نشانه‌ها و راه‌های پیشگیری بیماری ام اس را بشناسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سلامت

نشانه‌ها و راه‌های پیشگیری بیماری ام اس را بشناسید

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
یک متخصص مغز و اعصاب در خصوص بیماری ام اس (MS) علایم، راه های پیشگیری و درمان آن توضیحاتی ارایه داد.

آفتاب‌‌نیوز : دکتر نسترن مجدی نسب روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: هنوز دلیل قطعی بیماری ام اس کشف نشده ولی مواردی نظیر کمبود ویتامین D، برخی ویروس‌ها و دلایل ژنتیکی می‌توانند به عنوان عامل این بیماری مطرح شوند و یک فرد می‌تواند این موارد را با هم یا یکی از آنها را داشته باشد.

وی با تاکید براینکه هیچ یک از این دلایل در ایجاد بیماری ام اس ثابت شده نیستند گفت: به نظر می‌رسد ام اس بیماری چند دلیل داشته باشد و برخی عوامل دست به دست هم می‌دهند تا این بیماری ایجاد شود.

مجدی نسب بیان کرد: اینگونه مطرح می‌شود که برخی عوامل ژنتیکی اگر در کنار برخی عوامل محیطی قرار گیرند می‌توانند سبب بروز این بیماری شوند.

** نقش کمبود ویتامین D و ابتلا به برخی ویروس‌ها در ام اس

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: به نظر می‌رسد کمبود ویتامین D فاکتوری در ایجاد یا تشدید بیماری ام اس باشد و ابتلای به برخی ویروس‌ها ممکن است سیستم ایمنی را به نحوی تغییر دهد که فرد دچار این بیماری شود.

وی در خصوص علایم این بیماری گفت: سر گیجه، تعادل نداشتن، بی حس شدن اندام‌ها، احساسات غیر طبیعی مانند مور مور شدن و ضعف اندام‌ها، خستگی مفرط، تمرکز نداشتن و اختلال در ادرار ممکن است به عنوان علامت‌های اولیه بیماری باشند و لازم باشد تا بیمار توسط یک پزشک مغز واعصاب مورد معاینه دقیق قرار گیرد.

مجدی نسب اضافه کرد: اگربه نظر برسد که این عوامل مربوط به بیماری ام اس باشد انجام کارهای تخصصی مانند ام آر آی لازم است تا وجود این بیماری رد یا تایید شود.

این متخصص مغز و اعصاب تاکید کرد: علایم یاد شده فقط در ام اس دیده نمی‌شود بلکه ممکن است در بسیاری از بیماری‌های جسمی و گاهی روحی مشاهده شود بنابراین توصیه می‌شود در صورت بروز فرد توسط پزشک مغز و اعصاب معاینه شود تا تشخیص صحیح صورت گیرد.

وی در خصوص راه‌های پیشگیری و درمان گفت: حتما باید میزان ویتامین D خون افرادی که در خانواده آنها فرد مبتلا به‌ام اس وجود دارد هر ۶ ماه چک شود و در صورت کمبود، ویتامین دریافت کنند چون احتمال ابتلا به بیماری را کمتر و از تشدید بیماری جلوگیری می‌کند.

** اجتناب از مصرف سیگار و نمک

مجدی نسب با اشاره به مقالاتی در خصوص اثر چاقی، مصرف نمک و سیگار بر تشدید بیماری ام اس بیان کرد: توصیه می‌شود وزن افراد در سطح نرمال قرار گیرد و از مصرف سیگار اجتناب کنند و نمک به میزان کم مصرف شود.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

** استرس را مدیریت کنید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز همچنین با اشاره به مقالاتی در خصوص اینکه استرس سبب تشدید بیماری می‌شود گفت: بنابراین توصیه می‌کنیم افراد مدیریت کنترل استرس را یاد بگیرند و آن را کنترل کنند.

وی ادامه داد: درمان بیماری ام اس یک کار تخصصی شامل درمان دارویی و غیر دارویی است که بر حسب نوع بیماری درمان‌ها متفاوت هستند و در تخصص پزشک مغز و اعصاب است.

مجدی نسب افزود: درمان‌های موجود بین ۳۰ تا ۷۰ درصد از عود و یا تشدید بیماری جلوگیری می‌کنند و درمان قطعی این بیماری تاکنون پیدا نشده ولی فرد مبتلا با درمان‌های موجود می‌تواند تا حدود زیادی یک زندگی نرمال را تجربه کند.

رییس انجمن ام اس خوزستان بیان کرد: درمان‌های غیر دارویی از جمله فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی را می‌توان در کنار درمان دارویی استفاده کرد و کیفیت زندگی بیمار را افزایش داد.

وی توصیه کرد: افراد تا حد امکان از مصرف سیگار و نمک اجتناب کنند؛ وزن خود را در حالت متعادل نگهدارند، و از قرار گرفتن در معرض استرس اجتناب و یا مدیریت کنند تا از ابتلا به‌ام اس جلوگیری شود.

** ۲ هزار و ۶۲۹ بیمار زیر پوشش انجمن ام اس خوزستان

مجدی نسب ادامه داد: انجمن ام اس خوزستان از سال ۸۳ تاکنون در خوزستان مشغول فعالیت است و هم اکنون ۲ هزار و ۶۲۹ بیمار را زیر پوشش دارد که یک هزار و ۹۸۳ نفر زن و ۶۴۶ نفر مرد هستند.

رییس انجمن ام اس خوزستان در خصوص خدمات این انجمن به بیماران گفت: آموزش نحوه استفاده از داروها، تزریق رایگان داروها، کمک نقدی، اعطای وام قرض الحسنه، سفر زیارتی مشهد، برگزاری کارگاه‌های آموزشی رایگان و برگزاری همایش سالانه با حضور مسئولان از جمله این خدمات است.

وی اضافه کرد: مهمترین مشکلات بیماران را بالابودن هزینه بعضی از داروها و در مواردی از بیماری که با معلولیت شدید همراه است مشکلات مشابه همه معلولان جسمی از جمله نبود امکاناتی مانند وسایل نقلیه مخصوص آنها، فقدان مسیرهای مخصوص و یا مشکلات اشتغال و ازدواج آنها بیان کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد دادکان» مشاور وزیر در امور تربیت بدنی و ورزش وزیر تعاون در دومین نشست شورای هماهنگی ورزش سازمان‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که با میزبانی بانک توسعه و تعاون برگزار شد، گفت: عشق و علاقه شریعتمداری به ورزش و تاکید ایشان بر افزایش سرانه سلامت کارکنان سازمان‌های تابعه فرصت بسیار مغتنمی را برای همه سازمان‌ها و نهاد‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پدید آورده است تا تحول چشمگیری را در موضوع سلامت و ورزش این سازمان‌ها به وجود آوریم. وی با تاکید بر این که این علاقمندی باعث شد که به محض طرح درخواست ایجاد شورایی برای ورزش سازمان‌های تابعه، این موضوع مورد استقبال قرار گیرد، اظهار کرد: بنابراین باید از این موقعیت استفاده کنیم. مشاور وزیر در امور تربیت بدنی و ورزش با تاکید بر این که در کنار برگزاری مسابقات و جشنواره‌های ورزشی باید تعداد افرادی که به ورزش روی می‌آورند را افزایش دهیم، در ادامه اهمیت به ورزش همگانی و تندرستی را مورد تاکید قرار داد. وی افزود: به عنوان مثال کشور سوییس در المپیک یا سایر مسابقات ورزشی از لحاظ دریافت مدال در ردیف‌های خیلی پایینی قرار دارد، اما آمار ورزش همگانی آن‌ها بالای ۶۰ درصد است و این موضوع نشان دهنده این است که جامعه‌ای سالم، پویا و سلامت دارند و فرهنگ ورزش را چنان خوب پایه ریزی کرده‌اند که ورزش جزو امور روزمره مردم شده که نمی‌توانند بدون ورزش زندگی کنند. دادکان در پایان با قدردانی از میزبانی خوب بانک توسعه تعاون گفت: مجموعه مدیریت بانک توسعه تعاون علاقمندی خوبی به ورزش پرسنل دارد و براساس گزارش‌های ارائه شده المپیاد‌هایی را همه ساله نیز برگزار می‌کند و خوشبختانه تعداد شرکت کنندگان در المپیاد سال ۹۷ نسبت به اولین المپیاد در سال ۸۹ حدود دو برابر افزایش داشته و این بیانگر موفقیت آمیز بودن برنامه‌های مدیریت و معاونین بانک توسعه است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه رویان؛ آرکی‌باکتر‌های هالوفیل (باکتری‌های باستانی نمک‌دوست) از جدیدترین موجودات شناخته شده توسط بشر هستند که پژوهش‌های فراوانی در خصوص نحوه زندگی و متابولیسم آنان صورت گرفته است. نشان داده شده است که ترشحات شناور بر سطح (supernatant) این باکتری‌ها کشنده سلول‌های سرطانی هستند. همچنین به منظور بررسی خاصیت ضد‌سرطانی ترشحات شناور بر سطح، اثر آنان بر ایجاد کره‌های سلولی و تشکیل تومور در شرایط آزمایشگاهی و در بدن حیوان مدل مورد مطالعه قرار گرفت. همچنین نتایج این پژوهش نشان داد پس از تزریق ترشحات شناور باکتری مورد نظر به داخل تومور‌های حیوان مدل آزمایشگاهی، توسعه تومور‌ها به شکل معنی‌داری کاهش یافت. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد، می‌توان از ترشحات شناور Halobacterium salinarum IBRC M۱۰۷۱۵ به عنوان مهار‌کننده سرطان پروستات در شرایط بالینی و آزمایشگاهی استفاده کرد.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
حتی ممکن است که در برخی جنبه‌ها، خود شما عامل اصلی افسردگی همسرتان باشید. اعضای خانواده متوجه می‌شوند که افراد افسرده هیچ اهمیتی نسبت به لذت بردن نمی‌دهند. شما نمی‌توانید افسردگی همسرتان را درمان کنید، ولی می‌توانید به همسرتان کمک کنید که در مسیر بهبود قرار بگیرد. افراد افسرده می‌توانند روزهای بسیار شادی داشته باشند، حتی می‌توانند چند روز پشت سر هم شاد باشند. انجام دادن کارهای روتین می‌تواند به افراد افسرده کمک کند تا زندگی روزمره خودش را کنترل کند.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مهندس نصرالله جهانگرد، در ارتباط با استقرار پرونده الکترونیک سلامت اظهار کرد: خوشبختانه امروز، شاهد گذار از مراحل نهایی، نمایش توانمندی و استقرار شبکه الکترونیکی سلامت کشور هستیم. وی افزود: استقرار پرونده الکترونیک سلامت بر این اساس شکل گرفته که برای هر یک از شهروندان در کشور یک پرونده مستقل تشکیل دهیم تا تمامی اطلاعات سلامت فرد از قبل از تولد تا زمان حیاتش، به ثبت رسد؛ به این ترتیب خدماتی که به شهروندان ارائه می‌شود، از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار بوده و رفاه در زمینه سلامت را فراهم می‌کند. جهانگرد با بیان اینکه پرونده الکترونیک سلامت بعد از سالها اقدامات پیچیده و تلاش، به هدف نزدیک شده و اکنون در شرایط بسیار خوبی قرار دارد، خاطرنشان کرد: درحال حاضر، در آغاز یک راه تکاملی قرار داریم؛ چراکه به تدریج می‌توان آن را کامل کرد و توسعه بخشید اما آنچه مسلم است، اینکه معماری اصلی کار شکل گرفته است. معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: به تدریج با ایجاد تنوع خدمت، دسترسی بیشتر مردم و افزایش میزان آمادگی مراکز برای عرضه خدمات بهداشتی و درمانی، می‌توان در نظام الکترونیکی ارائه خدمات سلامت، به نقطه بهینه رسید. جهانگرد درخصوص مزیت استقرار پرونده الکترونیک سلامت برای شهروندان اظهار کرد: با پوشش کامل پرونده الکترونیک سلامت در سطح کشور، هر شهروند در هر نقطه‌ای که به مراکز درمانی مراجعه کند، با ارائه شماره ملی خود می‌تواند خدمات بهداشتی و درمانی مناسب دریافت کند؛ در این مراکز، براساس پرونده الکترونیک سلامت، نوع پوشش بیمه‌ای بیمار مشخص شده و خدمات مناسب با هزینه مناسب تعیین می‌شود؛ تا به گفته مقام معظم رهبری، «امیدواریم روزی برسد، تا بیماران به جز رنج بیماری، رنج دیگری نداشته باشد».
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شواهد علمی و پژوهشی نشان می‌دهد که متأسفانه مصرف قلیان در بین دختران بالا رفته و مصرف سیگار و قلیان در بین جوانان بیشتر شده است که باید برای مبارزه با مصرف دخانیات تولید آن را محدود کنیم، ضمن آنکه در عرضه و دسترسی نیز باید محدودیت ایجاد کنیم. رئیسی افزود: برای ورود تنباکو و کاغذ سیگار باید محدودیت ایجاد شود، زیرا خسارت ناشی از سیگار و دخانیات به حوزه سلامت سالانه بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان آن به طور مستقیم وارد می‌شود. وی گفت: مصرف دخانیات موجب بیماری‌های تنفسی، سرطان، ریه، مثانه و مشکلات دهان و دندان و زبان می‌شود. رئیسی درباره اینکه ارز دولتی به سیگار تعلق گرفته است، افزود: برای واردات کاغذ سیگار ارز دولتی می‌دهند و حالا شنیده می‌شود که به عنوان کاغذ صنعتی از آن جلوگیری می‌کنند. وی با بیان اینکه برای تهیه دارو و لوازم پزشکی تحت فشار و نیازمند منابع ارزی هستیم در همین حال توتون و تنباکو با ارز نیمایی وارد می‌شود، افزود: این امر به سلامت مردم آسیب می‌زند، جیب مردم را خالی می‌کند و این کار درستی نیست.

ارسال ۶۰ تن دارو برای زائران حج تمتع

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محموله دارویی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر شامل ۴۰۰ قلم دارو و تجهیزات پزشکی به وزن ۶۰ تن برای ارائه خدمات درمانی به زائران ایرانی در حج تمتع ۹۸ بارگیری و ارسال شد. محمد تقی حلی ساز رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر امروز یکشنبه در حاشیه مراسم بارگیری این محموله دارو و تجهیزات حج برای ارسال به عربستان در جمع خبرنگاران افزود: همه درمانگاه‌های این مرکز پزشکی که در مدینه و مکه فعال می‌شود، دارو‌های خود را از بیمارستان‌های جمعیت هلال احمر این شهر‌ها تامین خواهند کرد. وی گفت: دارو‌های ارسالی شامل مسکن‌ها، آنتی بیوتیک‌ها، دارو‌های گوارشی، سرماخوردگی، دارو‌های تخصصی و بیمارستانی و نظایر آن است و علاوه بر مراکز درمانی و درمانگاه‌های هلال احمر در مکه و مدینه، هلال احمر ایران در مکان‌های پرتردد زائران و تمام هتل‌های زائران ایرانی خدمات درمانی می‌دهد و یک بیمارستان در منا، یک بیمارستان در عرفات و یک پایگاه سیار در مشعر به زائران خدمات رسانی خواهد کرد. به گفته رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر، برای همراه داشتن سایر دارو‌های خاص (تخصصی) مورد نیاز زائران برای مصرف در ایام حج (حداقل ۴۰ روز) ارائه نسخه پزشک متخصص الزامی است و تعداد دارو‌های غیرمجاز ۱۴ قلم و حمل و نگهداری آن توسط زائران حج تمتع ممنوع است. وی افزود: آمپول پتیدین ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول مرفین ۱۰ میلی گرم، قرص متادون ۵ و ۲۰ میلی گرم، شربت متادون، قرص هیدرومرفین ۲ میلی گرم، قرص متیل فنیدات هیدروکلراید، قرص ترامادول ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول ترامادول ۵۰ میلی گرم، شربت اکسپکتورانت کدئین، قرص استامینوفن کدئین، آمپول دیازپام ۱۰ میلی گرم، قرص دیازپام ۲، ۵ و ۱۰ میلی گرم، آمپول بوپرنورفین و قرص بوپرنورفین دارویی هاست که زائران حج نباید همراه داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر