اظهارات خصمانه ترامپ و مقام‎های کاخ سفید علیه ایران؛ بازتاب سیاست خارجی شکست خورده، پرهزینه و متناقض واشنگتن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

اظهارات خصمانه ترامپ و مقام‎های کاخ سفید علیه ایران؛ بازتاب سیاست خارجی شکست خورده، پرهزینه و متناقض واشنگتن

خبرگزاری میزان- پایگاه امریکن کانزرویتیو در مطلبی نوشته است که طی هفته‌های اخیر تنش میان آمریکا و ایران افزایش یافته اما برای بسیاری این موضوع بیانگر سیاست خارجی متناقض، پرهزینه و شکست خورده دونالد ترامپ است.

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان، مشخص نیست که هدف از اتخاذ اینگونه سیاست خارجی در برابر ایران و خروج از توافق هسته‌ای چیست، اما این موضع سرسختانه می‌تواند نشان دهنده تناقض در سیاست خارجی ترامپ به شمار رود.

پایگاه امریکن کانزرویتیو در گزارشی به این موضوع پرداخته و می‌نویسد: از آنجایی که مخالفان تندروی ایران به طور معمول از توافق هسته‌ای متنفر بودند، زیرا این توافق آن‌ها را از ایجاد پیش زمینه برای درگیری با ایران محروم کرده بود.

بیشتر بخوانید: شکست سیاست خارجی دولت آمریکا در چندین جبهه؛

کمپین فشار حداکثری ترامپ راهبرد معناداری نیست و همچنین تصمیم وی برای خروج از یک توافق منع اشاعه تسلحات هسته‌ای موفق (در حالی که تمامی طرف‌های این توافق به تعهدات خود پایبند هستند).

اظهارات خصمانه ترامپ و مقام‎های کاخ سفید علیه ایران؛ بازتاب سیاست خارجی شکست خورده، پرهزینه و متناقض واشنگتن - 5

امریکن کانزرویتو در گزارش خود می‌نویسد: سیاست خارجی مخرب امروز آمریکا نتیجه آن چیزی است که ما متعهد به دریافت آن از سوی یک چهره به شدت ضد ایرانی در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ داشتیم.

با این وجود و با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، کمپین فشار حداکثری تاکنون با شکست مواجه شده و به اهداف خود نرسیده است.

این سیاست خارجی در بحبوحه‌ای از تنش‌ها و بی‌نظمی‌ها در جهان ظاهرشده و بیانگر این است که ترامپ و مشاوران تندروی وی درچندین مورد در سیاست خارجی خود شکست خورده‌اند.

اظهارات خصمانه ترامپ و مقام‎های کاخ سفید علیه ایران؛ بازتاب سیاست خارجی شکست خورده، پرهزینه و متناقض واشنگتن - 9

با این وجود طی روز‌های گذشته اخباری مبنی بر وجود اختلاف در دولت آمریکا بر سر موضوع ایران منتشر شد و حتی برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی درباره اخراج جان بولتون را مطرح کردند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

موضوع تنها به اینجا ختم نمی‌شود و تعدادی از مقامات دولت آمریکا به واشنگتن‌پست گفته‌اند که ترامپ خواستار اتخاذ یک موضع دیپلماتیک در برابر ایران است و از تندرو‌هایی که خواهان درگیری با ایران هستند نیز خشمگین است.

آنچه از این اخبار و گزارش‌ها برمی‌آید وجود اختلاف در میان حلقه درونی دولت ترامپ بر سر ایران و عدم وجود یک راهبرد منسجم در زمینه سیاست خارجی است.

اظهارات خصمانه ترامپ و مقام‎های کاخ سفید علیه ایران؛ بازتاب سیاست خارجی شکست خورده، پرهزینه و متناقض واشنگتن - 14

«لس‌آنجلس تایمز» می‎گوید «نیکولاس برنز»، مقام سابق آمریکا گفته که: به نظر می‌رسد که رئیس جمهور آمریکا از یک سیاست منسجم و پایدار پیروی نمی‌کند. او تمایل دارد که ناگهان از مسیر خود منحرف شود … و این موضوع برای پیروی کردن دشوار است. "

بیشتر بخوانید: دیپلماسی شکست خورده واشنگتن؛ اذعان آمریکایی‎ها به بی تاثیر بودن تحریم‎ها

ترامپ در کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ وعده داده بود که از وقوع درگیری‌های خارجی پرهزینه جلوگیری خواهد کرد، اما مواضع اخیر او در قبال کشور‌هایی مانند ایران، چین و نزوئلا انتقاداتی را علیه وی در بر داشته و بسیاری از کارشناسان به وجود تناقض در سیاست خارجی دولت آمریکا اشاره و آن را شکست خورده و پرهزینه توصیف می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از کابل؛ شورای نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان بار دیگر بر کناره گیری «اشرف غنی» و تشکیل دولت سرپرست در این کشور تاکید کرد. اعضای شورای نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان امروز سه شنبه در گردهمایی شهروندان کابل در بزرگترین ورزشگاه این شهر (ورزشگاه غازی) بار دیگر با ادامه کار دولت وحدت ملی افغانستان پس از اول خرداد ماه مخالفت کردند و ادامه کار «اشرف غنی» در سمت ریاست جمهوری را خلاف قانون اساسی دانستند. این نامزدها بر ضرورت تشکیل دولت سرپرست و کناره گیری رئیس جمهوری افغانستان تاکید کردند. نامزدهای معترض، رئیس جمهوری افغانستان را به نقض قانون اساسی این کشور متهم کردند و اقدامات وی را پس از اول خرداد ماه غیرقانونی دانستند. آن‌ها از «اشرف غنی» خواستند در صورت ادامه کار در سمت ریاست جمهوری افغانستان از نامزدی خود درانتخابات ریاست جمهوری انصراف دهد. پیش از این نیز نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان هشدار داده بودند که در صورت کنار نرفتن «اشرف غنی» از سمت ریاست جمهوری این کشور، اقدامات صلح آمیز مدنی خواهند کرد. هرچند نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان ادامه کار «اشرف غنی» را پس از اول خرداد غیرقانونی می‌دانند اما دادگاه عالی افغانستان که مسئولیت تفسیرقانون اساسی را برعهده دارد، ادامه کار «اشرف غنی» را تا پایان انتخابات ریاست جمهوری امسال تمدید کرده است. قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ششم مهرماه امسال برگزار شود و در این انتخابات هجده نفر از جمله «اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله» نامزد هستند.
فارسفارس20 ساعت قبل
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس، با بیان اینکه برخورد با مجرمان و خطاکاران نباید خارج از عدل باشد، گفت: وای به حال ما اگر محتوای فیلمی که از نیروی انتظامی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است، صحت داشته باشد. وی افزود: انقلاب فرانسه بعد از پیروزی دچار یک دوره وحشت و ترور شد، ژولیوس پیه رهبر ژاکو ون‌های نزدیک به سی هزار نفر را با گیوتین سر زد تا به انقلابش و سرزمینش آزادی و امنیت ببخشد. محبی نیا خاطرنشان کرد: الان آخر این انقلاب رسیده از نگاه‌های ایدئولوژی و سیاسی به یک تضاد تجاری رسیده است و کانفلیکت‌هایی که بین چین و آمریکا در دنیا این سو و آن سو می‌پرد. عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ما نباید دچار افراط باشیم در داخل و مدیریت کشور در این که با مجرمان و خطاکاران نباید برخورد خارج از عدل کنیم، این فیلمی که نسبت به نیروی انتظامی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، امیدوارم صحت نداشته باشد، اما اگر صحت داشته باشد وای به حال ما. انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دولت دوم حسن روحانی از ابتدا یک تفاوت عمده با دولت نخست او داشت: اسحاق جهانگیری که در انتخابات نقش کلیدی در پیروزی حسن روحانی بازی کرد در عین ناباوری به حاشیه رفت. نقش جهانگیری کاهش یافت و خود حسن روحانی نقش راهبری در حوزه اقتصاد را نیز به دست گرفت. حال پس از ۲ سال از شروع دولت دوم روحانی اختلاف دوساله روحانی با جهانگیری به عرصه عمومی کشیده شده است. اما دلیل این اختلاف چیست؟ بنظر می‌رسد دلیل اصلی این اختلاف، اصرار جهانگیری بر تصمیم گیری قاطع و سریع در جهت انجام اصلاحات ساختاری است. این عدم تصمیم گیری‌ها حتی سبب جدایی مسئول نیلی، تئوریسین اقتصادی دولت اول، از دولت دوم حسن روحانی و عدم قبول هر سمتی از سوی او شد.
خانه ملتخانه ملت21 ساعت قبل
فلاحتی تاکید کرد: اقتصاد و فشار بر اکثریت بهانه‌ای شده است برای بی توجهی به آموزش و فرهنگ و حامی برای نفوذ اراذل مبتذل در مدیریت‌های کلان فرهنگی. منطقه نمونه گردشگری قائن هنوز تکلیف تعیین تکلیف نشده استنماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: شرمنده همه مردم عزیز و نجیبم در شهرستان‌های قائنات زیرکوه هستم. آقای وزیر دفاع، دستوراتتان راه به جایی نبرده و خواسته رهبری تحقق نیافت. به همت یزدان با همه پیگیری‌ها، قفل بر در، مانده و وزیر کشور از افغانستان هم عقب مانده‌اند. میراث فرهنگی کجای کار است؟ میدان سیکل ترکیبی شهید کاوه قائنات نیازمند فاز بخار است. وزیر محترم نیرو! تولید برق و صرفه‌جویی در هزینه‌ها وظیفه شماست چرا آن را جدی نمی‌گیرید؟ عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: قائنات و زیرکوه با داشتن بیشترین بیمه شدگان تامین اجتماعی در استان نیازمند بیمارستان تامین اجتماعی است.
فارسفارس20 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در نطق و تذکرات مکرر خواهان آن بوده‌ایم که موضوع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم با سرعت بیشتر و به درستی سامان یابد. ذوالقدر افزود: تخصیص اعتبار ۱۴ میلیارد دلاری برای تأمین کالاهای اساسی را مصوب کردید و اینک از دولت محترم انتظار داریم با تخصیص به موقع این اعتباربخشی از بار مالی و فشار اقتصادی وارد بر خانوارها را با تأمین کالاهای اساسی با قیمت مناسب و با نظارت دقیق کاهش دهد. دو هزار میلیارد تومان جهت اجرای طرح نظام رتبه‌بندی معلمان کفایت نمی‌کندعضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آقای رئیس‌جمهور! طرح جمع‌آوری کودکان کار منجر به آموزش مهارت و تحصیل کودکان شودوی ادامه داد: اگرچه طرح جمع‌آوری کودکان کار در حال اجرا است اما نمی‌خواهیم ماحصل این کار صرفا حذف کودکان از چهره شهر و کشاندن آن‌ها به زیرزمین‌ها برای بهره‌کشی باشد. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌ها در سایه وحدت، همبستگی ملی و اعتماد فزونی مردم به حاکمیت حاصل می‌شود که رمز آن جلب رضایت همه‌جانبه مردم و کاهش فشار بر آن‌ها است.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
فرمانده هوانیروز اصفهان از برگزاری موفقیت آمیز رزمایش آبی خاکی پایگاه چهارم هوانیروز اصفهان با حضور خلبانان جوان در دریاچه زایندرود جادگان خبر داد. امیر سرتیپ دوم خلبان علی عفیف فرمانده هوانیروز اصفهان گفت: به منظور ارتقاء آمادگی رزمی و توان دفاعی خلبانان جوان پایگاه چهارم هوانیروز اصفهان، رزمایش آبی خاکی بالگردهای شینوک هوانیروز در اصفهان برگزار شد. وی تاکید کرد: هدف از برگزاری رزمایش‌های آبی خاکی، انتقال تجربیات از پیشکسوتان به خلبانان جوان است که بتوانند در ماموریت‌های آینده به درستی عمل کنند. خلبان عفیف افزود: برگزاری این نوع رزمایش‌ها علاوه بر افزایش تجربیات خلبانان جوان، موجب می‌شود در ماموریت‌های حوادث غیر مترقبه این خلبانان به آمادگی صددرصدی برسند. وی گفت: اتحاد و همدلی خلبانان جوان در کنار خلبانان باتجربه رمز موفقیت اجرای رزمایش آبی خاکی پایگاه هوانیروز اصفهان بود.

نظرها

اخبار بیشتر