سامانه GIS بنادر و سواحل، مبنای تصمیم گیری‌ها باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

سامانه GIS بنادر و سواحل، مبنای تصمیم گیری‌ها باشد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی: سامانه GIS، به لحاظ برنامه ریزی مدیریتی باید مبنای تصمیم گیری‌ها در بنادر باشد
سامانه GIS بنادر و سواحل، مبنای تصمیم گیری‌ها باشد - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان بنادر و دریانوردی؛ محمد راستاد در نشست شورای مدیران این سازمان با اشاره به فعال شدن سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، تاکید کرد: امروزه مدیریت حرفه‌ای برای تصمیم گیری دقیق نیازمند اطلاعات به روز و ابزار مناسب است و بر همین اساس، سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر می‌تواند ابزار مناسبی برای تصمیم گیری مدیران سازمان بنادر و دریانوردی و فعالان این حوزه و مبنایی برای تصمیم گیری‌های آن‌ها باشد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهمیت سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، گفت: این سامانه، به لحاظ برنامه ریزی مدیریتی و تسهیل تصمیم گیری و سیاستگذاری در سواحل و بنادر جنوب کشور، گنجینه بسیار مفیدی برای سازمان بنادر محسوب می‌شود و این سامانه باید مبنای تصمیم گیری‌ها در بنادر باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر مسئله به روز رسانی این سامانه اظهار داشت: به روز رسانی سامانه GIS در زمینه‌های مختلف به مکانیزم مشخص و فرایند محور نیاز دارد.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

راستاد افزود: سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر این امکان را فراهم می‌کند تا به لحظه بتوانیم وضعیت ترافیک کالا و کشتی را در اسکله‌ها رصد کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ترافیک نسبتا بالا کشتی‌ها در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و امیرآباد، تصریح کرد: همه بنادر به ویژه سه بندر یاد شده باید استفاده از همه ابزار‌ها و مکانیزم‌های عملیاتی و نرم افزاری «ارتقای سطح کیفیت خدمات» و «کاهش زمان انتظار کشتی‌ها» را در دستور کار خود قرار دهند.

راستاد تاکید کرد: بنادر شهید رجایی، امام خمینی و امیرآباد که عمده کالا‌های اساسی در این بنادر تخلیه می‌شود، باید با مکانیزم مشخص، زمان انتظار کشتی‌ها و میزان دموراژ را به حداقل ممکن کاهش دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا21 ساعت قبل
محمدباقر نوبخت تصریح می‌دارد مردم نباید نگران بازار و افزایش قیمت‌ها ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نباشند چون این ارز حذف نمی‌شود. مردم نگران نباشند «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه در گفت‌و گو با پژوهشگر ایرنا درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: همچنان با همان سیاست قبلی ارز ۴۲۰۰ تومانی را تخصیص خواهیم داد. ندری با بیان اینکه بازار متأثر از نرخ ارز است، گفت: مبنای تصمیم گیری‌های اقتصادی نرخ ارز است و بازار در طول یک سال گذشته قیمت‌ها را بر اساس نرخ ارز تعدیل کرده است. البته در مقطعی در اواسط دهه ۷۰ نرخ ارز دولتی و ارز آزاد تفاوت چندانی نداشت و از آن دوران به عنوان طلایی‌ترین دوره ثبات نرخ ارز یاد می‌شود. البته تشکیل بازار متشکل ارزی نگرانی‌هایی را مبنی بر حذف ارز دولتی و نیمایی ایجاد کرد که رئیس بانک مرکزی با اعلام اینکه قرار نیست با فعال شدن بازار متشکل ارزی، ارز نیما و ارز دولتی حذف نمی‌شود این نگرانی مردم و فعالان اقتصادی را بر طرف ساخت.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تأثیر چشم‌انداز تسهیل سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا و افت ارزش دلار بیش از یک درصد جهش یافت و به بالاترین رکورد خود در شش سال اخیر رسید. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۱٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۴۳۵ دلار و ۴۵ سنت رسید. بهای معاملات این بازار در ساعت اولیه تا مرز ۱۴۳۸ دلار و ۶۳ سنت پیش رفته بود که بالاترین قیمت از ۱۴ ماه مه سال ۲۰۱۳ بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۱٫۶ درصد افزایش یافت و به ۱۴۴۰ دلار و ۲۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰٫۲ درصد افزایش، در ۱۵۳۷ دلار و ۷۵ سنت ایستاد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز19 ساعت قبل
یکی از حاضران در نشست اقتصاددان با رئیس کل بانک مرکزی درباره جو حاکم بر این جلسه گفت: نظر اکثریت اقتصاددانان حاضر در این جلسه درباره بازار متشکل ارزی مثبت بود و آن را گاهی به جلو دانستند. یکی از حاضران در این جلسه به تجارت‌نیوز گفت: در جلسه دیروز با رییس کل بانک مرکزی نظر اقتصاددانان درباره بازار متشکل ارزی مثبت بوده است. زیرا این بازار، بازار جدیدی نیست، بلکه بازار قبلی است که اصلاح شده و در حال طی کردن روند خوبی است. از جمله انتقادات اقتصاددانان در این جلسه به بازار متشکل ارزی این است که این بازار یا شرایط فعلی بازار ارز و دلار تفاوتی ندارد و موجب چهار نرخی شدن دلار می‌شود. همچنین آن طور که روابط عمومی بانک مرکزی گزارش داده، هشتمین نشست دوره‌ای رئیس کل بانک مرکزی با اقتصاددانان عصر دیروز با محوریت موضوعاتی همچون بازار متشکل ارزی، عملیات بازار باز، نقدینگی و تورم برگزار شد.
مهرمهر22 ساعت قبل
علی نکویی فرد در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سیست آرتمیا مهمترین منبع تغذیه برای توسعه صنعت آبزی پروری است افزود: برای رونق و افزایش تولید صنعت آبزی پروری از جمله میگو نیازمند تامین نیاز ۷۰ تنی سیست آرتمیا هستیم که هم اکنون این نیاز از طریق واردات تامین می‌شود. نکویی فرد از ایجاد استخرهای مصنوعی پرورش سیست آرتمیا در استان و کشور از طریق منابع آب نامتعارف، آبهای شور و نیز دریاچه ارومیه اضافه کرد: هم اکنون تولید واقعی آرتمیا در وسعت ۱۰ هکتار دست فسندوز میاندوآب انجام می‌شود که ناچیز است. رئیس مرکز تحقیقات آرتمیا گفت: هم اکنون میزان سیست آرتمیا در دریاچه ارومیه ۱۰۰ هزار تا در هر مترمکعب مشاهده شده که یک روند خیلی خوبی از روند زندگی آرتمیا ارومیانا را نشان می‌دهد که امیدواریم این روند تداوم داشته باشد. نکویی فرد در خصوص تغییر رنگ دریاچه ارومیه با گرم شدن هوا نیز اظهارداشت: کمبود اکسیژن علت قرمز شدن آرتمیاها و به تبع آن بخشی از آب دریاچه ارومیه در سواحل آن است. رئیس مرکز تحقیقات آرتمیا افزود: وقتی شوری آب افزایش می‌یابد میزان اکسیژن آن کاهش می‌یابد و آرتمیاها مجبور می‌شوند تا خون خود را برای جذب اکسیژن بیشتر غلیظ‌تر کنندکه این موضوع موجب قرمز شدن آب دریاچه می‌شود.
چرخانچرخان1 روز قبل
وی در ادامه افزود: مشکلی اصلی جایی است که دولت مشکلات مربوط به عدم برنامه ریزی خود را به عهده شرکت‌ها و تجار انداخته و البته صرفا مربوط به حوزه خودرو هم نیست. در مورد سایر کالاها نیز به همین منوال بوده و دولت بدون برنامه بوده و شرکت‌ها را در زمینه کاریشان سردرگم کرده است. این رو هم بخون: خودروهای خارجی ترخیص شده از گمرک در چه وضعیتی هستند؟ کارشناس صنعت خودرو در رابطه با خودروهای پیش فروش شده در سال گذشته گفت: بیشتر افرادیکه سال گذشته اقدام به پیش خرید خودروهای وارداتی کردند، خودروهایشان موجود بوده و تنها مشکل در زمینه تحویل خودروهایشان ترخیص آنها از گمرک است. وی در ادامه با اشاره به موضوع مشکلات واردات و تجارت خودرو گفت: واردات با مشکلات زیادی روبرو بوده و موانع زیادی در این رابطه وجود دارد. این کارشناس بازار خودرو در ادامه به مشکلات موجود در زمینه واردات و پیش فروش‌های انجام شده گفت: مقصر این اشتباهات و مشکلات بعضی از مسئولین دولتی هستند.

نظرها

اخبار بیشتر