چرا باید از شبکه‌های برون مرزی حمایت کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. تکنولوژی
چرا باید از شبکه‌های برون مرزی حمایت کنیم؟

چرا باید از شبکه‌های برون مرزی حمایت کنیم؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
کارشناس مسائل بین الملل به بررسی و علل مسدود شدن حساب کاربری شبکه های برون مرزی می پردازد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، چند روز می‌شود که از مسدود سازی حساب کاربری شبکه‌های برون مرزی پرس تی و هیسپان تی وی و خبرگزاری ایران پرس می‌گذرد، با اینکه مخاطب به این کانال‌ها دسترسی دارد اما امکان به روز رسانی آنها برای دست اندرکاران این شبکه‌ها وجود ندارد، انسداد در این شبکه‌ها بدون شرح هر گونه دلیلی از سوی گوگل، موضوعی است که این روزها در شبکه‌های اجتماعی و در میان کارشناسان حوزه رسانه داغ است، بدیهی است که حمایت از این شبکه‌ها، دفاع از موجودیت و استقلال جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید، این نکته ای است که سید محمد مرندی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و سرپرست سابق گروه آموزشی آمریکای شمالی در این دانشگاه به آن تاکید می کند؛ شرح این گفت و گو را در ادامه می خوانید:

مسدود شدن حساب کاربری پرس تی وی و هیسپان تی وی و خبرگزاری ایران پرس حامل چه پیامی از سوی شرکت آمریکایی گوگل است؟

این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها مایل نیستند ایرانیان، یا کسانی که نگاهی شبیه ایرانی‌ها دارند و طرفدار جبهه مقاومت هستند، حرف هایشان به گوش مردم برسد، می‌خواهند فقط خودشان بلندگو داشته باشند. طبیعتا تمایل دارند که مواضع دولت و حکومت‌های خودشان در جهان ترویج پیدا کند و مواضع و نگاه متفاوت نگاه حاکمیت در آمریکا را مانع می‌شوند، بنابراین با توجه به این سیاست‌ها از توسعه رسانه‌های جمهوری اسلامی جلوگیری می‌کنند.

با توجه به محدود کردن شبکه‌های برون مرزی رویکرد حقوقی و بین المللی جمهوری اسلامی در قبال این اقدام چه می‌تواند باشد؟ آیا امکان شکایت و برخورد وجود دارد؟

بخشی از کارهای آمریکا زورگویی است و ربطی به حقوق ندارد، قلدری می‌کنند و از قدرت نفوذشان در بانک‌ها و موسسات مالی بهره می‌برند و ایران را تحت فشار قرار می‌دهند، ولی راه حلی که می‌توان استفاده کرد، این است که با شبکه‌های دیگر مثل آرتی، سی جی تی ان، تی آر تی و دیگران یک ائتلافی درست شود که در برابر این زور گویی‌ها بتوانند همدیگر را حمایت کنند و برای ایجاد راهکارها و حل مشکلات موفق‌تر باشند و از این دست زورگویی‌ها جلوگیری شود.

در خبری بخوانید: اخبار تکنولوژی ایران و جهان | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

شبکه‌های برون مرزی چگونه می‌توانند این تحریم‌ها را دور بزنند، به طور کلی پیشنهاد شما برای رسانه‌ها در برابر این گونه اتفاقات چیست؟

اگر آلترناتیوی وجود داشته باشد بایستی روی آن متمرکز شوند یا از آن‌ها استفاده کنند. کار سخت‌تر که می‌شود از روش‌های مختلف می‌توان استفاده کرد. شبکه‌های برون مرزی ما باید از فضای مجازی استفاده‌های قوی‌تری کنند، از آلترناتیو موجود در فضای مجازی بیشتر بهره ببرند و کارهایشان را به پلت فرم هایی که در آن برایشان محدودیت ایجاد شده است، منحصر نکنند. باید از آلترناتیو برای فیس بوک، یوتیوپ و شبکه‌های اجتماعی دیگری که امکان دارد، ممانعت ایجاد کند، دنبال آن بگردند؛ کار راحتی نیست ولی اگر هماهنگی ایجاد کنند بین خودشان و شبکه‌های دیگر جهانی که امریکایی‌ها با آن‌ها مشکل پیدا می‌کنند، می‌توانند بخشی از این مشکلات را برطرف کنند.

این دست اتفاقات می‌تواند به بایکوت جمهوری اسلامی بیانجامد؟

بالاخره محدودیت برای همین است، بایستی افراد فنی و رسانه‌ای ما توانمندی‌های خودشان را نشان دهند، از آن توانمندی‌ها حداکثر استفاده را ببرند و اجازه ندهند که آن‌ها به اهداف خودشان برسند، نظام هم تکالیف خودش را دارد و باید آن‌ها دنبال شود.

آیا ضرورت دارد که از شبکه‌های برون مرزی حمایت خاصی از سوی نظام صورت بپذیرد و در این برهه تاریخی به عنوان یک پروژه بزرگ ملی، نظامی و امنیتی مطرح گردد؟

طبیعتا دولت انگلیس، آمریکا، روسیه، چین، ترکیه، عربستان، رژیم صهیونیستی و … از جمله کشورهایی هستند که از رسانه‌های حکومتی شان به قوی‌ترین شکل حمایت می‌کنند. بی بی سی یک امپراطوری بزرگ رسانه‌ای است که به زبان‌های مختلفی برنامه دارند، بنابراین طبیعتا ما که در جبهه آمریکا قرار نگرفته‌ایم، نیاز به یک رسانه قوی داخلی داریم که حمایت از آن‌ها امری بدیهی است و در این برهه از تاریخ باید مورد توجه قرار بگیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور7 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
الفالف17 ساعت قبل
وی تصریح کرد: اموال وزیر امورخارجه کشورمان را هم ضبط میکنند که البته ایشان نه در آمریکا و نه در جای دیگری در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک نداشته و ندارند. گفتنی است، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. آمریکا اعلام کرده بود که ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود. در همین رابطه سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «تحریم بی‌حاصل رهبری ایران و نیز فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی با دولت مستأصل آمریکا. دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکارهای جا افتاده بین المللیبرای حفظ صلح و امنیت جهانی است.»
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
پیشنهاد ماپول را به جای صنایع در چاه ول می‌‌کنند/صنایع قربانی بانک‌ها شدند /هیچ دولتی تاکنون جسارت اصلاح ساختار اقتصاد کلان در کشور را نداشته است/اگر استقلال و پرسپولیس را مجانی به دو نفر بدهند یکسال بعد پس می‌دهندسیگنال‌های یک شلیک ایرانی به «ترامپ» و «گروه بی» افزایش خطر جنگ هسته‌ای در جهان/ مهم‌ترین قدرتهای هسته‌ای دنیا را بشناسیدجنگهایی با احمقانه‌ترین علت‌ها؛ از کشتار ۱۰ هزار انسان به علت یک باد معده تا ۷ سال جنگ به علت روسپی خواندن معشوقه لویی پانزدهم/ وقتی یک خوک باعث جنگ بین دو ملت می‌شودروش‌های عجیب و ترسناک اعدام در کره شمالی را بشناسید/ از خوراک سگها و ماهی‌های گرسنه شدن تا اعدام با ضد هوایی و خمپاره/ آیا کیم جونگ اون برای قتل مخالفانش از «پرستوها» استفاده می‌کند؟ یارانه می‌تواند یک میلیون تومان شود / آمریکا احمق است که با تحریم، ما را از نفت فروشی عبور می‌دهد/ هر ایرانی برای جبران ورشکستگی موسسات مالی، ۵۰۰هزار تومان از جیب داد
برنابرنا7 ساعت قبل
انا لله و انا الیه راجعونخبر درگذشت همکار گرانقدر وزارت امور خارجه و نماینده مردم شریف نطنز و بادرود در مجلس شورای اسلامی موجب تاثر و تالم عمیق اینجانب و همکاران ایشان در وزارت امور خارجه شد. مرحوم دکتر صفاری از دیپلمات‌ها و سفرای خدوم، پرتلاش و موفق دستگاه دیپلماسی بودند که در دوران خدمت در وزارت امور خارجه منشأ خدمات و تلاش‌های بسیاری در حوزه سیاست خارجی شدند. این ضایعه غم انگیز را به خانواده آن مرحوم، مردم حوزه انتخابیه و همچنین همکاران ایشان در مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم غفران الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت می‌نمایم. محمدجواد ظریفوزیر امور خارجه
نامه‌نیورنامه‌نیور7 ساعت قبل
معتقدم اصلاح طلبان امروز در مسیر نوعی افکارسازی برای آقای روحانی پیش می‌روند. آنها می‌خواهند آقای روحانی زیر پای خود را شل ببیند و استعفا دهد. روحانی از اول هم روحیه نداشتآقای روحانی روز گذشته گفته بود «اذیت کردند و غر زدند که نگذاشتند یک روز لذت ببریم»، آیا می‌توان گفت تاب آوری دولت روحانی کم شده است؟ آقای روحانی از اول هم روحیه نداشت. جهانگیری یکجاهایی از دست روحانی کلافه و عصبانی می‌شودآیا آقای جهانگیری نقش کاتالیزور را برای استعفای آقای روحانی ایفا می‌کند؟ خیر این ناراحتی‌های آقای جهانگیری از آقای روحانی را برنامه ریزی شده نمی‌دانم. دولت روحانی به پایان ۹۸ می‌رسد؟ زمان نمی‌توانم بدهم چون دولت حتی یک نقطه اتکا ندارد که براساس آن بتواند سایر حوزه‌ها را ترمیم کند.

احتمال سقوط رژیم بحرین با برگزاری اجلاس منامه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حسین رویوران در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با تبیین اهداف برگزاری اجلاس منامه گفت: بسیاری معتقدند، معامله قرن، فرآیندی تلقی می‌شود که با اعلام قدس به عنوان بخشی از رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر آغاز شده است. رویوران گفت: قطعا مراحل پس از این هم وجود دارد و کنفرانس سیاسی معامله قرن نیز قرار است پس از اجلاس منامه برگزار شود و به علت این که برگزاری انتخابات در سرزمین‌های اشغالی به ایجاد دولت منجر نشد و قرار است انتخابات مجدد برگزار شود، رژیم صهیونیستی فعلا آمادگی برگزاری اجلاس سیاسی ندارد و به همین علت برگزاری آن به تعویق افتاد و اجلاس منامه، مقدمه آن است. رویوران با تبیین اهداف طراحان فرایند معامله قرن، این فرایند را تضمین اقدام آمریکا برای حل بحران فلسطین به نفع رژیم صهیونیستی دانست. تنها دستاورد این اجلاس پولی است که آمریکا از این کشور‌های عربی خواهد گرفت و معلوم نیست این پول در کجا مصرف خواهد شد. همزمان با اجلاس دو روزه بحرین برای رونمایی از طرح ضد فلسطینی معامله قرن که امروز و فردا در منامه برگزار می‌شود، کشور‌های اسلامی و عربی صحنه تظاهرات و صدور بیانیه در محکومیت این اجلاس هستند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1