رونمایی اولین ارکسترال مقاومت/ سمفونیک مازندران تهیه می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. فرهنگ

رونمایی اولین ارکسترال مقاومت/ سمفونیک مازندران تهیه می‌شود

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
رونمایی اولین ارکسترال مقاومت/ سمفونیک مازندران تهیه می‌شود - 0

بزرگنمایی:

رونمایی اولین ارکسترال مقاومت/ سمفونیک مازندران تهیه می‌شود - 2

رونمایی اولین ارکسترال مقاومت/ سمفونیک مازندران تهیه می‌شود - 4

پیام مازند - ساری - اولین ارکسترال مقاومت مازندران ویژه گرامیداشت شهدای خان طومان با همت واحد موسیقی شبکه تبرستان تولید و با حضور خانواده‌های شهدا رونمایی شد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: تولید ارکسترال مقاومت با شعر وحید دانا و به رهبری جمال محمدی و با حضور حدود ۵۰ هنرمند از مناطق مختلف کشور در مازندران تولید و با استقبال علاقمندان به هنر موسیقی روبرو شده است.

جمال محمدی هنرمند پیشکسوت موسیقی نواحی و رهبر ارکسترال کایر مازندران در این زمینه به خبرنگار مهر درباره روند تولید این اثر فاخر و ماندگار می‌گوید: حدود چهارماه پیش مدیرکل محترم صدا و سیما از من و آقای وحید دانا مسئول واحد موسیقی شبکه خواست تا کاری برای شهدای مدافع حرم استان تولید کنیم زیرا مازندران بیشترین شهید را در حماسه خان طومان تقدیم کرده و خان طومان با نام شهدای استان گره خورده است.

وی افزود: ابتدا نظر مدیرکل صدا و سیما براین بود که اثری در قالب ارکستر سمفونیک تولید کنیم اما معتقد بودم در سمفونیک باید همه دسته سازها را داشته باشیم وبه این نتیجه رسیدیم که در زمان کم می‌توانیم در قالب ارکسترال اجرا کنیم زیرا تاکنون در مازندران کاری در قالب ارکسترال بزرگ با محوریت این نوع موسیقی و شعر در مقام عالی شهدا نداشتیم.

وی با اظهار اینکه برای تولید این اثر ارکسترال، یکماهی سعی کردم تصاویر مختلفی از حماسه خان طومان مشاهده کنم تا با الهام گیری از آن بهتر بتوان حق مطلب را ادا کنیم گفت: پس از آن حدود ۲۵ صفحه نت موسیقی و سازها را به نگارش درآوردم.

محمدی یادآور شد: پس از نگارش نت‌ها، برای گردآوری هنرمندان اقدام کردیم و چند هنرمند استاد از مناطق کشور شامل تهران، گرگان، آمل و غیره و در مجموع ۵۰ نفر برای ارکسترال گردآوری کردیم.

رونمایی اولین ارکسترال مقاومت/ سمفونیک مازندران تهیه می‌شود - 12

این هنرمند با بیان اینکه در این مجموعه بیش از ۲۵ بانوی هنرمند و ۲۵ هنرمند مرد حضور داشتند افزود: در این کار از نظر حسی ارتباط عاطفی بیشتری برقرار کردم و برای حس گیری بیشتر، به ملاقات و دیدار خانواده شهدا رفتیم و در دیدار با خانواده شهید مشتاقی، مادر شهید مشتاقی عکس فرزند شهیدش را به من هدیه کرد و خداوند را شاکرم که افتخار تولید چنین اثری را داشتم و این اثر برای همکاران ما یک سورپرایز و مایه تعجب بوده است و برخی از همکاران عنوان می‌کردند شما چرا تک نوازی نکردید و رهبری می‌کردید، همانطور که دوستان همکار می‌دانند، نقش یک رهبر، مدیریت و دادن ضرب آهنگ‌ها به ارکستر و هدایت کردن نوازندگان و بالانس صدای سازها است.

وی در توضیح رهبری ارکسترال می‌گوید: به واسطه کارهای هنریم به همه جای دنیا سفر کردیم و سه سالی در سوئد زندگی کردم و در دانشگاه سوئد موسیقی ایرانی را تدریس می‌کردم و افتخار ارتباط و همکاری با بزرگترین رهبران ارکستر دنیا را داشتم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

محمدی ادامه داد: در کشور فقط چند رهبر ارکستر داریم که هم آهنگساز، سلونواز و در نهایت رهبری را برعهده دارند و بیشتر هدایتگر و رهبری می‌کنند و دوست داشتم در این ارکسترال نوازندگی هم می‌کردم ولی به دلیل سختی کار هدایت و رهبری نتوانستم نوازندگی کنم اما در کار بعدی که قرار است اثری تحت عنوان سمفونیک موسیقی مازندران، بپردازم، سعی می‌کنم رل نوازندگی را نیز داشته باشم.

این هنرمند و پژوهشگر موسیقی مازندران درباره شعر ارکستر مقاومت افزود: در این ارکستر از موسیقی حماسی در قسمت اعزام مدافعان حرم و شهدای خان طومان بهره گرفته شده، در میانه موسیقی توصیفی می‌شود و در انتها شاهد گفتگوی مادرانه هستیم و نام مبارک ۱۶ شهید حماسه خان طومان در شعر آورده می‌شود.

جمال محمدی با بیان اینکه دوست ندارم در موسیقی نام شخص را بیاورم گفت: اما نام شهدا را به عنوان تبرک استفاده کردیم و استاد وحید دانا شعری سروده که توانستیم نام تمام شهدای خان طومان را در شعر بیاوریم و در قسمت موری که توسط استاد اسحاقی خوانده می‌شود، آورده شده است.

وی با اظهار اینکه سه خواننده شامل استاد اسحاقی، پرویز شاهدشی و عباد محمدی خوانندگی ارکسترال مقاومت را عهده دار بودند گفت: نگاه مدیرکل صدا و سیما بر این بود که ارکسترال با زبان محلی اجرا شود.

رونمایی اولین ارکسترال مقاومت/ سمفونیک مازندران تهیه می‌شود - 20

رهبر ارکسترال کایر مازندران با بیان اینکه شهدا خط قرمز ما هستند و تولید اثر درباره آن افتخار برای هر هنرمند و من محسوب می‌شود گفت: در تمام دنیا، برای جان باختگان جنگ در کشورشان، نماد و تندیس ساخته می‌شود درحالی که مازندران مهد علویان است و شهدای زیادی تقدیم کرده است و خوشحالم با تولید این اثر توانستیم ذره‌ای ادای دین داشته باشم.

جمال محمدی با بیان اینکه ارکسترال مقاومت را برای دل خودمان تولید کرده‌ام و آن را دوست دارم گفت: درپی آن هستم که پاتیتور نت‌های موسیقی مازندران را به سمت علمی پیش ببرم تا موسیقی محلی رشد می‌کند.

وی درباره استفاده از سازهای محلی مازندران در موسیقی ارکسترال می‌گوید: از نی، دوتار، دوسرکوتن، کمانچه در کنار سازهای کلاسیک استفاده شده است.

رهبر ارکستر مقاومت مازندران با بیان اینکه چند تمرین گروهی با هنرمندان مجموعه داشتیم گفت: به برکت خون شهدا توانستیم ارکسترال خیلی زود تولید کنیم و خوشبختانه آن قدر نت‌ها درست درآمده بود که با چند تمرین توانستیم به هماهنگی برسیم و اولین کار ارکسترال رونمایی شد.

وی با اشاره به اینکه ارکسترال مقاومت با حضور خانواده‌های شهدای خان طومان و مدافعان حرم و علاقمندان به موسیقی رونمایی شده است گفت: بازخوردهای خوبی پس از رونمایی این اثر شاهد بودیم.

محمدی از مدیرکل و همکاران، دفتر شعر و موسیقی صدا و سیمای مازندران برای تولید اثر هنری تقدیر کرد.

رونمایی اولین ارکسترال مقاومت/ سمفونیک مازندران تهیه می‌شود - 28

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم مردم با پیکر مطهر ۷۲ شهید وداع کردند البته این تعداد شهید از مجموع ۱۵۰ شهیدی است که قرار است امروز پنجشنبه در تهران تشییع شود. از این ۱۵۰ شهید ۳۴ شهید شناسایی شده‌اند دو شهید مربوط به شهدای مدافع حرم و بقیه گمنام هستند. این ۱۵۰ شهید مربوط به شهدای دفاع مقدس هستند این شهدای گرانقدر در عملیات تفحص در مناطق عملیاتی سال‌های دفاع مقدس در جنوب کشور شناسایی شدند. مراسم تشییع صبح امروز ساعت ۹ از دانشگاه تهران آغاز می‌شود. این ۱۵۰ شهید متعلق به ۱۷ استان است.

مسئله حجاب در جامعه

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «صریح درباره فرهنگ» سراغ وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و علل و عوامل شکل دهنده آن رفته است. وضعیت حجاب و عفاف در جامعه، آسیب شناسی آن، نقش دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این خصوص از جمله موضوعاتی است که در این قسمت «صریح درباره فرهنگ» به آن‌ها پرداخته شده است.

صعود

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عکاس هشت سال دفاع مقدس در نمایشگاهی با عنوان «۴ نسل ۴ نگاه»، چهار عکس جدید را نخستین بار از روز‌های هشت سال دفاع مقدس منتشر کرده است. محمد نوروزی استاد عکاسی خبری در این نمایشگاه با بیان اینکه برایم جذاب است تا افراد حاضر را در عکس‌هایی که ۴۰سال پیش ثبت کرده‌ام، بیابم گفت: امروز دوست دارم سوژه‌های عکاسی خود و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را که در عکس هایم هستند، ببینم. وی از شاگردان و همه مخاطبان عکس هایش خواسته است از عکس هایش، عکس بگیرند و در فضای مجازی منتشر کنند تا صاحبانشان را بیابند. این نمایشگاه با حضور ۴ نسل از عکاسان در فرهنگستان هنر برپا شده است. بازدید برای عموم از نمایشگاه ۴نسل ۴نگاه، از فردا پنجشنبه ۶ تیر از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ امکان پذیر است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون‌های مربوطه در روز جمعه ۲۱ تیر ۹۸ همزمان در شهر‌های تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، ساری، رشت و اردبیل برگزار خواهد شد. زمان دریافت کارت ورود به جلسه از روز چهارشنبه ۱۹ تیر است. دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی در صورت تمایل با مراجعه به سامانه مرکزسنجش و پذیرش به نشانی english. iau. ac. ir/ept ثبت نام کنند و از منابع و بودجه بندی سؤالات این آزمون‌ها آگاهی یابند. شایان ذکر است به دلیل برگزاری همزمان آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت‌های عربی هر داوطلب مجاز به ثبت نام در یکی از آزمون‌ها است و شرکت همزمان در دو آزمون فوق امکان پذیر نیست.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بعد از ظهر امروز عوامل برنامه «به خانه برمی گردیم» در ساختمان روابط عمومی رسانه ملی حضور پیدا کردند و پای صحبت مخاطبانشان نشستند. سپس عوامل این برنامه در نشستی درباره وجوه مختلف به خانه می‌گردیم گفتند. راحله امینیان مجری این برنامه درباره «به خانه برمی گردیم» گفت: این برنامه در این سال‌ها توانسته با مخاطبانش ارتباط خوبی برقرار کند. ژیلا امیر شاهی نیز در این نشست گفت: ما در «به خانه برمی گردیم» سعی می‌کنیم به زبان فارسی سخن بگوییم و از تمام قومیت‌ها گویش‌ها و لهجه‌ها استفاده کنیم. محمد نظری از مجریان پیشکسوت این برنامه گفت: «به خانه برمی گردیم» برای ما حکم خانه را دارد و سعی می‌کنیم همواره با هم افزایی در جهت ارتقاء برنامه حرکت کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر