شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مقاله ­واشنگتن پست: ایرانیان از زبان تهدید و ارعاب نفرت دارند و در عوض احترام را با احترام پاسخ می‌دهند.
شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما از نیویورک؛ مجید تخت روانچی سفیر ج. ا. ایران در سازمان ملل متحد در مقاله خود که در واشنگتن پست منتشر شده نوشته است: روز ۲ مه (۱۲ اردیبهشت)، ایالات متحده معافیت‌های مربوط به واردات نفت از ایران را متوقف کرد. این تصمیم گام دیگری در راستای جنگ اقتصادی ایالات متحده علیه ایران بود. سیاست «فشار حداکثری» برای ایجاد اختلال در اقتصاد ایران و وادار کردن ایران برای ورود به مذاکره با شرایط مدنظر ایالات متحده اعمال گردید تا یک معاهده هسته‌ای جدید، جایگزین توافق سال ۲۰۱۵ که با دولت اوباما و پنج قدرت جهانی، مذاکره شده بود، گردد.

ایران این آخرین اقدام غیرقانونی آمریکا را نیز مردود دانست، همانطور که سال گذشته نیز خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای، یعنی «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» را رد کرده بود. ایران همواره خروج آمریکا از برجام را نقض فاحش قوانین بین المللی از جمله قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته است.

شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا - 4

در واقع، تصمیم ایران برای ماندن در توافق هسته‌ای، علی رغم خروج ایالات متحده از آن، به درخواست‌های کشورهای اروپایی انجام شد تا به آنها فرصت کافی را برای جبران آنچه ایران در اثر خروج یکجانبه و عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش از دست داده بود، بدهد.

کشور متبوع من یکسال صبورانه منتظر ماند، ولی هیچ گونه اقدام جبرانی اقتصادی ملموس را دریافت نکرد. به همین دلیل، ایران گزینه دیگری جز توقف برخی از تعهدات خود - نظیر رعایت محدودیت میزان ذخایر اورانیوم با غنای پایین و همینطور ذخایر آب سنگین - برای مدت دو ماه ندید، در حالی که هنوز به اعضای باقیمانده در برجام، و به ویژه اروپا، مهلت دیگری داده است تا تعهدات خود را بر اساس این توافق بطور کامل به انجام برسانند و زیان‌های ایران را جبران نمایند. استدلال اساسی ما این است که از ما - و در واقع از هیچ شخص عاقل دیگری- نمیتوان انتظار داشت که یک طرفه به یک توافق چند جانبه پایبند بماند.

رویکرد ایالات متحده نسبت به ایران فاقد انسجام بوده و روشن نیست. در عوض، این سیاست با یک خصومت بیمارگونه هدایت می‌شود. این یک موضوع مخفی نیست که تعدادی از مقامات بلندپایه آمریکایی - و برخی از رهبران خاورمیانه‌ای – به رئیس جمهور آمریکا، فشار می‌آورند که یک سیاست تند و سخت در قبال ایران اتخاذ کند و حتی خواستار «تغییر رژیم» در ایران شده‌اند. این گروه، از آنچه که ما آن را «گزارش‌های اطلاعاتی جعلی» می‌خوانیم، برای اثبات این باور غلط استفاده می‌کنند که ایران مسؤول همه مشکلات خاورمیانه است و این که باید با هر وسیله و هزینه‌ای و حتی اقدام نظامی با ایران مقابله کرد.

اعزام اخیر ناو جنگی ایالات متحده به خلیج فارس، نتیجه اتکا به همین گزارش‌های اطلاعاتی جعلی است، این در حالی است که حتی اعضای کنگره و متحدان آمریکا هم از این گزارش‌های جعلی حمایت نکرده‌اند. اخیرا، من توجه آقای آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد را به نیاز به ایجاد یک ساختار امنیتی در خلیج فارس جلب کردم. در عین حال خیلی روشن می‌گویم که با وجودی که ما تمایلی به جنگ در منطقه، نه با ایالات متحده و نه با هر کشوری دیگر نداریم، ولی به شدت در برابر هر گونه تجاوز علیه کشورمان ایستادگی خواهیم کرد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا - 10

به نظر می‌رسد علی رغم دیدگاه برخی از همکاران نزدیک ترامپ، وی قصد جنگ با ایران را نداشته باشد. با این حال، رویکرد وی نسبت به ما متناقض است - گاهی ما را تهدید می‌کند و گاهی هم خواستار گفتگو می‌شود. به هر حال پیشنهاد ایالات متحده در مورد گفتگو با ایران، سه مانع عمده پیش رو دارد: اول آن که تاریخ نشان می‌دهد که مذاکرات واقعی و سازنده نمی‌تواند زیر سایه ارعاب، اجبار و تحریم‌ها شکل بگیرد. گفتگو وقتی می‌تواند موفقیت آمیز باشد که هر دو طرف به اصل احترام متقابل پایبند باشند و از موضع برابر مذاکره کنند. دوم این که دولت ترامپ با صدای متحد در مورد نیاز به گفتگو با ایران صحبت نمی‌کند. کسانی که مشتاق تحریک برای یک درگیری هستند، تلاش می‌کنند تا امکان هرگونه گفتگوی مفید و معنی دار را تخریب کنند. و سرانجام این که، خروج ناگهانی ترامپ از توافق هسته‌ای برجام در سال قبل که بدون هیچ دلیل موجهی - و علی رغم مخالفت یکپارچه جامعه جهانی با آن- صورت گرفت، باعث نگرانی زیادی برای انجام هر معامله جدید در آینده شده است، چرا که ممکن است به سرنوشت مشابهی در فقدان تضمین برای عدم تکرارش مواجه شود.

طی ماه جاری، ترامپ گفت که ایالات متحده «به دنبال آسیب رساندن به ایران نیست.» اما در ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت ماه)، ادعا کرد که «اقتصاد ایران همچنان سقوط می‌کند – و این برای مردم ایران بسیار ناراحت کننده است». اینها شواهد واضحی هستند که ایالات متحده مصمم است که به مردم ایران آسیب برساند و این اقدام بر اساس قوانین بین المللی یک جنایت است. تحت چنن شرایطی، کدام ملت عاقلی به پیشنهاد آمریکا برای گفتگو اعتماد می‌کند؟

سیاست «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران شکست خورده است. هیچ یک از خواسته‌های ناعادلانه دولت ترامپ برآورده نشده است و من می‌توانم اطمینان بدهم که سیاست فشار موثر نخواهد بود. بعلاوه سیاست فشار حداکثری چه دستاورد عملی داشته است؟ تنها دستاوردش این بوده که ایالات متحده را در عرصه بین المللی منزوی کرده و شکاف بیشتری بین آمریکا و متحدانش ایجاد نموده است. این سیاست همچنین باعث خشم و رنجش تمامی آحاد ایرانیان نسبت به ایالات متحده شده است. آری، تحریم‌های غیرقانونی به مردم ایران لطمه می‌زند، اما سیاست‌های ایران را تغییر نمی‌دهد.

در طول تاریخ، ایرانیان همیشه در برابر تحمیل اراده دیگران مقاومت کرده و برای هزاران سال دوام آورده‌اند. این واقعیت برای هر مورخی کاملا روشن است. ایرانیان از زبان تهدید و ارعاب نفرت دارند و در عوض همیشه نشان داده‌اند که احترام را با احترام پاسخ می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا9 ساعت قبل
وی ادامه داد: بار دیگر تاکید می‌کنم برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت یک دستاورد تاریخی برای دیپلماسی و چندجانبه گرایی در جهان است. نماینده روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد: چنین علایمی که حتی یک رمزنگار با تجربه نیز نمی‌تواند رمزگشایی کند، تنها می‌تواند وضعیت را به نقطه بازگشت ناپذیر برساند. **انتقاد از گزارش دبیرکلنماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد با انتقاد از بخشی از گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره منشا برخی تسلیحات مورد استفاده در یمن، گفت: اینکه منشا این تسلیحات کجا بوده و از چه زمانی به یمن منتقل شده است، در ماموریت دبیرخانه سازمان ملل متحد نیست. نماینده فدراسیون روسیه در سازمان ملل متحد توضیح داد: شبیه آن زمانی است که برای راه اندازی جنگ و حمله به عراق استدلال می‌کردند و همه ما به خوبی پیامدهای آن را می‌بینیم. **بازگشت به قطعنامه ۵۹۸نبنزیا با تاکید بر اینکه صداقت تنها جایگزین اقدامات تحریک آمیز در منطقه است، خواستار بهره گیری از ظرفیت قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد در ایجاد صلح و امنیت منطقه شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس بر ضرورت پاسخگویی دستگاه قضائی به مردم، مجلس و دستگاه‌های نظارتی تاکید کرد. جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به فرا رسیدن هفته قوه قضائیه، درباره مهمترین انتظاراتی که مردم از دستگاه قضایی دارند، گفت: تا زمانی که قوه قضائیه مستقل و غیرسیاسی در یک کشور شکل نگیرد، دموکراسی هم شکل نمی‌گیرد. این نماینده مجلس ادامه داد: قوه قضائیه باید پاسخگوی مردم، مجلس و نهادهای نظارتی باشد در واقع باید امکان و اجازه نظارت و سوال از رئیس قوه قضائیه و مسئولان قضائی وجود داشته باشد. معنا و مفهوم قضائی قضات و قوه قضائیه، عدم پاسخگویی آنها به مجلس و مردم نیست. رحیمی جهان‌آبادی با بیان اینکه «نحوه تعامل قوه قضائیه با مردم در رعایت حقوق شهروندی باید اصلاح شود»، تاکید کرد: ما بعضا آسیب‌ها و نگرانی‌های جدی از عدم رعایت حقوق شهروندی، اطاله دادرسی و برخوردهای نادرست با مردم در قوه قضائیه داریم و بخش عمده‌ای از این برمی‌گردد به اینکه قوه قضائیه تحت نظارت مجلس نیست و مجلس به عنوان یک نهاد مردمی و خانه ملت نظارت لازم را بر قوه قضائیه ندارد.
مهرمهر19 ساعت قبل
وی افزود: این پهپاد ابتدا از سوی پدافند هوایی ارتش مورد اخطار قرار گرفت و زمانی که پاسخی دریافت نکرد توسط موشک‌های هوا فضای نیروهای سپاه ساقط شد. معاون سیاسی اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش ادامه داد: این موشک در مرکز هوا فضای وزارت دفاع تولید شده بود و از یک سامانه کاملا بومی برخوردار است. سرهنگ حسن خانی یادآور شد: این اقدام ایران علیه پهپاد جاسوسی امریکا در اوج هماهنگی نیروهای مسلح اتفاق افتاد و بیانگر اقتدار و صلابت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مرزهای کشور است. معاون سیاسی اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش در ادامه گفت: طی دو سال اخیر به صورت مداوم و مستمر این نشست‌ها به صورت بصیرتی برای فرماندهان نیروی زمنی ارتش در سراسر کشور برگزار شده است. وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: اگر بخواهیم به صورت آماری به این همایش نگاه کنیم در هر سال بالغ بر هفت هزار نشست سیاسی در حوزه بصیرتی برای فرماندهان نیروی زمنی ارتش برگزار می‌شود.
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
سردار امیرعلی حاجی زاده روز چهارشنبه در آئین افتتاح پل‌های گاومیشان دره شهر و وحدت آباد بخش سیل زده ماژین اظهار داشت: سیل روزهای تلخ و نامیدانه‌ای را برای مردم این منطقه رقم زده بود. وی تصریح کرد: حفظ امنیت، خط مرزها و تمامیت ارضی مهم‌ترین مسئله ما بوده و در سایر مشکلات نیز در کنار مردم هستیم. سردار حاجی زاده افزود: هشت سال دفاع مقدس یک جنگ در بعد نظامی مقابل دشمن بود اما امروز جنگ در بعد اقتصادی بوده و نیاز است که ملت در کنار دولت، مجلس، مسئولین اجرایی باشند و در واقع همه در کنار هم باشیم. فرمانده هوافضای سپاه با اشاره به تهدیدات مقامات آمریکایی تاکید کرد: در سخنان رئیس جمهور آمریکا، سایر گروه‌ها و دنباله رو‌های استکبار می‌شنویم که منتظر شکست ما در اقتصاد و ایستادن مردم در مقابل نظام بوده که این نظام شکست بخورد. وی افزود: با امید بر خدا دشمن در تحریم اقتصادی شکست خواهند خورد و این آرزو را به گور خواهند برد و با تکیه بر امکانات و تجهیزات داخلی و همچنین سرمایه‌های انسانی از مشکلات عبور خواهیم کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز19 ساعت قبل
اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از همین سازمان اداری و استخدامی کشور شروع شد. از نظر ما و طبق قانون، بحث منع به‌کارگیری بازنشستگان به صورت کامل در دولت اجرا شده است. با اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، مجموعا فعالیت ۱۱۷۶ نفر در سازمان‌ها و نهادها خاتمه پیدا کرده است. جدای از قانون منع بکارگیری بازنشستگان قوانین دیگری را مجلس تصویب کرده است که باید مورد توجه قرار داد. بنابراین تاکید می‌کنم که دولت قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را صفر تا ۱۰۰ اجرا کرده است.
برنابرنا1 روز قبل
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: نباید به سرعت از برجام‌ خارج شویم زیرا برخی طرفدار این هستند که از برجام خارج شویم. او ادامه داد: شاهد هستیم تصمیم ایران نتیجه مطلوبی داشته و اروپایی‌ها مقداری به فعالیت افتاده‌اند؛ ان‌شاءالله بهتر به نتیجه می‌رسیم. مطهری گفت: باید شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی نظارت درباره برجام‌ تصمیم بگیرند که بعد از عملی نشدن انتظارات ایران گام‌ سوم را بردارد. نباید به سرعت از برجام‌ خارج شویم زیرا برخی طرفدار این هستند که از برجام خارج شویم. این اتفاق در حال حاضر به نفع ایران‌ نیست اما اینکه در آینده به صلاح است یا خیر، قابل بررسی است.

نظرها

اخبار بیشتر