کشورهای عربی محلی برای سرازیر شدن تسلیحات آمریکا؛ دلارهای نفتی دولت‎های مرتجع عربی در جیب واشنگتن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

کشورهای عربی محلی برای سرازیر شدن تسلیحات آمریکا؛ دلارهای نفتی دولت‎های مرتجع عربی در جیب واشنگتن

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- پایگاه اینترسپت در گزارشی به تصمیم اخیر آمریکا مبنی بر فروش ۸.۱ سلاح به کشور‌هایی مانند عربستان سعودی و امارات پرداخته و می‌نویسد که رئیس جمهور آمریکا از یک «وضعیت اضطراری جعلی» استفاده کرد و میلیارد‌ها دلار سلاح به عربستان سعودی فروخت.

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا طی روز‌های اخیر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور تسلیحاتی به ارزش ۸٫۱ میلیارد دلار به کشور‌های عربستان سعودی، امارات و اردن می‌فروشد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود مدعی شده بود که این تسلیحات به ثبات در غرب آسیا کمک می‌کند.

پمپئو بار دیگر اظهارات بی‌اساس خود را تکرار کرده و گفته بود که این تسلیحان به کشور‌ها کمک خواهد کرد تا از خود در برابر ایران دفاع کنند.

وزیر خارجه آمریکا ادعا کرده که فروش تسلیحات به بازدارندگی کمک می‌کند.

کشورهای عربی محلی برای سرازیر شدن تسلیحات آمریکا؛ دلارهای نفتی دولت‎های مرتجع عربی در جیب واشنگتن - 5

پایگاه «اینترسپت» در گزارشی به این موضوع پرداخته و می‌نویسد که دونالد ترامپ از یک وضعیت اضطراری جعلی استفاده کرد تا میلیارد‌ها دلار سلاح به عربستان سعودی بفروشد.

اینتزسپت می‌نویسد: دولت آمریکا عصر روز جمعه و پیش از پایان هفته «روز یادبود» را برای تأیید یک «وضعیت اضطراری» مبهم انتخاب کرد که بدون فرصت دادن به کنگره برای مسدود سازی فروش، می‌تواند به ترامپ اجازه فروش میلیارد‌ها دلار سلاح را به عربستان سعودی، امارات و اردن بدهد.

بیشتر بخوانید:جنایات وحشیانه عربستان در یمن و سکوت مجامع غربی

یکی از منابع دموکرات کنگره در گفت‎وگو با اینترسپت می‌گوید: دولت از این تدبیر استفاده می‌کند تا بتواند سد کنگره در برابر بیش از ۲۰ پیش‌نویس قرارداد تسلیحاتی را از بین ببرد؛ قرارداد‌هایی که بسیاری از آن‌ها در صورت رسیدن به مرحله رأی‌گیری در سنا متوقف می‌شدند.

کشورهای عربی محلی برای سرازیر شدن تسلیحات آمریکا؛ دلارهای نفتی دولت‎های مرتجع عربی در جیب واشنگتن - 10

در ادامه این گزارش آمده است: بر اساس قانون ۱۹۷۶ کنترل صدور تسلیحات آمریکا، رئیس جمهور باید ۳ روز پیش از نهایی کردن فروش سلاح، کنگره را از این اقدام خود مطلع کرده و به کنگره این فرصت را بدهد تا در صورت لزوم رأی به لغو این قرار داد فروش سلاح بدهد، اما تحت این بند (وضعیت اضطراری) که به ندرت استفاده می‌شود، رئیس جمهور می‌تواند تأیید کند که «یک وضعیت اضطراری وجود دارد» و انتقال فوری تسلیحات در راستای منافع امنیت ملی آمریکا است.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

سناتور «باب مندز»، نماینده مطرح کنگره و از اعضای دموکران کمیته روابط خارجی سنا در این باره می‌گوید: ترامپ در مطلع کردن کنگره «سال‌هایی از اقدامات ایران» را توصیف کرده، اما این که دقیقا چه موضوعی به ایجاد اضطرار امروز ختم شده را مشخص نکرده است.

کشورهای عربی محلی برای سرازیر شدن تسلیحات آمریکا؛ دلارهای نفتی دولت‎های مرتجع عربی در جیب واشنگتن - 14

اینترسپت در بخش دیگری از گزارش خود نوشته است: از سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی و امارات درگیر مداخله در یمن با هدف بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی» به قدرت شده‌اند. این مداخله و کمپین بمباران تحت حمایت آمریکا به دلیل نابود کردن ساختار‌های غیرنظامی مانند منازل مسکونی، بازارها، کارخانه‌ها، تأسیسات آب آشامیدنی، مدارس و بیمارستان‌ها هدف انتقادات بسیار سنگینی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: حمایت گسترده آمریکا و فرانسه از عربستان در جنگ یمن

«کریس مورفی»، سناتور ایالت «کنتیکت» که پیش از این نیز درباره تلاش ترامپ برای دور زدن کنگره هشدار داده بود در این باره می‌گوید: ترامپ تنها در حال استفاده از این خلأ است، چون می‌داند که از راه‌های دیگر نمی‌تواند به عربستان سلاح انتقال دهد.

کشورهای عربی محلی برای سرازیر شدن تسلیحات آمریکا؛ دلارهای نفتی دولت‎های مرتجع عربی در جیب واشنگتن - 18

مورفی می‎گوید هیچ دلیل «اضطراری» جدیدی برای فروختن بمب به عربستان وجود ندارد که این بمب‌ها را در یمن فرو بریزد و این اقدام تنها بحران انسانی در یمن را تشدید خواهد کرد.

این اقدام دولت آمریکا حامیان کنترل فروش تسلیحات را نیز که پیش از این نیز خواستار محدود کردن فروش سلاح به عربستان سعودی بودند به واکنش وا داشته است.

«جف آبرامسون»، عضو ارشد «انجمن کنترل تسلیحات» در این باره می‌گوید: کنگره باید دستی در کنترل فروش تسلیحات داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
معاون رئیس‌جمهور تاکید کرد: برای کاهش وابستگی بودجه به نفت برنامه‌ریزی‌های زیادی انجام دادیم و منابع جایگزین را برای درآمدهای نفتی در نظر گرفتیم. نوبخت با اشاره به این‌که اصلاح ساختار بودجه در دستور کار شورای عالی هماهنگی اقتصادی قرار دارد، افزود: در اصلاح ساختار بودجه درآمدهای مربوط به نفت به صورت مستقیم وارد بودجه نمی‌شود بلکه از مسیرهای دیگر وارد اقتصاد خواهد شد. وی تاکید کرد: بودجه با منابع غیرنفتی یا با کمترین وابستگی به منابع نفتی تنظیم خواهد شد. البته وزارت نفت تلاش‌های زیادی برای فروش نفت انجام می‌دهد اما سازمان برنامه و بودجه قرار است وابستگی بودجه به نفت را تا حد زیادی کاهش دهد. مدیرعامل بانک پارسیان اضافه کرد: دولت باید از نفت به‌عنوان سرمایه ملی برای سرمایه‌گذاری‌های بین‌نسلی استفاده کند و فاصله گرفتن از درآمدهای نفتی به عزم دولت و دستگاه‌های اجرایی نیاز دارد.
مازن آنلاینمازن آنلاین21 ساعت قبل
وی قوانین و مقررات بر سرویس‌های رسمی آموزش و پرورش را سختگیرانه و قابل اعتماد عنوان کرد و گفت: ایمنی دانش آموزان هدف اصلی سرویس‌های مدارس رسمی است و خانواده‌ها نباید به بهای امنیت دانش آموزان خود شده تن به خودروهای شخصی و آزادبرها بدهند. به گفته او تصور و برداشت خانواده از سرویس‌های رسمی و غیر رسمی نا کافی است و باید همه و حتی دانش اموز نسبت به این آگاه سازی و مطالبه‌گری اقدام کنند. آموزش و پرورش مسئولیتی در قبال سرویس مدارس غیررسمی نداردرئیس اداره انجمن اولیای استان مازندران اعلام کرد: مدارس و آموزش و پرورش هیچ مسئولیتی در قبال سرویس‌های غیر رسمی و آزادبرهای دانش آموزان قبول نمی‌کنند. وی همچنین گفت: بر تمامی سرویس‌های رسمی مدارس نظارت مستمر و سخت گیرانه‌ای می‌شود که این نظارت در سرویس‌های شخصی امکان ندارد. استان مازندران ه ۵۳۸ هزار دانش آموز دارد که ۴۲۰ هزار نفر از آنها واجد استفاده از سرویس مدارس هستند.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، امروز یعنی در ایام پایانی سال ششم دولت حسن روحانی، چالش و درگیری میان اعضای دولت از برندهای غیرقابل انکار کابینه یازدهم و دوازدهم شده است. پیش از نیلی، عباس آخوندی و ولی‌الله سیف هم با تقدیم استعفایشان به حسن روحانی به کار خود در دولت‌های یازدهم و دوازدهم خاتمه داده بودند. خاتمی البته بعدها یعنی در اسفند ۹۷ از فرصت دیدار با اعضای فراکسیون امید استفاده کرد و این فاصله‌گذاری خود را با دولت حسن روحانی توسعه بخشید. او ابتدا در چند گفت‌وگو و اظهارنظر انتقاد از دولت را آغاز کرد و برای مثال در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» دولت روحانی را گیج و کرخت توصیف و ابراز کرد: «وضعیت دولت روحانی «تعلیق در تعلیق» است … واقعیت این است که دولت جرات تصمیم‌گیری ندارد، به همین دلیل همیشه می‌خواهد زمان بخرد. اصلاح‌طلبان پازل جهانگیری را تکمیل‌کردنددرگیری جهانگیری با دولت، جزئی بود که یک کل بزرگ‌تر را همواره با خود می‌دید.
ایلناایلنا22 ساعت قبل
نمایندگان مردم در مجلس مصوب کردند تا رسیدگی به اعاده اموال نامشروع با وجود صدور آرای برائت از سایر مراجع انجام شود. ماده ۲۴- چنانچه در حین بررسی توسط دادستان یا رسیدگی توسط دادگاه جرمی کشف شود، موضوع برای رسیدگی به مراجع قضایی صالح اعلام می‌شود. این امر مانع ادامه رسیدگی مراجع موضوع این قانون نخواهد بود. همچنین حکم مراجع موضوع این قانون مانع از رسیدگی مراجع کیفری به اتهامات افراد نیست. صدور قرارهای موقوفی یا منع تعقیب یا رأی برائت از سایر مراجع نیز مانع از رسیدگی مراجع موضوع این قانون نخواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
او آمریکا را بیشتر در خطر قرار داده است. او خاورمیانه را خطرناک‌تر کرده است. او تمام دنیا را به مکانی خطرناک‌تر تبدیل کرده است.» وی از کاخ سفید خواست تا با متحدانش برای دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک تلاش کنند. وی افزود: «سیاست خارجی با توئیتر برای ما کارگشا نیست.» وارن در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که ترامپ سه شنبه در توئیتی تهران را دوباره تهدید کرد. این مقام آمریکایی در پاسخ به سوال یکی از حاضران در مورد اینکه آیا او بر اساس شرایط کنونی به ایران حمله می‌کند، پاسخ منفی داد. در پی این موضوع وی با تشویق طولانی حاضران روبرو شد.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رای الیوم، منابع وابسته به رژیم صهیونیستی به وجود بیش از ۱۵۰۰ عیب در نیروگاه هسته‌ای دیمونا هشدار دادند. رای الیوم گزارش داد: فاش شدن عیوب نیروگاه دیمونا در جنوب رژیم صهیونیستی به عنوان قدیمی‌ترین نیروگاه هسته‌ای اسرائیل، نگرانی هایی درباره امنیت و سلامتش و نیز سرنوشت این نیروگاه به ویژه با توجه به اینکه رژیم صهیونیستی زرادخانه سلاح هسته‌ای خود را محرمانه نگه داشته، به وجود آورده است. بر اساس گزارش روزنامه صهیونیستی هآرتص، مطالعات جدید وجود ۱۵۳۷ عیب و مشکل در نیروگاه دیمونا در صحرای نقب در جنوب این رژیم را آشکار کرده است. علاوه بر آن ایجاد نیروگاه جدید مستلزم این است که اسرائیل به طور رسمی توان هسته‌ای خود را اعلام کند. اسرائیل توان ایجاد نیروگاه هسته‌ای جدید را ندارد و احدی هم قبل از امضای پیمان منع اشاعه هسته‌ای با اسرائیل در زمینه احداث نیروگاه همکاری نمی‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر