقه برپا شود هراس دارند. آمریکا با فشار حداکثری بر ایران با استفاده از سلاح تحریم اقتصاد ایران را درمنگنه قرارداده استو ایران نیز تهدیدکرده تعهدات برجامی خود را کاهش می‌دهد. این رفتارهای تنش زا موجب شده است برخی آگاهان و ناظران بین المللی از جمله نخست وزیر ژاپن از اصطلاح جنگ تصادفی استفاده کرده و به ایران و آمریکا هشداردهند مراقب این پدیده باشند. برخی آن را نتیجه سری وقایع اجتناب‌ناپذیری می‌دانند که شبیه سقوط یک «گلوله برف» لحظه به لحظه بزرگتر می‌شود و در نهایت به جنگ تبدیل می‌شود. با توجه به تاکید آبه شینزو و با توجه به تعریف بالا به نظر می‌رسد برخی رخدادهای پی درپی در خاورمیانه آدرس یک جنگ تصادفی را می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر