غذا‌هایی که برای سگ‌ها خطرناک است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

غذا‌هایی که برای سگ‌ها خطرناک است

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
اگر غذای شما شامل موادی همچون زایلیتول شیرین کننده باشد، در این صورت ممکن است سگتان واقعا در دردسر بیفتد. در حقیقت، بسیاری از غذا‌ها هستند که فقط مختص انسان‌ها بوده و اگر سگی به آن‌ها لب بزند، دچار مشکلات اساسی می‌شود.

برترین‌ها: چه کسی می‌تواند در برابر آن چشم‌های درشت و لبخند بامزه‌ی سگ‌ها مقاومت به خرج دهد؟ آیا دادن یک جایزه خوشمزه به آن‌ها اشکالی دارد؟ یا این که اگر به آن‌ها بخشی از غذای خودمان را بدهیم اشکالی دارد؟ خب، این مسئله بستگی به این دارد که غذای شما چیست و شامل چه موادی می‌شود.

اگر غذای شما شامل موادی همچون زایلیتول شیرین کننده باشد، در این صورت ممکن است سگتان واقعا در دردسر بیفتد. در حقیقت، بسیاری از غذا‌ها هستند که فقط مختص انسان‌ها بوده و اگر سگی به آن‌ها لب بزند، دچار مشکلات اساسی می‌شود. بسیاری از این نوع غذاها_ که ادعا می‌کنیم برای سگ‌ها بسیار خطرناک هستند _ ممکن است حتی سبب مرگ حیوانات خانگی شما بشوند. پس حواستان را به دقت جمع کنید. اگر می‌خواهید بدانید که این مواد غذایی شامل چه چیز‌هایی می‌شوند در ادامه با ما همراه باشید.

زایلیتول

شکلات، آدامس، خمیر دندان، محصولات پخته شده یا هر چیز دیگری که شامل زایلیتول شیرین کننده باشد، باید از سگتان دور بماند. این ماده می‌تواند باعث شود که قند خون سگ شما به صفر برسد و کبدش از کار بیفتد.

علائمی که در این مواقع باید به دنبالش بگردید شامل استفراغ، خستگی، بی حالی و مشکلات هماهنگی اعضای بدن هستند. نهایتا ممکن است سگ شما به یک باره از هوش برود. از کار افتادن کبد می‌تواند در طول چند روز اتفاق بیفتد.

غذا‌هایی که برای سگ‌ها خطرناک است - 6

آواکادو

دادن یک میوه‌ی خوشمزه به سگ که اشکالی ندارد، دارد؟ این مسئله بستگی به نوع میوه دارد. به طور مثال، آواکادو شامل ماده‌ای به نام پرسین است. این ماده برای افرادی که به پرسین حساسیت ندارند، بسیار مفید است. اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند به استفراغ و اسهال برای سگ‌ها منجر شود.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به آواکادو علاقه دارید، بهتر است سگتان را از آن دور نگه دارید. وقتی می‌گوییم آن‌ها را از آواکادو دور نگه دارید، یعنی پوست، دانه، برگ و خود میوه مد نظرمان است؛ چرا که ماده‌ی پرسین در تمامی آن‌ها یافت می‌شود. همچنین، گیر کردن دانه‌ی آن در روده یا شکم می‌تواند برای سگ‌ها بسیار مرگبار باشد.

الکل

الکل دقیقا همان تاثیری را روی کبد و مغز سگ‌ها می‌گذارد که روی اعضای بدن انسان دارد. اما میزان بسیار کمتری از الکل می‌تواند خطراتی بدون جبران را برای حیوان خانگی تان به ارمغان بیاورد. فقط مقدار اندکی از هرچه دارای الکل است، می‌تواند شدیدا مضر باشد و سبب استفراغ، اسهال، مشکلات هماهنگی اعضای بدن، مشکلات تنفسی، کما یا حتی مرگ شود. این نکته را هم مدنظر داشته باشید که هرچه سگتان کوچکتر باشد، میزان اثرگذاری الکل بر روی او نیز بیشتر خواهد بود.

سیر و پیاز

سیر و پیاز در هر شکل و فرم‌هایی اعم از پودر، خام، پخته یا خشک شده، باید از سگ‌ها دور بمانند. این مواد خوراکی می‌توانند گلبول‌های قرمز خون سگ را بکشند و سبب کم خونی مفرط او شوند. مقدار بسیار کم و ناچیز پیاز می‌تواند بدون هیچ خطری مصرف شود. اما مقدار زیاد آن خصوصا اگر به یک باره مصرف شود، ممکن است مثل سم عمل کند. در این شرایط دنبال علائمی از ضعف، استفراغ و مشکلات تنفسی بگردید.

غذا‌هایی که برای سگ‌ها خطرناک است - 14

قهوه، چای و مواد دیگری که کافئین داشته باشند

اگر می‌خواهید که سگتان در تمام طول روز سرزنده باشد، پس بهتر است که به او اسباب بازی بدهید، کافئین می‌تواند به راحتی او را بکشد. حواستان باشد که چای و قهوه به دهان سگتان نرسد و حتی دانه‌ی این دو گیاه نیز در دسترس سگتان نباشد.

همچنین سگتان را از کاکائو، شکلات و نوشیدنی‌های انرژی زا نیز دور نگه دارید. کافئین می‌تواند در برخی از روش‌های درمانی مثل مسکن یا دارو عمل کند. اگر فکر می‌کنید که ممکن است سگتان کافئین مصرف کرده باشد، پس بهتر است که سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

انگور و کشمش

قطعا خوراکی‌های بهتری وجود دارد که بخواهید آن‌ها را به سگتان بدهید. کشمش و انگور می‌توانند کلیه‌های سگتان را از کار بیندازند و مقدار اندکی از آن‌ها سگتان را مریض می‌کنند. علائم خوردن این مواد، استفراغ پی در پی است. به جز این سگ در طول روز کسل و افسرده به نظر می‌رسد.

شیر و باقی فرآورده‌های آن

در یک روز گرم تابستانی بخواهید بخشی از بستنی خود را به سگتان بدهید که حال او هم جا بیاید، در نگاه اول ایده‌ی جالبی به نظر می‌رسد. اما بهتر نیست که به جای بستنی به او مقداری آب سرد بدهید؟ به خاطر این که شیر و فرآورده‌های آن می‌توانند سبب اسهال یا باقی مشکلات گوارشی در سگ‌ها بشوند و یا ممکن است آلرژی‌های غذایی را در آن‌ها فعال کنند. پس جدا از این کار خودداری کنید.

خبری: اخبار درباره سلامت

غذا‌هایی که برای سگ‌ها خطرناک است - 23

آجیل

سگتان را از هر نوع آجیل یا غذا‌هایی که درونشان آجیل دارند، دور نگه دارید. فقط شش دانه آجیل تاند خام یا پخته شده می‌تواند یک سگ را مریض کند. علائمی که پس از خوردن آجیل در سگ‌ها بروز می‌کند، عبارت است از: رعشه‌ی عضلانی، استفراغ، تب بسیار زیاد و ضعف در پا‌های عقبی. خوردن شکلاتی که حاوی آجیل باشد هم ممکن است وضع را بدتر کند و حتی سبب مرگ حیوان شود.

شکلات

بیشتر افراد می‌دانند که شکلات برای سگ‌ها خوب نیست. مشکل شکلات تئوبرومین نام دارد. این ماده در تمامی انواع شکلات، حتی شکلات سفید هم وجود دارد. اما خطرناک‌ترین نوع آن شکلات تلخ است. شکلات می‌تواند سبب ایجاد استفراغ و اسهال در سگ‌ها بشود. همچنین ممکن است به مشکلات قلبی، رعشه، غش و مرگ آن‌ها نیز منجر گردد.

تکه‌های چربی و استخوان

تکه‌های چربی چه در حالت پخته شده و چه در حالت خام می‌تواند سبب مشکلات زیادی در بدن سگ‌ها شود. جالب است که دادن استخوان به سگ‌ها یک عمل کاملا طبیعی به نظر می‌آید، اما ممکن است سبب خفه شدن سگ یا ایجاد جراحت در روده‌های این جانور شود.

خرمالو، هلو و آلو

مشکلی که تمامی این میوه‌ها دارند، دانه هایشان است. دانه‌ی خرمالو می‌تواند روده‌ی کوچک سگ‌ها را به طور کلی ویران کند یا حتی روده هایشان را مسدود نماید. این اتفاق در حین خوردن دانه‌ی آلو و هلو نیز امکان افتادن دارد. دانه‌ی هلو و آلو حاوی ماده‌ی کایند است که برای انسان‌ها و سگ‌ها یک ماده‌ی سمی به حساب می‌آید.

تخم مرغ خام

برخی از افراد رژیم غذا‌های خام را برای سگ‌های خود در نظر می‌گیرند. اما تعداد زیادی از دامپزشکان معتقدند که تخم مرغ خام اصلا ایده‌ی خوبی برای خوراندن به سگ‌ها نیست؛ چرا که ممکن است حاوی برخی از باکتری‌های کشنده باشد.

غذا‌هایی که برای سگ‌ها خطرناک است - 34

گوشت و ماهی خام

گوشت و ماهی خام نیز همانند تخم مرغ خام می‌توانند سبب مشکلاتی شوند که به آن‌ها «مرض ماهی» یا «مرض سالمون سمی» می‌گویند. در این حالت سریعا باید به دنبال کمک‌های پزشکی بگردید. اولین نشانه‌های این مشکل، استفراغ، تب و زخم‌های چرکی در سگ‌ها است.

نمک

دادن خوراکی‌های نمکی مثل چیپس به سگ‌ها اصلا ایده‌ی قشنگی نیست. خوردن بیش از حد نمک می‌تواند سگ‌ها را تشنه کند. این بدین معنی است که برای یافتن آب به هر راهی دست می‌زنند و این کار، شدیدا خطرساز است.

چرا که ممکن است از منابع ناپاکی، آب خود را تامین کنند. علائم خوردن نمک بیش از حد عبارت است از: استفراغ، اسهال، افسردگی، رعشه، دمای بالای بدن و غش! این موضوع همچنین می‌تواند منجر به مرگ سگ شود.

غذا‌ها و نوشیدنی‌های شیرین

قند و شکر همان کاری را با سگ‌ها می‌کند که با انسان می‌کند. این ماده‌ی غذایی می‌تواند سبب افزایش وزن و حتی دیابت در سگ‌ها شود.

غذا‌هایی که برای سگ‌ها خطرناک است - 42

دارو‌های شخصی

به هیچ وجه نباید از دارو‌های خودتان برای سگ‌ها استفاده کنید، چرا که سریعا سبب ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج می‌شود و حتی ممکن است آن‌ها را بکشد. استامینوفن و ایبوپروفن دو مورد از متعارف‌ترین مسکن‌ها هستند و قطعا باید خارج از دسترس سگ‌ها قرار بگیرند.

آشپزخانه

در آشپزخانه موادی به غیر از خوراکی وجود دارد که ایضا آن‌ها هم برای سگ‌ها خطرآفرین هستند. موادی مثل آرد کیک یا آرد معمولی! پس درب آشپزخانه باید همیشه بسته باشد.

اگر سگتان چیزی که نباید بخورد را خورد …

در این صورت باید سریعا با دامپزشکی محل زندگی تان تماس بگیرید و یا او را به آن محل انتقال دهید.

سگ‌ها چه چیز‌هایی را می‌توانند بخورند؟

با مشورت دام پزشک می‌توانید یک رژیم غذایی سالم را برای سگتان ترتیب دهید که شامل غذا‌های پخته و خالص و بدون چربی باشد. اما در برخی مواقع می‌توانید از غذای انسان‌ها به عنوان جایزه استفاده کنید. اما مقدار آن باید بسیار کم باشد.

این هم از چند پیشنهاد خوب برای غذا دادن به سگ‌ها:

گوشت

گوشت مورد نظر باید به خوبی پخته شده و چربی‌های قابل تشخیص و استخوان هایش کاملا از آن جدا شده باشد.

غذا‌هایی که برای سگ‌ها خطرناک است - 54

میوه‌ی تازه

تکه‌هایی از سیب، پرتقال، موز و هندوانه می‌توانند جایزه‌های خوشمزه‌ای برای سگتان باشند. فقط یادتان باشد که دانه‌های میوه را از قبل خارج کرده باشید.

اندکی سبزیجات

چند تکه هویج، لوبیا، برش‌های خیار و حتی کدو می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای سگ‌ها باشد. اما او را از سیب زمینی‌ها دور نگه دارید.

برنج و ماکارانی

برنج و ماکارانی پخته شده هم می‌توانند غذا‌های بسیار خوبی برای سگ‌ها باشند. همچنین، برنج پخته شده همراه با مرغ هم درمان مناسبی برای شکم درد سگتان است.

منبع: pets. webmd

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

موجموج1 روز قبل
وی گفت: اقدامات حوزه سلامت در پنج سطح دسته‌بندی شدند که مردم فقط با سطح درمان آشنا هستند. ارتقای سلامت، پیشگیری اولیه، غربالگری و تشخیص، درمان و توان‌بخشی، طب تسکینی و زندگی قبل از مرگ این سطح‌بندی‌ها هستند. معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: افرادی که در تأمین معیشت مشکل دارند در حوزه سلامت نیز مشکل دارند، اما در بحث سلامت بین فقیر و غنی نباید اختلافی وجود داشته باشد. هیچ اقدامی در حوزه سلامت انجام نشود مگر اینکه فقرا در اولویت قرار گیرند. حریرچی با بیان اینکه حوزه سلامت در بحث درمان پرمراجعه است و هر ایرانی سالانه به‌ طور متوسط ۱۰٫۳ بار به‌ نظام سلامت مراجعه دارد، گفت: در طول یک سال ۱۸ میلیون و ۳۵۰ هزار بار مراجعه به‌ نظام سلامت داریم، حوزه سلامت اهداف گسترده و پیچیده‌ای دارد و ۸٫۱۴ درصد از درآمد ناخالص کشور صرف حوزه سلامت می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
دو شریان کرونری (چپ وراست) نسبتا کوچک بوده و هر کدام فقط ۳ یا ۴ میلیمتر قطر دارند (۱). این شریان‌ها، باعث خونرسانی به قسمت بیشتر عضله بطن چپ می‌شوند. بطن چپ دارای عضلات بیشتری نسبت به بطن راست است زیرا وظیفه آن، تلمبه کردن خون به تمام قسمت‌های بدن است. شریان‌های کرونری راست، معمولا کوچکتر بوده و قسمت زیرین قلب و بطن راست را خونرسانی می‌کند. برخی اختصاصات فردی، اجتماعی و رفتاری به عنوان عوامل افزایش‌دهنده خطر بیماری‌های قلبی عروقی شناخته شده‌اند، این اختصاصات را عوامل خطر می‌نامند؛ در مورد بیماریهای قلبی عروقی دو دسته عوامل خطر ذکر شده که اولی آن عوامل خطر غیرقابل اصلاح و تعدیل مانند سن و جنس و یا وجود سابقه بیماری در خانواده است که این عوامل بخشی از ساختار ژنتیکی هر انسانی به شمار می‌روند یا مانند بالا رفتن سن که با گذشت زمان حادث می‌شود غیر قابل اجتناب است اما دومین دسته از عوامل خطر، عوامل خطر قابل اصلاح و تعدیل هستند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت گفت: تورم و مشکلات اقتصادی در جامعه منجر به کاهش بار مراجعات مردم به مراکز درمانی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه جمعیت کشور ما به سمت پیری می‌رود و طبیعتا بار مراجعات درمانی نیز زیاد می‌شود. البته تجربه ۴۰ ساله نیز نشان داده که در شرایط عادی باید افزایش بار مراجعات داشته باشیم، مگر اینکه دلایل اقتصادی و دیگر موارد در این حوزه نقش داشته باشند. معاون کل وزارت بهداشت، وجه خوشبینانه کاهش بار مراجعات به مراکز درمانی را مستلزم اجرای راهنماهای بالینی، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت و اجرای پزشکی خانواده ذکر کرد و گفت: در این صورت می‌توانیم بگوییم که دلیل کاهش بار مراجعات کمتر بیمار شدن مردم است. منبع: ایلنا
رکنارکنا1 روز قبل
به گفته محققان دانشگاه ملی استرالیا، عادات غذایی ناسالم زندگی مدرن همراه با رژیم غذایی مملو از کالری موجب می‌شود سلامت مغز سریع‌تر از بین برود. «نیکولاس چربوین»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «در مقایسه با ۵۰ سال گذشته، در حال حاضر افراد به طورمیانگین روزانه حدود ۶۵۰ کیلوکالری اضافی مصرف می‌کنند که معادل مصرف یک وعده فست فود برگر، سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه است.» وی در ادامه می‌افزاید: «ما به شواهد قوی ای دست یافتیم که افراد دارای عادات غذایی ناسالم و عدم ورزش برای مدت‌های طولانی و مداوم در معرض ریسک ابتلا به دیابت نوع۲ قرار دارند و عملکرد مغزشان به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد و در معرض ابتلا به بیماری‌های نظیر زوال عقل و کوچک شدن مغز هستند.» طبق این مطالعه، ۳۰ درصد از جمعیت بزرگسال جهان یا اضافه وزن دارند یا چاق هستند و بالغ بر ۱۰ درصد آنان تا سال ۲۰۳۰ مبتلا به دیابت نوع۲ خواهند بود. به گفته محققان، روند نابودی عملکرد مغز در افراد مبتلا به دیابت به خاطر از بین رفتن نورون‌ها و عملکرد آنها به مراتب سریع‌تر است که نشان دهنده رابطه آشکار بین نابودی مغز و سبک زندگی ناسالم است. محققان هشدار می‌دهند مصرف بیش از اندازه زیاد مواد غذایی ناسالم نظیر فست فودها بسیار در بروز مشکلات مغزی موثر است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
نتایج یک بررسی علمی که توسط محققان دانشگاه کارولینسکا صورت گرفته بیانگر آن است که چاقی بسیار فراتر از یک عامل پرخطر است. ‌نتایج یک بررسی جدید که توسط محققان دانشگاه کارولینسکا صورت گرفته بیانگر آن است که چاقی بسیار فراتر از یک عامل پرخطر است. ‌در بسیاری از مطالعات تنها به بروز بیماری قلبی در پی چاقی اشاره شده است، در حالی‌که بیماری‌‌های متعددی در پی اضافه‌وزن شکل می‌گیرند. در این شرایط، افرادی که دچار چربی و قند بالاتر از حد مجاز هستند یا دیابت دارند به میزان قابل توجهی بیش از دیگر افراد در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند. محققان موسسه کارولینسکا با استفاده از یک روش علمی که مندلیان نام دارد ثابت کردند، BMI بالا یک علت مستقیم در شکل‌گیری بیماری‌های قلبی است.

نظرها

اخبار بیشتر