فلج خواب؛ علائم، علت‌ها و درمان آن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

فلج خواب؛ علائم، علت‌ها و درمان آن

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
ممکن است نیمه شب از خواب بیدار شوید و ببینید نه می‌توانید حرکت کنید و نه کلمه‌ای حرف بزنید. شاید هم چیزی سایه مانند ببنید که اطراف‌تان می‌چرخد، فشاری روی سینه‌تان احساس کنید و یا حس کنید دستی گلویتان را می‌فشارد.

برترین‌ها: ممکن است نیمه شب از خواب بیدار شوید و ببینید نه می‌توانید حرکت کنید و نه کلمه‌ای حرف بزنید. شاید هم چیزی سایه مانند ببنید که اطراف‌تان می‌چرخد، فشاری روی سینه‌تان احساس کنید و یا حس کنید دستی گلوی‌تان را می‌فشارد. گاهی هم ممکن است احساس کنید از بدن یخ زده‌تان خارج شده‌اید، انگار روی تختخواب‌تان معلقید. این تجربیات عجیب به نام فلج خواب معروف است که یم اختلال خواب نسبتا شایع و قابل تشخیص است.

فلج خواب؛ علائم، علت‌ها و درمان آن - 2

سابقه‌ی تاریخی فلج خواب

سوابق و شواهد مربوط به این عارضه طی تاریخ، پراکنده‌اند و همیشه هم تحت عنوان فلج خواب از آن نام برده نشده است. باور‌ها و روایت‌ها در سراسر دنیا حاکی از تجربه‌ای ناخوشایند از ناتوانی در حرکت کردن با وجود بیدار بودن و گاهی دیدن خود در حال خفه شدن یا بسته بودن دست و پا هستند.

طبق گزارشی در سال ۲۰۱۱، حدود ۷٫۶ درصد از جمعیت دنیا دست کم یک بار در زندگی خود فلج خواب را تجربه می‌کنند و شیوع آن در میان دانشجویان و بیماران روانی، مخصوصا آن‌هایی که اختلال استرس پس از سانحه یا اختلال پانیک دارند زیاد است. فلج خواب، از علائم معمول نارکولپسی نیز است. نارکولپسی، عارضه‌ای است که با خواب آلودگی زیاد، حملات خواب و از دست دادن ناگهانی کنترل عضلات شناخته می‌شود. فلج خوابی که بدون نارکولپسی باشد، فلج خواب ایزوله نام دارد.

امروزه دانشمندان به درک و شناخت بهتری از فلج خواب به عنوان یک اختلال نورولوژیکی دست پیدا کرده‌اند. فلج خواب از مرحله‌ی REM خواب که مختل شده است نشات می‌گیرد. مرحله‌ی REM خواب به مرحله‌ی حرکات سریع چشم در سیکل خواب گفته می‌شود که شما در این زمان عملکردی با بدن خود ندارید.

طی روی دادن فلج خواب، شما به مدت چند ثانیه یا چند دقیقه فلج می‌شوید، یعنی اگر قبل از تغییر فاز REM و به دست آوردن کنترل و اختیار عضلات خود از خواب بیدار شوید کاملا آگاه هستید، اما بدن‌تان شما هنوز در حالت REM قرار دارد و قادر به حرکت اختیاری نیست. خیلی از افراد، کابوس و توهم‌های واضح و روشنی نیز تجربه می‌کنند.

افرادی که فلج خواب را تجربه کرده‌اند اغلب اینگونه توضیح می‌دهند که حضور یک خبیث یا شیطان را حس می‌کنند که انگار در اتاق با آنهاست. مطالعه‌ای گزارش کرده است از میان ۱۸۵ بیماری که فلج خواب در موردشان تشخیص داده شده، حدود ۵۸ درصدشان حضور موجود دیگری را نیز در اتاق حس می‌کنند که معمولا انسان نیست و تقریبا ۲۲ درصد این افراد، کسی را در اتاق می‌بینند که اغلب یک غریبه است.

در خبری بخوانید: اخبار پزشکی امروز

فلج خواب می‌تواند باعث شود افراد فشاری را روی سینه‌ی خود احساس کنند یا اینکه گویی بدن‌شان بدون اینکه بخواهند حرکت می‌کند. گاهی افراد دچار توهم‌های خارج از بدن را خوشایند تلقی می‌کنند و احساس می‌کنند بی‌وزن شده‌اند، اما اغلب این احساس می‌تواند نسبتا پریشان کننده باشد.

ما می‌دانیم آمیگدالا که در ترس و حافظه‌ی هیجانی ما مهم است در مرحله‌ی REM خواب بسیار فعال است. در فلج خواب، این قسمت نسبت به ترس یا یک محرک هیجانی، فعالانه واکنش نشان می‌دهد، اما هیچ چیزی در محیط وجود ندارد که توجیه آن باشد، بنابراین مغز راه حلی برای این پارادوکس ارائه می‌دهد. این توضیح می‌تواند یکی از علت‌های ممکن باشد، اما علت واقعی توهم و کابوس همچنان ناشناخته است.

ریسک فاکتور‌ها و درمان

فاکتور‌های گوناگونی از جمله مصرف مواد مخدر، عوامل ژنتیکی، سابقه‌ی ضربه‌ی روحی، عارضه‌ی روانی و ضعف در سلامت جسمی و خواب بی‌کیفیت می‌تواند احتمال ابتلا به فلج خواب را افزایش بدهد. تعداد دفعات و شدت اپیزود‌های فلج خواب با اضطراب و کمبود خواب نیز مرتبط اند.

فلج خواب؛ علائم، علت‌ها و درمان آن - 14

فلج خواب درمان ثابتی ندارد، اما پزشکان معمولا به بیماران توصیه می‌کنند عادات خواب خود را بهبود بدهند و زمان خواب‌شان را تنظیم کنند. در موارد شدیدتر، پزشک می‌تواند دوز پایینی از دارو‌های ضد افسردگی را تجویز کند. این دارو‌ها می‌توانند با مهار برخی از جنبه‌های مرحله‌ی REM خواب، به تخفیف علائم فلج خواب کمک کنند.

چه باید بکنید اگر دچار فلج خواب هستید؟

اگر به ندرت فلج خواب برای‌تان روی می‌دهد، بهداشت خواب‌تان را بررسی کنید، مثلا فلج خواب‌تان می‌تواند علامت این باشد که به اندازه کافی نمی‌خوابید.

پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که دچار فلج خواب هستند باید همیشه به اندازه کافی بخوابند و از سه ساعت قبل از زمان خواب از مصرف الکل، نیکوتین و داروی مخدر پرهیز کنند. ضمنا بهتر است بعد از ساعت دو بعد ازظهر کافئین مصرف نکنید و ابزار‌های الکترونیکی را از اتاق خواب خارج کنید.

اگر این راهکار‌ها کمکی به شما نکرد و اپیزود‌های فلج خواب‌تان مکررتر شدند به یک متخصص خواب مراجعه کنید تا بررسی شود دچار بیماری یا عارضه‌ی دیگری هستید یا نه.

منبع: livescience

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فارسفارس2 ساعت قبل
کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: حذف لبنیات از وعده غذایی باعث بروز مشکلات و بیماری‌های استخوانی و ناتوانی در افراد میانسال و سالمند در طی چند سال آینده خواهد شد که این امر هزینه سنگینی به نظام سلامت تحمیل می‌کند. سپیده دولتی کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، در خصوص ضرورت مصرف لبنیات در جامعه توضیح داد: لبنیات یکی از ۶ گروه اصلی هرم غذایی است که بر اساس آن توصیه شده هر فرد سالم باید روزانه ۲ تا ۳ واحد لبنیات مصرف کند. دولتی با بیان اینکه بدن برای حفظ سلامت دندان و استحکام استخوان‌ها به کلسیم نیاز دارد، توضیح داد: وجود کلسیم برای عملکرد بهتر قلب و عروق و عضلات بدن ضروری است. دولتی با بیان اینکه میزان دریافت کلسیم در گروه‌های سنی مختلف متفاوت است، توضیح داد: کودکان ۱ تا ۳ سال به ۷۰۰ میلی‌گرم، کودکان ۴ تا ۸ سال به ۱۰۰۰ میلی‌گرم، افراد ۹ تا ۱۸ سال به ۱۳۰۰ میلی‌گرم، افراد ۱۹ تا ۷۰ سال به ۱۰۰۰ میلی‌گرم و افراد بالای ۷۱ سال به ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند. دولتی ادامه داد: از آنجایی که مصرف لبنیات برای گروه‌های سنی کودکان، سالمندان و زنان باردار به خاطر شرایط فیزیولوژیکی بدن ضروری است گفت: حذف لبنیات از وعده غذایی این افراد منجر به افزایش بروز پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 ساعت قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، حوالی ظهر روز ۱۱ خرداد ماه فردی با مراجعه به مرکز بهزیستی این استان از شنیده شدن صدای ناله کودکی در یکی از کارواش‌های داخل شهر خبر داد و خواستار رسیدگی و پیگیری این موضوع شد. معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان بوشهر در این باره گفت: گرچه فرد مورد نظر اطلاعات واضح و مشخصی درباره هویت این حادثه ارائه نکرد اما موضوع با هماهنگی مرجع قضایی، کارشناسان بهزیستی و اورژانس اجتماعی بهزیستی مورد پیگیری قرار گرفت. وی ادامه داد: بلافاصله کودک را برای انجام عمل جراحی به بیمارستان شهدای خلیج فارس انتقال دادیم و حالا پس از چند عمل جراحی کودک ۵ ساله امکان تکلم و حرکت یافته است. منوچهری با بیان اینکه هویت این کودک و والدینش مشخص نیست و تنها می‌دانیم نامش «مبین» است، اظهار کرد: در شرایطی که اطلاع چندانی از خانواده مبین در دست نیست فعلا بهزیستی بوشهر سرپرستی کودک را برعهده گرفته و تا زمان بهبودی و سلامت کودک پرستار شخصی از او مراقبت خواهد کرد. وی ارائه اطلاعات بیشتر درباره هویت کودک آزارها و اینکه تعداد آنها چند نفر بوده است را به حوزه انتظامی استان مربوط دانست و گفت: پرونده این حادثه به دادستانی استان ارجاع شده و در دست بررسی است.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که از درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد می‌توان برای کاهش علائم افسردگی ناشی از وابستگی به مواد استفاده کرد. به گزارش ایسنا، محبوبه مسلمی‌فر- دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم تربیتی و روان‌شناسی، گروه روان‌شناسی دانشگاه اصفهان در پایان نامه خود به بررسی «اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد گروهی بر کاهش علائم افسردگی ناشی از وابستگی به مواد مخدر در مردان وابسته به مواد» پرداخت. هدف از این پژوهش، بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش علائم افسردگی ناشی از وابستگی به مواد مخدر در مردان وابسته به مواد است. نتایج تحلیل کوواریانس این پژوهش نشان داد که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد منجر به کاهش علائم افسردگی ناشی از وابستگی به مواد در زمینه علائم شناختی، علائم عاطفی و علائم جسمانی می‌شود. در نتیجه از درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد می‌توان در راستای کاهش علائم افسردگی ناشی از وابستگی به مواد استفاده کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین|‌ کیانوش جهانپور از رونمایی پرونده الکترونیک سلامت با حضور رئیس جمهور در محل وزارت بهداشت، خبر داد و گفت: طبق وعده وزیر بهداشت مبنی بر اینکه تا پایان بهار سال ۹۸ شاهد استقرار پرونده الکترونیک سلامت خواهیم بود، عملا امروز استقرار پرونده الکترونیک سلامت در سراسر کشور با حضور رئیس جمهور آغاز می‌شود و امیدواریم که بعد از این مرحله، توسعه پرونده الکترونیک سلامت و به کارگیری آن در حوزه‌های مختلف سلامت اعم از حوزه‌های بهداشت، نظام ارجاع الکترونیک و حوزه پزشکی خانواده و سایر حوزه‌های خدمات سلامت را شاهد باشیم. به طور اخص بخش خصوصی سلامت نیز می‌تواند توسعه و به کارگیری پرونده الکترونیک سلامت در سایر حوزه‌های مرتبط با سلامت را تضمین کند. جهانپور ادامه داد از امروز حدود ۸۴ درصد از مردم کشور به نوعی صاحب پرونده الکترونیک سلامت هستند. در عین حال در گام‌های بعدی، پرونده الکترونیک سلامت در حوزه درمان، داروخانه‌ها، نسخه نویسی الکترونیک و … نیز اجرا می‌شود. جهانپور با بیان اینکه بنابراین پرونده الکترونیک سلامت در گام اول در حوزه بهداشت انجام می‌شود، گفت: با استقرار پرونده الکترونیک سلامت در حوزه بهداشت کلیه بسته‌ها و خدمات بهداشتی افراد در پرونده الکترونیک سلامت ثبت می‌شود و قابلیت ورود به حوزه درمان را هم در سراسر کشور دارد.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
پژوهشگران آلمانی سعی دارند با استفاده از روش اصلاح ژن کریسپر، میزان نیکوتین تنباکو را کاهش دهند و به ترک سیگار کمک کنند. گروهی از دانشمندان «دانشگاه فنی دورتموند» آلمان، روشی ارائه داده‌اند تا میزان نیکوتین گیاه تنباکو را تا ۹۹٫۷ درصد کاهش دهند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند هنگامی که افراد سیگاری، از سیگارهای دارای نیکوتین پایین استفاده می‌کنند، هرگز به سیگار کشیدن خود پایان نمی‌دهند. اصلاح ژن کریسپر می‌تواند روش جالبی برای کمک به افراد سیگاری باشد. اگرچه استفاده از سیگارهای الکترونیکی نیز برای کمک به این افراد، در حال گسترش است اما روش اصلاح ژن کریسپر در مقایسه با آن، مؤثرتر و سالم‌تر خواهد بود.
برنابرنا1 روز قبل
به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به اهداف طرح تحول سلامت گفت: هدف غایی طرح تحول سلامت و نظام سلامت کشور همانند سایر کشور‌های دنیا، رسیدن به پوشش همگانی سلامت است و این یک تعهد بین المللی نیز هست که کشور‌های دنیا نسبت به اجرای آن متعهد هستند. وی درباره پوشش همگانی سلامت اظهار کرد: پوشش سلامت سه ضلع دارد؛ یک ضلع و هدف پوشش همگانی سلامت این است که تعداد افراد بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم و از طریق نظام بیمه‌ای و یا هر نظام حمایت مالی دیگر، تمام افراد جامعه را تحت پوشش قرار دهیم. حریرچی افزود: هدف سوم پوشش همگانی سلامت، حمایت مالی حداکثری از مردم است چرا که مردم نباید به خاطر دریافت خدمات سلامت دچار سختی‌های مالی شوند؛ بنابراین پوشش بیشتر مردم، ارائه بیشتر خدمات ضروری و کمک مالی در این راستا از اهداف پوشش همگانی سلامت است. وی اظهار داشت: با وجود اینکه هم در قانون اساسی و هم بر اساس قوانین عادی قرار بود همه مردم ایران تحت پوشش بیمه قرار بگیرند، اما این اتفاق هیچ گاه نیفتاده بود. حریرچی ادامه داد: قدم نخستین که قرار بود در طرح تحول انجام شود افزایش پوشش بیمه‌ای مردم بود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1