ضرورت اختصاص اعتبار به مهار گردوغبار/ایران تا سال ۲۰۵۰ ‌خشک‌تر می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
ضرورت اختصاص اعتبار به مهار گردوغبار/ایران تا سال ۲۰۵۰ ‌خشک‌تر می‌شود

ضرورت اختصاص اعتبار به مهار گردوغبار/ایران تا سال ۲۰۵۰ ‌خشک‌تر می‌شود

فارسخبرگزاری فارس |
نباید سیلاب‌های اخیر منجر به غفلت شود و طرح‌های حفاظتی آب متأثر از سیلاب قرار گیرد، سیلاب‌های اخیر منجر به افزایش سطح آب منابع زیرزمینی و همه تالاب‌ها نشد و ‌تغییرات اقلیمی نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۵۰ ایران خشک‌تر می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با توجه به اینکه در سال آبی جاری و برخلاف دوره ۳۰ ساله گذشته، مجموعه سرزمین ایران با افزایش تقریبا ۳۰۰ درصدی بارش‌ها روبه‌رو شده است و با توجه به دست‌اندازی‌های اتفاق افتاده در طبیعت پیرامونی در دهه‌های گذشته، توانایی سرزمینی در برابر پیامدهای حاصله دچار نقصان شده و این امر موجب بروز نگرانی‌های موجه و مؤکد در میان سیاستگذاران، تصمیم‌سازان و مجریان بالادستی و میان‌دستی حاکمیت شده است.

هرچند این نگرانی در جای خود می‌تواند مایه امیدواری برای دستیابی به راهبردها و راهکارهای منطقی و بلندمدت شود، اما چنانچه به الگوی ارتباطی و منطق برهم‌کنش پدیده‌های مختلف طبیعی و انسان‌ساخت توجه نشود، در عمل حل مشکل به صورت یک بعدی در دستور کار قرار گرفته و همچون گذشته، امکان حل واقعی مشکل با فداسازی دیگر مشکلات فراهم نخواهد شد.

بنابراین یکی از اقدامات اشتباه در رابطه با مدیریت شرایط بحران، جابه‌جایی اعتبارات بودجه‌ای بدون برنامه جامع و مدون است، از این‌رو عدم تخصیص اعتبار به اقدامات مقابله با پدیده گرد و غبار در سال ۱۳۹۸ را می‌توان زمینه‌ساز وقوع این پدیده در آینده نزدیک و با شدت و گستردگی بیشتر در اقصی‌نقاط کشور برشمرد.

بر اساس آنچه مطرح شد، مشخص است که در برخورد با پدیده و بروز شرایط سیلابی، باید همزمان مشکلات و چالش‌های مرتبط با گسیل ریزگردها، ناپایداری خاک، فروچاله‌ها و موارد دیگر را در نظر گرفته و برای هرگونه جابه‌جایی اعتبارات و برنامه‌ها با چنین رویکردی تصمیم‌گیری کرد.

ضرورت اختصاص اعتبار به مهار گردوغبار/ایران تا سال ۲۰۵۰ ‌خشک‌تر می‌شود - 5

طبق گزارش مرکز پژوهش‌‌های مجلس تغییرات اقلیمی نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۵۰ ایران خشک‌تر خواهد شد.

ضرورت اختصاص اعتبار به مهار گردوغبار/ایران تا سال ۲۰۵۰ ‌خشک‌تر می‌شود - 7

نباید سیلاب‌های اخیر منجر به غفلت شود و طرح‌های حفاظتی آب متأثر از سیلاب‌ها قرار گیرد، سیلاب‌های اخیر منجر به افزایش سطح آب منابع زیرزمینی و همه تالاب‌های کشور نخواهد شد بنابراین در این حوزه توجه به چند نکته ضروری است.

‌* ضرورت اختصاص اعتبار به مهار گردوغبار

طبق گزارش مرکز پژوهش‌‌های مجلس، رسوبات که همراه سیل آمده ته‌نشین شده و با خشک شدن آب به منشأ ریزگرد در استان‌ها تبدیل خواهد شد، بنابراین یکی از بحران‌های آتی که باید از الان برای آن برنامه‌ریزی کنیم، مقابله با ریزگردهای احتمالی است که در آینده نزدیک و پس از فروکش سیلاب و خشک شدن زمین، با آن مواجه خواهیم شد.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

*ضرورت اختصاص اعتبار به احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها

دو نکته مهم در رابطه با احیای تالاب‌ها وجود دارد:

اول اینکه یکی از کارکردهای مهم تالاب‌ها کنترل سیلاب است. از این‌رو، حفظ و احیای آنها ضرورت دارد.

دوم اینکه بسیاری از اقداماتی که برای احیای تالاب‌ها تعریف شده است برای کنترل سیلاب نیز ضرورت دارد، با توجه به همه نکات یاد شده، تأکید می‌شود که باید تخصیص اعتبار برای مقابله با پدیده گردوغبار دست‌کم در ۶ استان و بر اساس اولویت‌بندی استان‌های آسیب‌پذیر نسبت به این پدیده برخورد شود تا ضمن عمل به تکالیف تعیین شده در قانون برنامه ششم، صیانت از اعتبارات صرف شده تاکنون برای عملیات آمادگی و مقابله با گردوغبار در اقصی‌نقاط کشور، نسبت به پایدار کردن اعتبارات مصوب مقابله با گردوغبار در سال ۱۳۹۸ صورت گیرد.

در سال ۱۳۹۷ کل اعتبارات مقابله با گردوغبار از محل صندوق توسعه ملی به استان خوزستان اختصاص یافت و در صورتی که در سال ۱۳۹۸ نیز تخصیص اعتبارات به بحث مقابله با گردوغبار صورت نپذیرد دو سال متوالی خواهد بود که استان‌های شرقی کشور که به شدت با پدیده گردوغبار دست و پنجه نرم می‌کنند از این ناحیه آسیب جدی خواهند دید امری که نتیجه آن قطعا تشدید پدیده مهاجرت و خالی شدن بیش از پیش مرزهای شرقی کشور خواهد بود که با توجه به شرایط حاکم بر این مرزها برای امنیت مردم و نظام اسلامی مناسب به نظر نمی‌رسد.

*خارج نشدن همه تالاب‌ها از حالت بحرانی

‌وضعیت همه تالاب‌ها هنوز از حالت بحرانی خارج نشده است، به طوری که بخش‌های وسیعی از این تالاب‌ها در فصول گرم سال خشک می‌شوند، بنابراین فهرست تالاب‌های منشأ گردوغبار به صورت فصلی تهیه می‌شود، ولی به طور کلی در همه تالاب‌ها برداشت بی‌رویه از منابع آب سطحی و زیرزمینی موجب مساحت خشک شده بیشتر و مدت زمان خشکی طولانی‌تر شده است.

بنابراین در حال حاضر فقط بخشی از مساحت ۲۲ تالاب پر شده است و ۴۴ تالاب کشور، بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد پر شده‌اند.

تجارب جهانی نشان می‌دهد که از توالی شرایط خشکسالی‌ها، سیلاب از آثار مخرب و متقابل آن است، بنابراین مدیریت

هر دو پدیده طبیعی باید به شکلی صورت گیرد که آثار مخرب آنها به حداقل برسد و این با آینده‌نگری در خصوص ادامه فعالیت‌های هر دو پدیده در زمان‌های حصول پدیده دیگر محقق می‌شود.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز8 ساعت قبل
آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۱۲ ماهه سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۱۲۱ تن وان، دوش و دستشویی از مواد پلاستیکی از ۹ کشور جهان وارد ایران شده است. اخبار اقتصادی - بنا بر آمار گمرک واردات ۱۲۱ تن وان، دوش و دستشویی از مواد پلاستیکی باعث خروج ۵۰۲ هزار و ۳۸۶ دلار یا به عبارتی ۲۰ میلیارد و ۹۲۹ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۶۴۵ ریال شده است. گفتنی است واردات وان، دوش و دستشویی از مواد پلاستیکی از ۹ کشور چین، هلند، هند، جمهوری چک، ترکیه، ایتالیا، امرت متحده عربی، آلمان، اسپانیا صورت گرفته است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 ساعت قبل
شاخص جهانی اونس حدود یک ماه پیش از خواب زمستانی بیدار شد، با سرعتی توفانی شروع به حرکت کرد و رکوردهای تاریخی به ثبت رساند. بررسی سیاست‌های داخلی اقتصاد آمریکا، جریانات اقتصادی و سیاسی جهانی و حتی عوامل روانی این ادعا را ثابت می‌کند؛ همه عوامل داخلی و خارجی دست به دست هم داده‌اند تا پرواز اونس را حمایت کنند. اگر چه برخی از این عوامل علت و معلول همدیگر بوده، اما پرداختن جداگانه به آنها داستان پرواز اونس را با جزئیات بیشتری روایت می‌کند. اقتصاد جهانی در پیچ تعرفه‌هااولین عامل که در هفته‌های اخیر زمینه را برای پرواز اونس فراهم کرد آغاز جنگ‌های تجاری آمریکا با کشورهای مختلف بوده است. شکست فدرال‌رزرو در اعتمادسازییکی از مهم‌ترین عواملی که در روزهای اخیر به سیر صعودی اونس جهانی سوخت‌رسانی کرده، عملکرد فدرال‌رزرو و بانک مرکزی اروپا بوده است.
ایرناایرنا20 ساعت قبل
محمود دشت بزرگ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: روز دوشنبه هفته جاری با مصرف هشت هزار و هشت مگاوات نسبت به مصرف هفت هزار و ۱۴۵ مگاوات مدت مشابه پارسال در خوزستان رشد ۱۰٫۷ درصدی در مصرف رخ داد. مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان افزود: صنعت برق خوزستان حداکثر آمادگی را برای خدمت رسانی به مشترکان دارد با این وجود همکاری و همیاری مصرف کنندگان نیز نقش تعیین کننده و عامل اصلی در عبور از فصل گرم خواهد بود. پارسال پیک مصرف برق در خوزستان هفت هزار و ۹۱۷ مگاوات بود که در تیر به ثبت رسید. بنابه دستور استاندار خوزستان و با توجه به تداوم استقرار هوای گرم در خوزستان و انتظار دمای ۵۰ درجه سانتیگراد یا بالاتر در بسیاری از نقاط این استان به منظور مدیریت بهینه مصرف برق، کاهش پیک باری شبکه برق، صرفه جویی در مصرف، پیشگیری از بروز حادثه و قطع احتمالی برق و رعایت حال شهروندان، ادارات خوزستان چهارشنبه هفته جاری تعطیل هستند. قطعی مکرر برق در بسیاری از نقاط استان خوزستان در دمای بالای هوا سبب انتقادات بسیاری از سوی مردم شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
به برخی از ویژگی‌های مثبت‌اندیشان توجه کنید: از افراد منفی دوری می‌کنند. منظم ورزش می‌کنند. افراد مثبت‌اندیش برای دورکردن افکار منفی، منظم ورزش می‌کنند. اگرچه یک شکست با احساسات منفی همراه است، آنها می‌دانند که این احساسات کوتاه هستند و سریع از بین می‌روند. برای شتاب‌بخشیدن به از بین رفتن احساسات منفی، آنها مثبت فکر می‌کنند.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
وی با بیان اینکه سهم جمعیت شهری استان ۲٫۵ و جمعیت روستایی ۲٫۳ جمعیت کشور است گفت: غیر از آسفالت روستایی که وضعیت استان نسبت به کشور عقب است، سایر شاخص‌های زیربنای در روستاها وضعیت مناسبی دارند. معراجی با اشاره به اینکه ۷۵ درصد جمعیت روستایی و ۸۵ درصد جمعیت شهری استان باسواد هستند عنوان کرد: استان کرمانشاه در این زمینه رتبه ۲۵ کشور را دارد. وی با بیان اینکه تعدادی از روستاها در معرض شهر شدن قرار دارند بیان کرد: ۵۰ روستا با ۱۲ هزار نفر جمعیت در حریم شهرها در استان وجود دارد که به همراه ۱۵ روستای دیگر با بیش از ۴۰ هزار نفر جمعیت در مجموع ۱۱ درصد جمعیت روستایی استان معادل ۵۲ هزار نفر جمعیت در معرض شهر شدن قرار دارند. وی با بیان اینکه جمعیت روستایی کشور ۲۶ درصد کل جمعیت است که نقش آن‌ها نیز در GDP، ۲۶٫۷ درصد است و جمعیت روستایی استان ۲۹٫۸ درصد و سهم درGDP، ۲۶٫۶ درصد است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: تأمین وثیقه برای روستاییان معضل و از توان آنها خارج است و باید روش‌های دیگری جایگزین شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

1 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

3 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

3 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

5 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1