وصف «اسد الله» از زبان سلطان الذاکرین+ تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
وصف «اسد الله» از زبان سلطان الذاکرین+ تصاویر

وصف «اسد الله» از زبان سلطان الذاکرین+ تصاویر

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نوای «علی یا مولای» سلیم موذن زاده اردبیلی که خیل عظیمی از مداحان او را به صفت سلطان الذاکرین می شناسند همچنان در تاریخ حیات و ممات دارد؛ نوایی که از زخمی عمیق بر فرق اسلام حکایت می‌کند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، گفته‌اند تنها صدا است که می‌ماند و این را می‌توان در تاریخ دهه‌های اخیر مداحی اردبیل به عینه شاهد بود.

سلیم موذن زاده اردبیلی مداح شهیر ایران است که نوای او بیش از شش دهه با حنجره‌ای استثنایی، گوش و دل علاقه‌مندان را نوازش می‌دهد.

وی در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در شهر اردبیل متولد شد و بیش‌تر نوحه‌هایش را به زبان ترکی آذربایجانی خوانده و به زبان‌های فارسی و عربی نیز تسلط کامل داشت و به طور متوسط روزانه پنج ساعت از عمر خود را صرف مداحی کرده و بیش از ۲ هزار عنوان نوار کاست مربوط به برنامه‌های او تاکنون به زبان‌های ترکی، فارسی و عربی و حتی انگلیسی موجود است.

آنچه در لابه لای نواهای حزن‌انگیز مداحی همواره ماندگار است، ناز و نوازش امام اول شیعیان با هنجره طلایی است که تا تاریخ بشریت هست زنده و جاری و ساری خواهد بود.

علی (ع) شاه ولایت است

از حسنات ماندگار سلیم موذن زاده اردبیلی مداحی با هدف معرفی شان و منزلت اهل بیت (ع) به ویژه امام علی (ع) و امام حسین (ع) است که در نواهای وی ماندگار شده و هر یک درسی در مکتب اسلام است.

موذن زاده اردبیلی که در نواهای خود علی را شاه ولایت، احیا کننده دین اسلام و نگه‌دار پرچ اسلام توصیف می‌کند، رشادت‌های علی (ع) در میدان‌های جنگ، زهد و تقوایش در نماز و رسیدگی به حال ضعفا را در مسیر نواهای مانگار قرار داده است.

وصف «اسد الله» از زبان سلطان الذاکرین+ تصاویر - 9

زمانی که می‌گوید: «امیر المومنین حیدر علی دارم، چه غم دارم» فصل خطابی بر تمسک شیعیان و معرفی الگوی برتر در اسلام است.

زمانی که در دستگاه شور رشادت‌های اسد الله را احیا می‌کند و زمانی که در دستگاه همایون «علی ای همای رحمت» سر می‌دهد از مولایی سخن رانده که بی‌بدیل در اسلام است و برای تمامی بشریت الگو و سرمشق بوده و خواهد ماند.

واهمه از دست دادن علی (ع)

تلخ‌ترین نواهای مداح اهل بیت به صحنه‌‌های شکافتن فرق سر امام اول شیعیان و شهادت دردناک امام علی (ع) مرتبط است تا جایی که در دستگاه سه گاه از مردم بی‌وفای کوفه و کوچه‌های غم بار آن روزها می‌خواند.

از روزهایی که بشر یتیم می‌شود و چشم یتیمان به پشت در خانه علی (ع) خشک شده است تا شاید معجزه‌ای و پیام خوشی چشم گریانشان را به خنده وادارد و مولایشان از بستر برخیزد.

مداحی و نوحه‌خوانی از نظر مرحوم سلیم موذن زاده کار هر کسی نیست، از نظر او نوحه‌خوان باید دوره‌های تعلیم را با موفقیت پشت سر بگذارد و به این نکته توجه کند که می‌خواهد برای عزای حسین‌بن‌علی (ع) نوحه بگوید، پس پاکی نیت و خلوص عمل لازمه موفقیت و ماندگاری است.

وی درباره صدای خوش و موسیقی گفته است: صدای خوش یک امر موروثی در خانواده ما بود، ابوی در عزای امام حسین (ع) نوحه می‌گفت و نوحه می‌خواند، اما چیزی که او را در درجه‌ای برتر قرار می‌داد، آشنایی کامل او به موسیقی است، چرا که او در ردیف و گوشه‌های موسیقی ید طولایی داشت و ما را نیز آموزش می‌داد، من هر چه در این زمینه یاد گرفته‌ام از ابوی است

خبری: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

علی (ع) کلید هر قفل است

مداحی سلیم موذن زاده اردبیلی تنها به بیان مصائب، مقتل‌ها و ولادت اهل بیت (ع) محدود نمانده و آنچه آثار تولیدی او را برجسته می‌سازد، آموزش اصول و فرعیات دین به واسطه مداحی‌ها و معرفی اهل بیت (ع) به عنوان الگوی برتر بشریت است.

وصف «اسد الله» از زبان سلطان الذاکرین+ تصاویر - 20

آنجا که علی (ع) را خلاصه قرآن و عصاره انسان می‌نامد و آنجا ولادت علی (ع) را نزول رحمت توصیف می‌کند و آنجا که شهادت او را شهادت علم دار اسلام می‌خواند.

در نوحه‌های حزن‌انگیز سلطان الذاکرین علی فصل خطاب اسلام است؛ پرچمداری است که نه با گفته هایش بلکه با کرده هایش اسلام را صیانت کرده و پاکیزه‌ترین دین را به بشریت معرفی کرده است. دانسته به محراب شهادت رفته و فرزندانش نیز در راه اسلام یکی پس از دیگری به شهادت رسیده‌اند.

چنان که عالم دینی، آیت الله سید حسن عاملی معتقد است فضیلت علی (ع) این است که در مدار حق قرار گرفته و علی (ع) قرآن مجسم است و تمامی مراتب قرآن در علی ظهور دارد؛ علی (ع) همچنین طهارت روحی غیر قابل وصفی دارد و پیامبر او را به عنوان شاهد رسالت خود معرفی کرده است.

امام جمعه اردبیل با تاکید به اینکه از فضایل امام مظلوم این است که وجود اسلام به وجود علی (ع) بسته است؛ اظهار کرد: از پیامبر نقل شده که منزلت علی (ع) به من به مانند منزلت من به خدا است و این ارتباط عظیم بیانگر روح بزرگ این شخصیت الهی است.

عاملی با اشاره به حکمت و علم علی (ع) افزود: علم امام علمی الهی است و در توضیح آن همین بس که منتهای عرش بر هیچ کس مشخص نیست و هیچ کس قادر نبوده خارج از عرش بایستد و آن را تشریح کند اما علی (ع) می‌گوید «پاسخ هر سوالی از کائنات در نزد من است» و عقل در مقابل عظمت او حیران است.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به فضایل جامعیت و مجمع الازداد بودن امام علی (ع) گفت: اخلاص علی (ع) و قدرت اراده‌اش که هیچگاه مصالح را فدای خواسته خود نکرد از دیگر فضیلت‌های بی‌نظیر است که در هیچ بشری چون علی (ع) چنین روحیه‌ای دیده نشده است.

وی با اشاره به زهد و تقوای امام علی (ع) قدرت اجرای عدالت را دیگر فضایل وی نامید و گفت: علی (ع) به کرارت در حیات خود نشان داد که تمامی عواطف را برای تحقق عدل زیرپا می‌گذارد و غیر از خداوند هیچ چیز دیگری در وجود او نیست.

عاملی با اشاره به فضیلت همراهی امام مظلوم با پایین‌ترین سطح طبقات جامعه تصریح کرد: سختی و گرسنگی و استفاده از البسه وصله‌دار از سوی علی (ع) به خاطر همدردی با پایین‌ترین طبقه جامعه بود و این موضوع بیانگر قدرت روحی امام است که تا چه حد بر خود تسلط دارد.

در توضیح منزلت امام اول شیعیان همین بس که سلیم موذن زاده می‌خواند:

«علی بیر نور واحد دیر علی سر عقاید دیر

علی مرد مجاهد دیر علی قرآن شاهد دیر»

گزارش از ونوس بهنود

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نماهنگی از مداح ترک زبان: من الغریب الی الحبیب

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حضرت سید الشداء (ع) مصادف با روز دوم محرم، نامه‌ای به حبیب ارسال کرد و نوشت: من الغریب الی الحبیباز حسین بن علی به حبیب بن مظاهر، واما بعد …حبیب خودت را به ما برسان، بیا ای حبیب ما، بیا دیر میشود …نماهنگ متفاوت حامد صفاری مداح ارومیه‌ای اهل بیت عصمت و طهارت، به مناسبت اربعین حسینی با شعر فارسی، ترکی و عربی، ابراز احساسات معنوی و عاشقانه با حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است که با عنوان «الی الغریب» با مضمون شتافتن به سوی امام حسین (ع) که خود را غریب نام برده است.

گاف عجیب سریال «ستایش ۳» / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

راهپیمایی اربعین نماد اتحاد مسلمانان

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

تنوع مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | بازخوانی هشدار رهبر انقلاب به بهانه دستگیری روح‌الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در دل ایران، سرزمین‌های بیشماری را می‌توان یافت که رفته رفته رو به زوال می‌روند، روستاهایی که هرکدام در زمانی آباد بوده‌اند ولی کم‌کم با کوچ جمعیت جوان رو به مرگ رفته‌اند اما هنوز هم زیبا هستند و هر کوچه و پس کوچه‌شان داستانی برای گفتن دارد. امروز قصد داریم به یکی از این روستاها سر بزنیم.

نظرها

اخبار بیشتر