دانشمندان به چگونگی ویرایش خاطرات نزدیک‌تر شده‌اند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
دانشمندان به چگونگی ویرایش خاطرات نزدیک‌تر شده‌اند

دانشمندان به چگونگی ویرایش خاطرات نزدیک‌تر شده‌اند

زومیتخبرگزاری زومیت |
نتایج دو مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که دانشمندان علوم اعصاب شاید بتوانند خاطره‌ی یک ضربه‌ی شدید روحی را سرکوب و حتی پاک‌سازی کنند.

مدت‌ها است داستان‌های علمی‌تخیلی با ایده‌ی دستکاری حافظه و خاطرات در دنیای فیلم به تجارت مشغول هستند؛ از ویرایش کلی حافظه در فیلم شهر تاریک گرفته تا پاک کردن دقیق‌تر حافظه (به‌صورت انتخابی) به‌وسیله‌ی دستگاهی به‌نام نورولایزر در فیلم مردان سیاه‌پوش. داستان‌های تخیلی زیادی وجود دارند که در آن‌ها از تغییر مستقیم حافظه‌ی انسان سخن گفته می‌شود.

نتایج دو مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهند که این مفهوم علمی‌تخیلی ممکن است کاملا امکان‌پذیر باشد و آزمایش‌های اثبات مفهوم مقدماتی نشان می‌دهد که چگونه ما می‌توانیم تاثیر عاطفی خاطرات تروماتیک را تقویت یا تضعیف کنیم. این دو مطالعه‌ی جدید روی بیماری‌هایی نظیر اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) تمرکز کرده‌اند که در آن خاطره‌ی منفی یا ضربه‌ی روحی چنان قدرتمند است که تاثیر شدیدی روی عملکرد روزمره‌ی فرد دارد. بنابراین چالش این است که چگونه این خاطرات تروماتیک را با یافتن راه‌هایی برای سرکوب یا ویرایش آن‌ها ازطریق حذف هر پیوند عاطفی منفی قوی (با خاطره) دستکاری کنیم.داروی پاک کردن حافظه

مطالعه‌ی نخست تاثیر داروی بیهوشی رایجی به‌نام پروپوفول را که با اختلال در حافظه‌ی کوتاه مدت ارتباط دارد، روی خاطرات مورد بررسی قرار داده است. نتایج مطالعات دیگر نشان داده‌اند که این آرام‌بخش دارای قدرت القاء نوعی فراموشی در برخی از بیماران است. بر این اساس، گروهی از پژوهشگران می‌خواستند بدانند که آیا می‌توانند از این مکانیسم برای سرکوب فعالانه‌ی خاطرات بارگذاری‌شده‌ی منفی بهره‌برداری کنند یا خیر. ایده‌ی کار این است که وقتی یک خاطره مجددا فعال می‌شود، باید دوباره در مغز تقویت شود. این فرایند نظیر بیرون کشیدن یک فایل از کشوی فایل‌ها، بررسی آن و سپس قرار دادن مجدد آن در جای خود است.

فرض بر این است که یک خاطره در نقطه‌ای که به‌وسیله‌ی مغز تقویت مجدد می‌شود، نسبت‌به تغییراتی که روی آن انجام می‌گیرد، حساس است. بنابراین اگر داروی پروپوفول در یک لحظه‌ی خاص استعمال شود، ممکن است بتواند موجب تضعیف یا حتی پاک شدن یک خاطره‌ی منفی شود.

دانشمندان به چگونگی ویرایش خاطرات نزدیک‌تر شده‌اند - 5

پژوهشگران برای آزمون این فرض، ۵۰ فرد سالم را در نظر گرفتند و به آن‌ها دو نمایش اسلایدی مختلف نشان دادند. مرحله‌ی میانی هر دو نمایش اسلاید حاوی محتوای عاطفی منفی طراحی‌شده برای ایجاد یک خاطره‌ی منفی در فرد شرکت‌کننده بود. یک هفته بعد، شرکت‌کنندگان برگشتند و خاطرات نخستین نمایش، بازسازی و مورد بحث قرار گرفت. به‌محض اینکه این خاطرات مجددا فعال شدند، شرکت‌کنندگان یک دوز از آرام‌بخش پروپوفول را دریافت کردند. از این نقطه، شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. از یک گروه خواسته شد که به‌محض بیدار شدن خاطرات دو نمایش اسلاید مختلف را یادآوری کنند؛ و از گروه دوم همین سؤال حدود ۲۴ ساعت بعد پرسیده شد.

گروهی که بلافاصله پس از بیدار شدن از بیهوشی مورد سؤال قرار گرفتند، خاطراتی دقیق و تغییرنیافته از هر دو اسلاید گزارش کردند؛ اما گروهی که ۲۴ ساعت بعد از آن‌ها سؤال شد، نتایج متغیری گزارش کردند. یک روز پس از مصرف پروپوفول، شرکت‌کنندگان خاطرات نمایش اسلایدی را که قبل از بیهوشی بازسازی شده بود، با تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای گزارش کردند اما این وضعیت درمورد نمایش اسلایدی که مجددا فعال نشده بود، وجود نداشت.

مهم‌تر اینکه، خاطرات شرکت‌کنندگان از نمایش اسلاید بازسازی‌شده کاملا پاک نشده بود اما اختلالات پیش‌آمده در خاطره‌ها به‌طور خاص در بخش‌های منفی خاطره رخ داده بود. این نتیجه‌ی جذاب نشان می‌دهد که چگونه ارتباطات منفی با خاطرات خاص می‌تواند در جریان یک مرحله از تقویت خاطره ویرایش شود و این مکانیسم می‌تواند مخصوصا طی استفاده از پروپوفول فعال شود. البته اینکه آیا این تاثیرات برای بیش از ۲۴ ساعت همچنان وجود دارند یا نه، موضوعی است که باید مورد مطالعه قرار گیرد ولی در این مطالعه، اثبات مفهوم به‌طور قوی انجام شده است.تقویت یا تضعیف یک خاطره بد

در سایت خبری بخوانید: اخبار تکنولوژی روز ایران و دنیا

در مطالعه‌ی دیگری که به‌تازگی در مجله‌ی Current Biology منتشر شده است، این موضوع مورد بررسی قرار گرفت که چگونه می‌توان عواطف منفی حاصل از خاطرات تروماتیک را ویرایش کرد؛ اما این پژوهش روی سؤال دیگری تمرکز دارد: چه بخشی از مغز می‌تواند یک احساس مثبت یا منفی را در یک خاطره‌ی خاص بارگذاری کند؟

پژوهش اخیر که تحت هدایت استیو رامیرز از دانشگاه بوستون و بریانا چن از دانشگاه کلمبیا انجام شد، ادامه‌ی پژوهشی بود که نشان می‌داد دستکاری اپتوژنتیک سلول‌های هیپوکامپ موش می‌تواند تظاهر رفتاری خاطرات منفی و مثبت را تغییر دهد. دانشمندان در این مورد کنجکاو بودند که آیا قسمت‌های مختلف هیپوکامپ جانوران می‌توانند با ارتباطات عاطفی متفاوت خاطرات خاص مرتبط باشند؟

نتایج نشان‌دهنده‌ی تمایز در تاثیر عاطفی بخش‌های بالا و پایین هیپوکامپ بود. هنگامی که سلول‌های بخش پایین هیپوکامپ تحریک می‌شدند، به‌نظر می‌رسید که تجارب منفی همبسته با خاطرات خاص به‌طور قابل‌توجهی تقویت می‌شدند و برعکس، تحریک سلول‌های بخش فوقانی هیپوکامپ موجب یادآوری خاطره بدون ارتباطات عاطفی تروماتیک قوی می‌شد.

دانشمندان به چگونگی ویرایش خاطرات نزدیک‌تر شده‌اند - 13

البته این مطالعه‌ی خاص تنها یک مکانیسم بسیار خاص را در مغز موش نشان می‌دهد و پژوهشگران این موضوع منطقی را می‌پذیرند که مغز انسان با مغز موش تفاوت قابل‌توجهی دارد. بااین‌حال، این نتایج راهنمایی برای پژوهشگران در زمینه‌ی مطالعه‌ی مغز انسان‌ها است. رامیرز می‌گوید:

ما از آنچه در موش‌ها یاد می‌گیریم، برای پیش‌بینی نحوه‌ی عملکرد حافظه‌ی انسان استفاده می‌کنیم. اگر ما بتوانیم یک خیابان دو طرفه برای مقایسه‌ی نحوه‌ی عملکرد حافظه در موش و انسان ایجاد کنیم، آن زمان می‌توانیم سؤال‌های خاصی را درمورد اینکه چگونه و چرا خاطرات می‌توانند اثرات مثبت یا منفی روی سلامت روان داشته باشند، مطرح کنیم.

از دیدگاه بالینی کوتاه‌مدت، این پژوهش فرصت‌هایی درجهت توسعه‌ی درمان‌هایی برای PTSD و اضطراب مهیا می‌کند. اگر این پژوهش بتواند به مغز انسان ترجمه شود، می‌توان گفت فعالیت بیش از حد بخش پایینی هیپوکامپ ممکن است مسئول تعدادی از اختلالات اضطرابی باشد و سرکوب آن بخش خاص ممکن است بتواند موجب کاهش تاثیر عاطفی یک خاطره‌ی تروماتیک شود. رامیرز می‌گوید:

حوزه‌ی دستکاری حافظه هنوز جوان است … این موضوع مانند داستان‌های علمی‌تخیلی به نظر می‌رسد اما مطالعه‌ی حاضر، نمایشی پنهانی از توانایی بالقوه ما برای تقویت یا سرکوب مصنوعی خاطرات است.

دانشمندان به چگونگی ویرایش خاطرات نزدیک‌تر شده‌اند - 18

درواقع این پژوهش اصلا شبیه فیلم علمی‌تخیلی یادآوری کامل نیست که در آن می‌توان خاطرات اشتباهی را در مغز یک انسان قرار داد. اگرچه پژوهشگران احتمال این موضوع را نیز بررسی خواهند کرد و چندین مطالعه در چند سال گذشته انجام شد که در آن‌ها آزمایش‌هایی برای کاشت مستقیم خاطرات اشتباه در مغز موش‌ها نتایج قابل‌تاملی حاصل کرد. شاید دقیق‌ترین آنالوگی که ما بین یک فیلم آینده‌نگر و پژوهش کنونی می‌بینیم، فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک باشد که محصول سال ۲۰۰۴ است. داستان این فیلم در دنیایی اتفاق می‌افتد که در آن دانشمندان، تکنولوژی‌هایی برای حذف دقیق خاطرات خاص دارند و این فیلم داستان زوجی است که پس از اینکه خاطره‌ی اولین دیدارشان پاک شده است، برای بار دوم با هم ملاقات می‌کنند.

نتایج این دو پژوهش جدید، ما را به این موضوع امیدوار می‌کند که شاید در آینده بتوانیم خاطرات ناخواسته را سرکوب کنیم یا حداقل بتوانیم اتصالات عاطفی با یک خاطره‌ی خاص را بازنویسی کنیم. بریانان چن می‌گوید:

ما راه طولانی برای کسب این توانایی در انسان‌ها پیش‌رو داریم اما اثبات مفهوم اینجا انجام شده است. همان‌طور که استیو (نویسنده‌ی دیگر مقاله) می‌گوید: «هیچ‌گاه نگویید هرگز؛ هیچ‌چیز غیرممکن نیست.»

مطالعه‌ی پروپوفول در مجله‌ی Science Advances و مطالعه‌ی هیپوکامپ در مجله‌ی Current Biology منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، تولید پژو ۳۰۱ با مشارکت قطعه سازان ایرانی را به زدن دو مشت به خودروساز بدقول فرانسوی تشبیه کرد و گفت: در نشست مشترکی که با نفر دوم پژو داشتم به او گفتم که شما با ترک پژو یک مشت به ما زدید اما ما با تولید پژو ۳۰۱ دو مشت به شما خواهیم زد و اگر اراده کنیم این خودرو را با لوگوی پژو تولید خواهیم کرد. هاشم یکه زارع داخلی سازی ۸۰ درصدی موتور EC۵ پژو را از مهمترین عواملی دانست که موجب بی نیازی ایران خودرو از پژو می‌شود و گفت: چون احتمال ترک پژو را می‌دادیم با کار جهادی تولید پژو ۳۰۱ را آغاز کردیم. وی با بیان اینکه پژو ۳۰۱ را جایگزین پژو پارس و ۴۰۵ در آینده می‌کنیم ادامه داد: بعد از به سرانجام رساندن پروژه ۳۰۱، به سراغ تولید پژو ۲۰۰۸ خواهیم رفت. یکه زارع در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا وانت پژو ۳۰۱ نیز توسط ایران خودرو تولید می‌شود گفت: تولید وانت میراثی بود که از زمان پیکان مانده است. اما من می‌گویم که هیچگاه وانت پژو۳۰۱ را در خیابان نخواهیم دید.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار «کمال هادیانفر» رئیس پلیس راهور ناجا صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری با بیان اینکه جلسات مختلفی در راستای فرهنگ رانندگی برگزار شده است، اظهار داشت: ۳۳ دستگاه متولی فرهنگ ترافیک و رانندگی هستند. سردار هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه جاده، انسان و خودرو سه عامل تصادفات هستند، افزود: سهم عامل انسانی در تصادفات ۹۲ درصد است. رئیس پلیس راهور ناجا گفت: ۹۱ درصد جابجایی‌ها با ناوگان زمینی است و ۹ درصد هوایی و ریلی است که اهمیت توجه به راه‌ها را نشان می‌دهد. در کشور ۲۲ میلیون و ۲۷۰ هزار دستگاه خودرو و ۱۱ میلیون موتورسیکلت در حال تردد است و ۴۱ میلیون نفر گواهینامه دارند. وی درباره تعداد جان‌باختگان دو ماه اخیر که از سوی سازمان پزشکی قانونی اعلام شده است، گفت: دو هزار و ۵۸۴ نفر در درون و برون شهر‌ها جان خود را در تصادفات از دست دادند و روزانه از ۲۵ تا ۴۱ نفر جان باختند که ۹ نفر از جان‌باختگان کودکان بودند. سردار هادیانفر با بیان اینکه هم‌اکنون بیش از ۸۱ هزار خودرو و ۷۲ هزار موتورسیکلت به دلیل جریمه بیش از یک میلیون تومانی توقیف شده و در پارکینگ هستند، افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته و با تأیید فرمانده ناجا و وزیر کشور رانندگان می‌توانند خودرو‌های خود را ترخیص و طی یک سال به صورت اقساطی جریمه را پرداخت کنند. رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: شرایطی برای ترخیص وجود دارد که از جمله آن‌ها فرسوده نبودن خودرو، نداشتن جرایم حادثه‌ساز بالا و نداشتن شکایت قضایی از خودرو است.

گوشی جدید OPPO با دوربین زیر نمایشگر فردا معرفی خواهد شد +فیلم

قدس آنلاینقدس آنلاین19 ساعت قبل
OPPO تأیید کرده است که گوشی هوشمند آینده با دوربین حفره‌ای در زیر نمایشگر فردا ۲۶ ژوئن عرضه خواهد شد. به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، ما اخیرا متوجه شدیم که OPPO آمادگی خود را برای انتشار گوشی هوشمند با دوربین در زیر صفحه در MWC، Shangai اعلام کرده است، این شرکت تأیید کرده است که گوشی هوشمند آینده با دوربین حفره‌ای در زیر نمایشگر در تاریخ ۲۶ ژوئن عرضه خواهد شد. OPPO همچنین یک تیزر زودتر به اشتراک گذاشته است که به ما نگاهی دقیق‌تر به فناوری آینده می‌دهد. این تیزر ما را از تکامل دوربین جلو، از دوربین روتین سری OPPO N، دوربین پاپ آپ در OPPO Find X و در نهایت دوربین دایره‌ای در OPPO Reno مطلع می‌کند. به عبارت دیگر، OPPO با موفقیت نشان داد که چگونه یک دوربین خودکار را در یک صفحه نمایش یکپارچه کرده است و هیچ مکانی برای حفاری یا پاپ آپ وجود ندارد.
قدس آنلاینقدس آنلاین16 ساعت قبل
بعد از اینکه A۸۰ رسما معرفی شد، شایعات جدید درباره A۹۰ دوباره به وجود آمد، با این تفاوت که این بار اطلاعات بیشتری از این گوشی هوشمند سامسونگ در دسترس است. به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، داستان Galaxy A۹۰ سامسونگ عجیب و غریب شده است، برای چند ماه قبل این گوشی مانند هندوانه در بسته بود که هیچ اطلاعاتی از آن وجود نداشت، تا اینکه Galaxy A۸۰ عرضه شد، بعد از اینکه A۸۰ رسما معرفی شد، شایعات جدید درباره A۹۰ دوباره به وجود آمد، با این تفاوت که این بار اطلاعات بیشتری از این گوشی هوشمند سامسونگ در دسترس است. Galaxy A۹۰ ممکن است در نهایت بازهم دچار تغییر شود و سامسونگ برای دومین بار این نام را رد کند، ظاهرا این شرکت در حال آماده شدن برای راه اندازی یک سری کامل از گوشی‌ها تحت عنوان Galaxy R است و گوشی با شماره مدل SM-A۹۰x، که تا کنون به عنوان A۹۰ نامگذاری شده، ممکن است اولین دستگاه سری R سامسونگ باشد. گزارش‌های جداگانه ادعا می‌کند که A۹۰ شارژ سریع ۴۵ وات خواهد داشت، تقریبا دو برابر میزان سریع‌ترین استاندارد شرکت کره‌ای (یعنی ۲۵ وات) است. Note۱۰ Pro همچنین باید به احتمال قوی فناوری شارژ سریع ۴۵ وات را دریافت کند، بنابراین حداقل یک گوشی در سال ۲۰۱۹ به این فناوری مجهز خواهد شد.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
گوشی گلکسی A۶۰ سامسونگ یکی از گوشی‌های پرطرفدار این شرکت کره‌ای است و به نظر می‌رسد این برند قصد دارد با رنگبندی جدید توجه بسیاری از مخاطبان را به سمت خود جلب کند. اکنون به نظر می‌رسد شرکت سامسونگ نیز برای گوشی‌های هوشمند خود برنامه‌ای ویژه دارد. درواقع این گوشی جدید با رنگی منحصر به فرد موسوم به «هلویی مه آلود» رونمایی شده که ترکیب رنگی از صورتی تا سفید را شامل می‌شود. این پنجمین ترکیب رنگی منحصر به فرد سامسونگ است که پس از ترکیب رنگی هایی مثل آبی نیمه شب، آبی اقیانوسی، نارنجی و نمک دریایی رونمایی می‌شود. اگرچه این گوشی هنوز به طور رسمی وارد بخش فروش گوشی‌های گلکسی A۶۰ سامسونگ نشده اما پیشبینی می‌شود با همان قیمت مشابه با نسخه‌های دیگر یعنی ۲۱۷ دلار (۱۹۰ یورو) به فروش برسد.
قدس آنلاینقدس آنلاین17 ساعت قبل
لوازم جانبی جدیدی که به اسم آیفون ۱۱ منتشر شده است نشان می‌دهد که به احتمال قوی دوربین آیفون ۱۱ با سه لنز معرفی خواهد شد. به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، مدت زمانی طولانی شایع شده بود که آیفون ۱۱ حداکثر دارای یک دوربین عقب سه لنزه خواهد بود، اما اگر شواهد بیشتر از جمله لوازم جانبی این گوشی دلیل خوبی برای اثبات درستی این شایعه مطرح می‌کند. محافظ دوربین برای این گوشی در MobileFun (یک خرده فروش لوازم جانبی تلفن همراه) رونمایی شده است، تصاویر از لوازم جانبی نشان می‌دهد که فضای خالی در قاب برای سه لنز است. در واقع، آیفون ۱۱ حداکثر دارای سه لنز دوربین، همراه با یک فلاش LED خواهد بود. با این حال، با بیشتر شایعات در حال حاضر اشاره به یک بلوک مربعی شکل دوربین با سه لنز می‌شود، به احتمال زیاد که هر دو آیفون ۱۱ مکس و آیفون ۱۱ کوچکتر از این ویژگی بهره‌مند خواهند بود و احتمالا آیفون XR ۲ فقط به دو لنز عقب مجهز خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1