برای خرمشهر؛ ۳۷ سال پس از آزادی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
برای خرمشهر؛ ۳۷ سال پس از آزادی

برای خرمشهر؛ ۳۷ سال پس از آزادی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
«خرمشهر»، غریب و زخمی، اما هنوز خرمشهر ...!

رویای پیشین؛ سه چهار سال به پیروزی انقلاب، نوجوانی دوازده-سیزده ساله بودم، تعطیلات عید، عمویی داشتم که در آبادان و خرمشهر خدمت می‌کرد، دوهفته میهمانش بودیم. از شیراز تا آبادان و خرمشهر، انگار تفاوت هزاران کیلومتر بود!

خرمشهر و آبادان، گرچه خیابان زند و فلکه گاز و ساعت گل نداشت، اما گویی تافته‌ای جدا بافته بود! با هیچ یک از شهرهایی که دیده‌ بودم، حتی اصفهان و تهران و مشهد و بوشهر و ….، قابل قیاس نبودند. واقعا خرم و آباد بودند..!

سایه شوم … پنج شش سال بعد، جنگ، سایه شوم و قدم‌های ویرانگر خود را بر سر و روی ایران، افکنده بود، اطراف آبادان، در ایستگاه هفت و شیر‌‌ پاستوریزه و پرسی گاز و … تا زیتون کارمندی، انگار اثری از رنگ زندگی و روح آبادانی نمانده بود، همه جا خاکریز شده‌بود، خرمشهر زیبا و شاداب، قبرستان نخل‌های بی‌سر، جنگل تیرک‌های عمودی و ماشین‌های پا در هوا شده‌ بود، جز خون و داغ و اشک، فقط مقاومت و رشادت و ایثار و شهادت بود که نبض خرمشهر و آبادان را طپنده نگاه داشته بود، سه پرده از حیات خرمشهر و آبادان، سه دنیای واقعی اما غیر قابل تصور بود!

محاصره و اشغال، مقاومت و ایثار. جنگ و پیروزی و رهایی..

فقط باید می‌بودید و می‌دیدید که امروز تصویر کلامی انرا دریابید!

نوید آزادی

پیش و پس از این سه دنیای متفاوت و پر از حماسه و خون، آبادان و خرمشهر را دیده‌ بودم و با آن عشق ورزیده بودم، آبادان از حصر رها شد، به فرمان امام و به همت و قیمت جان جوان ایرانی، و سپس، خرمشهر آزاد شد.. خرمشهر را فرشتگان زمینی خدا آزاد کردند..

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی | اخبار حوادث ناگوار

فقط یکنفر از انها را نام می‌برم؛ احمد کاظمی.. همین برای عظمت همه شهیدانمان کافی است!

تلخی غربت..

دیروز بنا به ضرورتی با «حاج علی عساکره» زنگ زدم! خرمشهر بود،

(حاج علی اهل خرمشهر و آبادان، اولین فرمانده خط مقاومت آبادان در ایستگاه هفت و سیزده و شیر‌ پاستوریزه بود، اول جنگ، با حاج نبی رودکی، محور عملیات خمینی روح خدا را فرماندهی می‌کردند، حاج علی هنوز همان حاج علی اول جنگ است، که تا آخر در جنگ ماند …)

گریه افتاد …

گفت؛ «حاجی کاش بودی و با چشم خودت می‌دیدی..»

اینجا خرمشهر نیست، اینجا خرمی، قربانی بی‌کفایتی شده، سیل هم مزید علت..

گفت: آبادان، مینو، اروندکنار شادگان …. ویرانی بیداد می‌کند،

«گویی می‌گوید: ویرانی جنگ، خشکسالی سال‌های طولانی، بی‌مهری دولت‌ها، شلاق باد و گرد و غبار، و اینک سیلی سیل … تن زخم خورده خوزستان را نمک می‌پاشد!»

گفت اینجا محتاج ذره‌ای توجه و تدبیر و امید است …!

گفت: نمیدانم اگر کسی فردا - سالروز آزادی خرمشهر- بخواهد که چیزی بگویم، …

بغض امانش نداد.. گفت: «حاجی تو بنویس …مدیونی بنویسی اینجا خرمشهر و آبادان و شادگان و … زخم خورده، یتیم و غریب اند …»

فریاد خاموش …

خرمشهر و آبادان و …. خوزستان، زخم خورده، یتیم و غریب‌اند … سی و هفت سال غربت خرمشهر …

سالروز آزادی خرمشهر، مبارک.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خواهرم با پسر رقیه بی آبرویی کرد! / رجز خوانی قاتل آبادانی جلوی دوربین+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
ماموران با حضور در صحنه جرم در روستای آلبوی عبادی شهرستان آبادان با جسد خونین زن ۳۶ ساله‌ای روبرو شدند. در بررسی‌های ابتدایی برادر قربانی جنایت که در صحنه جرم حضور داشت به قتل خواهرش اعتراف کرد و گفت که به خاطر اختلافات خانوادگی خواهرم را به قتل رساندم. این جوان آبادانی که با زبان عربی صحبت می‌کند بعد از قتل خواهرش در روستای آلبو عبادی گفت: چون خواهرم با پسر رقیه رابطه نامشروع داشت، کشتمش. مرد آبادانی ادامه داد: ساعت ۶ صبح به خانه رفتم و وقتی خواهرم خواب بود او را با تفنگ شکاری هدف قرار دادم. بنا بر این گزارش، متهم برای سیر مراحل قانونی در اختیار مقام قضایی قرار گرفته است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ سقوط مرگبار دو خودرو داخل دریاچه

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

پلیس حرفه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
گزارش اختصاصیپلیس حرفه ایامیدواریم مسائل ترافیکی با جدیت بیشتری پیگیری شود که از جمله سد معبرها توقف دوبله‌ها وایستادن خودرو‌ها دربزرگراه‌ها قبل از به اتمام رسیدن طرح زوج و فرد.

کشتی‌های نفتکش با مین برخورد کرد یا موشک؟

تابناکتابناک1 روز قبل
پس از آنکه ارتش آمریکا با انتشار تصاویر بی‌کیفیتی ادعا کرد نیروهای نظامی ایران پس از انفجار نفتکش‌ها در خلیج فارس، به سمت آنها رفته و مین‌های عمل نکرده را جدا کرده‌اند، ژاپنی‌ها که این کشتی در اجاره آنها بوده با انتشار تصاویری تاکید کردند محل انفجار چندین متر بالاتر از سطح آب بوده و این انفجار نمی‌توانسته کار مین باشد. گزارش بی بی سی را در این زمینه می‌بینید.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
وکیل علیرضا شیرمحمدعلی زندانی که به‌تازگی در زندان فشافویه به قتل رسیده می‌گوید تعداد ضربات وارد شده به مرحوم شیرمحمدعلی بیش از ۳۰ ضربه بوده است. به گزارش خبر فوری، قتل یک زندانی سیاسی در ایران باعث واکنش بسیاری از چهره‌ها شده است. وی درباره علت انتقال این زندانی به زندان فشافویه اظهار می‌کند: جرم ایشان امنیتی-سیاسی است، چون قانون بر تفکیک زندانیان تأکید دارد، من نمی‌دانم چرا ایشان را به زندان فشافویه منتقل کردند. واکنش‌ها به قتل شیر محمد علیعلی مطهری با اشاره به قتل یک زندانی در زندان فشافویه می‌گوید: زندانی سیاسی را نباید در بند تبهکاران، دزدان و قاتلان و قاچاقچیان قرار دهند تا چنین اتفاقی بیفتد. علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت هم در رابطه با حادثه‌ی زندان فشافویه می‌گوید: قتل متهم سیاسی علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه به اندازه مرگ شهیدمحسن‌روح‌الامینی در زندان کهریزک اهمیت دارد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، جسد این زن ۹ سال قبل در خانه‌ای متروکه پیدا شد. صاحب این خانه قدیمی در تحقیقات گفت: مدتی است دیگر در این خانه زندگی نمی‌کنم و در جای دیگر ساکن هستم. مأموران در کنار جسد، تلفن همراهی را یافتند که احتمال می‌رفت متعلق به زن جوان باشد. با بررسی تماس‌های مقتول، چند مرد دستگیر و مدعی شدند نام این زن بهار بود و با او در ارتباط بودند. یکی از مظنونان که احمد نام ‌داشت، هم ادعا کرد عامل قتل همان مردی است که شب قبل از قتل با زن جوان بیش از ۳۰ بار تلفنی صحبت کرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر