تمرکززدایی هوشمندانه؛ مهمترین اصلاح اقتصادی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. اقتصادی
تمرکززدایی هوشمندانه؛ مهمترین اصلاح اقتصادی

تمرکززدایی هوشمندانه؛ مهمترین اصلاح اقتصادی

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
تا دهه ۱۹۹۰ میلادی برداشت رایج از اصلاحات اقتصادی در جهان این بود که باید شرکتهای دولتی را واگذار کرد (خصوصی‌سازی)، دخالتهای دولت در بازارها به ویژه بازار کار، بازار ارز، بازار بانکی و بازار انرژی را کاهش داد (آزادسازی قیمتها) و مقررات دست و پاگیر دولتی را کنار گذاشت (مقررات‌زدایی).

اما این اصلاحات مرسوم یا همان سیاست‌های تعدیل اقتصادی بدون یک دولت باکیفیت، نتایج ناگواری برای برخی کشورها داشت.

دولت باکیفیت چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه به وجود می‌آید؟ دولتی که نه تنها مانع توسعه نباشد بلکه حامی توسعه باشد و حتی بالاتر از حامی، خودش بانی توسعه کشور باشد.

دولت باکیفیت چند ویژگی بارز دارد:

یک. غیرمتمرکز است و از توانمندی همه مناطق کشور به کاراترین روش بهره می‌برد.

دو. کمترین هزینه اجتماعی را دارد. یعنی کوچکترین بوروکراسی یا نظام اداری ممکن را دارد. بوروکراسی آن، کمترین هزینه را برای فعالیتهای بخش خصوصی ایجاد می‌کند. مالیاتهای دولت، کمترین اختلالات ممکن را بر سرمایه‌گذاری و اشتغال و تولید دارد.

سه. خدمات دولتی شامل امنیت، بهداشت و درمان، آموزش، تامین اجتماعی و امور زیربنایی از بالاترین کیفیت برخوردار باشد.

چهار. قوانین و رویه‌های درون دولت (بودجه‌ریزی، برنامه‌ریزی، نظام اداری و پاسخگویی) طبق قواعد دموکراسی می‌تواند به درستی کار کند.

پنج. استراتژی توسعه صنعتی مشخصی برای آینده کشور داشته باشد و بتواند آن را در بی ثباتی‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به پیش ببرد.

دولت ایران، نه تنها اصلاحات مرسوم را طی سه دهه اخیر نتوانسته انجام دهد از میان ویژگی‌های بالا نیز هیچ کدام را ندارد. مسئله این است که فراهم ساختن کدام ویژگی از اولویت بیشتری برخوردار است؟

ایرانیان از سال ۱۲۸۵ با انقلاب مشروطه برای دموکراتیک کردن دولت در حال تلاشند و با وجود حرکت به سمت دموکراسی (ویژگی چهارم) اما دولت قاعده مندی شکل نگرفته است. پس تاکید بر اصلاح کدام ویژگی می‌تواند نتایج بهتری برای جامعه داشته باشد؟

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

به نظرم، تمرکززدایی هوشمندانه مهترین اصلاح اقتصادی در شرایط کنونی است. سالهاست از زمان رضاشاه در نظام تصمیم‌گیری و سیاستگذاری اقتصادی به شدت تمرکزگرا عمل کرده‌ایم، بودجه وابسته به نفت را به مراکز اصلی بیشتر تخصیص داده‌ایم، شرکتهای دولتی را به عنوان مهمترین ابزارهای اقتصادی در حوزه نفت، پتروشیمی، گاز، صنعت، معدن، آب، برق، مسکن، راه، بنادر، بازرگانی، کشاورزی و بانکداری و بیمه به صورت متمرکز اداره کرده‌ایم، در ارائه خدمات عمومی به ویژه آموزش و بهداشت و درمان با کمک صدها هزار مدرسه و بیمارستان دولتی به صورت متمرکز عمل کرده‌ایم. این تمرکزگرایی افراطی کشور را از نظر اقتصادی و اجتماعی و سیاسی فلج کرده است و حتی انعطاف لازم را برای شکل‌گیری نهادهای محلی مناسب از بین برده است. خواسته‌های محلی را سرکوب کرده و خواسته‌های ملی را تحت شعاع قرار داده است.

چرا نباید یک شهرستان و یا یک استان برای خودش برنامه توسعه جامع داشته باشد؟ شاید بگویید که توانایی لازم را برای طراحی و اجرای برنامه توسعه ندارند. مشخص است که پس از سالها، کنترلهای بوروکراتیک از مرکز، چنین توانایی شکل نگرفته اما با اصلاح قواعد و رویه‌ها و رقابت سازنده بین شهرستان‌ها و استان‌ها به سرعت توانایی‌های عجیبی به وجود خواهد آمد.

منبع: کانال اکونومیست فارسی این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، محمد حسن علمداری مدیر اداره امور اعتباری بانک عامل بخش مسکن با اشاره به جدیدترین آمار عملکردبانک مسکن در حوزه تسهیلات دهی به حوزه مسکن، عنوان کرد: در دو ماه نخست امسال تمرکز بانک مسکن بر تسهیلات دهی بر بخش مسکن متمرکز بوده است. به طوریکه مطابق با گزارش عملکرد بانک مسکن طی دو ماه ابتدایی امسال معادل یک هزار و ۴۴۶ فقره تسهیلات مشارکت مدنی به حوزه مسکن به ارزش ۱۷۷ میلیارد و ۶۶۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعطا کرده است. وی ادامه داد: تسهیلات مشارکت مدنی اعطایی به بخش مسکن متناسب با نوع تسهیلات گیرنده به پنج بخش مختلف تقسیم شده است. به گفته وی در این مدت ۴۲۹ فقره تسهیلات مشارکت مدنی انفرادی بدون نیاز به سپرده گذاری و ۲۹۷ فقره تسهیلات مشارکت مدنی انفرادی در حوزه روستایی پرداخت شده است. وی تاکید کرد: بانک مسکن با تمامی توان در حوزه تسهیلات‌دهی به بخش مسکن حرکت می‌کند تا از این طریق به ایجاد تعادل و ساماندهی این بازار به طور موثر فعالیت داشته باشد.

فیلم شادی مردم ارومیه بعد از برد ایران برابر روسیه

الفالف13 ساعت قبل
گروه ورزشی الف، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۱۹ ۳۹۸۰۳۲۶۲۲۸به گزارش مهر، عاشقان والیبال در ارومیه در بازی آخر هفته سوم مسابقات والیبال لیگ ملت‌ها پس از برد شیرین و قاطع ایران برابر روسیه با حضور در خیابان‌ها و با راه اندازی کاروان‌های شادی در نقاط مختلف شهر خوشحالی خود را به نمایش گذاشتند. بادکنک‌های رنگی، کلاه‌های مزین به رنگ پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران، صورت‌های رنگ شده و شیپورهای بزرگ و کوچک نشانه‌هایی از شادمانی و قدردانی مردم ارومیه از والیبالیست‌های تیم ملی است. مسیر گردشگری روستای بند ارومیه با بیشترین ازدحام مواجه است و از آنجایی که هتل محل اقامت ملی پوشان ایرانی در این مسیر قرار دارد، مأموران راهنمایی و رانندگی به دنبال روان سازی ترافیک در این مسیر هستند. سرو قامتان ایران امروز در دیدار با تیم ملی والیبال روسیه با قدرت هر چه تمام این تیم را سه بر صفر شکست دادند و صدرنشینی خود را در پایان هفته سوم تثبت کردند.

پاسخ مردم به آمریکایی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فارسفارس14 ساعت قبل
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در آموزش و پرورش تغییر رویکرد مهم است نه جابه‌جایی مهره‌ها. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش در کمیسیون متبوعش خبر داد. وی طی توئیتی نوشت‌: امروز در کمیسیون میزبان آقای دکتر حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش بودیم. مشکل عمده بر سر وزرای مجبور به استعفای قبل، عدم همکاری رئیس جمهور و دولت با وزرای سابق در تأمین بودجه آموزش و پرورش بود. وی ادامه داده است: آیا دولت با ایشان همکاری خواهد کرد!؟ تغییر رویکرد مهم است نه جابه‌جایی مهره‌ها.

فیلم/ انبوه پهپادهای انتحاری آماده حمله به فرودگاه‌های عربستان و امارات

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل

آیا ماینینگ در ایران سوءاستفاده از برق ارزان است؟

دیجیاتودیجیاتو22 ساعت قبل
از سوی دیگر «امیر ناظمی»، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز به دیجیاتو گفته است که استفاده از برق ارزان برای ماینینگ نوعی سوءاستفاده است و تعرفه باید تغییر کند. چه شد که ماینینگ محبوب دل‌ها شد؟ رشد فارم‌های ماینینگ در یک سال گذشته آنقدر زیاد بوده که حالا مسئولان مختلف به دنبال تغییر تعرفه برق هستند. اگر قرار باشد هزینه ماینینگ در ایران، ۶۰ درصد هزینه ماینینگ در سوئد باشد، کسی ایران را انتخاب نمی‌کند. اینکه آیا اساسا هنوز در ایران چیزی به نام صنعت ماینینگ وجود دارد یا خیر. برای تولید برق، گاز از وزارت نفت با مبلغ فعلی خریداری شود، برق تولید شود و از آن برای فارم ماینینگ استفاده شود و در نهایت مالیات صنعت ماینینگ هم پرداخت شود.

نظرها

اخبار بیشتر