۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. فرهنگ
۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
۲۳ سال از اولین پخش سریال تلویزیونی «امام علی (ع)» می‌گذرد و در این مدت غیر از تعدادی از دوبلور‌ها و سایر عوامل ۲۳ تن از بازیگران این مجموعه فاخر نیز دار فانی را وداع گفته اند.

خبرگزاری فارس: این شب‌ها، سریال امام علی (ع) از شبکه چهار بازپخش می‌شود. سریالی همیشه دیدنی و جذاب درباره دوران خلافت امام علی (ع) که ۲۳ سال قبل در ۲۲ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای ساخته شد.

این سریال که ساخت آن در ۲۱ آبان سال ۷۰ در شهرک سینمایی غزالی آغاز شده بود بعد از پنج سال از مرداد تا بهمن سال ۷۵ روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

داوود میرباقری، نویسنده و کارگردان این سریال که آن زمان جوانی ۳۳ ساله بود با کمک و دستیاری سیروس مقدم، علیرضا افخمی، فرید سجادی حسینی و محمدرضا شریفی نیا و با تعداد قابل توجهی از بازیگران کارکشته و جوان، این پروژه را جلوی دوربین ۳۵ میلی متری برد. سریالی به تمام معنا فاخر که مسیر را برای ساخت سریال‌های تاریخ اسلام هموار کرد.

اما با وجود اینکه ۲۳ سال از ساخت و پخش سریال امام علی (ع) می‌گذرد تعداد چشمگیری از عوامل این سریال دیگر در میان ما نیستند و از دار فانی به دار باقی رفته‌اند.

در میان عوامل پشت دوربین می‌توان به مازیار پرتوی، مدیر فیلمبرداری، مهرزاد مینویی، تدوین‌گر و بهرام زند، مدیر دوبلاژ آن اشاره کرد. مینویی در سال ۸۱ و پرتویی در سال ۹۲ درگذشتند. بهرام زند هم که دوبلور عمار یاسر (سعید نیکپور) بود، سال پیش از میان ما رفت. جمعی از دوبلور‌های سریال مانند ژاله کاظمی (هاجر / پروانه معصومی)، خسرو شایگان (وردان / چنگیز وثوقی)، حسین معمار زاده (اباقطام / سیروس گرجستانی)، احمد رسول زاده (حکیم بن جبله / داوود رشیدی)، ایرج دوستدار (ابوسفیان / جهانگیر فروهر)، نیکو خردمند (اسما / توران مهرزاد)، محمد عبادی (ابن زبیر / اکبر سنگی) و مهدی آرین نژاد (پیک مروان/ سروش خلیلی) هم دیگر در این دنیا نیستند.

از میان بازیگران سریال هم طبق اطلاعات موجود حدود ۲۳ نفر دیگر در میان ما نیستند. می‌توان ادعا کرد تعداد درگذشتگان سریال امام علی (ع) از میان همه سریال‌های بعد از انقلاب بیشتر است و همین، این سریال را خاطره انگیز‌تر می‌کند. در ادامه نگاهی گذرا به بازیگران درگذشته این سریال داریم.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

(تصاویر درگذشتگان به دلیل تهیه عکس‌ها از روی فیلم، از کیفیت پایینی برخوردار است.)

۱. مهدی فتحی / عمروعاص / (۱۳۱۸ – ۲۹ اسفند ۱۳۸۲)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 10

۲. داود رشیدی / حکیم بن جبله / (۱۳۱۲- ۵ شهریور ۱۳۹۵)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 12

۳. جهانگیر فروهر / ابوسفیان / (۱۲۹۵ – ۱۳۷۶)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 14

۴. عباس امیری / ابوموسی / (۱۳۲۹ – ۷ اسفند ۱۳۸۹)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 16

۵. منصور والامقام / زبیر / (۱۳۱۵ – ۲۸ تیر ۱۳۸۰)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 18

۶. منوچهر لاریجانی / طلحه / (۱۳۲۴ – ۷ بهمن ۱۳۹۰)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 20

۷. حسین پناهی / ابن خباب / (۱۳۳۵ – ۱۴ مرداد ۱۳۸۳)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 22

۸. جواد خدادادی / ابوذر / (۱۳۲۳ – ۴ شهریور ۱۳۸۷)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 24

۹. سروش خلیلی / قاصد مروان / (۱۳۱۵ – ۲۹ اسفند ۱۳۸۴)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 26

۱۰. احمد قدکچیان / تاجر شامی / (۱۲۹۹ – ۱۷ آذر ۱۳۸۵)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 28

۱۱. رضا خندان / عدی بن حاتم / (۱۳۳۲ – ۱۰ مهر ۱۳۸۹)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 30

۱۲. علی اصغرگرمسیری / ژنده پوش شامی / (۱۲۹۰ – ۱۹ آذر ۱۳۷۹)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 32

۱۳. علی آزاد / ابن عباس / (۱۳۱۷ – مرداد ۱۳۷۱)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 34

۱۴. جمشید مشایخی / ابن مسعود / (۱۳۱۳- ۱۳ فروردین ۱۳۹۸)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 36

۱۵. انوشیروان ارجمند / اشعث / (۱۳۲۱ – ۲۳ آذر ۱۳۹۳)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 38

۱۶. عزیز هنر آموز / عقیل / (۱۳۲۲ – ۱۵ اسفند ۱۳۹۳)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 40

۱۷. عباس وفایی / محمد بن طلحه / (۱۳۳۶-۱ تیر ۱۳۹۳)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 42

۱۸. بهمن زرین پور / عبدا … بن عمر / (۱۳۲۰ – ۱۷ تیر ۱۳۹۵)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 44

۱۹. پرویز شاهین خو / ابوالحق / (۱۲۹۴ – ۱۶ مرداد ۱۳۹۵)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 46

۲۰. محمد تقی شریفی / اسلمی / (۱۲۹۸- ۸ شهریور ۱۳۹۲)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 48

۲۱. نعمت الله گرجی / پیرمرد مصری / (۱۳۰۵ – ۱۷ فروردین ۱۳۷۹)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 50

۲۲. رضا کرم رضایی / طلیحه بن خویلد (پیامبر دروغین کوفه) / (۱۳۱۶ – ۱۴ فروردین ۱۳۸۹)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 52

۲۳ – حسین ایل بیگی / صعصعه بن صوحان / (۱۳۱۸ - ۲۳ خرداد ۱۳۸۳)

۲۳ بازیگر سریال «امام علی (ع)» که در میان ما نیستند +تصاویر - 54

نام و یادشان گرامی باد …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴9 ساعت قبل
ساعت۲۴ - تصویری از نیوشا ضیغمی، نفیسه روشن و المیرا عبدی، دختر اکبر عبدی، را مشاهده می‌کنید. تصویری از نیوشا ضیغمی، نفیسه روشن و المیرا عبدی، دختر اکبر عبدی، را مشاهده می‌کنید.

نشر فراصوتی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
یکی از شرکت‌های فعال در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر در بخش دانش فراصوت و عیب یابی و رصد نشت مخازن سیالات فعال شده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکت‌های فعال در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر در بخش دانش فراصوت و عیب یابی و رصد نشت مخازن سیالات فعال شده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
موضوع دفاع از تصمیم رامبد جوان نیست، موضوع این تب کردن‌ها و سرد کردن‌های ماست. سعید معروف و یکی دو بازیکن تیم ملی والیبال در اعتراض به لباس‌های کاروان اعزامی در هتل ماندند و به مراسم رژه افتتاحیه نرفتند. این چند روز فقط نقدهای پیرامون اقدام رامبد جوان و نگار جواهریان برای به دنیا آوردن فرزندشان در کانادا را می‌خوانم. کار آن قدر بالا گرفته که احتمالا برخی به کمتر از دستگیری و محاکمه رامبد جوان راضی نیستند. این که رامبد جلوی دوربین «ایران، ایران» می‌کند و بعد تلاش می‌کند بچه‌اش را کانادا به دنیا بیاورد و…به جای سعید معروف و رامبد جوان می‌شود ده‌ها و صدها اسم دیگر را گذاشت.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعید نمکی در نهمین همایش بین المللی سلامت در حوادث و بلایا در مرکز همایش‌های رازی افزود: در روزگاری بیماری‌هایی مانند طاعون و وبا جزو بلایای طبیعی بودند، ولی با علم و آمادگی مردم، این بلایا مهار شدند. وی گفت: ما در پیشگیری، نیازمند قانون محکم برای حمایت از یک حرکت ملی هستیم، ما هنوز فرماندهی واحد تعریف شده برای کنترل بلایا در کشور نداریم تا بتوانیم وحدت فرماندهی ایجاد کنیم. وزیر بهداشت افزود: ویرانی‌های سیل اخیر بدلیل این بود که ما راه سیلاب را بسته و یک قیف درست کرده بودیم که در چند ثانیه سرریز این قیف باعث بروز آن فاجعه در شیراز شد. نمکی گفت: ما در نظارت بر اجرای قانون دچار مشکل هستیم، چرا مجوز ساخت و ساز در بستر رودخانه‌ها صادر یا چرا راه سیلاب‌ها مسدود شده است. وزیر بهداشت افزود: ما در مدیریت تروما در کشور دچار مشکل هستیم و در نقل و انتقال مصدومان دقت لازم را نداریم، نیاز‌مند همکاری بخشی و یک حلقه اتصال هستیم تا عملکرد سایر نهاد‌ها را در یک ساختار منسجم برای مدیریت بلایا تعریف کنیم.

برکت وقف

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وقف سلامت یکی از وقف‌های مورد نیاز جامعه بوده و هست و جالب است که بدانید در این زمینه استان فارس رتبه اول را کسب کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، «مریم مجتهدزاده» رییس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، امروز (یکشنبه) در کارگاه «خورشید خانه‌ات باش» مختص خانواده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کارکنان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که با هدف ترویج و انتقال مفاهیم سبک زندگی جهادگرانه براساس سیره عملی زندگی شهدا، در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: بانوان نقش مهمی در فرآیند تحقق تمدن نوین اسلامی ایفا می‌کنند. وی با بیان این‌که رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) برای تحقق تمدن نوین اسلامی، پنج مرحله را اعلام فرمودند، افزود: وظیفه ما اجرای این مراحل و رسیدن به تمدنی نوین اسلامی است. مجتهدزاده خاطرنشان کرد: «خانواده» محور اصلی جامعه است و فرزند از دل خانواده رشد می‌کند؛ اگر خانواده مستحکم نباشد، چطور می‌شود فرزندی تربیت کرد که جامعه اسلامی را تشکیل داد؟ رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس عنوان کرد: دشمنان درصدد فروپاشی خانواده هستند و در این راستا توطئه‌هایی نیز انجام داده‌اند. وی زن را محور اصلی خانواده دانست و تأکید کرد: در صورتی که خانواده از آفات حفظ شود، می‌توانند یک جامعه نوین را تشکیل داد؛ لذا جهاد زنان امروز، حفظ خانواده، فرزندآوری و فرزندپروری است. مجتهدزاده با اشاره به اهداف برگزاری کارگاه «خورشید خانه‌ات باش»، تصریح کرد: در راستای تقویت مهارت‌های زندگی و نحوه برخورد زوجین با الهام و الگوبرداری از مضامین و فرامین فرهنگ ناب جهاد و ایثار، تصمیم گرفتیم تا این کارگاه را برگزار کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر