گزارش تسنیم|جزئیات پیام اوجالان و پایان اعتصاب غذای زندانیان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گزارش تسنیم|جزئیات پیام اوجالان و پایان اعتصاب غذای زندانیان

گزارش تسنیم|جزئیات پیام اوجالان و پایان اعتصاب غذای زندانیان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
سران و نهادهای اقماری پ.ک.ک پس از ۴ روز چانه زنی٬ سرانجام تصمیم گرفتند پیام اوجالان در مورد ضرورت پایان اعتصاب غذا را منتشر کنند و زندانیان به اعتصاب غذا پایان دهند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ دیروز در زندان‌های مرکزی چند استان ترکیه٬ صدها تن از زندانیان گروه‌ تروریستی پ. ک. ک و چند نفر از زندانیان گروه تروریستی پژاک٬ به اعتصاب غذای طولانی خود پایان دادند. آنها با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که از خواسته‌های اوجالان تبعیت و به اهداف خود دست پیدا کرده‌اند.

تبعیت دیرهنگام و چانه‌زنی طولانی

اوجالان٬ دو هفته پیش و همزمان با اعلام حکم برگزاری انتخابات مجدد استانبول٬ اجازه پیدا کرد که با وکلای خود ملاقات کند. او در آن دیدار بر دو مساله تاکید کرد:

۱. ضرورت پایان دادن به اعتصاب غذا.

۲. ضرورت توجه به حساسیت‌های ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه.

این دو پیام اوجالان٬ از چنان اهمیتی برخودار بود که بسیاری از تحلیل‌گران ترکیه اعلام کردند دور جدیدی از مذاکرات صلح بین ترکیه و پ. ک. ک آغاز شده است.

حتی برخی از کارشناسان اعلام کردند که هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت ترکیه٬ پس از مدت‌ها یک بار دیگر شخصا با بالگرد به زندان ایمرالی رفته و با او دیدار کرده و از او خواسته که این دو پیام مهم را ابلاغ کند.

اما در کمال ناباوری٬ سران پ. ک. ک در کوهستان قندیل٬ سران نهادهای اقماری پ. ک. ک در مناطق کردنشین شمال سوریه و زندانیان پ. ک. ک در زندان‌های ترکیه٬ هیچکدامشان از این دستور رهبر خود پیروی و تبعیت نکردند. تنش بین ترکیه و پ. ک. ک در شمال سوریه و در داخل ترکیه ادامه پیدا کرد و زندانیان نیز حاضر نشدند دست از اعتصاب غذا بکشند.

اما دیروز به یک باره٬ زندانیانی که در اوضاع جسمی وخیمی بودند٬ پس از اعلام پایان اعتصاب٬ به بیمارستان منتقل شدند و لیلا گوون نماینده حکاری نیز پس از دویست روز اعتصاب غذا اعلام کرد که به اهداف خود دست پیدا کرده و به اعتصاب غذا پایان می‌دهد و او نیز با یک آمبولانس از منزل خود در شهر کردنشین دیاربکر به بیمارستان این شهر منتقل شد تا تحت مراقبت‌های پزشکی سریع٬ قرار بگیرد.

رسانه‌های وابسته به پ. ک. ک اعلام کردند که این زندانیان٬ همگی در پیروی از دستور اوجالان٬ به اعتصاب خود پایان داده‌اند.

در مورد پایان ناگهانی اعتصاب غذای زندانیان پ. ک. ک دو سوال مهم وجود دارد:

۱. چرا این زندانیان٬ دو هفته پیش به دستور رهبر پ. ک. ک عمل نکردند؟

۲. ملاقات اخیر وکلای اوجالان و کسب دستور کتبی با دستخط اوجالان برای پایان اعتصاب غذا در روز ۲۲ ماه جاری میلادی انجام شده اما ابلاغ دستور و تبعیت از آن٬ دیروز یعنی در ۲۶ ماه جاری میلادی صورت گرفت. دلیل این تاخیر ۴ روزه چیست؟

در پاسخ به هر دو پرسش باید گفت: از لحاظ تبلیغات رسانه‌ای و اجتماعی٬ زندانیان پ. ک. ک به خاطر بهسازی شرایط حبس رهبر خود اعتصاب غذا کرده بودند و حالا با تغییر این اوضاع و به دستور رهبرشان٬ به اهداف خود دست پیدا کرده و به اعتصاب٬ پایان داده‌اند.

اما نگاهی واقع‌بینانه به این موضوع و توجه به عدم تبعیت دو هفته پیش و ۴ روز تاخیر در تبعیت از دستور جدید٬ نشان می‌دهد که واقعیت چیز دیگری است. اولا شرایط حبس اوجالان٬ بارها از سوی کارشناسان بی‌طرف اروپایی مورد بررسی قرار گرفته و مورد خاصی برای تغییر و بهسازی مشاهده نکرده‌اند.

اوجالان در سلول زندان خود از امکاناتی همچون تلویزیون٬ روزنامه٬ کتاب٬ هواخوری و امکان ورزش برخوردار است. مدت‌هاست از تنهایی درآمده و چند نفر از زندانیان پ. ک. ک و چپ‌های محبوس٬ به ایمرالی فرستاده شده و هر روز با آنها دیدار و گفت‌وگو می‌کند و تیم‌های پزشکی نیز همواره سلامت او را بررسی می‌کنند.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

دوم این که از منظر حقوقی٬ اوجالان محکوم به تحمل حبس ابد با شرایط دشوار است و با وجود چندین بار مراجعه وکلای اوجالان به دادگاه حقوق بشر اروپا٬ ایرادی به این حکم گرفته نشده است.

سوم این که از لحاظ عملی و واقعی٬ زندانیان پ. ک. ک برای پایان اعتصاب غذای خود٬ نه از اوجالان٬ بلکه از پ. ک. ک دستور گرفته‌اند.

دلیل تاخیر ۴ روزه در تبعیت ظاهری از دستور اوجالان این است که درخواست کتبی اوجالان پس از انتقال به کوهستان قندیل و اروپا و بررسی و تایید از سوی سران پ. ک. ک و بحث و گفت‌وگو در نزد سران نهادهای اقماری این گروه٬ سرانجام به یک دستور لازم‌الاجرا تبدیل شده است و این نشان می‌دهد که حالا٬ اوجالان در موقعیتی نیست که دستورات او فی‌الفور اجرا شوند.

این یعنی انتقال پیامی روشن از سوی پ. ک. ک به آنکارا. آنها با این تمرد آشکار خود به اردوغان می‌گویند: دستورات اوجالان٬ نیاز به امضای تاییدی ما دارد و اگر قرار باشد مذاکره‌ای صورت بگیرد٬ این ما هستیم که باید مورد خطاب قرار بگیریم و نه رهبر زندانی‌مان.

دستاوردهای اعتصاب مرگ

اعتصاب غذای طولانی موسوم به اعتصاب مرگ٬ یکی از تاکتیک‌های قدیمی و کلاسیک پ. ک. ک است که در طول تارخ چهل ساله این گروه٬ بارها تکرار شده است.

در دوران پس از کودتای ۱۹۸۰ میلادی و دستگیری گسترده هواداران پ. ک. ک٬ چند تن از زندانیان این گروه در زندان خودکشی کردند. در آن دوران٬ فشار اعتصاب غذا و خودکشی‌ها به حدی بود که دولت ترکیه راضی شد با پ. ک. ک معامله کرده و بعضی از زندانیان را آزاد کند که برخی از آن افراد٬ هم اکنون از سران و مسئولین رده‌بالای پ. ک. ک هستند.

اما در دوره‌های بعد٬ اعتصاب غذا تبدیل به معامله‌ای شد که برای هر گونه خواسته و مطالبه کوچک زندانیان٬ مورد استفاده قرار گرفت. از کسب اجازه برای مطالعه و خواندن کتاب‌های اوجالان در زندان گرفته تا به دست آوردن امکانات محدود در زندان. در برخی مقاطع نیز٬ سران پ. ک. ک از زندانیان می‌خواستند در کلیه زندانی‌های ترکیه دست به اعتصاب غذا بزنند. اما واقعیت این است که هیچگاه٬ این تاکتیک نتوانست برای پ. ک. ک٬ دستاورد بزرگی به دنبال بیاورد.

در چند دهه اخیر٬ صدها تن از اعضای پ. ک. ک به خاطر دست زدن به اعتصاب غذاهای طولانی٬ دچار نقص جسمی و مشکلات روانی جدی شده‌اند و برخی از آنها تا آخر عمر فشارها و مشکلات جسمی ناشی از دوران اعتصاب غذا را تحمل می‌کنند. البته چندین نفر از این افراد نیز یا در اثنای اعتصاب غذا و یا بعد از پایان آن و مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف٬ جان خود را از دست داده‌اند که پ. ک. ک تلاش می‌کند٬ آمار آن را پنهان کند.

در بررسی وضعیت کنونی پ. ک. ک و ترکیه٬ باید این واقعیت را به خوبی تحلیل کرد که اعتصاب غذاهای اخیر٬ نه تنها فشاری بر دولت و افکار عمومی وارد نکرد٬ بلکه در عمل پ. ک. ک و اوجالان را در موضع ضعف قرار داد.

آنها بدون کسب هیچ امتیازی به یک روند فرسایشی خطرناک پایان دادند که حاصل و دستاورد آن٬ صدها زندانی بیمار است. از دیگر سو٬ نه تنها مقامات آنکارا٬ بلکه وکلای اوجالان نیز اعلام کرده‌اند که چیزی به نام آغاز دور جدید مذاکرات صلح وجود ندارد. حال باید پرسید آیا پس از انتخابات استانبول٬ در این روند٬ تغییری صورت می‌گیرد یا خیر.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ذره‌بین ۸ | دست قدرت خدا

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
۲۷ دی ماه ۹۸؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از ۸ سال برای خطبه‌های نماز جمعه راهی مصلای تهران می‌شوند. اوضاع پیچیده منطقه و جهان در این دو هفته پر افت و خیز باعث شد تا رسانه‌های جهان به گمانه زنی درباره سخنان رهبر معظم انقلاب بپردازند. چندین شبکه تلویزیونی داخلی و خارجی نیز به صورت زنده این رویداد را پوشش دادند. اما آنچه خطبه‌های ۲۷ دی ماه را از دیگر رویدادها متفاوت می‌کرد چه بود؟ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در هشتمین شماره از گزارش‌های خبری-تحلیلی ذره‌بین به این موضوع می‌پردازد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

تسلط کامل دختر سردار سلیمانی به زبان عربی با لهجه لبنانی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهریهمشهری1 روز قبل
مراسم بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا برگزار شد. در این مراسم مهمانان حاضر به احترام شهید قاسم سلیمانی قیام کردند و او را مورد تشویق ممتد قرار دادند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۰۱۷۱

فیلم | برخورد جالب پوتین با سرباز فلسطینی گارد تشریفات که کلاهش افتاد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: مردم فلسطین برخورد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در برخورد با افسر گارد احترام فلسطین که کلاه او را برداشته و سرش گذاشت، را تحسین کردند. رئیس جمهوری روسیه در تاریخ ۲۳ ژانویه (سوم بهمن ماه) برای مذاکره با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین وارد بیت لحم شد. پوتین در محل اقامت محمود عباس منتظر استقبال رسمی با حضور نیروهای نظامی فلسطینی بود. این خبرنگار یادآور شد که رئیس جمهوری روسیه با این حرکت، احترام خود برای گارد نظامی فلسطین را نشان داده است. در زیر این ویدئو جملاتی مانند: «با احترام و قدردانی از برخورد شما، خوش آمدید، مهمان عزیز رئیس جمهوری پوتین، احترام به شما» و مطالبی از این قبیل نوشته است.

فیلم | بن سلمان باعث گران‌ترین طلاق تاریخ شد

همشهریهمشهری1 روز قبل

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

معجزه یک میوه خشک برای ناشتا/ کاهش قندخون، بهبود دیابت، حفظ سیستم ایمنی قلبی- عروقی، کاهش کلسترول خون

ساعت ۲۴14 دقیقه قبل

راز سالم ماندن دست و انگشتر سردار شهید سلیمان

خبر فوری15 دقیقه قبل

با این داروی لاغری ماهی ۷ کیلو وزن کم کنید!

ساعت ۲۴15 دقیقه قبل

۵ روش فوری برای از بین بردن بوی بد دهان در عرض ۵ دقیقه

ساعت ۲۴18 دقیقه قبل

آقامحمدیان: حضور افراد غیرانقلابی و غیرمتعهد در عرصه فرهنگ و هنر به مصلحت کشور نیست/ برخی افراد با عنوان هنرمند، نقش سربازان دشمن را بازی می‌کنند

سینماپرس18 دقیقه قبل

٧٢ میلیارد دلار حجم تجارت کشور در ١٠ ماه گذشته

ایلنا18 دقیقه قبل

«جهاد اسلامی» خواستار بسیج عمومی برای دفاع از «مسجد الاقصی» شد

مهر19 دقیقه قبل