وزیر ضد ایرانی با ترامپ خداحافظی می‌کند؛ «پمپئو» فعلا زیر سایه «بولتون» پنهان شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

وزیر ضد ایرانی با ترامپ خداحافظی می‌کند؛ «پمپئو» فعلا زیر سایه «بولتون» پنهان شده است

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
آیا در نهایت وزیر امور خارجه افراطی از کاخ سفید اخراج می شود؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز : وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در جریان سفر اخیر خود به بروکسل و سوچی، نتوانست همراهی بازیگران اروپایی و مسکو را برای مواجهه با ایران کسب کند. اگرچه کشورهایی مانند انگلیس و فرانسه ضرب الاجل اعلام شده از سوی ایران را رد کرده و نسبت به فعالیتهای منطقه‌ای کشورمان هشدار داده‌اند، اما گویا در حوزه "دیپلماسی پنهان"، سیگنالهای ایجابی مطلقی را به آن سوی آتلانتیک ارسال نکرده‌اند. اتحادیه اروپا اعلام کرده است که تنش زایی ترامپ در تقابل با ایران را نمی‌پذیرد و خواستار خویشتنداری طرفین (تهران و واشنگتن) شده است. از سوی دیگر، بسیاری از مقامات اروپایی طی یک هفته اخیر بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرده‌اند. مایک پمپئو به ترامپ وعده داده بود تا شکل گیری حداکثری «اجماع درون آتلانتیکی» علیه جمهوری اسلامی ایران را تضمین و عملی سازد، اما وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر خود به بروکسل و سوچی، پیام آور شکستی دیگر در عرصه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بود. پایگاه خبری بلومبرگ در خصوص سفر اخیر پمپئو به اروپا و روسیه می‌نویسد:

«در سفر هفته گذشته مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به بروکسل حمایت چندانی از مواضع آمریکا انجام نشد و دولت‌های اروپایی بر تعهدشان به توافقی که ترامپ سال گذشته از آن خارج شد تأکید کردند. طبق گفته یک منبع مطلع از رایزنی‌های پامپئو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در شهر بندری سوچی، او در این سفر هم ناکام بود. یک منبع دیگر که به کرملین نزدیک است هم گفت بی‌اعتمادی میان مسکو و واشنگتن آنقدر عمیق است که امکان عقد هیچ توافق جداگانه‌ای میان دو کشور بر سر ایران وجود ندارد.»

وزیر ضد ایرانی با ترامپ خداحافظی می‌کند؛ «پمپئو» فعلا زیر سایه «بولتون» پنهان شده است - 4

همان گونه که مشاهده می‌شود، پمپئو در دو مامویت خود علیه ایران به شدت ناکام مانده است. اگرچه این روزها نام جان بولتون به عنوان متهم اصلی هدایت کاخ سفید به سوی ناامنی و جنگ برده می‌شود، اما نمی‌توان نقش پمپئو را در این معادله نادیده انگاشت. به نظر می‌رسد وزیر امور خارجه آمریکا در این ماجرا، بولتون را سپر خود قرار داده است. از سوی دیگر، مایک پمپئو به جریان «تی پارتی» و جان بولتون به جریان «نومحافظه کار» تعلق دارند. سران ارشد تی پارتی که نقش به سزایی در پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایفا کرده‌اند، از ترمپ خواسته‌اند تا مایک پمپئو را در دستگاه سیاست خارجی آمریکا حفظ کند. بسیاری از منابع آمریکایی معتقدند که اصلی‌ترین و نخستین گزینه‌ای که ترامپ قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ قصد اخراج وی را دارد، جان بولتون است. با این حال در صورتی که بولتون از کاخ سفید اخراج شود، رسانه ها بر روی یک نام متمرکز خواهند شد :"مایک پمپئو"!

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

واقعیت امر این است که ترامپ نسبت به تحولات حوزه سیاست خارجی آمریکا از دو جهت نگران است. وی در مرحله نخست، نگران افزایش هزینه‌های واشنگتن در حوزه سیاست خارجی و در نتیجه، تحمیل هزینه‌های گزاف در منطقه غرب آسیا، آمریکای لاتین و آسیای شرقی است. از سوی دیگر، وی نگران تاثیرگذاری سلبی تحولات سیاست خارجی کشورش بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است. ترامپ به خوبی می داند که برنی سندرز یا جو بایدن ، رقبای وی در انتخابات ریاست جمهوری آتی، می توانند از طریق نقد سیاست خارجی کاخ سفید، آرای خاکستری زیادی را به سود خود جلب کنند. همین مسئله سبب شده است تا ترامپ نسبت به حوزه سیاست خارجی واشنگتن نگاه اطمینان بخشی نداشته باشد. از این رو امکان دارد در آینده‌ای نزدیک، شاهد اتخاذ تصمیمی قابل پیش بینی، اما سهمگین از سوی رئیس جمهور ایالات متحده باشیم. بدون شک، مایک پمپئو نیز از چنین تصمیمی در امان نیست. ترامپ به شدت از اینکه جان بولتون و مایک پمپئو به نمادهای شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 شوند هراس دارد و چنانچه رسانه‌های آمریکایی نیز عنوان کرده‌اند، چنین هراس و ترسی را به اطرافیان خود نیز منتقل ساخته است. از این رو تضمینی جهت بقای پمپئو در کاخ سفید تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده وجود ندارد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
مهرعلیزاده با بیان اینکه تحریم آمریکا علیه ایران چیز جدیدی نیست، گفت: تحریم‌های آمریکا در دهه‌های گذشته ابزاری بود که دولت آمریکا نه در مورد ایران، که در مورد دولت‌های مختلف که با سیاست‌های آنها همراه نبودند به کار می‌برد. وی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها روی اقتصاد کشور و زندگی گفت: دولت ترامپ کلمه تحریم را خراب کرده تا جایی که این تحریم‌ها را درباره رهبر انقلاب اعمال می‌کند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه رهبر انقلاب گفت: تحریم اعمال می‌شود تا یک کاری را مختل کند، مثلا کشتیرانی انجام نشود یا اینکه از مبادلات و تبدیل پول جلوگیری شود یا نفت فروش نرود و کالایی خریداری نشود، تحریم درباره موضوعات صورت می‌گیرد و تحریم افراد هم زمانی که کاربرد دارد که درباره تاجرانی باشد که معاملات پنهانی انجام می‌دهند، اما تحریم رهبر یک کشور جز یک شوی سیاسی چه کاربردی دارد. مهرعلیزاده درباره علت این تحریم‌ها هم نظر جالبی داشت، او در این باره گفت: شاید ترامپ از نظر خودش می‌خواسته با تحریم رهبر انقلاب به بیانات ایشان در دیدار با شینزو اۤبه پاسخ دهد که گفته بودند ترامپ را شایسته پیام دادن نمی‌دانم. مذاکره با ترامپ شدنی نیستمهرعلیزاده درباره مذاکره ایران و آمریکا آنهم در شرایط فعلی گفت: با شرایطی که آمریکا الان ایجاد کرده است و با توجه به اینکه ترامپ به هیچ چیزی پایبند نیست، مذاکره شدنی نیست.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
رئیس مجمع مجالس آسیایی گفت: روابط دوجانبه ایران و ترکیه همواره براساس عدم مداخله در امور داخلی کشورها و احترام به حسن همجواری است. به گزارش ایسنا، آسمان اردوغان صبح امروز چهارشنبه در نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیا که در هتل کوثر اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: روابط دو جانبه ایران و ترکیه همواره براساس عدم مداخله در امور داخلی کشورها و احترام به حسن همجواری است. وی افزود: باید بتوانیم در نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی در چارچوب هدفمند به اهداف خود برسیم و نشست بعدی این مجمع اواخر سال ۲۰۱۹ خواهد بود. وی با بیان اینکه همکاری در ثبات منطقه با ایران داریم، گفت: قطعا تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی بر روابط مردم کشورها تأثیر می‌گذارد و در نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی در این خصوص بحث خواهیم کرد. اردوغان ادامه داد: ترکیه از اعضای پیشرو در مجمع مجالس آسیایی و سازوکارهای کارآمدی برای حل مناقشات منطقه‌ای و بین‌المللی دارد.
ایلناایلنا18 ساعت قبل
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اینکه می‌گویند کاغذ از شمول کالاهای اساسی خارج شده است یک ابهامی در این بخش داشته چرا که کاغذ غیر فرهنگی دیگر شامل کالای اساسی نیست در حالی که قبلا اما همه کاغذ مشمول کالای اساسی بود. وی ادامه داد: مجموعه ارزی که در سال ۹۸ برای کاغذ فرهنگی یعنی مطبوعات و کتاب در نظر گرفتیم ۸۰۰ هزار تن معادل ۸۰ ملیون دلار در مجموعه کالاهای اساسی قرار دارد و بقیه جزو کالای غیر اساسی است و مشمول ارز نیمایی است. وی افزود: اینکه می‌گویند کاغذ از شمول کالاهای اساسی خارج شده است یک ابهامی در این بخش داشته چرا که کاغذ غیر فرهنگی دیگر شامل کالای اساسی نیست در حالی که قبلا اما همه کاغذ مشمول کالای اساسی بود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این تغییر مسیر و تثبیت در تصمیم گیری در سامانه اتفاقاتی را ایجاد کرده که تعداد ۲۵ هزار تن تایید شده که ۹۵۰۰تن مطبوعات ۱۵/۵۰۰ کاغد کتا‌ب است. وی افزود: با این روند که ۲۵۰۰۰ تن تایید قرار گرفته است مسیری که مورد نظر بوده که در شش ماه ۴۰ هزار تن داشته باشیم و در پایان سال ۸۰ هزار تن تا مشکل بازار کتاب حل شود، این اتفاق خواهد افتاد
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ فعالیت آتشفشانی در یکی از جزایر کوریل گونه‌های جانوری و گیاهی منطقه را از بین برد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، فوران آتشفشان رایکوک در جزایر فاقد سکنه کوریل پس از ۱۰۰ سال تبعات برگشت ناپذیری داشت. فعالیت این آتشفشان از ساعت ۴ بامداد ۲۲ ژوئن آغاز شد و به مدت ۱۲ ساعت ادامه یافت و به این ترتیب هر موجود زنده‌ای را نابود کرد. پس از فوران این آتشفشان همه گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی در این منطقه نابود شد. ستونی از دود به ارتفاع ۱۳ کیلومتر بر فراز رایکوک به وجود آمد که موجب لغو برخی پرواز‌ها شد. فعالیت خارق العاده این آتشفشان از فضا با ماهواره مودیس ناسا، سانتینل آژانس فضایی اروپا و همچنین توسط فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی مشاهده شد. این آتشفشان در منطقه‌ای میان جزیره هوکایدو ژاپن و کامچاتکا روسیه قرار دارد که بومیان آن را دهانه جهنم می‌نامند. پیش بینی شده است در سایر جزایر کوریل هم فعالیت‌های آتشفشانی رخ دهد.
خبرآنلاینخبرآنلاین49 دقیقه قبل
وی ادامه داد: تصور آمریکا بر این بود که ایران ملاحظه‌ای دارد و در مقابل دشمن و تجاوزگر ایران ملاحظه کشور کوچک و بزرگ را می‌کند. رئیس قوه مقننه تأکید کرد: ایران با تصمیمات روشن و راهبردی و صبوری صحنه برجام را شفاف کرد و مسئولان با دقت نظر تمام گام برداشتند. لاریجانی گفت: خانم مرکل تماس گرفت که ما مخالف کار آمریکا هستیم و بانک مرکزی کشورهای اروپایی‌ها با شما کار می‌کند، ما به دنبال حفظ منافع مادی ایران هستیم و باز وقت دادند که نفت را به کشور ثالث بفروشیم اما قول‌هایشان به سرانجامی نرسید. رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در شرایط فعلی باید از نظر اقتصادی به استقلال برسیم، تحریم‌ها فشار است اما فرصتی است تا اقتصاد را اولویت بدانیم. وی گفت: جناح‌های مختلف به جان هم نیفتند، در شرایط فعلی نقایص زنجیره تولید را ببینیم و زمینه کار و کارآفرینی را باید برای جوانان مستعد فراهم کنیم.
تابناکتابناک14 ساعت قبل
این شامل همه قوانین کشور می‌شود و مختص قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌شود. این نماینده مجلس گفت: متأسفانه ما هیچ قانونی نداریم که صددرصدی اجرا شود و هیچ کسی خطایی نداشته باشد. در واقع ما نگفته‌ایم که بازنشستگان مطلقا حق کار ندارند، بلکه می‌توانند در نهاد‌های دیگری که مشمول نمی‌شوند کار کنند. در واقع گاهی افراد و صادیقی که مطرح می‌شوند، مشمول این قانون نیستند. برخی از افراد هم که معرفی می‌شوند، به دلیل عدم اطلاع از قراردا‌دهای افرادی است که شامل ۶۰ ساعت کار مشاوره می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر