زنگ خطری که نصرالله به صدا درآورد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
زنگ خطری که نصرالله به صدا درآورد

زنگ خطری که نصرالله به صدا درآورد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
منطقه خاورمیانه این روزها شاهد تحولات شتابزده ای است که از آن بوی توطئه و سازش و خطر می‌آید و محور دونالد ترامپ و نتانیاهو به دنبال تحقق خواسته‌های خود در منطقه هستند.

به گزارش مشرق، منطقه خاورمیانه این روزها شاهد تحولات شتابزده‌ای است که از آن بوی توطئه و سازش و خطر می‌آید. این روزها محور دونالد ترامپ و نتانیاهو به دنبال تحقق خواسته‌های خود در منطقه هستند.

از سویی شاهد تشدید اقدامات آمریکا و غرب و رژیم صهیونیستی علیه سوریه هستیم تا آنچه از طریق نظامی و جنگ چند ساله نتوانسته‌اند به آن دست یابند از طریق دیگر به آن برسند که از جمله آنها می‌توان به تشدید فشارها و تحریم‌ها علیه نظام سوریه اشاره کرد. آنها از سویی نمی‌خواهند که آوارگان سوری به سوریه بازگردند و از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نمی‌کنند و از سوی دیگر سناریوهای شیمیایی و تهدیدها را مطرح می‌کنند.

همزمان شاهد اجرایی شدن مراحل نخست معامله قرن هستیم که از بحرین کلید می‌خورد و در قالب نشست یا کارگاه اقتصادی به دنبال این هستند که آنچه می‌خواهند را پیاده کنند. همه چیز به سرعت پیش می‌رود و در این میان ترامپ نهایت خدمت را به رژیم صهیونیستی می‌کند. ترامپ برای معامله قرن به دنبال فشار حداکثری بر همه کشورهای عربی است اما در این میان کشورهای حوزه خلیج فارس را به هیچ می‌انگارد و فقط به آنها دستور می‌دهد که هر آنچه آمریکا می‌گوید باید اجرایی شود.

در این شرایط سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در سخنرانی روز گذشته خود به موارد مهمی اشاره کرد که می‌توان سرفصل آنرا به شرح زیر بیان کرد؛

-هشدار درباره معامله قرن و هدف شوم آنکه نابودی آرمان فلسطین است.

-هشدار درباره حذف حق بازگشت آوارگان فلسطینی و توطئه‌ای که آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال آن هستند.

- مرحله نخست معامله قرن از طریق نشست منامه آغاز می‌شود.

-توصیه به مسئولان لبنانی و فلسطینی برای ارائه طرح‌هایی برای مقابله با حذف حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری شأن.

-تاکید بر مقاومت به عنوان تنها راه بازدارندگی در برابر رژیم صهیونیستی.

رأی الیوم در مطلبی به واکاوی سخنان روز شنبه سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان پرداخته و آورده است: «سخنرانی سید حسن نصرالله همواره آکنده از اطلاعات و تحلیل‌هایی است که تحولات اوضاع منطقه را بررسی می‌کند.

سخنرانی روز گذشته نصرالله به مناسب سالروز پیروزی مقاومت در نوزده سال قبل یعنی سال ۲۰۰۰ هم از این قاعده مستثنی نبود و نکات کلیدی به همراه داشت اما دو نکته را مورد توجه قرار می‌دهیم؛ نخست، تاکید سید حسن نصرالله بر اهمیت قدرت بازدارندگی که تضمین کننده واقعی برای لبنان در زمانه‌ای است که قانون بین المللی محلی از اعراب ندارد؛ اگر قدرت بازدارندگی نبود، ترامپ جنوب لبنان را به اسرائیل می‌داد.

در زمانه‌ای است که قانون بین المللی محلی از اعراب ندارد؛ اگر قدرت بازدارندگی نبود، ترامپ جنوب لبنان را به اسرائیل می‌داد

همانطور که درباره قدس و جولان اشغالی انجام داد. دوم، اصرار آمریکا-غرب و کشورهای حوزه خلیج فارس بر عدم بازگشت آوارگان سوری به کشورشان قبل از انتخابات ریاست جمهوری.

نصرالله درباره نکته اول خواست بگوید که بهترین راه برخورد با اشغالگران اسرائیلی رفتن به سازمان ملل یا مذاکرات سازش نیست بلکه مقاومت است زیرا تنها زبانی است که اسرائیل آنرا می‌فهمد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

جانفشانی‌های بزرگ مردان مقاومت در جنوب لبنان معادلات را تغییر داد و ایهود باراک نخست وزیر وقت اسرائیل به عقب نشینی یکطرفه وادار کرد. آنچه درباره کمربندی امنیتی در جنوب لبنان صدق کرد، باید که درباره بلندی‌های جولان و قدس، مزارع شبعا، الغجر و بلندی‌های کفرشوبا و دیگر اراضی اشغالی عربی هم صدق کند.

اما درباره نکته دوم یعنی بازگشت آوارگان به کشورشان، آمریکا و متحدان عرب و غربی آن نمی‌خواهند و بلکه برنامه ریزی می‌کنند که آوارگان سوری به کشورشان بازنگردند زیرا آنها خواهان بهره برداری از این برگه به عنوان تحمیل خواسته خود و تغییر نظام سوریه هستند یعنی آنچه از جنگ نتوانسند از این طریق به آن برسند.

تصادفی نیست که تحریم سوریه در این روزها با هدف بی ثبات کردن سوریه تشدید شده است به ویژه که ارتش سوریه موفق بر سیطره بر بخش اعظم اراضی سوریه و برقراری امنیت در آن شده است. در اوج بحران سوریه و چند سال قبل مشکل سوخت نبود و همه کالاهای ضروری وجود داشت و آنهم به قیمت معقول اما هم اکنون اوضاع کاملا متفاوت شده است و صف‌های طولانی چند کیلومتری در برابر پمپ بنزین‌ها ایجاد شده است.

شاهد هستیم که وابسته تجاری سفارت آمریکا در اردن، بازرگانان را فرا خوانده و آنها را تهدید به تحریم در صورتی کمترین بنزینی به سوریه صادر کنند، کرده است

رأی الیوم: وابسته تجاری سفارت آمریکا در اردن، بازرگانان را فرا خوانده و آنها را تهدید به تحریم در صورتی کمترین بنزینی به سوریه صادر کنند، کرده است

و همه این کارها برای این است که تصویری بد از اوضاع معیشتی در سوریه ارائه دهند تا آوارگان بازنگردند.

در همین راستا باید اشاره کنیم که نظامیان آمریکایی از سیطره نیروهای قسد بر ذخایر نفت و گاز سوریه در شرق فرات حمایت می‌کنند تا مانع بازگشت این مناطق به سوریه شوند تا بحران سوخت ادامه داشته باشد و پیچیده‌تر هم بشود. همکاری که از لبنان برگشته‌اند فاش کردند که نظامیان آمریکایی به شکل مخفیانه مراقب مرزهای لبنان و سوریه هستند و تردد خودروها را زیر نظر دارند و حتی گالنی بنزین اگر به سوریه قاچاق شود آنرا مصادره می‌کنند. ما از صحت این اطلاعات بی خبریم اما در صداقت این همکار شک نداریم زیرا از حامیان نظام سوریه نیست.

توطئه بر سوریه و فلسطین یکی است و آنکه مانع از بازگشت آوارگان سوری می‌شود، همان کسی است که قدس و جولان اشغالی را به نتانیاهو می‌بخشد و همان کسی است که در پشت توطئه نابودی آرمان فلسطین در منامه با عنوان بخش اقتصادی معامله قرن قرار دارد و به همین دلیل پایگاه مردمی محور مقاومت و سید حسن نصرالله در میان ملت‌های عربی افزایش پیدا می‌کند زیرا تنها کسی است که زنگ خطر را به صدا در آورده است و واقعیت را با شجاعت تمام می‌گوید و این در حالی است که برخی دیگر به دنبال نابودی آرمان فلسطین هستند».منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر1 روز قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.
صدا و سیماصدا و سیما37 دقیقه قبل
اسدالله عباسی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در این باره تصریح کرد: مرتضی صفاری نطنزی مدتی بود که با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد و متاسفانه در نهایت بامداد امروز درگذشت. وی گفت: این ضایعه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه مجمع نمایندگان استان اصفهان تسلیت می‌گویم و از خداوند منان برای بازماندگان صبر مسئلت دارم. عباسی افزود: زمان و مکان تشییع و مراسم ترحیم متعاقبا اعلام خواهد شد. مرتضی صفاری نطنزی نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه نطنز و قمصر در استان اصفهان بود. آن مرحوم عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور2 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
الفالف12 ساعت قبل
وی تصریح کرد: اموال وزیر امورخارجه کشورمان را هم ضبط میکنند که البته ایشان نه در آمریکا و نه در جای دیگری در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک نداشته و ندارند. گفتنی است، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. آمریکا اعلام کرده بود که ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود. در همین رابطه سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «تحریم بی‌حاصل رهبری ایران و نیز فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی با دولت مستأصل آمریکا. دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکارهای جا افتاده بین المللیبرای حفظ صلح و امنیت جهانی است.»
تابناکتابناک1 روز قبل
دونالد ترامپ در حال حاضر به خاطر نابودی یک هواپیمای آمریکایی حاضر به حمله به ایران نیست. این اقدام به دنبال گزارش‌های آخر هفته قبل است که ایالات متحده اقدام به حمله سایبری علیه کامپیوترهای مورد استفاده توسط نهادهای اطلاعات ایران کرده است. ترامپ از دفتر کارش در کاخ سفید گفت: "رهبر عالی ایران، کسی است که در نهایت مسئول رفتار خصمانه حکومت است. هفته‌های گذشته نشان داده است که ایران پس از گذشت بیش از یک سال تحریم‌های دولت ترامپ، ابزارهای زیادی برای آزار و اذیت ایالات متحده و متحدانش دارد. او در مجله Politico نوشت: «پیش از مذاکره با ایالات متحده، ایران نیاز به روایت یک موفقیت دارد.»
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، دریابان علی شمخانی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ‏براساس تصمیم ⁧شورایعالی امنیت ملی⁩ از ️تاریخ ۱۶تیر گام دوم کاهش تعهدات برجامی در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ ⁧برجام⁩ آغاز می‌شود تا ⁧اروپا⁩ و ⁧امریکا⁩ متوجه شوند پاسخ ایران به تجاوز پهپاد امریکایی با واکنش به محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران، تفاوتی ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر