اثر «ایمان»، ندامت و پشیمانی از گناه است/ خدا توبه را دوست دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
اثر «ایمان»، ندامت و پشیمانی از گناه است/ خدا توبه را دوست دارد

اثر «ایمان»، ندامت و پشیمانی از گناه است/ خدا توبه را دوست دارد

مهرخبرگزاری مهر |
وقتی مؤمن گناهی را مرتکب شد، پشیمانی او را به استغفار و آمرزش خواستن وادار می‌سازد و تعالیم اسلام گناهکاران را به رحمت خدا امیدوار و از نامیدی و یأس نجات می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر برشی از کتاب «عالی‌ترین مکتب تربیت و اخلاق یا ماه مبارک رمضان» اثر آیت الله صافی گلپایگانی است که در ادامه می‌خوانید؛

بهترین روش‌ها برای ترمیم و جبران گناه و اعاده حیثیت و شرافت گناهکار- که از عوامل مهم تربیت و تهذیب اخلاق و تصفیه ارواح نیز هست و در عین حال از سهولت و آسانی و وسعت دین اسلام حکایت می‌کند و شرافت و آبروی گناهکار را در نزد دیگران نمی‌ریزد و وجدان و قلب او را از تاریکی و کدورت پاک می‌سازد- استغفار، طلب آمرزش و توبه و بازگشت به سوی خدا است.

اسلام در ضمن بسیاری از تعالیم اجتماعی، حفظ شرف و موقعیت و مقام اجتماعی و حرمت و آبروی افراد را منظور داشته و کشف و آشکار شدن نهانی‌های کارهای مردم را نخواسته و افشای معایب و اشاعه فحشاء را به شدت ممنوع کرده است.

نظر اسلام آن است که هر که قدمش به سنگ معصیتی خورد و لغزشی او را به زمین انداخت، باید به پا خیزد و در راه خدا و به سوی خدا قدم بردارد و از مجاهده و کوشش باز نایستد.

هر فردی باید خود به حساب خویشتن رسیدگی کند، و به پرونده اعمال خود نظر نموده، و در محکمه وجدان، بازپرس خودشود.

حاسبواانفسکمقبلانتحاسبواوزنوهاقبلانتوزنوا، وتجهزواللعرضالاکبر

جبران گناه و آمرزش معاصی، به رفتن نزد کشیش، و اقرار به گناه در نزد او احتیاج ندارد؛ شکنجه بدنی و مقراض کردن و قطع اعضا نمی‌خواهد.

جبران گناه و آمرزش و پذیرش توبه، بیش از بیداری ضمیر و شعور و توجه به زیان گناه و پشیمانی و تصمیم به پاک شدن از گناه، بازگشت به راه خدا، ادای حقوق و خلاصی از مظالم، شرط دیگری ندارد.

اگر مؤمن مرتکب گناهی شد چون به آثار شوم و خطرناک گناه آگاه است، پشیمان می‌شود؛ همان‌طور که اگر فردی ندانسته یا در حال عصبانیت سم بخورد، یا اموالش را آتش بزند، یا فرزند خود را به قتل رساند، یا به ولی نعمت خود توهین کند، پشیمان می‌شود و اگر پشیمان نشود بر حسب حدیث:

فمنلمیندم علی ذنبیرتکبهفلیسبمؤمن

او مؤمن نیست.

اثر «ایمان»، ندامت و پشیمانی از گناه است و ندامت از گناه در «توبه» کافی است.

وکفیبالندمالتوبة

وقتی مؤمن گناهی را مرتکب شد، پشیمانی او را به استغفار و آمرزش خواستن وادار می‌سازد و تعالیم اسلام گناهکاران را به رحمت خدا امیدوار و از نامیدی و یأس نجات می‌دهد. این مژده الهی و بشارت قرآنی در کالبد مرده، روح تازه می‌دمد:

قل یا عبادی الذین اسرفوا علی انفسهملاتقنطوا من رحمة الله ان الله یغفرالذنوب جمیعا انههوالغفور الرحیم

آری، خدا غفار، رحیم، ستار، تواب و واسع المغفرهوالرحمه است. بنده توبه کار را دوست می‌دارد؛ و هیچ انسانی محکوم به بدبختی نیست.

در برخی اخبار و روایات آمده است که وقتی بنده‌ای از گناه پشیمان شد و به سوی خدا بازگشت و گفت:

الهی انااسأت

خدای من! من بد کردم.

خدا می‌فرماید:

وانا سترت

من آن را پوشاندم.

فیقول: «الهی انا ندمت».

و چون می‌گوید: خدای من! من پشیمان شدم.

خدا می‌فرماید:

وانا قبلت

من قبول کردم.

ایها الشاب اذا تبت ثم نقضت فلا تستحی ان ترجع الینا: ای جوان، اگر توبه کردی و شکستی، حیا نکن که دیگر بار به سوی ما بر گردی!

واذا ثانیا فلا تستحی او یمنعک الحیاء ان تأتینا ثالثا

و هر گاه دوباره توبه را شکستی، حیا نکن. آیا حیا تو را از اینکه سه باره به سوی ما بیایی، منع می‌کند؟ (: حیا نکن و بیا.)

واذا نقضت ثالثا فارجع الینا رابعا

و هر گاه برای سومین بار توبه را شکستی، برای چهارمین بار به سوی ما بیا.

فانا الجواد الذی لاابخل

من بخشنده‌ای هستم که بخل نمی‌ورزم.

وانا الحلیم الذی لا اعجل

من بردباری هستم که شتاب نمی‌کنم.

وانا الذی استر علی المعاصی واقبل التائبین، واعفو عن الخاطئین، وارحم النادمین

من آنم که: بر معاصی پرده می‌پوشم، و توبه کنندگان را قبول می‌کنم و از خطا کنندگان می‌گذرم و به پشیمانان، رحم می‌کنم.

وانا ارحم الراحمین

و من رحم کننده‌ترین رحم کنندگانم.

من ذا الذی اتی الی بابنا فرددناه؟

کدام فردی به سوی درگاه ما آمد و او را رد کردیم؟

من ذاالذی لجأ الی جانبنا فطردناه؟

عالی‌ترین مکتب تربیت و اخلاق، ص: ۱۹۹

چه کسی به سوی ما پناه برد و ما او را دور کردیم؟

من ذاالذی تاب الینا وما قبلناه؟

چه کسی به سوی ما بازگردید که او را نپذیرفتیم؟

من ذاالذی طلب منا وما اعطیناه؟

چه کسی از ما درخواستی کرد که به او عطا نکردیم؟

من الذی استقال من ذنبه فما غفرناه؟

چه کسی از ما آمرزش خواست و ما او را نیامرزیدیم؟

انا الذی اغفر الذنوب و أستر العیوب واغیث المکروب، وارحم الباکی الندوب وانا علام الغیوب

من آنم که گناهان را می‌آمرزم و عیب‌ها را می‌پوشانم و اندوهناکان را یاری می‌کنم و به گریان ندبه‌کننده رحم می‌کنم و من دانای امور نهان و پنهان هستم.

دعاهای مأثوره، عذرخواهی و پوزش طلبی را به بندگان گناهکار یاد می‌دهد.

در این جمله از دعا دقت کنید که چگونه معاذیر بنده را در درگاه خدا عرضه می‌دارد و او را با خدا آشنا می‌سازد:

الهی لم اعصک حین عصیتک وانا بربوبیتک جاحد ولا بأمرک مستخف ولا لعقوبتک متعرض ولا لوعیدک متهاون ولکن خطیئه عرضت وسولت لی نفسی وغلبنی هوای واعاننی علیها شقوتی وغرنی سترک المرخی علی …

خدای من! معصیت تو را نکردم در هنگامی که معصیت کردم؛ در حالی که پروردگاریت را منکر باشم و فرمان تو را سبک شمرده باشم و یا آنکه خود را در معرض عقاب تو قرار دهم و یا تهدید تو را سست گرفته باشم؛ ولی خطایی روی داد و نفس من، آن را از برای من زینت داد و شقاوتم کمک کرد و پرده‌پوشی تو بر من، مغرورم نمود.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

در این جمله نیز دقت کنید:

الهی ربیتنی فی نعمک واحسانک صغیرا ونوهت باسمی کبیرا فیا من ربانی فی الدنیا باحسانه وتفضله ونعمه واشار لی فی الآخره الی عفوه وکرمه. معرفتی یا مولای دلیلی علیک و حبی لک شفیعی الیک …

معبود من! مرا در نعمت و احسانت پرورش دادی در وقتی که صغیر بودم و نامم را آن هنگام که کبیر شدم، بلند کردی. پس ای کسی که تربیت کرد مرا در دنیا به احسان و فضل و نعمتش و برای من در آخرت به سوی عفو و کرمش اشاره کرد. ای آقای من!

معرفت من راهنمایم به سوی تو است و دوستیم شفیع من در نزد تو است.

و یا:

اذا رأیت مولای ذنوبی فزعت واذا رأیت کرمک طمعت فان عفوت فخیر راحم وان عذبت فغیر ظالم …

وقتی گناهانم را می‌بینم، می‌هراسم، و وقتی کرم تو را می‌نگرم به آن طمع می‌کنم. پس اگر عفو کنی بهترین رحم کننده‌ای و اگر عذاب کنی، ستمگر نیستی!

این جملات از دعای «ابی حمزه ثمالی» است. تمام جمله‌های این دعا روح بخش است و خواننده را به عالم روحانی و ملکوتی سیر می‌دهد. انتخاب جمله‌های این دعا ممکن نیست؛ چون تمام جمله‌هایش منتخب است. این جملات، انسان را به سوی خدا می‌برد؛ و او را از گناه به توبه حقیقی روانه می‌کند.

توبه در اسلام برای همه انسان‌ها فراهم است. هر شخص در هر کجا که باشد؛ می‌تواند اگر گذشته تاریک و ندامت‌انگیز دارد، آن را با توبه و استغفار فراموش سازد و اگر چند قطره اشکی هم بریزد و به درگاه خدا اظهار بندگی و عجز نماید، خوشا به حال او.

برنامه توبه و استغفار این است:

ومن یعمل سوء او یظلم نفسه ثم یستغفر الله یجدالله غفورا رحیما

و هر کس کار بدی کند، یا بر خویشتن ستم ورزد، سپس از خدا آمرزش بخواهد، خدا را آمرزنده و مهربان خواهد یافت.

و نیز:

کتب ربکم علی نفسه الرحمة انه من عمل منکم سوء بجهالة ثم تاب من بعده و اصلح فانه غفور رحیم

پروردگارتان رحمت را بر خود مقرر کرده که هر کس از شما به نادانی کار بدی کند و آن گاه به توبه و صلاح آید، پس وی آمرزنده مهربان است.

در ماه رمضان برنامه توبه و استغفار، تازه می‌شود و مسلمانان عموما در هر حال و در هر شرایطی که هستند باید بر سر این خوان و سفره گسترده آمرزش و مغفرت خدا بنشینند و هر فردی به فراخور حال خود به استقبال آینده بهتر و شرافتمندانه‌تری برود. چرا که در غیر این صورت:

فالشقی من حرم غفران الله فی هذا الشهر العظیم

بدبخت کسی است که از آمرزش خدا در این ماه بزرگ محروم بماند [و نتواند خود را عوض کند و گناه و معصیت را کنار بگذارد].

از اول ماه رمضان تا پایان آن باید زبان مؤمن روزه‌دار، به استغفار باز باشد.

ادعیه شب‌ها، سحرها و روزها و هنگام افطار، همه متضمن طلب مغفرت است. مخصوصا شب‌های قدر برای توبه و اصلاح حال و تغییر روش و حرکت فکری و اخلاقی، فرصت‌های عزیزی است که فوت آن فرصت‌ها، نشان بی‌لیاقتی است.

پاینده باد اسلام! که با چنین تعالیم و برنامه‌های نجات بخش به کمک بشریت آمده و او را به عالی‌ترین اخلاق انسانی رهبری می‌نماید.

نویسنده‌ای به نام «فرانزستال» در مقاله‌ای که در یکی از مجلات منتشر نموده، بعد از مقایسه‌ای که بین حرکت تسلیح اخلاقی و نظر «دکتر فرانک بکمان» مؤسس «جمعیت تسلیح اخلاقی» کرده، نتیجه گرفته است که اسلام از جهت تسلیح اخلاقی اسبق است. وی می‌نویسد:

توبه در اسلام وسیله‌ای است که افراد خودشان خود را تغییر دهند و سلاح اخلاقی بزرگی است؛ زیرا متضمن پشیمانی و تغییر حال و تحول است.

اگر این نویسنده از برنامه‌های ماه رمضان و از ادعیه‌ای که مؤمنان می‌خوانند و از حالات، گریه‌ها، مناجات‌ها، زاری‌های آن‌ها آگاه بود، می‌دانست که وسایل تسلیح اخلاقی آن چنان که در اختیار مسلمانان است در اختیار هیچ ملت و جامعه‌ای نیست.

حیف که از این وسایل چنان چه باید و شاید استفاده نمی‌شود و افسوس که از این مکتب تربیت، قدردانی نشده و به حقایق و مقاصد آن آشنا نمی‌شویم.

برادر و خواهر عزیز! قدر این همه درهای رحمتی را که به سوی تو گشوده شده است، بدان. توبه و استغفار کن، تغییر حال بده و رفتار خود را با تعالیم اسلام منطبق ساز. حال که خدا به تو توفیق داده و ماه رمضان را درک کرده‌ای و در مجالس قرائت قرآن، دعا، موعظه و اخلاق و در مساجد و نماز جماعت و مراسم دیگر شرکت می‌کنی، استفاده کن. میان بنده‌ای که به سوی خدا کوچ می‌کند، چندان مسافتی نیست.

«وان القاصدة الیک قریب المسافة»

حقیقتا توبه کن. تصمیم بگیر که خود را عوض کنی و تغییر وضع بدهی. تصمیم بگیر که از گناه و گناهکاران فاصله بگیری.

بی‌شک اگر در صف توبه‌کاران، استغفار کنندگان در نیایی و فقط بر زبان «استغفرالله» جاری کنی، توبه حاصل نمی‌شود.

گناهان خود را به یاد آور و به حافظه‌ات مراجعه کن و بین خود و خدا به معاصی اقرار و اعتراف کن و از همه گناهان توبه نما و یک لحظه نیز توبه را تأخیر نینداز که بسا پس از آن، دیگر توفیق توبه حاصل نخواهد شد.

گریه کن، اشک بریز و فرصت را غنیمت شمرده و با دل سوخته خدا را بخوان و بگو:

سیدی انا اسئلک مالا استحق وانت اهل التقوی واهل المغفرة فاغفر لی والبسنی من نظرک ثوبا یغطی علی الذنوب والتبعات وتغفرهالی ولا اطالب بها انک ذومن قدیم وصفح وتجاوز کریم …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
خبرآنلاین: سیامک میثاقی مستندساز که پیش از این تجربه ساخت چند مستند کوتاه و بلند تلویزیونی مستقل و صنعتی با رویکرد غالبا اجتماعی را در کارنامه خود دارد مشغول ساخت مستندی با موضوع سقوط هواپیما در یاسوج است. میثاقی درباره این مستند گفت: مدت‌ها بود که دغدغه ساخت فیلم مستندی با موضوع سوانح هوایی را داشتم اما متاسفانه هربار امکان ساخت آن مهیا نمی‌شد. برای ساخت این مستند مشکلاتی داشتم که اصلی‌ترین آنها در اختیار نداشتن اطلاعات جامع و کامل درباره سانحه سقوط هواپیما و عدم همکاری سازمان‌های مربوطه برای کسب این اطلاعات بود. سیامک میثاقی در پایان گفت: من از همان روزهای اول این سقوط تحقیق و نگارش فیلم مستند را شروع کردم و با پرداختن به علل سقوط سعی کردیم به صنعت هوانوردی ایران کمک کنیم. مستند سقوط هواپیمای یاسوج به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سیامک موسیقی، تصویربرداری علی نعمت‌اللهی و صدابرداری مجید مهربان اکنون در نیمه راه ساخت قرار دارد.
تسنیمتسنیم26 دقیقه قبل
وی با اشاره به اینکه برخی نام دیگر این کتاب را «کتاب الأهلیلجه» می‌دانند، در این‌باره بیان کرد: افزون بر ۱۱۳ نسخۀ خطی و چاپ سنگی از این اثر نفیس و ترجمۀ آن در کتابخانۀ آستان قدس رضوی موجود است که بیشتر آنها در قرون۱۱ و ۱۲هجری قمری کتابت شده است. فاضل هاشمی به کتاب ارزشمند «احتجاج» اشاره کرد و گفت: «احمدبن علی طبرسی» در این کتاب مجموعه‌ای از مناظرات امام صادق (ع) را گرد آورده است که بیش از ۱۳۵ نسخۀ خطی و چاپ سنگی از آن در کتابخانه نگهداری می‌شود. وی ادامه داد: ۸۵ نسخۀ خطی و چاپ سنگی از «قصص الإنبیاء» روایت‌شده از امام جعفر صادق (ع) به قلم محمد تبریزی که یکی از نسخه‌ها در سال ۹۹۹ ق. قرن دهم کتابت شده، عناوین به شنگرف، دارای یک سرلوح مزین و مرصع، اوراق مجدول به سرخی، شنگرف، زر و سیاهی است. فاضل هاشمی در پایان یادآور شد: آثاری منسوب به امام صادق (ع) با نام «کتاب الوصیه»، «فال‌نامۀ امام جعفر صادق (ع)»، «کتاب الیوم واللیله»، «کتاب علل الشرایع» و «بحارالعلوم» روایت‌شده از امام صادق (ع) در اخبار و حدیث است که نسخه‌هایی از آن‌ها در کتابخانه نگهداری می‌شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس امور دانشجویان در رابطه با طرح آمایش آموزش عالی بیان کرد: در این طرح هدف، گرفتن واحد دانشگاهی و تعطیلی دانشگاه نیست بلکه استفاده درست از ظرفیت‌های موجود از اهداف اصلی است. به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی صدیقی در نشست با رؤسای دانشگاه‌های خراسان شمالی با اشاره به اینکه توسعه کمی آموزش عالی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است، اضافه کرد: در حال حاضر هیچ جوانی برای ورود به آموزش عالی مشکلی ندارد و با کمی تلاش می‌تواند در دانشگاه‌های کشور مشغول به تحصیل شود. وی با بیان اینکه ظرفیت مراکز آموزش عالی متناسب با نیازهای جامعه است، ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده شاهد توازن میان ظرفیت‌های دانشگاه‌ها با خروجی آنان هستیم و این امر نشان می‌دهد که راه انتخابی درست بوده است. صدیقی در رابطه با طرح آمایش آموزش عالی بیان کرد: در این طرح هدف، گرفتن واحد دانشگاهی و تعطیلی دانشگاه نیست بلکه استفاده درست از ظرفیت‌های موجود از اهداف اصلی است. به گفته وی، بین المللی شدن آموزش عالی از اهداف وزارت علوم است و به همین دلیل به جذب دانشجویان با پرداخت شهریه توجه بیشتری داریم.
مازن آنلاینمازن آنلاین11 ساعت قبل
پیام مازند - ساری - اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نور با همکاری اتحادیه آرایشگران مردانه این شهرستان جشنواره‌ای را با عنوان «جشنواره مدل موی ایرانی» راه اندازی کرده است تا جوانان را به داشتن مدل موی ایرانی ترغیب کند. مقابله فرهنگی با مدل‌های نامتعارفجشنواره مدل موی ایرانی رویدادی است که به پیشنهاد و با طراحی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نور، همراهی اتحادیه آرایشگران مردانه این شهرستان و پشتیبانی اداره صنعت، معدن و تجارت نور آغاز شده و تعدادی از آرایشگاه‌های این شهرستان نیز به این جریان پیوستند. با همکاری اتحادیه آرایشگران مردانه نور، استقبال آرایشگاه‌های شهرستان از حضور در این پویش رقابتی و انگیزشی در شهرستان در حال افزایش است. فلاح یادآور شد: آرایشگاه‌های شهرستان تا پایان تیر ماه فرصت دارند که با فرستادن تصویر مدل‌های اجرا شده روی موی جوانان و نوجوانان، به دبیرخانه جشنواره در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نور، در این جشنواره شرکت کنند. همچنین مقرر شده بود که با برگزاری این جشنواره ژورنال برترین مدل‌های موی ایرانی رونمایی شود و جشنواره در دوره‌های آتی به صورت ملی و بین‌المللی برگزار شود.
فارسفارس18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، وزرات آموزش و پروش افغانستان از بازگشایی ۱۲ مدرسه در شهرستان اشکمش تخار خبر داد. بر اساس اطلاعیه این وزارتخانه، دروازه‌های ۱۲ باب مدرسه دخترانه، پسرانه و مختلط در شهرستان اشکمش تخار به روی دانش‌آموزان باز شد. سخنگوی وزارت آموزش و پرورش افغانستان از تمامی طرف‌های درگیر در جنگ خواست تا در جریان درگیری‌ها به مدارس، معلمان و دانش‌آموزان آسیبی وارد نکنند. این در حالی است که در جریان سال ۱۳۹۷ شمسی وزارت آموزش و پرورش افغانستان موفق شده است تا دروازه‌های بیش از ۳۵۰ مدرسه مسدود را به روی دانش‌آموزان باز کند. در حال حاضر بیش از ۴۰۰ مدرسه در سراسر کشور به علت ناامنی‌ها مسدود است اما وزارت آموزش و پرورش افغانستان متعهد شد تا مدارس یادشده را با همکاری شهروندان و بزرگان قومی و علمای دین بازگشایی می‌کند.

رونمایی از تیزر «کارت پرواز» همزمان با شروع اکران / ببینید

برنابرنا1 روز قبل
تیزر فیلم سینمایی «کارت پرواز» ساخته مهدی رحمانی همزمان با آغاز اکران رونمایی شد. اکران «کارت پرواز» از روز گذشته (شنبه یکم تیرماه) در گروه سینماهای هنروتجربه در سراسر کشور آغاز شده است. منصور شهبازی، ندا جبرئیلی، محمدعلی نجفی، اصغر رفیعی جم، شیرین یزدانبخش، طلا معتضدی، امین قوامی و علی کلانتری بازیگران این فیلم هستند. «کارت پرواز» داستان ندا، دختر جوانی است که برای رفع مشکل مالی‌اش تصمیم به ترانزیت مواد مخدر از راه بلعیدن آن می‌گیرد. این فیلم محصول مهدی رحمانی و بهمن کامیار در مقام تهیه کننده است.

نظرها

اخبار بیشتر