قانون جنگل ناظر ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
قانون جنگل ناظر ندارد

قانون جنگل ناظر ندارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
شنیدن واژه‌های زمین‌خواری، کوه‌خواری و جنگل‌خواری مدتی است که برایمان عادی شده است. هر روز به بخشی از محیط‌زیست کشور تجاوز می شود ولی آن‌قدر دیر متوجه می شویم که کار از کار گذشته است.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، شنیدن واژه‌های زمین‌خواری، کوه‌خواری و جنگل‌خواری مدتی است که برایمان عادی شده است. هر روز به بخشی از محیط‌زیست کشور تجاوز می‌شود ولی آن‌قدر دیر متوجه می‌شویم که کار از کار گذشته؛ تعرض‌هایی که بار مکافات سیل، ریزگرد و مهاجرت را بر دوش کشور کشور گذاشته است و کسی در هنگام شروع آن مانعش نمی‌شود. مشکل از قانون است یا نظارت؟ سوالی که سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی به آن پاسخ می‌دهد.

روز گذشته محمد درویش، کنشگر محیط‌زیست در صفحه شخصی خود تصویری بسیار زیبا از دامنه‌های کوه زاگرس منتشر کرد و نوشت: «هر زیبایی، زیبا نیست.»

تصویر منتشرشده (رو به رو) نمایی از تپه‌ماهورهای اطراف یارآباد در منطقه الشتر لرستان بود که در همین بهار با یک باران ناغافل طعمه سیل شد. به گفته این کارشناس محیط‌زیست، اگر لرستان با سیل یکسان شد و ۵۷ پل و بیش از دو هزار کیلومتر جاده نابود شد و اگر صدها هزار تن خاک حاصلخیز از ریشه‌گاه‌شان به سمت مخازن سدهای سیمره و کرخه جابه‌جا شدند، دلیلش همین تغییر کاربری زمین‌هاست.

به گفته این پژوهشگر، براساس گزارش جهاد کشاورزی استان، وسعت عرصه‌های طبیعی مورد تجاوز و تغییر کاربری داده شده در استان لرستان، فقط در مدت دو دهه گذشته حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰هزار هکتار بوده است که این رقم معادل حدود یک‌ششم رویشگاه جنگلی زاگرس در استان لرستان است. نورمحمد تربتی‌نژاد، نماینده گرگان و آق‌قلا و سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» در این مورد می‌گوید: وقوع سیل عوامل زیادی دارد که یکی از آن‌ها پوشش گیاهی است اعم از درختان و هرنوع پوشش گیاهی غیردرختی. اگر پوشش زمین قوی باشد، بارندگی زیاد سبب شسته شدن خاک و بروز سیلاب و سیل نمی‌شود.

به گفته او، عوامل دیگری هم در بروز سیل مؤثر است مانند بارش بسیار شدید باران که می‌تواند باعث بروز سیل در مراتع و شهرها و دشت‌ها شود اما تغییر کاربری زمین و تغییر پوشش گیاهی خود یکی از عوامل بسیار تأثیر گذار در افزایش خسارات هنگام بلایای طبیعی است.

قطع درختان بلوط در دامنه‌های زاگرس یکی از مواردی است که سال‌هاست مورد اعتراض انجمن‌های حمایت از محیط‌زیست قرار گرفته اما هربار با بی‌توجهی مسوولان و البته سودجویان روبه‌رو شده است. تربتی‌نژاد در مورد قطع درختان بلوط زاگرس می‌گوید: در برنامه ششم توسعه، مجلس شورای اسلامی طرح تنفس جنگل‌ها را داد، یعنی از زمان آغاز برنامه ششم دیگر از جنگل‌ها بهره‌برداری نمی‌کنند و بهره‌برداری قدغن شده تا پوشش گیاهی افزایش یابد. همچنین کاشت درختان مثمری مانند زیتون در سطح‌های شیب‌دار هم در کاهش بلایای طبیعی مانند سیل نقش دارند. این نماینده مجلس می‌افزاید: مدیریت سیل یکی دیگر از برنامه‌های اصلی کمیسیون کشاورزی است که با ارائه طرح‌ها و لایحه‌هایی مانند الزام به احداث سدها در مسیر رودها و سیلاب‌ها تلاش می‌کنیم عملی شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به این سؤال که مجلس در یک‌سال اخیر چه اقداماتی را برای حفاظت از محیط‌زیست و جلوگیری از بلایای طبیعی انجام داده است، می‌گوید: مجلس برای ریزگردها بودجه‌های سنواتی خوبی اختصاص داده است. این اعتبارات هم با مجوز مقام معظم رهبری از صندوق ذخیره اصلی تأمین شده و هم بخشی از بودجه‌های سنواتی به این امر اختصاص داده شد. این اعتبار در بخش‌های جنوب، جنوب شرقی و مناطقی مانند سیستان‌و‌بلوچستان تخصیص داده شده تا هم پوشش گیاهی تقویت شود و هم مالچ‌پاشی شود تا از ریزگردها جلوگیری شود. البته این‌ها لایحه بودجه است که توسط دولت ارائه شده و مجلس تصویب کرده و حالا دولت باید اجرا کند. دومین اقدام مجلس، تصویب لایحه حفاظت از خاک است که یکی از الزامات آن جلوگیری از تخریب و فرسایش پوشش‌های گیاهی و بهره‌برداری‌های ناصحیح از منابع طبیعی مانند ساخت‌وسازهای غیرمجاز در محدوده محیط‌زیست است.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اجرای لایحه حفاظت از خاک در برنامه ششم

تربتی‌نژاد تصویب این سه لایحه را از اقدامات مهم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی برشمرده و می‌افزاید: لایحه بودجه سنوانی و لایحه برنامه ششم و لایحه حفاظت از خاک می‌توانند در حفاظت از خاک و جلوگیری از سیل و ریزگردها مؤثر باشد. او درخصوص شیوه نظارت مجلس بر اجرایی شدن این لوایح می‌گوید: نظارت سازوکارهای متنوعی دارد؛ مراجعاتی که مردم به دفاتر ما دارند و بازدیدهایی که در سطح کشور داریم و فعالیت مجموعه‌های اجرایی را رصد می‌کنیم به ما کمک می‌کند تا اطمینان یابیم این لوایح اجرا می‌شوند؛ در صورت کاستی وزرا را به مجلس دعوت کرده و طرح سؤال می‌کنیم، تحقیق و تفحص انجام می‌دهیم و در صورت لزوم استیضاح می‌کنیم.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس مثال می‌آورد که برای منابع طبیعی اعتراض‌هایی شد و نمایندگان طرح تحقیق و تفحص را امضا کردند و در مجلس رأی آورد که تخریب منابع طبیعی در این دولت و دولت‌های پیشین با جدیت دنبال شود. این اعتراض‌ها مربوط به استفاده بی‌رویه از جنگل‌ها، منابع طبیعی یا زمین‌خواری و همچنین تبدیل جنگل‌ها به زمین زراعی و تبدیل زمین‌های زراعی به مسکونی و ویلاسازی است. اکنون طرحی با عنوان تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در بعد سازمان منابع طبیعی، مراتع و جنگل‌ها مطرح شده که اگر تخریب یا ساخت‌وسازی خلاف قانون انجام شده باشد در مجلس بررسی و سپس رأی‌گیری می‌کنیم و نتیجه را در اختیار قوه‌قضاییه قرار می‌دهیم تا با افراد خاطی برخورد قضایی شود.

نظارت کافی وجود ندارد

این نماینده معتقد است ارگان‌های نظارتی زیاد هستند اما آن‌طور که انتظار می‌رود نظارت دقیقی صورت نمی‌گیرد. قوه‌قضاییه، سازمان بازرسی کشور، دیوان محاسبات اداری یا تعزیرات ارگان‌های نظارتی کشور هستند و یکی از وظایف اصلی مجلس هم بعد از قانون‌گذاری نظارت بر اجرای قوانین است. متاسفانه ما در همه زمینه‌ها در نظارت و بازدارندگی ضعیف هستیم و پیش از هر چیزی باید در بخش نظارت قوی‌تر شویم تا بتوانیم معضلات موجود را در زمینه‌هایی مانند تخطی از قانون، فساد و اختلاس برطرف کنیم. او تصریح می‌کند: ما در مجلس تلاش می‌کنیم تا از اهرم نظارت به درستی استفاده کنیم اما باز هم انتقاداتی به مجلس وارد است.

مشکل کمبود قانون در بازدارندگی و نظارت نداریم

سخنگوی کمیسیون کشاورزی در پاسخ به این سؤال که آیا قانونی وجود دارد که در صورت تغییر کاربری زمین و ساخت‌و‌ساز در محدوده محیط‌زیست، ساخته‌ها تخریب شوند و زمین با رویکرد بازگشت به کاربری اصلی در اختیار محیط‌زیست قرار بگیرد، توضیح می‌دهد: خوشبختانه ما در قوانین بازدارنده کمبودی نداریم به طوری‌که این قانون وجود دارد و در صورت تصرف غیرقانونی عامدانه یا غیرعامدانه با شکایت محیط‌زیست باید زمین را برگردانند و حتی فرد خاطی جریمه هم می‌شود، بنابراین مشکل کمبود قانون نداریم. در سال‌های اخیر دستورات متعددی از سوی دادستانی و قوه‌قضاییه برای تخریب ویلاها و خانه‌های ساخته‌شده در مناطق غیرقانونی داشتیم اما نظر شخصی من این است که نباید اجازه دهیم بنایی با هزینه‌های هنگفت ساخته شود و تازه ما پس از چند سال آن را تخریب کنیم بلکه نظارت باید دقیق و مستمر باشد زیرا برای ساخت یک بنا یا تغییر کاربری زمین چندین سال طول می‌کشد، پس می‌توان با گشت‌های مستمر پیش از شروع ساخت‌وساز یا تغییر کاربری زمین، جلوی زیان‌های بسیار به منابع کشور و حتی سرمایه مالکان متخلف را گرفت.

منبع:صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل

واکنش‌ها در روسیه به رفع توقیف نفتکش گریس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل، رفع توقیف از ابرنفتکش گریس یک، واکنش‌های بسیاری در محافل سیاسی، رسانه‌ای و کارشناسی روسیه داشت. بسیاری از مسئولان و تحلیلگران روس، این اقدام دولت انگلیس را بیانگر ضعف و ناتوانی دولت این کشور و پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده و معتقدند: دولت انگلیس با تن دادن به خواست آمریکا، دست به اقدامی غیرقانونی زد که نتیجه آن فضاحت و خفت برای آمریکا و انگلیس بود.

جزیره گرینلند فروشی نیست

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
این پیام دولت گرینلند در حقیقت واکنش به برخی گزارش‌ها در این خصوص بود که ترامپ در حال مذاکره با دولت دانمارک و تلاش برای خریدن این جزیره است. دولت گرینلند اعلام کرد این جزیره فروشی نیست. افراد محلی ساکن جنوب شرق این جزیره می‌گویند آمریکا در گذشته هم برای خریدن گرینلند تلاش کرده است. یکی از ساکنان این منطقه گفت آمریکا سال ۱۸۶۷ و همچنین کمی بعد از جنگ جهانی دوم برای خریدن این جزیره تلاش کرد. این جزیره همچنین از اهمیت راهبردی برای آمریکا برخوردار است. آمریکا در شمال غربی این جزیره یک پایگاه هوایی دارد.

فیلم | نفتکش ایرانی «گریس» با تغییر نام به «آدریان دریا» راهی مدیترانه شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

اصلاح آیین نامه داخلی مجلس

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
نمایندگان مجلس در راستای اصلاح آیین نامه داخلی مجلس نحوه معرفی و بررسی برنامه وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های مجلس را اصلاح کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس در راستای اصلاح آیین نامه داخلی مجلس نحوه معرفی و بررسی برنامه وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های مجلس را اصلاح کردند.

ارتش سوریه به دو کیلومتری خان شیخون رسید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، ارتش سوریه به عملیات در حومه جنوبی ادلب ادامه می‌دهد و پس از پیشروی در این منطقه و آزاد کردن برخی روستاها به حدود دو کیلومتری خان شیخون رسیده است. اکنون ارتش سوریه از سمت غرب، دو و نیم کیلومتر و از سمت شرق، هفت و نیم کیلومتر با خان شیخون فاصله دارد. مرکز هماهنگی افراد مسلح اعلام کرد شمار زیادی از آنها از بیم محاصره ارتش سوریه این مناطق را ترک کرده و گریخته‌اند. خان شیخون اهمیت راهبردی زیادی دارد و آزادی این شهر به ارتش سوریه امکان می‌دهد واقعیت‌های نظامی جدیدی بر تروریست‌ها تحمیل کند و به سمت احیای جاده بین المللی حلب - دمشق برود. پیشروی‌های ارتش سوریه باعث درگیری داخلی بین گروه‌های تروریستی و خیانت آنها به یکدیگر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر