توصیه‌های آشنا به سخنگوی جدید دولت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سیاسی
توصیه‌های آشنا به سخنگوی جدید دولت

توصیه‌های آشنا به سخنگوی جدید دولت

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: مشاور رئیس جمهوری به دنبال انتخاب علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت در یادداشتی به مرور برخی وظایف و اهمیت جایگاه سخنگویی دولت پرداخت.

ایسنا نوشت: حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در کانال تلگرامی خود، در یادداشتی با عنوان «برای دستیار رئیس جمهور در ارتباطات اجتماعی و سخنگوی دولت» نوشت:

«ارتباط یعنی خلق و انتقال آنچه اشتراک می‌آفریند. وقتی از ارتباط سخن می‌گوئیم از فرآیندی دوسویه یاد می‌کنیم که گفتن و شنیدن، دیدن و دیده شدن و اطلاع‌یابی و اطلاع‌رسانی ابعاد اصلی آن هستند. موفقیت ارتباط در گرو خلق اعتماد، مشارکت و رضایت است.

تحولات فناورانه و افزایش پرتنوع منابع آگاهی، رابطه جامعه و حاکمیت را هم تحت تأثیر جدی قرار داده است. تبلیغات انتخاباتی در ایران یک جریان پرفشار است که در مدتی اندک منجر به انتخاب رئیس جمهور به عنوان محصول اعتماد اولیه مردم به یک فرد و یک جریان می‌شود؛ اما در فردای تشکیل دولت، با افزایش مطالبات، مردم او و دولتش را هدف خواسته‌ها و گلایه‌های متنوع خود قرار می‌دهند و به سرعت احساس سرخوردگی و ناکامی می‌کنند. رئیس جمهور و کل دولت باید بتوانند - در طول دوره مسئولیت - با گفتار، رفتار و اقدامات سیاستی خود اعتماد اجتماعی، مشارکت عمومی و رضایت ملی را تضمین کنند؛ بدون اعتماد اجتماعی، مشارکت عمومی به دست نمی‌آید و بدون مشارکت، رضایت ملی از دست می‌رود و نه تنها زمینه برای فعالیت رقبا فراهم می‌شود بلکه امکان موفقیت سیاست‌ها و اقداماتی که نیازمند اعتماد مردم به دولت و رئیس جمهور است به سرعت و شدت کاهش می‌یابد.

مهارت‌ها و انعطاف‌های ارتباطی در سطح فردی، شرطی لازم برای موفقیت یک دولت‌مدار است، اما مهمتر از آن وجود سازوکارهایی نهادی برای تعامل هدایت‌شده، هدفمند و مستمر با افکار عمومی و مطالبات اقشار مختلف اجتماعی است. وجود نهادهای پراکنده و کم‌ارتباط با یکدیگر تنها هدر دادن فرصت، بودجه و نیروی انسانی را به دنبال داشته است. اکنون پس از گذشت سال‌ها از استقرار دولت در ایران به جایی رسیده‌ایم که باید بدون اضافه کردن زیرساختارهای جدید، یک ساختار هدایت‌گر و هماهنگ‌کننده در سطح معاون رئیس جمهور را مسئول ارتباطات دولت و ملت قرار دهیم.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

«دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور و سخنگوی دولت» مسئول برقراری ارتباطات مؤثر و دوسویه میان دولت و ملت است؛ او از یک‌طرف باید:

۱. رئیس جمهور و دولت را مستمرا در جریان نظرات، مطالبات و اولویت‌های مردم قرار دهد.

۲. بازخورد اجتماعی گفتارها، اقدامات و کاستی‌ها را به دولت منتقل کند.

۳. برای اصلاح رفتار اجرایی و ارتباطی دولت در جهت کسب بیشترین رضایت عمومی برنامه‌ریزی و اقدام نماید.

و از طرف دیگر باید:

۱. تمامی امکانات رسانه‌ای عمومی را در جهت سیاست‌های ملی هماهنگ و هم‌افزا کند.

۲. همکاری نهادهای مدنی و غیردولتی را برای اهداف و برنامه‌های بخش عمومی جلب نماید.

۳. بیشترین مشارکت‌اجتماعی را برای اجرای سیاست‌ها و اقدامات ملی فراهم کند.»

به گزارش ایسنا، بعد از حدود ۱۰ ماه از استعفای محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از سخنگویی دولت، علی ربیعی وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان سخنگوی دولت دوازدهم انتخاب شد. کد خبر ۴۴۱۵۲۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین20 ساعت قبل
او ادامه داد: ما همچنان به‌طور کامل متعهد به حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هستیم. اگر ایران به تسلیحات هسته‌ای دست یابد دیگر کشورهای منطقه نیز خواهان آن خواهند بود و چنین وضعیتی بسیار بسیار خطرناک است. هانت همچنین گفت: به همین دلیل ما به دنبال راه‌هایی برای حفظ توافق هسته‌ای هستیم که بهترین راه برای حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای است. وزیر امورخارجه انگلیس با اشاره به اینکه ایران هنوز تا دستیابی به سلاح هسته‌ای فاصله دارد، خاطر نشان کرد: هنوز یک روزنه کوچک برای حفظ برجام وجود دارد و امروز درباره آن رایزنی خواهیم کرد. او افزود: این ریشه مشکلات است اما ما درباره چگونگی حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای اختلاف نظر داریم.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از اسلام آباد، رسانه‌های پاکستان اعلام کردند: دیوید رز روزنامه نگار انگلیسی «شهباز شریف» رئیس حزب مسلم لیگ نواز و رهبر اپوزیسیون پاکستان را به فساد مالی متهم کرد. این روزنامه نگار انگلیسی بعد از انتشار این خبر در روزنامه انگلیسی «دیلی میل» در تماس تلفنی با شبکه خبری «ای آر وای نیوز» پاکستان گفت: «شهباز شریف» رئیس حزب مسلم لیگ نواز پاکستان در زمان حکومت پیشین پاکستان بخشی از کمک‌های مالی «سازمان توسعه بین المللی» انگلیس به زلزله زدگان پاکستانی را از طریق پولشویی از پاکستان خارج کرده است. «شهباز شریف» رئیس حزب مسلم لیگ نواز پاکستان با رد این اتهام گفت: همیشه برای پاسخگویی آماده بوده‌ام، رسانه‌های انگلیسی بدون مدرک و بی اساس ادعا می‌کنند. وی افزود: این بار نیز دست برخی از افراد دولت فعلی پاکستان پشت این قضیه است و به نظر می‌رسد این قسمتی دیگر از سریال انتقام سیاسی دولت حزب تحریک انصاف باشد. «نواز شریف» برادر شهباز شریف و نخست وزیر سابق پاکستان نیز به اتهام فساد مالی و پولشویی به ۷ سال زندان محکوم شده و اکنون در زندان است.

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.

فیلم/ ماجرای پیغام محرمانه رهبر انقلاب به سیدحسن‌نصرالله

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
آن‌ها به خاطر همین نگرانی، کشتی جنگی دیگری به خلیج فارس اعزام کردند. آن‌ها از این هراس دارند که در هرگونه منازعه ایران و آمریکا در خلیج فارس، به بخشی از این منازعه تبدیل شوند. به نظر می‌رسد انگلیسی‌ها با درک شرایط حساس خلیج فارس، تصمیم گرفته‌اند هر چه زودتر به ماجرای نفتکش جبل الطارق خاتمه دهند. شرایط در خلیج فارس از حدود چند ماه پیش، تا حدودی به دلیل لغو معافیت‌های فروش نفت ایران، به شدت تنش‌آلود شده است. آن‌ها از این هراس دارند که در هرگونه منازعه ایران و آمریکا در خلیج فارس، به بخشی از این منازعه تبدیل شوند.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین16 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر