مداحان نوظهور، آفت رسانه و سیاست و امنیت/۱۰ نکته به بهانۀ اهانت در مولودی خوانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. فرهنگ

مداحان نوظهور، آفت رسانه و سیاست و امنیت/۱۰ نکته به بهانۀ اهانت در مولودی خوانی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
هر قدر صدای نخبگان را از تلویزیون کمتر بشنویم ناگزیریم سیمای این گونه مداحان را ببینیم.

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- هر چند شبکه پنجم سیمای جمهوری اسلامی ایران به خاطر پخش مستقیم سخنان اهانت آمیز یک مداح در مولودی خوانی امام حسن مجتبی ع از اهل سنت عذرخواهیکرده و از برخورد قاطع با عوامل این رفتار خبر داده است اما به این بهانه می‌توان ۱۰ نکتۀ گفته یا گفته نشده را یادآور شد:

1.این اولین بار نیست که شاهد چنین اتفاقی از تلویزیون هستیم. چون کمتر از یک سال از توهین‌های فوتبالیست مداح می‌گذرد، این تصور در می‌گیرد که انگار دستی در کار است که به اختلافات دامن بزند.

مداحان کم سواد و بی سواد یا بی توجه به گستره مخاطبان همین اند و از آنها انتظاری نیست. انتظار از آنانی است که به آنان تریبون مستقیم و زنده می‌دهند.

وقتی در بخش‌های مختلف خبری بر روی مداحان تمرکز می‌کنند و یک جریان سیاسی حساب ویژه‌ای برروی مداحان باز کرده احتمال تکرار این اتفاق همچنان وجود دارد و اگر تلویزیون در ادعای عذرخواهی خود صادق است تریبون زنده را ازمداحان کم سواد بگیرد و با عقل مردم هم سر و کار داشته باشد نه صرفا با احساسات آنان.

در روز تولد یا وفات امام حسن ع چند برنامه دربارۀ «صلح امام حسن» و مفاد و شرایط سیاسی و اجتماعی پیمانی که بسته شد ارایه می‌کنند و چرا این همه بر وجوه احساسی تأکید دارند؟

2. قریب هفتاد سال قبل یک زایر ایرانی در کنار مزار پیامبر در مسجد النبی به خلیفۀ دوم اهانت کرد و کم مانده بود گردن زده شود. پدر بزرگ من که از جمله کسانی بود که این صحنه را از نزدیک ناظر بوده تعریف می‌کرد آن بندۀ خدا فرد ساده دلی بود که در واقع از این که خلیفۀ دوم کنار پیامبر اسلام مدفون است، شگفت زده شده و معترض بود وبر پایه آنچه همواره شنیده بود، می‌پنداشت به ساحت پیامبر اهانت شده است. بعید نیست این مداح هم این قدر این گونه شنیده که تکرار می‌کند.

3. آنتن تلویزیون به هر رو باید پر شود و برنامه سازان رضایت رییس خودشان را مهم‌تر از رضایت مخاطب می‌دانند. وقتی حتی آیت الله مکارم شیرازی هم از شبکه سه حذف می‌شود آنتن و تریبون را به مداحانی می‌سپارند که جز تحریک احساسات هنری ندارند و اصرار دارند اشک جماعت را با هر سخنی درآورند.

منتها چون در مولودی نمی‌توانند به گریه بیندازند رو به ناسزا گویی می‌آورند تا احساسات منفی را به جریان اندازند. هر قدر صدای نخبگان را از تلویزیون کمتر بشنویم ناگزیریم سیمای این گونه مداحان را ببینیم. عذرخواهی تلویزیون را هنگامی می‌توان باور کرد که این قدر به بی سوادان میدان ندهد. یکی به اینها بگوید بس نیست این همه نفرت پراکنی؟

4. اگر توهین به خلفا شیوه حسنه‌ای بود ازامامان ما سر می‌زد یا این کار را امام سجاد در آن وضعیت عمیقا دردآور و در آن خطبه زیبا انجام می‌داد. اما اهانت نمی‌کند بلکه بر اشتراک بر پیامبر تأکید می‌ورزد. این لعنت فرستادن را در کدام یک از آثار شاعران درجه اول مان می‌بینیم؟ سهل است که گاه دربارۀ سه خلیفه در کنار امام علی ع شعرهم دارند.

5. یکی از دلایلی که امام خمینی مدیریت کشور را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به اعضای انجمن حجتیه نسپرد همین تعصبات بود. تازه انجمنی‌ها آدم‌های باسواد و غالبا متقی یی هستند و چه کار به شماری از مداحان دارند که جز آنچه از رو می‌خوانند و صدای خوشی که احیانا دارند هنری ندارند.

6. اگر امام خمینی می‌خواست بر اختلافات انگشت بگذارد انقلاب و جمهوری را شیعی می‌خواند. درست است که مذهب رسمی در قانون اساسی، شیعه اثنی عشری است اما انقلاب و جمهوری به صفت اسلامی متصف اند که فراتر از تشیع است.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

7. در دنیای امروز که هر تصویر در فضای مجازی بازنشر می‌شود اشتباهاتی از این دست یک خطای صرف نیست و هر چند تلویزیون در بخش‌های غیر سرگرمی بیننده زیادی ندارد اما به خاطر باز پخش در سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی و شبکه‌های ماهواره‌ای بارها و بارها در معرض دید قرار می‌گیرند و از این رو می‌توان گفت چه بسا تعمدی در کار است و کسانی درصددند به خصومت جاری میان ایران و سه کشور عربی منطقه (عربستان، امارات و بحرین) رنگ و بوی مذهبی بدهند و از این رو از منظر امنیتی هم می‌توان این اتفاق را بررسید.

8. اگر چنین اشتباهی در یک نشریه کاغذی کم شمارگان رخ داده بود آیا برخی رسانه‌ها این موضوع را بهانه‌ای برای برخورد نمی‌ساختند یا نمی‌خواستند؟ چگونه است که تلویزیون اگر فیلم مستهجن پخش کند یا احساسات مذهبی هم میهنانی را تحریک کند با یک عذرخواهی رفع و رجوع می‌شود اما از رسانۀ چاپی یا برخط سربزند داستان به قرار دیگری رقم می‌خورد؟

9. در دورۀ صفویه متفکرانی برای درامان داشتن ایران از هجوم عثمانی بر آتش اختلافات می‌دمیدند. اگر هم آن برخی غلوها توجیه سیاسی داشت اکنون و پس از ۵۰۰ سال و در حالی که در ایران حکومت شیعی بر سر کار است این رفتارها چه توجیهی دارد؟ نه تنها در ایران که در عراق هم اگرچه دولت ماهیتا سکولار است اما به صفت شخصی افراد شیعیان صاحب منصب هستند و امپراتوری عثمانی هم قریب ۱۰۰ سال است که فروپاشیده است.

10. پس از اهانت‌های سلمان رشدی نویسنده انگلیسی هندی تبار یا کارتونیست دانمارکی به پیامبر یکی از استدلال‌ها که برای غربی‌ها هم قابل فهم بود این بود که خاطر بیش از یک میلیارد مسلمان آزرده شده‌اند.

به مداحانی که نمی‌دانند یا می‌دانند و عامدانه می‌گویند باید یادآور شد اگر جمعیت شیعه را از کل مسلمانان کسر کنیم این الفاظ جمعیت کثیری از مسلمانان را می‌رنجاند. درست است که مرتبه‌ای هم سنگ پیامبر قایل نیستند اما جانشین پیامبر می‌دانند و چه بسا مانند همان اهانت‌ها تلقی کنند.

جدای همه اینها مگرشیعه، امام علی و فرزندش حسن مجتبی علیهم السلام را به خاطر ۵ سال و ۹ ماه خلافت دوست دارد واطاعت می‌کند که خلفای دیگر را رقیب بپندارد؟

منظور این است که باور شیعه به مفهوم «امامت» بسی عظیم‌تر از «خلافت» است.

مشکل اصلی البته در رسانه‌ای است که خود را ملی می‌داند ولی نگاه ملی ندارد و در برنامه سازی به همۀ جمعیت‌ها توجه نشان نمی‌دهد.

در رسانه‌ای است که نگران دو کلمه حرف درست و حسابی از آدم‌های باسواد و غیر متملق است و تریبون زنده را به مداحی می‌دهد که به لحاظ سیاسی هم سوی آنها باشد.

در رسانه‌ای است که در سال ۹۸ خورشیدی هم در فضای دهه ۶۰ سیر می‌کند و نمی‌داند برنامه‌های آن در لحظه ضبط و تکثیر می‌شوند و مانند قبل نمی‌تواند کنترل کند.

در رسانه‌ای است که فرهنگ را همان ایدیولوژی می‌داند و ایدیولوژی را هم قرائتی خاص و تنگ.

تا درهاشان براین پاشنه می‌چرخد هم از این اتفاق‌ها رخ می‌دهد و هم باز باید عذرخواهی کنند.

این حجم از واکنش را هم به حساب این نگذارند که دیده می‌شوند. به حساب انتشار در شبکه‌های اجتماعی بگذارند …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم مردم با پیکر مطهر ۷۲ شهید وداع کردند البته این تعداد شهید از مجموع ۱۵۰ شهیدی است که قرار است امروز پنجشنبه در تهران تشییع شود. از این ۱۵۰ شهید ۳۴ شهید شناسایی شده‌اند دو شهید مربوط به شهدای مدافع حرم و بقیه گمنام هستند. این ۱۵۰ شهید مربوط به شهدای دفاع مقدس هستند این شهدای گرانقدر در عملیات تفحص در مناطق عملیاتی سال‌های دفاع مقدس در جنوب کشور شناسایی شدند. مراسم تشییع صبح امروز ساعت ۹ از دانشگاه تهران آغاز می‌شود. این ۱۵۰ شهید متعلق به ۱۷ استان است.

مسئله حجاب در جامعه

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «صریح درباره فرهنگ» سراغ وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و علل و عوامل شکل دهنده آن رفته است. وضعیت حجاب و عفاف در جامعه، آسیب شناسی آن، نقش دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این خصوص از جمله موضوعاتی است که در این قسمت «صریح درباره فرهنگ» به آن‌ها پرداخته شده است.

صعود

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عکاس هشت سال دفاع مقدس در نمایشگاهی با عنوان «۴ نسل ۴ نگاه»، چهار عکس جدید را نخستین بار از روز‌های هشت سال دفاع مقدس منتشر کرده است. محمد نوروزی استاد عکاسی خبری در این نمایشگاه با بیان اینکه برایم جذاب است تا افراد حاضر را در عکس‌هایی که ۴۰سال پیش ثبت کرده‌ام، بیابم گفت: امروز دوست دارم سوژه‌های عکاسی خود و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را که در عکس هایم هستند، ببینم. وی از شاگردان و همه مخاطبان عکس هایش خواسته است از عکس هایش، عکس بگیرند و در فضای مجازی منتشر کنند تا صاحبانشان را بیابند. این نمایشگاه با حضور ۴ نسل از عکاسان در فرهنگستان هنر برپا شده است. بازدید برای عموم از نمایشگاه ۴نسل ۴نگاه، از فردا پنجشنبه ۶ تیر از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ امکان پذیر است.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون‌های مربوطه در روز جمعه ۲۱ تیر ۹۸ همزمان در شهر‌های تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، ساری، رشت و اردبیل برگزار خواهد شد. زمان دریافت کارت ورود به جلسه از روز چهارشنبه ۱۹ تیر است. دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی در صورت تمایل با مراجعه به سامانه مرکزسنجش و پذیرش به نشانی english. iau. ac. ir/ept ثبت نام کنند و از منابع و بودجه بندی سؤالات این آزمون‌ها آگاهی یابند. شایان ذکر است به دلیل برگزاری همزمان آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت‌های عربی هر داوطلب مجاز به ثبت نام در یکی از آزمون‌ها است و شرکت همزمان در دو آزمون فوق امکان پذیر نیست.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بعد از ظهر امروز عوامل برنامه «به خانه برمی گردیم» در ساختمان روابط عمومی رسانه ملی حضور پیدا کردند و پای صحبت مخاطبانشان نشستند. سپس عوامل این برنامه در نشستی درباره وجوه مختلف به خانه می‌گردیم گفتند. راحله امینیان مجری این برنامه درباره «به خانه برمی گردیم» گفت: این برنامه در این سال‌ها توانسته با مخاطبانش ارتباط خوبی برقرار کند. ژیلا امیر شاهی نیز در این نشست گفت: ما در «به خانه برمی گردیم» سعی می‌کنیم به زبان فارسی سخن بگوییم و از تمام قومیت‌ها گویش‌ها و لهجه‌ها استفاده کنیم. محمد نظری از مجریان پیشکسوت این برنامه گفت: «به خانه برمی گردیم» برای ما حکم خانه را دارد و سعی می‌کنیم همواره با هم افزایی در جهت ارتقاء برنامه حرکت کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر