امیر جوادی: حضور افتخار آفرین تیپ ۳ زرهی همدان در عملیات بیت‌المقدس بسیار گره‌گشا بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
امیر جوادی: حضور افتخار آفرین تیپ ۳ زرهی همدان در عملیات بیت‌المقدس بسیار گره‌گشا بود

امیر جوادی: حضور افتخار آفرین تیپ ۳ زرهی همدان در عملیات بیت‌المقدس بسیار گره‌گشا بود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
فرمانده وقت تیپ مستقل ۳۱۶ زرهی همدان در عملیات الی بیت المقدس گفت: به جرئت می‌گویم تیپ ۳ زرهی همدان از یگان‌های افتخارآفرین در طول ۸ سال دفاع مقدس بود که موجودیت این تیپ در عملیات بیت‌المقدس بسیار کارساز شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، سوم خردادماه سالروز خلق حماسه‌ای است که یادآوری آن پس از گذشت ۳۷ سال هنوز که هنوز است خون را در رگ‌های آدمی به جوشش درآورده و شادی را میهمان چشمان مردم ایران‌زمین می‌کند.

حماسه‌ای که با ایثار و جان‌فشانی سرو قامتان مؤمن انقلابی ایران‌زمین در برابر دشمن تادندان‌مسلح بعثی به وقوع پیوست و برای همیشه چشم طمع‌کاران به این سرزمین پرگوهر را کور ساخت.

«سرتیپ محمدجوادی» فرمانده دلاور وقت تیپ مستقل ۳۱۶ زرهی همدان در عملیات الی بیت المقدس با اشاره به نحوه حضور این یگان در مناطق عملیاتی جنوب اظهار داشت: تیپ مستقل ۳۱۶ زرهی همدان در تاریخ ۲۰/۷/ ۵۹ وارد خوزستان شد. نخستین عملیات رزمندگان به نام عملیات نصرتوسط این تیپ و تیپ یک لشگر ۱۶ در ۱۵ دی‌ماه سال ۵۹ انجام شد. در این عملیات ۱۵۰۰ نفر از دشمن اسیر به اسارت ما در آمده و تلفاتی نیز بر دشمن وارد شد. مجددا این تیپ در عملیاتی به نام «شهیدان رجایی و باهنر» شرکت کرد و تا نزدیکی کرخه نور پیش رفت که سبب عقب‌نشینی دشمن شد.

سومین عملیات به نام «کرخه نور» توسط این تیپ انجام شد که با تغییر نام «کرخه کور» به نام «کرخه نور» همراه شد. یعنی از زمانی که این تیپ به همراه تعدادی از پرسنل سپاه حمیدیه به فرماندهی سردار شهید «علی هاشمی» توانست دشمن را از ضلع شمالی «کرخه نور» عقب براند، نام این منطقه به نام «کرخه نور» تغییر کرد.

وی درباره ویژگی‌های عملیات الی بیت‌المقدس بیان کرد: این عملیات ۴۰ روز بعد از عملیات فتح المبین اجرا شد و نشان‌دهنده آمادگی فرماندهان و یگان‌های ایرانی است که اجازه ندادند در طول این مدت دشمن ضربات و آسیب‌هایی که در عملیات فتح المبین از نیروهای ما دریافت کرد بود را جبران کند.

اگر تیپ همدان به‌موقع حرکت نمی‌کرد شاید حوادث ناگواری برای آزادسازی خرمشهر رخ می‌داد

دومین ویژگی این عملیات این بود که تمام نیروهای مسلح این مملکت مانند ارتش، سپاه، نیروهای مردمی، نیروهای هوایی، دریایی، جهاد سازندگی و نیروی انتظامی حضور داشتند. نکته سوم این است که این عملیات در منطقه‌ای به وسعت ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع انجام می‌شد که تقریبا سه برابر وسعت منطقه عملیات فتح المبین بود و به‌نوعی کل منطقه خوزستان را شامل می‌شد.

این منطقه از شمال به کرخه نور و محل استقرار تیپ ۳ زرهی همدان، از شرق به رودخانه کارون، از غرب به هورالعظیم و از جنوب نیز به رودخانه اروند منتهی می‌شد.

این عملیات در صورت موفقیت شهرهایی که در این منطقه زیر آتش توپخانه دشمن بودند را محفوظ کرده و در عوض شهرهای عراق مثل بصره و غیره را زیر آتش توپخانه ما قرار می‌داد.

این عملیات با عبور از دو رودخانه کارون و کرخه انجام می‌شد که عبور از آن‌ها یک عملیات مشکل به شمار می‌آمد چراکه نیاز به وسایل بسیار و برنامه‌ریزی دقیق داشت.

تک اصلی عملیات نیز در مسیری انجام می‌شد که دشمن هیچ‌گاه فکر نمی‌کرد رزمندگان ما بخواهند از آن نقطه وارد عمل شود. دشمن فکر می‌کرد اگر عملیاتی انجام شود از محل استقرار تیپ ۳۱۶ زرهی همدان در کرخه نور انجام می‌گیرد نه از رودخانه کارون. به همین دلیل تمام نیروهای خود را در مقابل تیپ ۳۱۶ زرهی همدان مستقر کرده بود.

فرمانده وقت تیپ مستقل ۳۱۶ زرهی همدان در عملیات الی بیت المقدس درباره شرایط رزمندگان اینتیپ 316 در این عملیات عنوان کرد: در این عملیات حجم آتش بر سر ما بسیار زیاد بود چراکه فاصله کمی با دشمن داشتیم. جالب است بدانید حداکثر عرض رودخانه کرخه نور 100 متر است. این قدر این فاصله کم بود که ما حتی فحش‌هایی که هر دو طرف توسط بلندگوهای دستی به هم می‌دادند را به راحتی می‌شنیدیم .

یکی از موفقیت‌های عملیات بیت‌المقدس آن هم با این وسعت این بود که دشمن تا روز ۱۷ اردیبهشت‌ماه از محل تک اصلی عملیات باخبر نشد. یعنی از ۱۲ اردیبهشت‌ماه که عملیات شروع شد تا روز ۱۷ نیروهای عراقی، توان خود را به جنگ با تیپ ۳۱۶ زرهی همدان معطوف کرده بودند.

در آن زمان ما بیش از صد کیلومتر با خرمشهر فاصله داشتیم به همین دلیل رزمندگان ما از بخشی از رودخانه کارون عبور کردند که کمترین فاصله را با خرمشهر داشت. ازآنجاکه عراقی‌ها فکر نمی‌کردند نیروهای ایرانی توان عبور از کارون را داشته باشند به همین دلیل در این منطقه نیروی کمی مستقر کرده بودند.

وی افزود:ما در طول 7 روز به گونه‌ای عمل کردیم که دشمن تمام حواسش به ما معطوف شده بود و از حضور باقی نیروها در کارون بی‌خبر بود. غفلت دشمن به حدی بود که 24 ساعت قبل از شروع عملیات نیروهای ما با استفاده از تاریکی شب توانستند با کمترین مانع خود را به جاده اهواز خرمشهر برسانند و مواضع خود را تحکیم کنند.

در اینجا تیپ ۳ زرهی وظیفه خود را به نحو احسن انجام داد. یعنی تازه روز ۱۷ اردیبهشت‌ماه بود که دشمن فهمید تک اصلی از کدام سمت است به همین دلیل نیز هواپیماهای خود را برای نابودی پل‌های شناور ما فرستاد که البته ۶ جنگنده دشمن توسط پدافند هوایی ما ساقط شد و سبب عقب‌نشینی دشمن از مقابل ما گردید. ما نیز از فرصت پیش‌آمده استفاده کرده با تعقیب دشمن از رودخانه کرخه نور عبور کردیم.

در اصل وظیفه ما در عملیات بیت‌المقدس این بود که از رودخانه کرخه نور عبور کرده، دشمن را در ضلع جنوبی کرخه نور معدوم کنیم و تک خود را به سمت پادگان حمیدیه ادامه دهیم.

حضور افتخار آفرین تیپ ۳ زرهی همدان در عملیات بیت‌المقدس بسیار گره‌گشا بود

امیر جوادی درباره تعداد و حجم نیروهای دشمن در عملیات الی بیت المقدس ابراز کرد: در این عملیات ارتش سه لشگر و ۴ تیپ و نیز سپاه دو لشگر و ۶ تیپ داشت که جمعا ۵ لشگر و ۱۱ تیپ می‌شدیم درحالی‌که ارتش عراق ۳ لشگر زرهی، یک لشگر مکانیزه، دو لشگر پیاده و ۱۹ تیپ داشت. همدان طور که میدانید در این‌گونه عملیات‌ها نیرویی که به دشمن حمله‌ور می‌شود باید دو برابر باشد اما ما در عملیات نصف نیروهای عراقی بودیم.

این جمله که امام (ره) فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد» واقعا درست است. ناگفته نماند در این عملیات اگر تیپ همدان به‌موقع حرکت نمی‌کرد شاید حوادث ناگواری برای آزادسازی خرمشهر و دیگر یگان‌های رزمی رخ می‌داد.

به جرئت می‌گویم تیپ ۳ زرهی همدان از یگان‌های افتخارآفرین در طول ۸ سال دفاع مقدس بود که موجودیت این تیپ در عملیات بیت‌المقدس بسیار کارساز شد.

همان‌طور که می‌دانید عملیات الی بیت‌المقدس در سه مرحله انجام شد. اما تیپ همدان ظرف مدت سه روز توانست با تعقیب دشمن، خود را به مرز رسانده و پاسگاه‌های مرزی ساسان، خاتمی و طلاییه را آزاد کند. این تیپ وقتی روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه خود را به مرز رساند توانسته بود بیش از نیمی از مساحت ۵ هزار و ۵۰۰ مترمربعی منطقه را آزاد کند.

وی با تشریح ابعاد عملیات و ایثار رزمندگان عنوان کرد: اگرچه برخی امداد غیبی را قبول ندارند اما ما در طول ۸ سال دفاع مقدس شاهد امدادهای غیبی بزرگی بودیم. به‌عنوان‌مثال در حفظ پادگان سنندج وقتی همه مخالفان حمله کردند تا این پادگان را مانند دیگر پادگان‌ها ساقط کرده و موجودیت کردستان آزاد را اعلام کنند اتفاقاتی رخ داد که در حیطه قدرت ما نبود. ما تنها با مدد خدای کریم توانستیم این کار را انجام دهیم. کار خدا بود که نیروهایی که تا روز گذشته شعار می‌دادند «خدمت ما تمام است» و تبعیت نمی‌کردند را برای دفاع از پادگان بسیج کرد.

در عملیات بیت‌المقدس نیز وقتی تیپ ما در منطقه‌ای به وسعت ۲ هزار کیلومتر حرکت می‌کرد دشمن می‌توانست ما رو دور زده و اسیرمان کند. اما به لطف خدا ما توانستیم در منطقه پیش روی کنیم.

فرمانده وقت تیپ مستقل ۳۱۶ زرهی همدان در عملیات الی بیت المقدس تصریح کرد: ما تا آخرین روز در منطقه مستقر بودیم چراکه در غیر این صورت با توجه به برتری دشمن در بخش تحرک و جابه‌جایی نیروها اتفاقات بدی رقم می‌خورد. یعنی در صورت جابه‌جایی ما دشمن می‌توانست نیروهای ما را در منطقه دور زده و نابودشان کند البته ارتش عراق در روز ۲۴ اردیبهشت‌ماه به حمله کرد تا ما را عقب زده و منطقه‌ای برای مانور داشته باشد اما کارکنان ایثارگر ما ایستادگی کردند و با وجود دستور عقب‌نشینی که شهید صیاد شیرازی به ما داد اما نیروهای ما اطاعت نکرده و گفتند تا پایان کار می‌مانیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رزبری پای ۴ با بهبودهای چشمگیر سخت افزاری معرفی شد [تماشا کنید]

دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
کمپانی رزبری پای از نسل چهارم این کامپیوتر ارزان رونمایی کرده که دارای بروزرسانی‌های بسیار مهمی است. این مدل که با نام کامل رزبری پای ۴ مدل B شناخته می‌شود از نظر ظاهری و ابعاد شباهت بسیاری به پرچمدار نسل قبل یعنی رزبری پای ۳ مدل +B دارد. امکان اتصال همزمان دو مانیتور ۴K فراهم شده استعلاوه بر این کامپیوترهای رزبری پای همواره با رم ۵۱۲ مگابایتی یا یک گیگابایتی عرضه می‌شدند، اما در رزبری پای ۴ امکان انتخاب بین یک، دو یا چهار گیگابایت رم وجود دارد. رزبری پای ۴ به دو پورت USB ۳٫۰، دو پورت USB ۲٫۰ و یک پورت USB C برای تامین برق نیز مجهز شده. این بورد از امروز با قیمت ۳۵ دلار برای مدل مجهز به یک گیگابایت رم، ۴۵ دلار برای مدل مجهز به دو گیگابایت رم و ۵۵ دلار برای مدل پرچمدار با رم ۴ گیگابایتی قابل سفارش است.

ریزش مرگبار ساختمانی در قلب تهران /ماشین لاکچری بلعیدن شد + فیلم وحشتناک

رکنارکنا1 روز قبل
سید جلال ملکی درباره این حادثه گفت: حوالی ساعت ١٠ امروز یک مورد حادثه آوار ساختمان به سامانه ١٢۵ آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اعلام شد که در پی آن بلافاصله سه ایستگاه به محل حادثه واقع در محله وردآور خیابان طالقانی اعزام شدند. وی با بیان اینکه آتش نشانان در مدت زمان چهار دقیقه به محل حادثه اعزام شدند و عوامل شهرداری منطقه نیز در محل حضور داشتند گفت: در این حادثه یک بنای یک طبقه قدیمی در مجاورت یک زمین گود برداری شده به وسعت حدودا ۴٠٠ متر تخریب شده بود؛ البته مشاهدات نشان می‌داد که در زمین گود برداری شده ایمن سازی‌های لازم انجام شده بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه در طبقه زیرزمین این ساختمان اتاقک کوچکی مانند آب انبار وجود داشت که آن هم تخریب شده بود گفت: اطلاعات اولیه حاکی از آن بود که افرادی زیر این آوار محبوس و گرفتار هستند بنابراین آتش نشانان بلافاصله عملیات ایمن سازی را انجام دادند و با احتیاط لازم مشغول انجام عملیات آواربرداری و خاکبرداری شدند که در دقایق اولیه یک آقای جوان حدودا ٢٧ ساله با تابعیت افغانستان را زنده اما آسیب دیده از زیر آوار خارج کردند. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ادامه داد: در روند ادامه عملیات نیز یک خانم ٣٠ ساله ایرانی نیز از زیر آوار بیرون آورده شد که پس از تحویل به عوامل اورژانس مشخص شد متاسفانه جان خود را از دست داده است. وی در ادامه نیز از تخریب بخشی از دیوار محل گودبرداری شده نیز خبر داد و افزود: یک دستگاه خودرو سواری جک نیز به همراه آوار به داخل محل گودبرداری سقوط کرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره

مهرمهر1 روز قبل

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر1 روز قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.

هدفگیری پهپاد آمریکایی با سامانه ساخت ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد جواد ظریف با رد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این سامانه روسی بوده است، اظهار داشت: من در این زمینه‌ها تخصص ندارم ولی این سامانه ایرانی بوده و این باعث افتخار ملت ایران است که به این حد از پیشرفت در عرصه دفاعی دست یافته‌ایم.

نظرها

اخبار بیشتر