کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
گروهی از کوهنوردان با شرکت در پویش فرهنگی ورزشی مهتاب نوردی در ماه رمضان مسیر تپه نورالشهدا را پیمودند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حدود یک دهه قبل، جمعی از علاقه‌مندان به کوه، عنوان مهتاب نوردی را برای کوهنوردی شبانه خود در نیمه ماه رمضان برگزیدند و مقدمه حرکتی شد که با استقبال دیگران به شکل یک سنت هر ساله در تقویم برنامه مجموعه‌های کوهنوردی اجرا می‌شود.

اکنون این جریان خودجوش به شکل پویش فرهنگی ورزشی مهتاب نوردی با شعار کوه جایگاه وحی، عبادت، خودسازی سعی در تکثر و فراگیری این رویداد با نگرش معنوی آن دارد.

چند سالی است در نقاط مختلف، فعالان و مجموعه‌های کوهنوردی و فرهنگی در خصوص بسترسازی اجرای مهتاب نوردی برنامه ریزی می‌کنند.

در تهران این برنامه در مسیر تپه نورالشهدا کلکچال به اجرا درآمد.

با وجود اینکه شب‌های جمعه ماه رمضان تنور ضیافت‌های افطاری داغ است و زبان روزه طاقت‌ها را کم کرده است، اما کوهنوردان چون کوه راسخ، عزم حضور کردند و پیرو فراخوان قبلی برای شب جمعه نیمه ماه رمضان، عده‌ای از گروه‌های مختلف در قرار عصرگاهی پارک جمشیدیه جمع شدند.

پس از صحبت کوتاه مسئول فرهنگی فدراسیون کوهنوردی، شرکت کنندگان به صورت گروهی به صورت آهسته مسیر را ایستگاه به ایستگاه با اضافه شدن گروه‌های دیگر تا محل تپه نورالشهدا پیمودند.

نماز جماعت در جوار قبور شهدای گمنام اقامه شد و حاضران بر سر سفره افطاری در حسینیه میهمان شهدا شدند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

مراسم هیئت نورالشهدا با سخنرانی و خواندن دعا و مناجات جلوه عبادی برنامه را تکمیل کرد و با حضور خادمان رضوی، گردش عطر پرچم حرم امام رضا (علیه السلام) دل‌های جمع را به قله طوس رساند.

پس از مراسم عده‌ای از عزیزان با روحانیان حاضر در برنامه، پیمایشی شبانه را زیر نور مهتاب برگزار کردند.

بعضی شب زنده داران کوه نیز فیض شب مهتابی ماه رمضان را در مجاورت با مکان مقدس قبور شهدا یافتند.

در نهایت این شب معنوی با پذیرایی سحری و اقامه نماز صبح در تپه نورالشهدا به پایان رسید.

این برنامه با وجود محدودیت‌ها مورد استقبال خاصی قرار گرفت و مجموعه‌های مختلفی از آن حمایت کردند که نشان از علاقه مندی به توسعه پویش مهتاب نوردی است.

برنامه‌های مشابه دیگری در تهران و سایر نقاط کشور در هفته‌های نیمه ماه رمضان به صورت رسمی و خودجوش اجرا و برنامه ریزی شده است و همه افراد و مجموعه‌ها می‌توانند به این پویش فرهنگی ورزشی بپیوندند.

کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی - 15کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی - 16کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی - 17کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی - 18کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی - 19

کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی

کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی - 21

کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی - 23

کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی - 25

کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی - 27

کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی - 29

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

این ستاره‌های هالیوود پیر نمی‌شوند + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل

شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیوم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر در حال بروزرسانی است …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری به تشریح آخرین اقدامات فنی این سازمان در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت. شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیومسازمان انرژی اتمی ایران براساس تصمیات مسئولان نظام اقدام خواهد کرد
تسنیمتسنیم1 روز قبل
حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا درباره عملکرد نیروی انتظامی در مسئله حجاب و برخورد با بی‌حجابی اظهار کرد: هر دستگاهی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، مأموریت برخورد با ولنگاری فرهنگی و بی‌بند و باری را برعهده دارد. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: تا جایی که ما کنترل کردیم و اطلاع داریم، نیروی انتظامی در حد توان، وسع و منابع مالی در زمینه عفاف و حجاب خوب برخورد کرده و باید تقویت شود. وی با بیان اینکه فقط یک دستگاه نمی‌تواند در برخورد با ولنگاری فرهنگی پاسخگو باشد، متذکر شد: برخورد با این ولنگاری فرهنگی نیاز به عزم ملی دارد و تمام دستگاه‌ها اعم از حاکمیتی، قضایی، مقننه، مجریه و نهادهای مربوطه باید دست به دست هم دهند و نیاز به فرهنگ‌سازی قوی در زمینه عفاف و حجاب داریم. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی درباره اختصاص سامانه‌هایی برای معرفی متخلفان در زمینه حجاب به دادستانی و پلیس، یادآور شد: این اقدام خوب و یک نوع نظارت ملی است، با انجام این کار، امور در این رابطه به مردم واگذار می‌شود که تخلفات نیز از این طریق به دستگاه‌های مربوطه منعکس می‌شود. انتهای پیام/

کارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با حضور منصور غلامی وزیر علوم و ۲۰ اندیشمند خارجی برگزار شدکارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوریکارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوریبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با حضور منصور غلامی وزیر علوم و ۲۰ اندیشمند خارجی برگزار شد.

حکایت ادامه دار مدارس استیجاری پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آموزش و پرورش می‌گوید برای خرید ۷۰ مدرسه استیجاری پایتخت ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در بودجه دیده نشده است و اگر تامین اعتبار نشود مشکل مدارس استیجاری پایتخت همچنان ادامه خواهد داشت.

نمایشگاه اسباب بازی با هویت ایرانی اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حضور ۷۰ تولیدکننده داخلی با ۹۰۰ طرح اسباب بازی و سرگرمی کاملا ایرانی رنگ و لعاب ویژه‌ای به این نمایشگاه داده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دومین نمایشگاه دنیای اسباب بازی و سرگرمی از امروز تا ۳۱ خرداد، هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۱ (۹ شب) در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، واقع در خیابان حجاب تهران آماده بازدید علاقه‌مندان است.

نظرها

اخبار بیشتر